Bekendmaking. So. 54. Zaterdag 10 October 1908. 24e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Dl EL EM AA, Herhalingsonderwijs Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE C01R4NT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat zij die wenschen deel te nemen aan het met November 1908, aan te vangen zich daartoe tot en met 29 OCTOBER «instaande bij het Hoofd der Openbare School alhier kunnen aanmelden. Axel, den 9 October 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd L. LAMAITRE, L.B. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. BULGARIJE. I De correspondent van de Kölnische Ztg. te Sofia zegt, dat men te Sofia eerst vreemd tegen dien titel van tsaar heeft aangekeken. Vermoedelijk is het denkbeeld, tegelijk met de onafhanke- lijkverklaring Bulgarije tot een tsaren rijk uit te roepen, op het laatste oogen- blik nog door vorst Ferdinand zelf ge opperd. Geen mensch was er op voor bereid. Daar kwam opeens het bericht, dat Ferdinand tsaar geworden was. Vooral de diplomaten waren ongerust. Zij wilden graag weten, of Ferdinand zich nu keizer noemde of koniag. En «ls zij aan Bulgaren vroegen, wat tsaar nu eigenlijk beteekent, keizer of koning, dan kon niemand hun antwoord geven op de vraag. Neemt men Rusland tot voorbeeld, dan zou Bulgarije tot een keizerrijk verklaard zijn. Kenners van de Bulgaarsche geschiedenis verklaren, dat tsaar een bepaaldelijk Bulgaarsch begrip is, waarvan de beteekenis dui delijk wordt door het bestudeeren van de Bulgaarsche historie. Het is niet juist keizer, ook niet koning, maar zoo iets tusschen beiden in. De diplomaten moeten zich met dit geheimzinnig ant woord tevreden stellen. De Tsaar en zijn ministers hebben den nacht van Maandag op Dinsdag doorgebracht in spoorwagens aan het station van Tirnovo. Dinsdagmorgen zijn zij door de Sjipkapas vertrokken naar Kazanlik, de rozenstad, in Roemelië. Daar zouden zij overnachten en Woens dag zou het gezelschap naar Philippopel reizen. Blijkbaar wil Ferdinand de wereld even van den eersten schrik laten bekomen, voor hij naar de hoofd stad gaat. Mede hierdoor is het te Sofia volmaakt rustig en vredig. Sofia viert het feest der onafhankelijkheid evenals heel Bulgarije. De Frankf. Ztg. verneemt uit Sofia, dat tsaar Ferdinand a. s. Zondag daar zijn plechtigen intocht zal houden. TURKIJE. Turkye schijnt zoo verstandig te zijn, de dingen niet tot het uiterste te drijven en een gewapend conflict zoolang moge lijk te willen vermijden. Nog is alle gevaar voor een oorlog niet vermeden, maar de toestand lijkt in verband met verschillende berichten minder donker Maar hoe kort de weg naar 't stadhuis ook ware, en hoe zij zeiven ook haasten mochten, die weg duurde betrekkelijk nog lang, en niet dan voet voor voet konden zij vorderen door de menigte volks, die hen omstuwde, deels onder toejuichingen, deels onder verwenschin- gen. Aan geen van beide deelnemende, doch meer dan eenig ander van spijt berstende, maakte Casper Kransbakker zich met niets ontziende elleboogstooten ruim baan door den hoop, en ijlde voor uit, den hoek der Langestraat om, naar zijne herberg. Hij vond er niemand dan zijne vrouwen terwijl deze, van wier uieuwsgierige vragen hij zich te kort naar haar zin afmaakte, dienvolgens door het toenemend rumoer, dat de na dering der geuzen aankondigde, naar de voordeur getrokken werd, haalde hij, door haar niet meer gadegeslagen, uit een achterkamertje zijn met scherp gela den lontroer voor den dag, en vloog er den zolder mee op, waar hij zich voor een klein geopend venster, dat naar de straat uitzag, posteerde. De stoet verscheen, maar de moord- ïuchtige partijling aarzelde nog, op wien hij zou aapleggen. Met den dood van Cabiljauw was zijne factie meest gebaat dan de persoonlijke veete, die hij, vooral om zijn schoonvaders wil, tegen Mostert koesterde, behield de overhand. Een uit stekend schutter, die zijn wit zelden miste, zou hij 't, toen hij 't zich eens gekozen had, ook nu wel getroffen heb ben, hadde de hand hem niet onwille keurig getrild bij 't besef, dat hij een misdaad ging bedrijven. Doch, schoon de kogel alsnu niet, naar zijne bestem ming, het hart zijns vijands doorboorde, toch ontving de Commissaris een wonde in 't been, waarvan hij al zijn leven mank bleef, en zonk onmiddellijk op den grond. De waan, dat hij zijn slachtoffer ge dood had, en het daarvan onafscheidelijk gevoel, dat hij thans het Kainsteeken aan zijn voorhoofd droeg, maakte hem dermate bedremmeld, dat hij, in stee van dadelijk na zijn schot van 't raam weg te wijken, nog eenige sekonden daarvoor bleef toeven. Daar klonk hem eensslags boven al 't geschreeuw dat er opging de sterke stem van vau der Meij in de ooren 'k Heb u gezien, Casperhierheen mannen, zoo ge den moorder zoekt!" en tegelijk zag hij den volksstroom zich naar zijne woniug wenden. Nu ontwaakte de machtige zucht tot zelfbehoud, en gaf hem zijne veerkracht terugin een ommezien was hij beneden, en, terwijl zijne vervolgers dan in 't eerst. Wel blijft Turkije protesteeren, maar bet lijkt er naar dat het oen platonisch .protest zal zijn en Turkye nog niet naar de