Binnenland. Gemengd Nieuws. Rechtszakeii. Tel R] uit Tanger meldt, dat volgens geruch ten het voorgevallene met de legioen soldaten aan het oordeel van het arbi tragehof te 's-Gravenhage zal worden onderworpen. Overeenkomst met de „Zecland,\ Nadat Dinsdag het wetsontwerp tot goedkeuring van eene overeenkomst met de Stoomvaartmaatschappij „Zee land" wegens het uitvoeren van eene maildienst tusschen Vlissingen en Qu- eensborough of een andere Engelsche haven is aangenomen, kwam dit con tract Woensdag en Donderdag in de Eerste Kamer in behandeling. In de afdeelingen der Kamer ver eenigde men zich met de strekking van de voordracht, lof brengende aan de Mij. Zeeland voor de wijze waarop zij zich van haar taak kwijt. Door sommige leden werd, evenals in de Tweede Kamer, de boete van f 15.000, welke de Maatschappij verbeurt wanneer zij hare schepen buiten Neder land laat bouwen, te gering geacht. Van andere zijde werd opgemerkt dat het niet wenschelijk was te veel aan te dringen op bouwen binnenslands wanneer het bleek dat de Maatschappij in het buitenland op gunstiger voor waarden terecht kon. Bevreemding werd uitgesproken dat volgens art. 5 de booten 's nachts den overtocht van Vlissingen naar Queensborough in hoogstens 6.34 uur en overdag in hoogstens 7 uur moesten afleggen. Men meende toch dat het 's nachts gevaarlijker varen was dan overdag en daardoor grootere voorzich tigheid voor den nachtdienst noodza kelijk was. Gisteren is het contract goedgekeurd, waarover de „Zeeland" zeker wel tevre den zal zijn. Bij het contract toch is o. m. bepaald, dat der Maatschappij voor het over brengen der Nederlandsche brievenma len in de beide richtingen, eene som wordt toegekend van f50.000 jaarlijks en waarborgt de Staat haar voor de brievenmalen van en naar het buiten land eene jaarlijksche opbrengst van vier ton. Nederland en Venezuela. De Kölnitche Zeitung verneemt d.d. 29 dezer uit Willemstad „Naar verluidt, heeft president Castro geweigerd, van den Duitschen ge zant de tweede nota van Nederland over het voorgevallene in ontvangst te nemen, daar die gezant slechts in het algemeen de belangen van Nederland kan behartigen. De nota moet door een bijzonderen Nederlandschen afge zant overgelegd worden." Als bevestiging van het bovenstaande werd uit Parijs aan de N. R. Ct. gemeld Een telegram uit Willemstad, dat in de Parijsche uitgaaf van de New York Herald is opgenomen, meldt, dat reizi- gers uit Venezuela het bericht mee brengen, dat president Castro geweigerd heeft de tweede nota van de Neder landsche regeering van den heer v Seckendorff, den Duitschen gezant, aan te nemen, aangezien deze niet gerech tigd is tusschen -de twee regeeringen als middelaar op te treden. AXEL, 2 October 1908. Hedenochtend omstreeks half negen werd het gezin van den landbouwer Lev. de Putter, wonende op hetZaam- slagsche Veer, opgeschrikt door het ge roep van „brand". Toen ze buiten kwa men, sloeg de vlam reeds uit het dak. Spoedig toegeschoten hulp en de eeni gen tyd later gekomen brandweer kon den, dank zij het stille weer, de 3 zeer dichtbij staande schuren en huizen be houden. De brandende schuur ging met wat tarwe, haver rogge en hooi verloren. Oorzaak onbekend. Alles laag verzekerd. