Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. H. M. de Koningin liet bekend maken dat H. M. tot Haar leedwezen ▼erhinderd is gevolg te geven aan de in den loop van den zomer tot Haar gerichte vragen om audiëntie. Dinsdagavond zal H. M. in bysonder gehoor ontvangen den Engelschen gezant Sir Howard, die zijn terugroeps- brieven zal overhandigen. De beide dochters van den gezant zullen dan tevens een afscheidsbezoek aan de Koningin brengen. De familie Howard is uitgenoodigd daarna aan de tafel van den Prins te dineeren. De Koningin Moeder gaat heden van Het Loo naar Soestdijk terug, blijft daar gedurende October en, na nog korten tijd op Het Loo vertoefd te hebben, naar de residentie. Bij beschikking van den Minister van Landbouw, enz. is bepaald, dat gedurende het jaar 1909 bij den ijk en herijk van maten en gewichten als goedkeuringsmerk zal gebezigd wor den de letter r in den gewonen schrijf vorm bij den ijk en herijk van gasmeters zal de koninklijke kroon als zoodanig gebezigd worden. Als merk bij eerste stempeling zal aan het ijkkantoor te Middelburg ge bruikt worden het cijfer 12. Werkloosheid. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft aan Ged. Staten der provin ciën verzocht te willen mededeelen, of er gemeenten zijn, waar het euvel der werkeloosheid zoo groote afmetin gen heeft aangenomen, of staat aan te nemen, dat bijzondere maatregelen daar voor van overheidswege gewettigd zou den zijn, onder vermelding tevens, in welke vakken die werkloosheid hoofd zakelijk voorkomt. (-<d»p-) Heden werd ons toegezonden een overzicht van den stand van den aard appeloogst in Duitschland, Oostenrijk, België, Noorwegen en Groot-Britannië. We ontleenen daaraan het volgende Duitschland. Tengevolge van het natte en koude weer in het laatst van Augustus en begin September wordt de stand der aardappelen door de be richtgevers bijna algemeen iets minder goed geoordeeld dan in de vorige maand. zijner Spaansche bezettelingen hevig op magistraat en burgers vertoornd was en hen daarvoor ten strengste meende te straffen. Dan, Arendonck's deerlijk uit einde 't geen ons bereids is voorgekomen, en waarin Heer Eijlard zelf, indien hij zich niet gevallig in zijne pastorie, waar in men hem zocht, bevonden had, on twijfelbaar zou gedeeld hebben, had hem voldoende gewaarschuwd, dat bij vele Alkmaarders de dankbaarheid niet tegen den geloofshaat epmocht, en dat ze bij anderen althans niet sterk genoeg was, om hem met eigen gevaar tegen de woeste Geuzenbenden in bescherming te nemen. Des had hij reeds sedert Juni des vorigen jaars den schuilhoek betrok ken, dien men met behulp van een mede nog aan Rome getrouw gebleven metselaar bij den Kransbakker voor hem had ingericht, en had hij dien aanvan kelijk nog nu en dan vermomd en in de schemering durven verlaten, een met veel moeite ontkomen gevaar en ontdek king deed hem eerlang, hoe noode ook, besluiten om het genot der open lucht t'eenemaal vaarwel te zeggen. Somwij len wel is waar bood zich hem een kans ter ontsnapping aan, maar nooit zonder de mogelijkheid van zijne in den omtrek der stad gelegerde vijanden in handen te vallen, en van daar had hij 't veiliger geoordeeld een hem gunstigen keer der zaken leidzaam te verbeiden. Hij had dien op den dag van heden met Bijna alle berichten spreken van een spoedig te verwachten optreden der ziekte of van meer of minder groote schade, die reeds door de ziekte is aan gericht. In verband daarmede is de stand iets achteruitgegaan. In de streken waar veel fabrieksaardappelen worden geteeld, was de stand over het geheel boven het gemiddelde. Ten slotte kan nog worden opgemerkt dat volgens andere berichten het weder in de beide eerste weken naden loden September ook in Duitschland buiten gewoon gunstig geweest is. O o s t e n r ij k. De oogst van vroege aardappelen is reeds grootendeels ten einde gebracht. De opbrengst was bijna overal goed, in Neder-Oostenrijk zelfs zeer goed. Ook de stand der late soor ten is in den laatsten tijd aanmerkelijk verbeterd, doch in verschillende stre ken heeft de ziekte groote vorderingen gemaakt en begonnen de aardappelen reeds te rotten. Men verwacht over het geheel van de late soorten eene gemid delde tot goede opbrengst. In Silezië en Galicië laat de stand op vele plaat sen te wenschen over. België. In de provincie Antwer pen is de opbrengst op de zandgronden (Kempen) normaal, terwijl de hoedanig heid goed is. Op de poldergronden overtreft de opbrengst het gemiddelde, doch de qualiteit is geringer dan ge woonlijk. In het arrondissement Turnhout