Binnenland. Gemengd NieuvTs. geen enkele uitzondering toegestaan, zelfs niet voor sigaren- en bloemen winkels. Daarmee is aan een wensch van de winkelbedienden, waar zij al jaren voor geijverd hadden, voldaaD. Maar nu is er dadelijk een nieuwe be weging ontstaan, om in de groote zaken al om zeven uur 's avonds, het uur waarop de kantoren van de magazijnen toch gewoonlijk dicht gaan, en op Zater dag al 's middags te sluiten. Voor den staatssecretaris van finan ciën, den ontwerper van de belasting op gas en electriciteit, kan dat nog een streep door zijne rekening geven. BELGIË. Zondagnamiddag is de burgemeester van Antwerpen plotseling overleden. Burgemeester Hertogs woonde een gymnastiekfeest bij eensklaps werd hij angstwekkend bleek, hij zeeg neer in zijn stoel en was eenige minuten later dood. De Ryksmiddclen. De middelen hebben over September 840,000 meer opgebracht dan in de zelfde maand van het vorige jaar, wat vooral te danken is aan het beter binnenkomen der directe belastingen en de hoogere opbrengst der Domeinen. „De staat der Rijksmiddelen over de afgeloopen maand maakt over het geheel genomen geen slecht figuur, zegt het Hbld in vergelijking met die van het vorig jaar, maar de opbrengst over de eerste negen maanden van 1908 is nog 1,346,000 ten achter bij de eerste drie kwartalen van 1907 en 7,467,000 be neden 3I4 der raming. September is begonnen wat goed te maken terwijl de achteruitgang bij 1907 einde Au gustus bedroeg 2,185,500, was die einde September teruggebracht tot 1,346,000. Toch haalde ook Septem ber één twaalfde van de raming 13,534,000) lang niet. Zeer waarschijnlijk zal een deel van den achterstand in het laatste kwartaal worden ingehaald, maar niettemin zal er in den loop der voornaamste mid delen in de paar laatste maanden een flinke vooruitgang moeten komen, zal de gewone dienst van 1908 niet met een belangrijk tekort beneden de raming sluiten. Door den minister van Oorlog is de volgende maatregel genomen In huis gekomen, bleef hij daar zoo lang in die afgetrokken stemming, dat ze op 't lest zijn aangenomen zuster Haesken in 't oog viel, en, plaagziek als ze was, verweet ze hem, dat zijne cons- eientie hem gewis wroegde, omdat hij zich aan de eene of andere ontrouw jegens Judith had schuldig gemaakt. 't Is veeleer vlak andersom,* verde digde zich de jongman. >Claes Aimers heeft Geerte voor goed hier naar toe getroond, en de wangunst bekroop mij, dat hij nu, als 't hier spannen gaat, zijn troost altaos bij zijn liefste zoeken kan, terwijl ik het bijzijn van de mjjne der ven moet.* »0 gij eigenbatige mannen riep Haesken, en sloeg met geveinsde toornige verbazing de handen zamen, »is 't nu niet beter, dat uwe Judith in 'tSpan- joolsch Amsterdam, waar ze zich voor geen beleg hoeven bang te maken, van een lamsbout eet, dan daj; zij hier mis schien met ons, even als te Haarlem, katten en ratten moet verorberen Voor van daag zult ge nu evenwel uit barmhartigheid nog een schotel visch hebben,» voegde zij er lachend bij, ter wijl zij zich naar de haardstee keerde; want naar de eenvoudige zeden dier tijden diende in den burgerstand de keu ken tevens tot eet- en zitvertrek. Eer Haesken of Coenraet hun gesprek hervatteden, ging de deur van dat ver trek open, en een oud man, over wiens Met ingang van 1 Januari 1909 be hoeft, fer uitreiking aan belanghebben den van de beschikkingen, door den Minister genomen op aanvragen om ontheffing van den werkelijken dienst, of wel van een geldelijke vergoeding ingevolge art. 113bis der Militiewet 1901 behoudens in bijzondere omstan digheden niet meer de tusschenkomst van den commissaris der Koningin en die van de burgemeesters te worden ingeroepen, doch zullen die stukken door zijn departement rechtstreeks aan de belanghebbenden worden toege zonden. Nederland en Venezuela. Men meldt uit Parijs aan de A'. B. Ct. De New York Herald (Parijsche editie) verneemt uit Willemstad, dat president Castro het invoerrecht op stearine heeft verhoogd. Dit wordt be schouwd als een vijandige zet, tegen Nederland bedoeld, wijl de in Vene zuela ingevoerde stearine hoofdzakelijk uit Nederland komt. Het station voor draadlooze telegrafie, dat te Willemstad is opgericht, zal den 19en October worden opengesteld. De toestellen zullen worden gestemd op een golflengte van 600 a 700 yards (1 yard 91 cM.) Dr. Kuyper. Dr. Kuyper heeft