wapenen zal grijpen. De bereidwilligheid, waarmede de groote mogendheden het middel van een nieuwe internationale conferentie schijnen te willen aangrijpen, moet Turkije wel doen hopen, dat tenminste de schijn van genoegdoening zal ver kregen worden, en dat is in de tegen woordige omstandigheden, vooral in verband met de brutale daad van Oo8tenrijk-Hongarije, al veel. Men kas niet anders dan den machthebbers in Jong-Turkije lof toezwaaien voor hun gematigdheid en van den weeromstuit zal allicht de Turksche Pers eveneens een kalme houding aannemen en op zweeping der volkshartstochten ver mijden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het officieuse Fremdenblatt schrijft De kwestie van de souvereiniteit van Bosnië en Herzegowina regelende en hu-n gondwettelijkeinstellingen gevende, verzekeren wij hun rust naar binnen en buiten en werpen dus aan de grens van het nieuwe Turkije een borstwering op ter bescherming van zijn gebied en zijn nationale toekomst. Het is een groot oogenblik in de geschiedenis van ons rijk, dat tientallen van jaren lang steeds heeft meegewerkt ter waarborging van den Europeeschen vrede. In deze ure, dat wij de broeders in Bosnië en Herzegowina groeten, zeggen wij aan het jonge Turkije, wat onze wenschen zijn en onze hoop is Laten wij goede die zijn doodelijk verschrikte vrouw voorbij waren gedrongen, hem nog op zolder zochteD, had hij, door zijne tuin muur over te klimmeu, zich reeds de gelegenheid verschaft, om, schoon nog een en andermaal door soortgelijke mu ren in zijne vlucht vertraagd, toch spoe diger dan men hem achterhaien kon in een zijsteeg buiten bereik te raken. Trouwens de jacht, die men op hem maakte, was na den eersten mislukten aanloop terstond gestaakt; want bij de inspanning, waarin de Alkmaarder man nen verkeerden, gunden zij zich tot langduriger onderzoek geen tijd, ten ein de niet onkundig te blijven van 't geen er inmiddels in den Raad besloten mocht worden, als waarmee voor menig hunner lijf en goed kon gemoeid zijn. Cabiljauw toch en de zijnen waren, nadat de gekwetste in een bevriende woning gedragen was, zonder een mar ren, dat voor hen en voor Alkmaar beide even verdelfelijk had kannen worden, naar 't stadhuis doorgegaan, en hadden aldaar de Regeering, als onder zulke benarde omstandigheden zich ver wachten liet, in vollen getale bijeen gevonden. Met den meesten klem droe gen zij nu aan deze hun verlangen, dat men de poorten voor hunne manschap ontsluiten zou, voor. Dan, onder de Overheid heerschte geen minder twee spalt dan onder de gemeente. Volkomen willig toonden er zich slechts een of buren zijn, laten wij wederkeerig een vertrouwen in elkaar hebben dat door niemand en niets wordt verstoord. Andere kranten schrijven over de gebeurtenis als dé belangrijkste in de geschiedenis van Oostenrijk. SERVIE. Op de bijeenkomst van Dinsdagavond werd er een besluit aangenomen, waarin er van de Servische regeering werd geëischt, de krachtigste maatregelen te nemen, teneinde de inlijving van Bosnië en Herzegowina te verhinderen, en de vergadering lijf en goed ter beschikking van de regeering stelde. Dat besluit is aan de regeering medegedeeld. Men viel verscheiden sprekers in de rede met heftige kreten vanWeg met OostenrijkOorlog met Oosten rijk Gedurende de vergadering waren alle winkels gesloten. DUITSCHLAND. De invoering van een grondwet, die eenigszins aan hedendaagsche opvat tingen beantwoordt, zal in de twee Mecklenburgen nog voor onbepaalden tijd verdaagd moeten worden. De buitengewone Landdag zal welis waar den 12den October te Schweriu bijeenkomen, maar, naar men verzekert, dadelijk weer gesloten worden, omdat de ridderschap niet van plan is, het wetsontwerp van de regeering, hoe bescheiden de vooruitgang dien het voorstelt, ook zijn moge, goed te keuren. Misschien zal er verder in een com missie onderhandeld worden. twee, de meesten weifelden eenigen weigerden platweg: »We kunnen* zei den deze laatsteu, »de stad immers toch niet houden, daar we bij lange na niet voldoende van proviand en ammunitie voorzien zijn,* alsof dit na zooveel aan- drangs van Oranje en Souoij niet aan eigene, en schandelijke, nalatigheid te wijten ware »En wat wildij ons op denPrinsdoen steunen voer er een tegen Cabiljauw uit: heeft hij de vrome stad Haarlem niet kunnen ontzetten, wat zal hy ons doen De Hopman bleef het toornige antwoord, dat hij op de lippen had, schuldig want op 't zelfde tijdstip rukte Egbert Diert zonder voorafgaand aandienen de deur der raadzaal open, en bracht van zijn wachtpost aan de vergaderden het zwaar wichtig bericht,, dat de vijand reeds op korten afstand van de Nieuwpoort ont waard werd. »Om Godswil Heeren, laat toch onze heilige religie niet van nieuws door Spanjolen eu Papisten uit deze stede bannen, maar neem hen in,, die haar te gader met uzelven en ons kunnen beschermeu. Bij mijner ziele zaligheid ik mocht uwe rekening voor God uiet overnemen, ingeval ge anders beslissen zoudt." »Komdij ons de wet stellen P Sinds wanneer hebdy stem in den raad?" duwde hem de spreker van daareven toe.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1