Binnenland. Landbouw. tl Rechtszaken. Gemengd Nieuws. IntuMchen breidt zich de ban, over Ooitenrijksche waren uitgesproken, over heel Turkije uit, hetgeen Oostenrijks handel daar gevoelig benadeelt. De Ooitenrijksche Lloyd zal genoodzaakt wezen, zijn stoomvaartdienst op Turk- sche havens te staken, want het werk volk weigert er haar booten te laden en te lossen. Dinsdag j.l. is bij enkele candidaat- stelling gekozen verklaard als lid van de Tweede. Kamer voor het district Sneek dr. A. Kuyper. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer in het district Ommen was de uitslag als volgt: Aantal kiezers 8475. Aantal geldige stemmen 6864. Volstr. meerderheid 3433 Gekozen dr. A. Kuyper (a.-r.) met 3941 stemmen. Mr. Th. H. de Meester (lib.) had 2923 «temmen. Bij de verkiezing op 16 Juni waren er in het district Ommen 8077 kiezers, en werden er 7198 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen werd toen de heer J. van Alphen (antir.) met 4111 stemmen, tegen dr. W. J. M. Engelberts (chr. hist.) die 3087 stemmen kreeg. v A. R. Ct. Nederland en Venezuela. In een particulier telegram uit Cara cas aan de New-York Heraldgedag- teekend van 2 October, wordt mede gedeeld, dat de gezondheidstoestand van president Castro aanmerkelijk is verbeterd. Hij was op dien dag voor het eerst sedert zijn terugkeer uit Valencia op straat gezien. Ook had hij Senor Paul, den minister van buiten- landsche zaken, ontvangen ter bespre king van het te geven antwoord op de tweede nota van Nederland. AXEL, 16 October 1808. De UITSLAG der gisteren alhier ge houden loting voor de Nationale Militie voor de gemeente Axel, is als volgt: Ter algemeene vergadering van het Stamboek van het Zeeuwsch-Belgisch trekpaard, gisteren te Goes bilegd, konden de voornaamste punten niet besproken worden, daar door mist de heer Vorsterman van Oyen met de noodige stukken niet was gekomen Aangenomen werd een voorstel tot statutenwijziging, om in geval van fusie met het Limburgsch stamboek makke lijker te kunnen komen tot ontbinding van het Zeeuwsche stamboek. De ontwerpstatuten voor een op te richten Nederlandsch koudbloedstam- boek zullen aan de leden worden ge zonden. In November zal een nieuwe ver gadering gehouden worden. Midd. Crt. gemakkelijk niet; want al was 't dat Oranje de verbondene West-Friesche en Waterlandsche steden gelastte om de be dreigde stad met proviand en buskruit bij te springen, hare afgevaardigden konden op de te Hoorn vergaderde Sta ten van West-Friesland nauw zooveel verkrijgen, dat dezen voor de rogge en garst, die men een paar maanden in 't voren wenschte op te doen, borg spraken. Gelukkig, dat de Alkmaarsche Overheid zelve de handen uit de mouw stak, en zooveel leeftocht en ammunitie insloeg als zich maar eenigszins bekomen liet; terwijl bovendien nog ieder burger door haar genoopt werd zich van eenig koren voor zijn gezin te voorzien. Van 's ge- li(ken werden de nieuwe vesten, onder Boijsoit's toezicht begonnen, met verdub belde vlijt voltooid, uit de klokken groote kartouwen gegoten, en de Tonneschans aan de Schermer gesterkt en bewaakt. Sn S NAMEN DER Reclames LOTELINGEN. 32 van Alten, Hendrik Marinus Geene. 23 8 van den Berg, Cyrillis Const. Brakman, Jozias Pieter 15 de Bruijne, Jacob 10 van Cadsand, Adriaan 1 Gebreken 29 de Clerck, Arthur Franciscus Geene. 46 Dees, Leendert 27 Dekker, Willem 9 Dieleman, Francois David 42 Dieleman, Jan 14 Dieleman, Pieter Marinus 13 van Driel, Marinus 41 van Eijk, Pieter Marinus Broederd. 39 de Feijter, Willem Geene. 19 de Fouw, Jan Hendrik 21 van Fraaijenhove, Willem G. 11 Hamelink, Andries Jacobus 36 den Hamer, Cornelis 3 Van Hecke, Theophilus A. 2 van Hoeve, Levinus Broederd. 30 Hugenholtz, Gerhard W. K. Geene. 20 Jansen, Marinus In dienst. 26 Jansen v. Rosendaal, Marinus Geene. 16 Kaijser, Pieter Karei Gebreken 4 Kotvis, Hendrik Adriaan Geene. 5 van Langevelde, Jan 6 Loof, Abraham 31 Lourens, Andries Broederd. 34 Mattelé, Joseph Maria Geene. 33 Mechielsen, Jacobus Broederd. 38 Olijslager, Adrianus Jan Geene. 