is de opbrengst iets minder dan gemiddeld, terwijl ook de hoedanigheid nogal te wenschen overlaat. Ten gevolge van de aanhoudende regens in het laatst van Augustus begin September deed zich bij de laatrijpende soorten in hevigen graad de ziekte voor, doch het is gebleken, dat deze zich in hoofdzaak bepaald heeft tot het loof, zoodat de knol zoo goed als onaan getast is gebleven. In de provincie Limburg is de oogst over het geheel niet groot, doch de qualiteit goed. In de Limburgsche Kempen was de oogst nog niet begonnen. Men verwacht een opbrengst die 15.000 a 16.000 K.G. per H.A. niet zal over treffen. Daar de planten vroegtijdig zijn afgestorven, vreest men dat de aardappelen niet duurzaam zullen blyken. Over 't geheel blijft dus de opbrengst in de provinciën Antwerpen en Limburg aanmerkelijk bij die van het vorige jaar, welke echter buitengewoon groot de hem bekende komst van Don Frede- riks leger te gemoet gezien, en de eerste narichten, die Brigitta hem tegen den middag bracht, hadden zijne verwachtin gen versterkt; zoo zelfs dat zijn vrede lievende en verzoenlijke geest zich alree vermeidde in 't denkbeeld van ander maal als bemiddelaar voor zijne mede burgers tusschen te treden. Maar de spoedig gevolgde tijding van den intocht der Nassauwsche soudeniers had die gouden droomen jammerlijk doen ver vliegen, en het door hen behaalde voor deel, waarvan Brigitta hem thans kwam verwittigen, sloeg zijne laatste zwakke hoop gansch eD al den bodem in. »'tZou mijnen oogen goed gedaan hebben" sprak de rampspoedige man met bevende lippen »indien ze Gods vrije en vroolijke natuur nog eens weer hadden mogen aanschouwen. Dan, het heeft zoo niet moeten zijn. »Uw wil, o Heer, geschiedde! »0 Heilige Maagd 1" kreet handen wringend het meisje »zal een zoo kost baar leven dan altijd bedreigd blijven Moeder der genade hoe kan 't zijn, dat ge den trouwste uwer knechten aldus vergeet 1" »Kom niet in opstand tegen den Hemel, Brigittavermaande Eijlard ernstig. »Doch,« vervolgde hij meelijdig, >laat mij u niet te hard vallen, arm kind Pas hadt ge een zuster nu hebt ge weer een broeder verloren. was, ten achter, terwijl de qualiteit goed genoemd mag worden. In Oost- en West-Vlaanderen rekent men op groote opbrengsten, terwijl de hoedanigheid goed is. In de provincie Luik is de opbrengst zeer uiteenloopend, doch blijft beneden het gemiddelde. De knollen zijn zeer klein van stuk gebleven, zoodat er vooral voor den export naar Engeland weinig beschikbaar zullen zijn. In de provincie Luxemburg, waar de verbouw van aardappelen in de laatste jaren sterk is toegenomen, ver wacht men eveneens dat de oogst beneden dien van het vorige jaar zal blijven, welke echter zeer goed was. In Namen, waar de verbouw van aardappelen weinig beteekent, wordt de opbrengst voldoende genoemd. Door sommige consulaire ambtenaren wordt opgemerkt, dat in de laatste jaren sommige nieuwe, in Nederland gekweekte aardappel variëteiten in Bel gië grooten opgang hebben gemaakt, met name Paul Kruger en Jaune d'or (Franschen), welke de vroeger ver bouwde, in Frankrijk betrokken soorten hebben verdrongen. Aangezien de Nederlandsche variëteiten, na eenige jaren in België te zijn verbouwd' in opbrengst achteruitgaan, schijnt België een blijvend afzetgebied voor pootaard- appelen te zullen worden. Noorwegen. De stand van de aardappelen in de verschillende deelen des lands is van dien aard, dat een meer dan gemiddelde oogst verwacht mag worden. Groot Britannië. De berichten omtrent den stand der aardappelen luiden over het algemeen zeer gunstig, in vele streken zelts nog beter dan in Augustus, toen men voor de gevolgen van de droogte begon te vreezeu. De gewenschte regens zijn echter overal nog intijds gevallen, zoodat de stand algeiüeen zeer goed is, terwijl van het optreden van ziekte bijna nergens melding wordt gemaakt. Men verwacht dan ook een zeer ruimen oogst. Ook in Ierland zijn de vooruitzichten van den aardappeloogst uitstekend. