Axelsche Courant BIJVOEGSEL Binnenland. Landbouw. AXfcL, 6 Oktober 1908. Gemengd Nieuws. VAN DE ZATERDAG 3 OCT. 1908, No.52. Rijkspostspaarbank. De ruchtbaar geworden strafbare handelingen, door enkele brievengaar ders onlangs gepleegd, zijn o.a. mogelijk gemaakt óf tengevolge van hel aan hen in bewaring geven van spaarbank- beekjes, óf door onvoldoend of geheel ontbroken toezicht van de zijde der inleggers op de inschrijvingen, in hunne beekjes gedaan. Dit blind vertrouwen op eerlijkheid éh nauwgezetheid, hetwelk zoozeer rósrd beschaamd, geelt aanleidihg er bij de inleggers met klem op aan te dringen, dat zij lo. hunne spaarbankboekjes zelf in bewaring houden 2o. zich vergewissen, vóór zij hót pöstkantoor verlaten, van de juistheid der inschrijvingen, in hunne boekjes v*èrmeld 3o. geene qditkntiè-fdrmulieren ih blanco onderteekenen, of met andere boorden, dat z\j hunne handteekening op zulk een stuk niet stellen, voordat het behoorlijk is ingevuld en nagezien 4o. wanneer de kennisgevingen wegens een inleg van 25 en hooger niet binnen 14 d^gen worden ontvangen, daarvkn deft Dii'èctóur dèr Rijkspost spaarbank dadelijk verwittigen 5o. h&We bo'ekjÜk eferMató 'sjaèfrs tot het doen bijschrijven der rente en ter Vergelijking met zijne boekhónding aan den Directeur der Rijkspostspaar bank opzenden, waaVtoe gebrhik khn worden gemaakt van ómsfeg$n niet gedrukt adres, kosteloos aan de kan toren der Posterijen verkrijgbaar. Wanneer zjj dep.e raadgevingen niet opvolgen, lootpen dij gevaar Voor éigen zorgloosheid te boeten. Wel waarborgt de Staat onvoorwaar delijk de betaling van hetgeen op rijkspostspaarbankboekjes rechtmatig verschuldigd isdoch wanneer men gelijk reeds geschiedde zich tevreden stelt met de aanneming van eene quitantie voor eenegedane storting, zonder meqr, d. i., genoegen neemt met zoodanig bewijsstuk, zonder een boekje te vorderen, niet let op de, in die boekjes gedane, inschrijvingen, dan heelt men het aan zich zeiven te wijten, indien geldelijk verlies daarvan het gevolg mocht zijn. Volgens het wettelijk voorschrift, den spaar bankdienst betreffende, moeten alle inlagen en terugbetalingen in eeü spaarbankboekje worden ingeschreven en door den dienstdoenden postambte naar met zyne handteekening worden bekrachtigd, voorts met den afdruk van zijn kantoorstempel worden gewaar merkt. Men zie dus goed toe, of de vordering op de Rijkspostspaarbank aldus deugde lijk is vastgesteld. Geef, zoo roepen wij den inlegger toe, aan uw spaarbankboekje eene even veilige bergplaats als aan uw geld immers het bevat den sleutel tot uwe brandkast, het middel om over uwe spaarpenningen te beschikken. Als "ge de hiérvóór gegeVen weifken opvolgt, worden onregelmatigheden on mogelijk gemaakt, bemoeilijkt of spoedig ontdekt en behoedt gy u zelf voor mogelijke schade. De Onderdirecteur, waarn., Directeur der Rijkspostspaarbank, DU BÖIS. Amsterdam, 18 September 1908. In Oostelijk Zeewsch-Vlaanderen is de vlekziekte onder de varkens nog verre van geweken. Neemt ze in de eene gemeente of gehucht sterk af, dan steekt ze in een andere weer ernstig het hoofd op. Teekenend voor de goede werking van het serum tegen die kwaal is wel, dat men ook hier van geen enkel geval hoort, dat een krulstaart bezweek, die tijdig werd ingeënt. Met het heerschen der plaag staat de lage prijs der biggen natuurlijk in ver band voor 11 a 12 wekers is hoogstens 8 te bedingen, want men is bang de 'dieren op het hooi te zetten de vette slachtvarkens zijn ook niet duur; ze gelden 48 tot 50 cent per levend K.G. M. Ct. Voeden van kalveren. De proef van regeeringswege genomen door de Lonneker Coöp. Melkinrichting en Zuivelfabriek, betreffende het voeden van kalveren met rauwe en gepasteu riseerde ondertaielk zonder en met toe voeging van zout, heeft het Volgende resultaat opgeleverd De proef is genomen met 93 kalveren, verdeeld in 3 groepen van 31. Van dit getal zijn van de 3 groepen respec tievelijk 18, 20 en 16 overgebleven. Van dè zoogehoemde zoutgroep zijn er 2 meer gestorven, dan van die, welke met rautve ondermelk zijn geVoed, en 4 meer dan van die, welke gepasteuri seerde melk bekwamen. Dit wijst er op, dat de schadelijke eigenschappen van de ondermelk, door toevoeging van zout dat min of meer laxeerend - Vergroot zijn. De kalveren zijn na de gehouden proef op tuberculose ondérzócht, en het is gebleken, dat van de met de rauwe ondermelk gevoederde dieren 14 tuber culose vertooriden, van de 2 andere groepen slechts 2. De overgebleven gezonde kalveren jSulleh 3 October worden verkocht en zul'leh nog eenige keeren moeten wor den getóonfd om te kunnen nagaan, hoe de verdere ontwikkeling is. N. R. Ct. De Ambachtsschool te Oostburg. Nadat op 6 Mei jl. te Oostburg door den beschermheer van de vereeniging „Ambachtsschool voor Oostburg en Omstreken", mr. P. d J. Hennequin de eerste steen was gelegd van het aldaar gestichte schoolgebouw, is Dins dag in tegenwoordigheid van Z.Ex. den Minister van Binnenlandsche Zaken en tal van autoriteiten onder zeer veel belangstelling die inrichting geopend. Om kwart over tien arriveerde Mi nister Heemskerk met de provinciale boot te Breskens. Hij was vergezeld van den heer De Groot, inspecteur van het middelbaar onderwijs. Aan de ponton was ter begroeting aanwezig eene commissie uit het bestuur der Ambachtsschool en de burgemeester van Oostburg. Ook de burgemeester van Breskens bevond zich daar. Het muziekgezelschap van Breskens verwelkomde den hoogen bezoeker. Na aankomst namen de Minister -en de commissie plaats in een tweetal open rijtuigen en werd over Groede naar Öostburg gereden. Te Oostburg werd eerst een rijtoer om en iloor- de gemeente gemaakt. Aan het gemeentehuis maakte de raad den Minister zijne opwachting, waarüa naar het geboifw der fcchool werd gereden. Daar sprak allereerst de voorzitter, de heer mr. F. J. N. van Dam de aan wezigen toe. Na een geschiedkundig overzicht van de oprichting der school bracht hij dank aan alle tegenwoordigen en deed beroep op de goede samen werking van alle aan de inrichtin betrokkenen. Daarop nam de heer mr. Th. Heems kerk het woord en zeide volgens de M. Ct. ongeveer het volgende Mijnheer de voorzitter, mijne heeren en dames. Het zij mij vergund een enkel woord te spreken. Ten eerste hartelijk dank voor de wijze waarop ik heden in deze streek ontvangen ben. Onmiddellijk bij de uitnoodiging ont waakte bij mij de begeerte de opening der school bij te wonen en heb ik niet geaarzeld daaraan gevolg te geven, in de eerste plaats om te doen blijken van de ingenomenheid der Regeering met het ambachtsonderwijs, waarvan ook mijne beide ambtsvoorgangers blijken gaven, waarvan men hier ook reeds de vruchten plukt. Mij komt daarvan de eer niet toe. In weerwil van den minder gunstigen fin mcieelen toestanc. getroost de Re geering zich groote offers. Ieder am bacht, ieder vak, hetzij een groote in- dustrieele onderneming of het kleine ambacht, het is in het belang van den arbeider dat hij zijn vak verstaat en daarom is de Regeering verheugd dat deze scholen overal verrijzenen hoe meer dit geschiedt, des te meer is de Regeering overtuigd van de stoffelijke en reëele vruchten. De oprichters dezer school, hoewel een beroep doende op de openbare kas, hebben toch met energie gearbeid, zoo dat ze met voldoening op het aanvan kelijk slagen mogen terug zien. Hier voor verdienen zeker de voorzitter en de ijverige secretaris dank. Niet alleen zoo eindigde mr. Heemskerk verheugde ik mij de opening dezer ambachtsschool bij te wonen, maar ook om een bezoek aan deze streek te kunnen brengen, die, hoe afgelegen ook, toch niet zoo heel moeilijk te bereiken is. Applaus Hoewel dicht gelegen bij een vreemd land bespeuren wij toch dat ze vol liefde is voor Nederland. Applaus Dit beseft de Regeering. Al zijt ge afgelegen, de regeering moet allen ge denken. Ik ben Hollander en nu is Holland wel de kern van het land maar het is zoo vermoeiend. Wij snakken naar veranderiüg dit bezoek is eene verademing, deze streek, met landbouw en veeteelt, maakt een indruk van een nijvere, weelderige streek, wat aangenaam aandoet. Dank, nogmaals dank, voor uwe uit- noodigi'h'g. Ik spreek mijne beste wen- schen uit voor Oostburg, voor het 4de district en de ambachtsschooldat zij bloeie tot in lengte van dagen en moge Gods besten zegen rusten op dit werk Hierop nam de heer M. de Jongfe, lid van Gedeputeerde Staten, het woord om in de eerste plaats namens den Commissaris der Koningin diens spijt te betuigen dat hij verhinderd was aan de