Tan Alkmaar begint ie Ticiorie So. 55. Woensdag 14 October 1908. 24e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMANf, Buitenland. v. COUIUNT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Yrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrfldagnamiddag TWEE uren. De crisis in het Oosten. Berichten betreffende feiten zijn er maar weinig. Er is echter geen gebrek aan geruchten, onder welke er een is uit Parijs, volgens hetwelk de onder koning van Egypte van zins zou wezen, de volledige losscheuring van zijn rijk ran Turkije af te kondigen een uit Rome, dat Oostenrijk gezind zou zijn, aan Italië een klein gedeelte van Trente als vergoeding aan te bieden, indien Italië bereid ware zijne Balkan-idealen prij» te gevendan een gerucht uit Brussel, dat er in die stad een nieuw Europeesch congres bijeen zou komen Massinghain seint uit Konstantinopel aan de Daily Chronicle, dat de Turksche hervormingspartij krachtig aan het behoud van den vrede blijft werken en alle oorlogzuchtige betoogingen van Oud-Turksche reactionairen tegengaat. De politie heeft priesters, die een oorlog predikten, opgebracht. De Engelsche vrienden van de Grie ken hebben er bij den Griekschen gezant te Konstantinopel op aange drongen, dat hij zijne regeering zal bewegen het besluit der Kretenzen betreffende hun aansluiting bij Grieken land niet goed te keuren. De Grieksche gezant beloofde dat. De Jong-Turken betreuren het, dat Duitschland op cynische en voor den vrede gevaarlijke wijze Oostenrijk's staatsgreep geëndosseerd heeft. De Jong-Turken zijn nu minderingenomen met het denkbeeld van een congres Middelerwijl was men aan 't ander einde der stad van wat er voorviel on kundig gebleven, en toen het gejuil der Nassauwers tot daarhenen overklonk, meenden velen, dat de Spanjaards in de stad waren gevallen. Zoo dacht ook de bode Pieter Buser, en, om het gevreesde onheil, zoo mogelijk, nog te keeren, ren de hij naar den toren, en begon uit alle macht de alarmklok te luiden. Nu steeg de angst ten top, en niet weinigen lie pen in hunne verbijstering het gevaar dat zij zochten te ontgaan, in den mond, daar zij de door Egberts heengaan van haar hoofd verstokene wacht derKenne- merpoort overhaalden of liever dwongen om hen door te laten. Wel is waar, toen zij daarbuiten de aanrukkende veldteekens der Spanjaarden ontdekten keerden de meesten hals over hoofd teruganderen echter verspreidden zich in 't veld en kwamen eerst weerom toen 'tonweer was afgetrokken. Maar Cas per Kransbakker, wiens ontruste cons ciëntie hem de ware toedracht der zaak had doen gissen, en die zich slechts on der de vluchtenden gemengd had om uit de stad te raken, ging regelrecht op tenzij het program vooraf strikt wordt atgebakend. Anders zijn de Jong- Turken bang dat sommige groote mo gendheden de gelegenheid zullen aan grijpen, om zichzelf, ten nadeele van Turkije, te bevoordeelen. Zoodoende schijnen de Jong-Turken nu de voorkeur te geven aan rechtstreeksche onder handelingen toet de groote mogend heden zonder conferentie. Er zal veel afhangen van hetgeen Sir Edward Grey en Iswolski bepraten. Intus8chen trekt de toon, dien de Russische pers tegen Iswolski aanslaat, de aandacht. Zij verwijt hem zijn gemis van takt en zijn gebrek aan inzicht. Maar, volgens den Petersburgschen correspondent van de Standard, be dekken deze aanvallen tegen Iswolski eigenlijk de strooming in de Russische openbare meening tegen Duitschland. De voornaamste Russische kranten zetten uiteen, dat Engeland en Rusland tegen Duitschland behooren samen te gaan. De Standard verneemt uit Boekarest De in Oostenrijk