Bekendmaking. lui Alkmaar taint ie Victorie. Vo. 56. Zaterdag 17 October 1908. 24e Jaarg Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ie, F. Dl EL EM AA, Gemeenteraad. FEUILLETON. Herhalingsonderwijs Buitenland. courant. 5,15 5,454 4,45 5,15M -ertrek 5i An D>t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos, 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat Openbare Ver- jadering van den Gemeenteraad is be- tegen Dinsdag den 20 October „VS, des voormiddags te 9:}/4 ure, ten Raadhuize ter behandeling der volgende ken 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Wyziging Gemeentebegrooting 1908. 3. Af- en overschrijving van posten in de begrooting 1908. 4. Vaststellen premiën voor de vee markt. 5. Benoemen keurmeesters. 6. Aangehouden verzoek van J. van Doeselaar te Axel om vergun ning tot het aanleggen van eene straat op het z. g. „Plaatje." 7. Aangehouden verzoek van de afd. Axel Z. L. M. om gebruik te mogen maken van het gym nastieklokaal der o. 1. s. 8. Verzoekschrift van de Vereeni- ging van Ged. oud-leerlingen van Landbouwcursussen .Excelsior" afd. Axel om gebruik te mogen maken van een lokaal o. 1. s. tot het geven van les in het land meten met de Ketting. 9. Voorstel van B. en W. om ad- haesie te verleenen aan het adres van de Vereeniging van Burg. en Secr. in het voormalig 4e District van Zeeland, gericht aan >Noem een sluikmoord geen ijver voor i godsdienst," zeide de Geestelijke op itrenger toon dan hem gewoonlijk eigen *»s. 'tls mij, vooral om uwe ouders, 1, dat Casper heeft moeten vluchten, maar anders, een booze daad draagt booze 'rucht. Wat daarentegen uwe zuster tanbelangt, zij was in der waarheid een uooui en goed kind, voor haar laakbaren afval. Des te meer wondert het mij, ge zoo luttel prijs op de banden des bloede lijkt te stellen. Mijn eenige aan verwant is een vader, die mij verloochent maar hoe menigmaal had ik al wat mij lief was er voor willen geven, dat het mders tusschen ons ware 1" »Neen, neenriep Brigitta heftig; 'tis het bloed niet, wat de ware ver wantschap maaktgeen spel van 't toe- '&1, de overeenstemming der zielen illeen kan hart met hart samen hechten. Wat zeide mij zuster en broeder, ja 'ader en moeder, zoo ik u slechts redden imocht Hier, als van haar eigen doordraven '«ehrikkende, zweeg zij plotseling stilen do priester, die haar, eerst met verba- tiug, daarna met meewarigheid had aangezien, haastte zich aan 't gesprek de Prov. Staten van Zeeland, om het daarheen te leiden, dat door tusschenkomst van de Provincie Zeeland, of althans met mede werking, een verbinding tot stand komt tusschen het Westelijk en Oostelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen, zonder op Belgisch grondgebied te behoeven te komen. 10. Voorstel van dhr. P. Dekker Fz. om geen draaiorgels voor dans muziek toe te laten. 11. Verzoekschriit 'van het Bestuur der Ziekenverzorging te Terneu- zen om verhooging van subsidie. 12. Verzoekschrift van A. Butler, om verhooging van jaarwedde als klokkenist. 13. Vaststellen Gemeentebegrooting voor 1909. 14. Wijziging heffing hoofdelijken omslag. 15. Vaststellen kohier schoolgelden. 16. Vaststellen suppletoir kohier hoof delijken omslag. Axel, den 15 October 1908. De Burgemeester voornoemd, L. LAMAITRE, L.B. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat zij die wensohen deel t© nemen aan het met November 1908, aan te vangen een andere wending te geven, daar hij haar naar eenige bijzonderheden, het gebeurde vau dien dag betreffende, on dervroeg. Zij antwoordde kort en ver strooid, en daar zij anders haar bezoek zoo lang mogelijk placht te rekken, zon zij thans op een voorwendsel om het hoe eer hoe liever af te breken. Zij werd echter, eer zij er mee gereed was, van die moeite ontheven door een vreemde, en zeer luidruchtige stem, die zij beneden in 't voorhuis hoorde buldereu. 'tViel haar oogenblikkelijk in, dat dit een der Geuzeusoldateu zijn zou, wien de woning harer ouders ter iulegeriug was toegewe zen, en een diergelijk vermoeden deed haar elke gedachte behalve aau de veiligheid van haar gast niet slechts ter zijde zetten maar vergeten. Zij deelde hem hare vergissing mee, verzocht hem alle gerucht met dubbele zorgvuldigheid te mijden, en spoedde zelve zich toen, wat zij maar kon, naar omlaag. Ja waarlijk, daar stond met zijn hooge muts en bandelier, het zwaard op den schouder, een voetknecht van Hopman Duivel, Jeldert Wijgers geheeten. Op zee nog korts een van Lumeij's ban- deloosste vrijbuiters, was hij, zoo 't scheen, ook te land niet van zins zijn wolven aard af te leggen; want hij had zijne blijde inkomste met-een zee van vloek woorden tegen de Papen" gehouden, en als de oude Kransbakker hem einde lijk in arren moede toeduwde, dat hij zich daartoe tot en met 29 OCTOBER aanstaande bij het Hootd der Openbare School alhier kunnen aanmelden. Axel, den 9 October 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. LAMAITRE, L.B. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. De crisis in het Oosten. Een merkwaardig verschijnsel op het Balkanschiereiland tijden» de crisis is de plotselinge verzoening tusschen Servië en Montenegro. De broedergroe- ten, gewisseld tusschen de wederzijd- sche parlementen, en de tusschen den Montenegrijnschen en den Servischen kroonprins gewisselde geestdriftige tele grammen leverden een paar treffende staaltjes van de verbroedering. Te Bel grado is men met de sympathie-betoo gingen der Montenegrijnen uitermate ingenomen en algemeen verblijdt men zich in de verzoening van de hoven te Belgrado en te Cettinje. Men weet, dat de Skoepsjtina van beide Staten een motie van vertrouwen heeft aangenomen in de regeering, haar alle vrijheid van handelen latend voor de verdediging van de eer van Monte negro en de belangen der Servische zaak. Milanowits, de Servische minister van buitenlandsche zaken, verzekerde aan 't zich geen schande rekende zelf Paapsch te zijn en bijgevolg in zijn eigen huis zulke schimptaal niet verduren wou, was hij, wel verre van in te binden, van schelden tot dreigen overgeslagen. Zoo dra hij evenwel Brigitta zag, stemde hij zijn toon wat zachter, en begon haar zelfs op zijne ruwe manier het hof te maken; ja, schoon hij tamelijk onzacht werd afgeweerd, liet hij toch zijn ver overingsplan toch zoo dadelijk niet varen, maar besloot, om beter te slageu,de be storming in een blokkade te veranderen. Daarmee was nu voor 't miust zooveel gewonnen, dat de woesteling ietwat han delbaarder werd en zijne twistzieke uit vallen staakte. Van haar kant begreep Brigitta, dat het in Heer Eijlards belang zaak kon zijn, haren feilen haat tegen al wat Geus was niet te zeer bot te vieren, maar den nieuwen huisgenoot, zonder hem voet te geven, althans zoo goed mogelijk te verdragen. Voorshands zorgde zij, dat hem zijn nachtkwartier in 't benedenste gedeelte des huizes niet alleen, maar tevens in het tegenoverge stelde van dat, waar de Geestelijke zich ophield, gereed werd gemaakt, en wijl hem hierdoor juist het beste vertrek ten deele viel, ried zij met vrouwelijke slimheid hare huisgenooten en ging er hun zelve in voor zich te houden, of die keus eershalve geschied ware. De ongelikte beer was plomp genoeg om zich door deze onderscheiding ver den Belgradoschen correspondent van de Daily Mail, dat het gevaar voor oorlog inderdaad voorbij is. Wij nemen, vervolgde hij, Engelands vriendenraad aan en wachten met vertrouwen af, dat Europa aan Servië recht zal doen. De correspondent van de Daily Tele graph te Sofia seint, dat Bulgarije in een ondragelijke spanning verkeert. De bekrachtiging van '8 lands onaf hankelijkheid door Europa kan nog maanden lang uitblijven. Middelerwijl moet het leger op voet van oorlog worden gehouden, d. w. z. 100,000 man in plaats van 50,000. Dat put het land uit, en het verlamt den handel en de staatsinkomsten krimpen. De Bulgaren zijn er ontstemd over dat hun Engelands steun wordt onthouden. Zij schijnen niet te beseffen, dat heel Europa er over denkt als Engeland, gelijk uit de houding der mogendheden blijkt. Maar de Bulgaarsche regeering maakt het ernaar. De minister van financiën houdt eigendunkelijk de schatting van Oost-Roemenië aan Turkije in, de min. van justitie verordent op eigen hand de opheffing van de capitulatiën. Dat is niet de manier om de genegenheid van Europa te verwerven. Telegrammen uit Stamboel noemen de betooging, Dinsdag op het Sofiaplein gehouden, de merkwaardigste die er nog ooit in de stad is geweest. Er deden 20,000 menschen aan mee, van alle rassen en godsdiensten. Zij gaven uiting aan hun liefde voor Turkije en dankbaarheid voor Frankrijk en Enge land. heerlijkt te achten, en had hoegenaamd geen erg, dat men hem om den tuin leidde; integendeel zijne aanhoudende lietdesaanzoeken .uitgezonderd werd hij wezenlijk vrij dragelijk. Ook be hoefde Brigitta uit schroom voor hem hare tochten naar de verborgen kamer niet na te laten maar slechts een weinig te verschrikken, daar zijne krijgsmans- plichten hem al veeltijds buitenshuis riepen. VI. Esn hooggaande muiterij onder zijn krijgsvolk, 't geen zich over 18 maan den achterstallige soldij en 't uitblijven der beloofde vereering voor 't innemen van Haarlem beklaagde, noopte zijns on danks den Spaanschen veldheer, om reeds na twee dagen zijn kamp te Heilo op te breken, en naar Haarlem terug te trekken. Ofschoon nu zijne benden, om zichzelf betaling te verschaffen, wel 3 tot 400 stuks vee meevoerden, die zij met nog meer anderen buit aau de ongelukkige huisluiden ontnomen hadden, voor Alk maar zelf was de verademing, die het door dezen aftocht erlangde, eene recht tijdige uitredding; want, liet het zich voorzien, dat Don Frederik het bij dit eerste bezoek niet laten zou, om zich, beter dan ditmaal 't geval zou geweest zijn, met al wat tot het uithouden van een zwaar beleg vereischt werd toe te rusten. Intusscheu ging dit juist nog zoo

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1