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaan deren aan de N. R. Crt. Met den handel in aardappelen gaat het in de laatste dagen niet erg naar wensch. De vreemde kooplui durven geen groote partijen opkoopen uit vrees, dat er zieke aardappels in voorkomen. Ofschoon in België groot gebrek heersc gf aan veevoeder, koopen Belgische land bouwers nog weinig aardappelen ge schikt voor veevoeder. De prijs der goede tafelaardappelen is 3 3,25, voor de aardappelen bestemd voor vee voeder kan men ternauwernood 5 francs per 100 kilogr. bedingen. Opmerkelijk is de groote vraag die hier heerscht naar bietenbladen en bietenkoppen. Deze bleven andere jaren gewoonlijk ongebruikt op het land liggen, thans worden deze voor hooge prijzen aan Belgische landbouwers ver kocht, die ze met kar en paard komen afhalen. AXEL, 13 October 1908. ToeD Donderdagnamiddag de tram van halftwee uit Hulst Terhole was gepasseerd, zag het personeel, ongeveer 150 meters voorbij de herberg van »'t Is niet over hen dat ik treure, antwoordde het meisje bijna wrevelig. »Cecilia bestond mij naar 't vleesch, meer nieten sinds zij de vreemde goden is gaan dienen, acht ik ook dien eeuigsteD brozen band tusschen haar en mij ver broken. En Casper droeg zich van een jongen af te ruw en te barsch tegen mij, dan dat zijn gemis mij hard kan vallen, al beklaag ik hem, dat hy uit ijver voor onze godsdienst in 't ongeluk geraakt is." Wordt vervolgd.) Schillemans, een met bietenafval g» laden kar op den weg, waarvan het paard schichtig scheen. Hoewel de tram haren gang ver traagde, begon het paard zoodanig tt steigeren, dat de voerman, Verdurmen geheeten, het dier dat hij by den toom hield, niet meer kon houden, kwam te vallen en roerloos bleef liggen. Onmiddellijk stopte de trein en toet het personeel ter hulp snelde, was het, reeds te laat. Hetzij door een trap van het paard of doordat een wiel van den wagen over het lichaam ging werd de man doodelijk verwond en is dadelijk daarop overleden. De heer H. Castenmiller, ouder wijzer te Stoppeldijk, is als zoodanig benoemd aan de openbare lagere school te Gilze (N.-Br.). Door ds. A. van de Vegt van Westerenden is voor het beroep naar de Geref. kerk te Hoek bedankt. Uit Hazebroeck wordt gemeld: De broeders van de christelijke leer van het St. Jozefpensionaat te Saint Omer zijn per exprestrein met 300 leerlingen en 60 onderwijzers naar Sluis afgereisd, waar zij, zooals vroeger gemeld werd, een pensionaat van zelfde soort zuilen openen, als zij sedert ongeveer 50 jaren in St. Omer hadden. Gisteren is de mailboot Prins Hendrik der Maatschij. Zeeland nabij de Nieuwe- sluis aan den grond gevaren. Naar men meldt werkte de misthoorn aldaar niet en hing er een zeer dikke mist. De 66 passagiers en de post werden door een sleepboot uit Vlissingen af- Bij hoogwater heeft men met behulp van een sleepboot de boot vlot gekregen, die met eigen kracht de haven van Vlissingen bereikte. Men schrijft aan de Midd. Crt: Het klinkt wel ongelooflijk maar toch is het waar. Een ongeveer jarige arbeider uit een onzer naaste gemeenten, die dezer dagen is overleden, heeft, zonder dat hem ooit een ertenii of eenig ander gelukje te beurt is gevallen, een som vergaard die zijn, thans eveneens 80 jarige weduwe in de vermogensbelasting brengt. Dat dit verzamelen gepaard ging met ontzegging van alles wat maar eenigs- zins het leven kon veraangenamen) behoeft geen betoog, als men weet welke loonen de boerenarbeiders ver dienen, merkt de berichtgever op. Zondagavond omstreeks zeven uur heeft een vreeselijke gebeurtenis deSt Pieterssteeg te Amsterdam in rep en roer gebracht. Een oud-onderofficien van het Tndische leger, daar woon achtig, kreeg Yuzie met de vrouw, waarmede hij verkeerde en heeft na deze ruzie zich in perceel No. 1 geheel met petroleum overgoten en er zelf vlam ingestoken. In een oogwenk stond de man in lichte laaie, de buren schotel toe, wikkelden hem in een deken en alarmeerden de brandweer. Met vreese lijke brandwonden overdekt is hij naar het Binnengasthuis vervoerdook zijn vrouw bekwam bij het blusschingswerk brandwonden. Maandagnacht om twee uur is de man, die steeds sterk onder den invloed van sterken drank ver keerde, aan de bekomen brandwonden overleden. Te Ede is Vrijdagavond zekere D. van Scharrenburg door drie anderen met een scherpen steen zoo hevig voor het hoofd geslagen, dat hij overleed. Zaterdagnamiddag brak er brand uit bij A. Janssen, koffiehuis de Stoom boot te Prinsenhage. Hoewel spoedig de spuiten plaatse waren, vermochten zij niea tegen de fel om zich heen grijpende vlammen. Er i De de ke bet ee volgen gedekt hui» ei zijn v< - I een c vrouw dochte ichoen daarm De naar i weldrs De - I Zwartr och ten om de gewoo itand gpoorli zij in trein, merkt, reden zij lai men lijk ti ongel u van h: De niets 1 - i komm sterda vernoi licht i heden eplee De eld ambte [dadeli regel, in ve de V. Itrouwi vroege gemaa de far De litelde I afdeel Voora door Spaarl het oc e V, Dez deelin iwaars gehec tróle i werd daar dronk politic 1 nomei persoi te ge bedraj Daard van i namei bedraj Ijk n; aanva dronk.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2