uitgesproken meening, dat Roemenië zich in geval van oorlog onzijdig zou houden, is niet gewettigd. De Roemeensche regeeriug heeft, toen de Turksche en Bulgaarsche regeering haar lieten polsen, geantwoord, dat Roemenië zijn volledige vrijheid van beweging wilde behouden. Uit Konstantinopel wordt aan de Standard gemeldHet Turksche pu bliek handhaaft de boycott van Oosten- rij ksche en Bulgaarsche goederen zeer streng. Duitsche koopwaren deelen er ook in. De winkels, waar geboycotte waar te koop is, doen geen zaken en hebben hun klanten verloren. De Pesther Lloyd maakt melding van meer betoogingen te Belgrado. Het volk eischt den troonsafstand van koning Peter als hij geen oorlog wil. De avondbladen geven een gerucht weer van een opstand die uitgebroken zou zijn te Plevlje Bilak, in Bosnië. De troepen zouden op de menigte ge schoten hebben en bij Semlin aan de Servische grens zou een brug in de lucht gevlogen zijn. Er is een groote meeting gehouden. De betoogers trokken naar de Skoepsjti- na en riepen, dat zij oorlog verlangden. De stemming onder de ledan is oorlog zuchtig. De minister-president heeft tot de vertegenwoordigers van de pers gezegd, dat naar zijn meening de toe- staud uiterst gevaarlijk is. Men meldt, dat de minister er heeft bijgevoegd, dat het nauwelijks mogelijk schijnt, vijande lijkheden te vermijden. De Grieksche legatie te Konstanti nopel heeft de aandacht van de Porte gevestigd op den toestand te Smyrna, waar, naar aanleiding van een over winning der Grieken bij de verkiezingen zich een beweging tegen de Christenen openbaart. De Porte heeft beloofd, de noodige maatregelen te zullen nemen. Telegrammen van consulaire ambte naren te Smyrna bevatten de aankondi ging, dat men daar ter plaatse vreest voor 't uitbreken van onlusten, omdat de Turken bezig zijn zich van wapenen te voorzien. Door de consulaten van Engeland de Spaansche voorhoede af, en meldde zich daarbij als voorlooper aan. Het duurde maar eenige oogenblikken, of hij kou zijne nieuwe heeren vau zijn oprechtheid doen blijkeu. Want de Geuzen, van oorlogsdrift ziedende, waren nauw ter Friescbe poort ingetrokken, of zij vielen aanstonds weer ter Kenne- merpoort uit, oin den vijand van de Nieuwpoort, die hij reeds bezet had, te verjageo. Het door hen meegevoerd ge schut speelde zoo wakker iu Don Frede- riks rijen, dat deze, daar hij zijn plan om de stad bij overrompeling te nemen, nu toch verijdeld zag, aldra naar zijn legerplaats te Heilo aftrok. Cabiljauw achtte 't niet raadzaam hem derwaarts te achtervolgen, maar liet den rooden haan van de Nieuwpoorter daken kraaien, om den Spanjaard de gelegenheid van zich daar vast te nestelen voor te benemen. Dit alzoo was het eerste offer, 't geen Alkmaar voor zijne vrijheid brengen moest, en waarop, zoo 't ook al niet door haar gebracht was, de burgerij nogthans haar volle zegel drukte, door binnen de drie eerstvolgende dagen hare overige voorsteden zelve plat te branden. Daar was dien avond in menig Alk- maarsch gezin vreugde, in menig teleur stelling. Wie van deze laatste een sterksprekend tafereel begeert gade te slaan, moge in zijne verbeelding ons Frankrijk en Italië is gevraagd, dat zich oorlogsschepen zullen in gereedheid houden in den Griekschen archipel. ENGELAND. Men herinnert zich, dat eenige groote Engelsche cacaofabrikanten, met nog een enkele van het vasteland, die cacao van de Portugeesche eilanden San Thomé en Principe krijgen, zich be zwaard gevoelden, nu da plantages daar bewerkt worden met negers, die zoo niet met geweld dan toch onder be- driegelyke voorspiegelingen uit het naburige Angola er heen