medegedeeld, dat nu ook het district Ommen hem een mandaat van volksvertegenwoordiger in de Tweede Kamer aanbiedt, hij zich genoodzaakt ziet, voor het mandaat, hem door hét district Sneek aangeboden, te bedanken AXEL, 20 October 1908. Bij de verkiezingvoor één lid van den raad te Philippine is als eenig candidaat herkozen verklaard de heer P. Dhooge, aftredend lid. Posteryen. Omdat het zeer vaak gebeurt, dat uit onge gemeente brieven voor Bel gische plaatsen, in de nabijheid der Nederlandsche grens gelegen, gefran keerd worden met 10 cents postzegels, waar 5 cent port voldoende is, achten we het niet overbodig te vermelden de NAAMLIJST van de Belgische plaatsen, waarvoor het port der brieven, van dit kantoor verzonden, bijvooruitbe taling bedraagt5 cent voor elk gewicht van 20 gram, of gedeelte van 20 gram. kruin zeker niet minder dan 75 winters waren heengegaan, trad binnen. Het breede voorhoofd was met diepe rimpels doorploegd, de glanzige schedel toonde nog maar enkele ijle en grijze haren, de voormaals ongemeene lengte was aan merkelijk ingekrompen, maar de scherpe, doordringende oogen, en het .strakke, strenge gelaat weerden op 't onvoorwaar- delijkst alle vermoeden van verkindscht- heid. t Was de oude Palingman niet, want deze, in lange na ook niet zoo hoogbejaard, volgde, nevens zijne vrouw, kort naderhand, maar een bijwoner des gezins, die, het grootste deel van den dag in zijn eigen zijkamertje zich afzon derende, nogthans aan den gemeenschap- pelijken maaltijd deelnam. Men kende hem in 't gemeen onder geen anderen naam dan Dirk van Wa terland, hij zelf echter beweerde, dat hij Dirk Persijn van Waterland heette en een echte loot was van dien hoogadellij ken Noord-HollandSfehen stam, dien men, wat den Waterlandschen tak betrof, reeds meer dan een eeuw uitgestorven waande. Zijn zwak op dit punt was uitermate groot, zoo zelfs, dat hij, overigens luttel spraakzaam, onuitputte lijk werd, als hij op de namen en daden zijner wezenlijke of vermeende voorvaderen kwam. Daar was maar een tijdperk in zijn gansche leven ge weest, waarin hij zijn stokpaard van zich had geworpen, destijds namelijk, toen de Adegem Grembergen Saffelaere Assenede Haesdonck Santvliet Audegem Hamme Schellebelle Basel Heusden Scboouaerde Bassevelde Kemseke Selzaete Seveneeken Sinaij Laurent (St)Sleydinge Ledeberg Somergem Lembeke Lillo Lokeren Loochristv Beirendrecht Kieldreeht Beir velde Laerne Belcele Berlaere Beveren Born hem Bouchaute Calcken Callo Caprijcke Clinge(La) Cruijbeke Steendorp Stekene Tamise (Temsche) Lovendegem Termonde— Meerdonck (Denderm.) Melle Melsele Destel bergen Moerbeke Moerzeke Mout (St.)- Doel Eecloo Ertvelde Evergem Exaerde Gand Tronchiennes (Drongen) Thielrode Vracène Wachtebeke Amand Waarschoot Nicolas (St.) Waesmunster Nieukerken Watervliet Waes. Gentbrugge Oostacker Gilles (St.)Overmeire lez Termonde Paul (St.) Gilles waesSt.Quatrecht Wetteren Wichelen Wondelgem Zele Zwijndrecht Voor ongefrankeerde brieven, uit deze plaatsen verzonden, is verschuldigd 10 cent voor elk gewicht van 20 gram, of gedeelte van 20 gram. Men schrijft uit Winschoten aan de N. B. Ct,: 't Is een telkens tegen den winter terugkeerend feit, dat vele lieden, door werkloosheid of ouderdom, van de eene plaats zwervende naar de andere, juist in het arrondissement Winschoten te recht komen, om dan onder de oogen der politie hun doel te bereiken. Door aan den openbaren weg te bedelen, dat weten zoovelen, bestaan er termen voor aanhouding en voorloopige hechtenis, waarna na eenige dagen een vonnis wegens bedejarij over hen geveld, die menschen voor geruimen tijd kost en inwoning bezorgt. Hier werd wederom een 76-jarig man binnengebracht, die te Sappemeer had gebedeld. Ook hij werd aangehouden, wachtende op opzending naar Veen- huizen. De vorige week veroordeelde de rechtbank hier een ruim 70-jarig man overeenkomstig zijn wensch tot achttien maanden opzending, opdat hij daarnain een armenhuis opgenomen kon worden, Zoo gaat het bijna elke geestdrijvende Wederdoopers hem aan hun snoer hadden gekregen, en de door hen geleerde wereldverzaking en .gelijk heid aller standen hem zijnen adeltrots als een zware zonde verbood. Ten jare 1550 echter door een banvonnis der Alkmaarsche regeering uit den lande gedreven, en sinds een deerniswaardig zwerver geworden, was hij eindelijk, na een tijdsverloop van