45 de Putter, Arie 7 Ramondt, Jan 18 Riemens, Jan 22 Roose, Cornelis 35 Roose, Marinus 28 Scheele, Jan Jannis 12 Scheele, Pieter Jacobus 1 Schieman, Pieter Egbert 47 de Smet, Dominicus Fr. 17 Vercouteren, Willem R. 25 Verplanke, Johannes Christ. Broederd 40 Verschelling, Andries Corn. Geene. 43 de Visser, Pieter Mechiel Broederd 37 Vlaander, Aldert Gerrit Geene. 24 van de Wege, Francois 44 van Wiemeersch, Joseph C. L. Wordt vervolgd. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is aan de colleges van Burge meester en Wethouders de volgende circulaire gezonden „De afdeeling Axel van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij acht het, met het oog op het snelle verkeer met motorrijtuigen en rijwielen, in het belang van de veiligheid wenschelijk dat zooveel mogelijk aan hoeken van wegen en straten borden geplaatst worden met het opschriftrechts u i t w ij k e n Zooali u bekend is, wordt zoowel in het reglement op de wegen en voet paden in Zeeland als in het Motor- en Rijwielreglement het uitwijken naar rechts voorgeschreven. Ook ons College komt het nuttig voor, dat bedoeld voorschrift zooveel mogelyk in herinnering worde gebracht, waarom wij de eer hebben u aan te bevelen aan het verzoek der afdeeling gevolg te geven. De afdèeling hgeft ons medegedeeld, dat door den Algemeenen Neder landschen Wielrijdersbond. Toeristenbond voor Neder land, dergelijke borden op aanvraag gratis beschikbaar worden gesteld." Men weet, dat aan het tram-co mité Hontenisse-Belgische grens eene rijkssubsidie toegekend is op voor waarde, dat ook eene zijlijn tot stand kwam naar Sas van Gent. Thans is, naar men uit Hontenisse aan de N. R. Ct. schrijft, het comité tot het besluit gekomen om de ontworpen lijn te leggen door Zuiddorpe-Westdorpe-Sas van Gent en van daar Selzaete, waardoor geen zijlijn noodzakelijk zou zijn. Reeds zijn vanwege het tramcomité met de gemeentebesturen van Zuiddor- pe, Westdorpe en Sas van-Gent bespre kingen gehouden in verband met de te veranderen richting. Kan de noodige overeenstemming verkregen worden, dan zal het IJzendijksehe comité, dat bij zijn ontworpen tramlijnen ook had opgenomen eene lijn van Sas van Gent over Westdorpe naar Axel in aanslui ting met het ontwerp Hontenisse-Sel- zaete, die zijlijn laten vervallen, waar voor een aanzienlijke besparing in de kosten van aanleg zou ontstaan. In de eind vergadering van het uitvoerend comité bijgewoond door het eere-comité en de sub-eommis3ies van de te Ter Neuzen met zooveel succes gehouden Huisvlijttentoonstelling werd medegedeeld, dat ontvangen was eene som van f2846,72 en uitgegeven de som van f2321,01; alzoo wras er een goed slot van f525,71. Besloten werd eene som van f 250 te bestemmen voor een gezellige bijeen komst van alle leden van de verschil lende comité's, terwyl aan de muziek gezelschappen De vereenigde Werklieden en De Volharding en het zanggezelschap Geduld overwint voor hunne medewerking ieder f 50 zal worden aangeboden. Aan het dames-comité voor kostelooze opneming van onvermogende patiënten werd ongeveer f 100 toegedacht. Aan de heeren Leenders en Verjaal, die belangloos zooveel hebben gedaan, om de concertavonden te doen slagen, zal een fraaie herinnerings-medaille worden aangeboden. Aan het eind der vergadering wensch te de Burgemeester, de heer Geill, het Bestuur en den leden van het Comité geluk met het welslagen van de ten toonstelling, die zeker voor deze streek nuttig zal nawerken. Daarna werd allen, die medegewerkt hadden dank en hulde gebracht voor de moeite en ijver, en sloot de voor zitter de vergadering waardoor het comité ontbonden was. Mej. D. van Wijck, onderwijzeres aan eene Chr. school te Neuzen, is als zoodanig benoemd teAlfen aan de Rijn. wonende te Hontenisse, thans gedeti neerd in het huis van Bewaring té Middelburg. Beklaagde werd te laste gelegd dat hij zich op of omstreeks 28 Maart 1908 te Osterfeld Westfalen in Duitschland, als Nederlander met het oog om Lam- bertus van der Sponk zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, althans om hem te mishandelen dien man met een mes in den rug heeft gestoken, tengevolge waarvan deze is overleden, in elk geval zwaar lichamelijk verwond is geworden. In deze zaak zijn van wege het O.M. zeven getuigen gedagvaard, allen uit Duitschland, waaronder 3 doctoren als deskundige. De beklaagde werd verdedigd door Mr. J. Adriaanse. Heden is naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht F. K. M. D. 27 j., veedrijver, zonder vaste woon- of verblijfplaats, vroeger te Ter Neuzen woonachtig, verdacht van landlooperij. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 18 October 1908. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Vj ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. J. Sijbraudij Ds. J. Sijbraudij (Van Krabbe ndijke. Kerk B. Ds R. v. d. Kamp. Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 nre Nam. 2 ure Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 16 Oct. 1908. M. C. d. K., 33 j., huisvr. van C. B., werkvrouw te Hulst, is wegens mis handeling veroordeeld tot j 5 boete, subs. 5 dagen hecht. F. W., voerman te Clinge, is wegens huisvredebreuk veroord. tot 3 dagen gevangenisstraf. P. v. ft., 20 j., landbouwersknecht te Eede, thans te Middelburg in hecht., is wegens brandstichting veroord. tot 1 jaar gevang., met aftrek van hét voorarrest. P. G., 44 j., timmermansknecht, zon der vaste woonplaats thans te Middel burg gedetineerd, is wegens landlooperij veroord. tot 3 dagen hecht, en opzending naar eene rijkswerkinrichting voor den tijd van 6 maanden. Heden, Vrijdag, werd door boven genoemde Rechtbank behandeld de zaak tegen A. A. Fr. 33 j. geb. en Gisterennacht brandde te Middelburg een arbeiderswoning aan 't Domburgsch Schuitvlot af, bewoond door twee ge zinnen. Er werd weinig gered de rest verbrandde of leed groote schade. Een gezin was niet verzekerd en vermiste bij de opruiming zijner goederen een kistje met f 18. -- Zooals men weet, heeft zich te Amsterdam een commissie gevormd, die zai onderzoeken of en in hoeverre aan werkloozen werk kan worden ver schaft door landontginning. Het HbU. meldt in verband hiermee het volgende: „De landbouwautoriteiten, wier ad viezen ter zake zijn ingewonnen, too- nen zonder uitzondering veel belang stelling voor deze aangelegenheid, ook zij, die ten opzichte van het resultaat sceptisch gestemd zijn. Allen zijn van meening, dat de mogelijkheid om door landontginning aan werkloosheid tege moet te komen eens ernstig onder de oogen moet worden gezien. Wij vernemen, dat de commissie binnenkort zal bijeenkomen om het vraagstuk te bespreken. Zij zal dan in de eerste plaats beslissen of zij tijdelijke maatregelen ter voorziening in de werk loosheid te Amsterdam zal nemen, dan wel maatregelen van blij venden aard, of dat een gecombineerd stelsel zal worden gevolgd. Onder de verschillende stelsels zal besproken worden dat van de Maat schappij van Weldadigheid, waarbij geheele gezinnen blijvend in den land bouw worden betrokken. Men beschouwt dit stelsel echter als een mislukking voor zoover het beproefd heeft van stedelingen landbouwers te maken. Met de kinderen echter gaat het goed. Voorts komt in behandeling het wer ken eener Groningsche vereeniging, die te Tinaarloo heigrond doet ontgin nen door Groningsche werkloozen en de ontgonnen gronden dan steeds ver koopt. Dit gaat sinds eenige jaren met stedelijken steun goed en geeft onge veer 100 werkloozen arbeid. Ook zal zijn we goed ingelicht het dempen der plassen te Aalsmeer in bespreking komen, waartoe men gaarne de hulp der Regeering zou ont vangen. Men meldt uit Leiden Reeds langen tijd heerschte er hevig» oneenigheid in de „Kamp" een der meest beruchte volksbuurten achter de Haarlemmerstraat. Eiken avond hadden er meer of minder ernstige schermut selingen plaats tusschen twee partijen, waarvan de een zich schaart om een berucht vrouwspersoon, Sientje van der Mey, terwijl een andere groep partij kiest voor haar vroegeren, vriend", nu haar aartsvijand, Toon Boulier. ZateP dagavond is het tot een ernstig gevechj gekomen. Een broeder van Sientje gelukte het met eenige messteken Toon

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2