worden ge bracht en in de meeste gevallen nooit naar hun land terugkeeren. Bovendien hebben zij het op die eilanden slecht, moeten er in een moordend klimaat te hard werken enz. De cacaofabrikanten wendden zich tot de Engelsche regeering de Engelsche regeering wendde zich tot de Portugeesche. Men betwistte de gegeven voorstellingen, en eindelijk besloten de fabrikanten iemand uit te zenden om verslag van zyn bevindingen te doen. De afgezant was J. Burtt. Hij is in dat Portugeesche West-Afrika geweest en hij heeft verslag uitgebracht. „Ik weet nu, schrijft hij, dat ouder dit dienststelsel, zooals 't nu bestaat, jaar lijks duizenden zwarten, mannen en vrouwen, tegen hun zin en dikwijl» onder zeer wreede omstandigheden, van hun woonplaats worden weggehaald en overzee vervoerd om te werken op ongezonde eilanden, vanwaar zij nooit terugkeeren. Indien dit geen slavernij is, ken ik geen woord in de Engelsche taal die het juist weergeeft." naar een vlierinkkamertje in 't huis van den Kransbakker verzeilen. Wij zouden dat intusseheu bezwaarlijk uitvinden, zoo Brigitta ons de weg niet wees. Op den zolder zeiven bespeurt men er niets van men vindt er wel is waar in een der hoeken een groot ge metseld vierkant met deuren, maar wanneer men dezen opendoet, staat men eenvoudig voor een bedsteeen om de opmerking te maken, dat die bedstee nauw diep genoeg is om een derde ge deelte van 't genoemde vierkant te be slaan, dient men toch al een ruime mate van scherpgespitste achterdocht te hebben meegebracht. Ook is daar in elk geval de ingang nietintegendeel, we zien Brigitta een hoogen stoel beklimmen, om zich door een dakvenster op te geven in de goot, die tasschen dit en 't belen dende gebouw doorloopt. Zij wandelt die een eind weegs langs, tot ze aan een tweede dakvenster komtdaar tikt ze, en 't wordt aanstonds van binnen open- gestooten. Behoedzaam laat zij zich op den ook hier voor haar gereed staanden stoel naar beneden glijden, en ziedaar haar werkelijk in een vertrekje aange land, hoezeer dan ook zoo laag en be krompen als men er zich maar een kan voorstellen. Een tafel, twee stoelen, een rustbank, een kandelaar, een paar boeken, daarmee is het eivol, en de eenzame bewoner, die er nu welhaast een jaar in zal gehuisd hebbeu, houdt bijkans geen ruimte over om aan zijne verstrammende ledematen eenige hun zoo noodige be weging te verschaffen. Dus begint, al is hij eerst op middelbaren leeftijd, zijne hooge en deftige gestalte reeds min of meer te bukken, en de minzaamheid, die over zijn rond gelaat verspreid ligt en zich in zijne groote oogen afspiegelt, wordt niet, als eertijds, door een tint van opgeruimdheid verhoogd, maar door een nevel van zwaarmoedigheid ge temperd Inderdaad, Heer Eijlard Dirksz. van Waterland dus was de naam van den verscholene had een beter lot verdiend dan deze troebele tijden hem beschoren hadden. Als dorpspastoor te Velsen bij arm en rijk geliefd en geacht, had hij zich ten jare 1570 door sterken aandrang en treffelijke beloften der Alk maarder Regenten, tot wie de roep zij ner ongemeene geleerdheid en achtbaar heid was doorgedrongen, laten bewegen, om de dienst in de Groote kerk te aanvaarden. In deze «betrekking had hij, voorstander als hij was van Erasmus en diens gematigheid, zich onderscheiden door de zachtmoedigheid, waarmee hij de afgewekenen tot de H. moederkerk trachtte terug te voeren, ja, in vereeni- ging met den Guardiaan der Minder broeders, Pater Arendonck, had hij eens den Stedehouder Bossu op zijne knieën ver beden, toen deze over 't buitensluiten

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1