vriendelijke uitnoodiging te voldoen en verder de beste wensehen te uiten voor den bloei der school, waarna de heer mr. Hennequin hulde bracht aan de energie defr oprichters en beloofde, dat in verband met zijn titel als be schermheer zoo noodig niet tevergeefs een beroep zou worden gedaan op raad en daad. Na de officieele opening werd een wandeling gemaakt door de gemeente naar het raadhuis, waar den Minister door het bestuur een dejeuner werd aangeboden. Als gewoonlijk werden daar ook verschillende dronken uitge bracht en werd een telegram gezonden aan H. M. de Koningin. Dat men in het land van Cadzand het bezoek van den Minister op prys stelde, bewijst wel, dat in Breskens van verschillende en te Oostburg van bijna alle woningen de vlag wapperde. Om 3.'40 vertrok de Minister per extra tram naar Breskens, vanwaar de reis pér gewone gelegenheid werd voortgezet. Door den gemeenteraad van Bier vliet is benoemd tot arts de heer M. de Haan Thomann te 's Gravenhage. Woensdagmorgen omstreeks elf en een half uur gebeurde in de Stationsstraat te Middelburg een ernstig ongeluk. De negentien jarige landbouwer D. G., van St. Laurens, kwam met zijn wagén, waarvoor twee paarden gespannen waren en die geladen was met Zakken kunstmest, van de Loskaai. Waarschijnlijk door het losraken Van een plank vielen een tweetal zakken van den wagen achter de paarden, den voerman medesleepend. De paarden sloegen op hol, tot de i wagen vastJiep en de paarden tot Stil stand gebracht konden worden. G. was er slecht afgekomen. Van een der paarden had hij een trap op den linkerarm gekregen, zoodat dit lichaamsdeel ernstig verwond werd, terwijl hem verder nog een achterwiel dwars over het lichaam ging, waardoor hij inwendig zwaar gekneusd werd. Waarschijnlijk zijn hem een paar ribben gebroken. De man werd bij een winkelier binnen gedragen, waar een ter hulp geroepen geneesheer overbrenging naar het gast huis gelastte, wat per brancard ge schiedde. Door een nog niet opgehelderde oor zaak is Dinsdagnacht een der deuren in de sluis van den Westhavendijk te Zierikzee buiten werking gebleven, zoodat bij den komenden vloed 't water vrijen toegang had. Een groot deel van het westelijk kwartier der stad, waar bijna alles moesland en tuingrond is, werd daardoor overstroomd en stond spoedig blank. Door afvoer op den polder Schouwen tracht men thans 't overtollige water te verwijderen. Groote schade is veroorzaakt aan groenten, boomgaarden en gekuilde aardappelen. M. Ct. Bij de behandeling voor de recht bank te 's Hage van een diefstal met braak in een goudsmidswinkel in de Korte Poten aldaar, werd een getuige gehoord, die denzelfden ochtend tot zes jaar gevangenisstraf werd veroordeeld en zich in hechtenis bevond. Toen deze zijn verklaring had afge legd en de president last gaf om hem terug te brengen naar de cel, vloog hij een der beklaagden, vóór dat de veldwachters het beletten konden om den hals en gaf haar, onder den uitroep „dag Marie", welke beantwoord werd met een „dag Jaap", een kus. Daarna werd hij losgerukt en weggehaald. De spoorwegramp. Meer dan 20 •menschen, meerendeels vrouwen, die van de ramp op den Berlijnschen viaductspoor getuige zijn geweest of familieleden erbij verloren hebben zijn ziek tengevolge van den zenuwschok en den schrik en zijn onder dokters handen, Sómmigen Waren Zondag nog zeer opgewonden, konden zich niets herinneren, klaagden over slapeloosheid, gebrek aan eetlust enz. Het verkeer op den vladuötdpbdrtras Zondag in de eerste morgenuren zeer gering. In den loop van den ochtend nam het weer toe en 's middags had het weer zijn ouden omvang. Wende, de kameraad van den be stuurder Schreiber, is ook in hechtenis genomen. Hij heeft bekend, dat hij ook schuld heeft. Op het oogenblik, dat hij door het kijkraampje naar het sein had moeten zien, was hij bezig een aantee- kening over een vertraging van den trein van een paar minuten te maken. Wende heeft echter gezien, dat Schrei ber door het tweede onveilige sein reed. De spoorwegmaatschappij deelt mee, dat ze ten deele door verzekering is gedekt zoowel tegen de geleden schade als tegen de te betalen schadeloostel lingen. Zij hoopt aldus al haar ver plichtingen te kunnen nakomen.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 5