bijkans 18 jaren, te Embden met zijn stadgenoot Jan Arents, toen zelf een balling, in aanra king gekomen, en door dezen tot de gematigder denkwijs der Gereformeerde Kerke overbracht. Lag het daarbij on getwijfeld geheel niet in de bedoeling van den zelf zoo nederig en ernstig den kenden predikant, om aan zijn bekeerling de speelpop, die door 't opwinden van zijn hoogmoed voor hem een afgod dreig de te worden, terug te geven, voor dezen, wiens stroeve geaardheid hem reeds in zijne jonkheid niet veel aan andere meer zinnelijke geneugten had doen hechten en die ze zich nu door lengte van tijd ten eenemaa! ontwend had, was de herdenking zijner afkomst juit het eenige, wat zijn hart nog naar de wereld terug trok. Van lieverlede begon de roem der aloude Persijn's zijne verbeelding weer als voorheen te beheerschen en bij al dien het niet min sterk bjj hem ont, wikkelde ijvervuur voor zijne ïeligie hierin in andere opzichten eenige zeer noodige matiging aanbracht, in een week, zoolang een* ouderdomspeniio* hen niet uit de ellende redt. Op het werk van dein aanbot» zijnde gasfabriek te Heemstede werf Vrijdagmiddag ƒ1100 in specie gebot, gen in een ijzezen kast en deze s plaatst in een kast van de keet. Bei geld moest dienen tot uitbetaling det arbeiders. Te vijf uur 's middags wenj de keet. verlaten en gesloten. Toet 's avonds te 11 uur de bediende terug keerde om het geld te halen en voor den nacht bij zich aan huis te bewaren was het verdwenen. Vrijdagavond is te Rotterdam confectiefabriek der firma L. de Vriei en Zonen, een pand van 3 verdiepingei aan de Poortstraat aldaar, grenzendi aan den Spoordijk bij het Centraalstatioi geheel door brand vernield, uitgezon derd het benedengedeelte, waar hs kantoor en het pakhuis zich bevinden Om 6 uur was de fabriek door A patroons verlaten, te kwart over zessei sloegen de vlammen reeds uit het dok Het was al spoedig een hevige vuur zee en een dichte vonkenregen daalde neer op de omgeving. De brandwea trad krachtig op en stelde in werkinj 8 sectie-spuiten en 3 stoomspuiten met totaal 22 stralen. Aan alle zijden weri het gebouw vanaf daken en open ter rein omsingeld. Hoofdzakelijk om dt omgeving te sparen, wijl het fabrieks gebouw reddeloos was. De vloeren bezweken en lieten naakte binnenmu ren over. Tegen 9 uur kon een deel der brandweer inrukken en bleek geconstateerd dat het kantoor alleei waterschade had. De oorzaak is onbe- kend, doch vermoedelijk ontstond de brand op de zolderverdieping bij di coupeursmachine. Bij een Belgischs, maatschappij is de fabriek verzekerd Enkele duizenden menschen waren o| den vluurgloed toegesneld en trotseer den het gevaar van verdrinken door in veel te grooten getale op het pontji te gaan, dat daar ligt. De politie nam daar dan ook maatregelen. De vlam men sloegen nagenoeg over den spoor dijk, waar de treinen langs snorden. Een heer uit Amersfoort kwa™ Vrijdagavond per motorfiets te Soett Op een plaats, waar de weg een scherpt bocht maakt, stond een vrachtwagen. Toen de motorrijder om den wagen heen wilde gaan, kwam van de tegen overgestelde zijde een automobiel die den motorrijder niet had zien aankomen, De fiets vloog tegen de auto aan en de fietser kwam door de ruit der auto weer op straat terecht. Bewusteloos werd hij bij een café houder binnengedragen, terwijl hij aan het hoofd ernstig gekwetst 'was. eenigen tijd onder geneeskundige handeling geweest te zijn, kwam weder by kennis en kon per rijtuig naar Amersfoort vervoerd worden, auto was geheel onklaar geworden de inzittenden moesten per rijtuig hun weg naar Bussem vervolgen. Als een bewijs, dat de schok hevig is geweest, diene, dat de vooras van de auto geheel verbogen was. De auto reed in zeer matige vaart. Een schipper, die Zaterdagmorgen1 met zijn vaartuig een brug te Delffi passeerde, gooide met de vaarboom, het, ijzeren ondereind vooruit, naar den brugwachter. Een passeerend werk man werd echter aan het strottenhoofd getroffen. De wonde bloedde niet, maar het hoofd van den man zwol sterk op, zoodat onverwijlde opname in het gasthuis noodig bleek. Men vreest voor bloedvergiftiging. De schipper, die de zaak eerst met J 5 wilde sussen, wordt opgespoord. bijzonder geval diende deze tweede hartstocht slechts om den invloed der eerste des te nadeeliger te maken. 00rz' li ordtvervulgd.)

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2