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen polder Nieuw Neuzen, dhr. D. Scheele Pz. te Hoek. Bij Kon. besl. is, met ingang van 1 October, de heer J. de Doelder, onder toekenning van eervol ontslag als sluis- knecht aan de Westschutsluis te Ter Neuzan, benoemd tot hulpsluismeester aan die schutsluis. Woensdag en Donderdag zijn er in onze provincie eenige mobilisatie oefeningen gehouden, met het doel om te zien binnen welken tijd na bekomen order de kanonnen schietklaar kunnen zijn. Daartoe arriveerden Woensdagmiddag te Neuzen de 2e luit. Van Loon met 33 onderofficieren en minderen en een officier van gezondheid, allen van het garnizoen te Vlissingen, terwijl den daaropvolgenden avond uit Willemstad nog een detachement artillerie, onder commando van kapitein Van Olden was gekomen. Donderdagochtend werden de schiet proeven gehouden, die werden bijge woond door den Minister van Oorlog, generaal Sabron en eenige hoofdofficie ren. Na afloop daarvan werden de vestingwerken bezichtigd, en begaven zich de autoriteiten naar Vlissingen terwijl ook de detachementen naar hunne garnizoenen terugkeerden. 's Middags werden ook te Ellewouts- dijk schietproeven gehouden volgens de Af. Ct. Woensdag werd te Ter Neuzen door de marechaussée aangehouden en j gevankelijk naar Middelburg overge bracht D. v. d. V., 23 jaar, arbeider te Koewacht, die in 1905 was veroor deeld tot vier maanden gevangenisstraf en deswege in het Algemeen Politieblad van 1905 Btond gesignaleerd. Tem. Ct. Tot kommies 3e klasse te Sas van Gent is tegen 1 Oct. benoemd de heer Jac. van T waarden, thans arbeider-tele grafist aan het station Kruiningen— Yerseke. Tot onderwijzeres aan school nommer 2 te Hoofdplaat is benoemd mej. H. L. Meijers te Nitse. In de week van 23 tot en met 29 September 1908 kwamen in Zeeland voor 8 gevallen van typhus en febris typhoidea; 5 van roodvonk en 4 van diphtheritist§ wetenvan typhus en febris typhoidea 1 geval te Breskens, 2 te Bruinisse, 1 te Groede, 3 te Sluis en 1 te Vlissingenvan roodvonk 1 geval te Aardenburg, 1 te Axel, 1 te Serooskerke (W.), 1 te Vlissingen en 1 te Wemeldingevan diphtheritis 1 geval te Koewacht, 1 te Neuzen, 1 te Noordgouwe en te Zuiddorpe. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 4 October 1908. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. W. D., 39 j., zonder beroep te Vlis singen is wegens mishandeling veroord. tot 1 maand gevang. J. J. A., 29 j., schippersknecht te Middelburg is wegens mishandeling veroord. tot j 10 boete subs. 10 dagen hecht. J. H., 26 j., landbouwersknecht te Schoondijke, thans gedetineerd te Mid- i delburg is wegens zware mishandeling veroord. tot 3 jaar gevangenisstraf met I mindering der voorloopige hechtenis, Bij bevelschrift der arrondisse- ments-rechtbank te Middelburg is rechts ingang verleend met bevel tot instructie der zaak tegen J. J. v. R., onbezoldigd rijksveldwachter te Axel, ter zake van mishandeling. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Voorber. H. Avondm.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. K. Veen, Nam. 2 ure Ds. K. Veen, (van Oostburg.) Kerk B. Voorm. 9 ure Ds R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. »Dat ben ik antwoordde de trouw hartige poortersen in 't geloof mijner ouders hoop ik ook wijders te leven en te sterven. Wij hebben Zyner Maje steit» volk, als Bossu ze noemde, onder uw regiment hier gehad, Heer Oudbur gemeester en 't waren lastige personen bijlo. Tweemaal daags moesten we hun vleesch en bier opschaffen, en dan waren ze nog maar half te vree. Het land uit met dat vreemde huurgespuis, zeg ik En dan dat vangen en spannen, dat hangen en branden om de religiefij toch, 't schreit ten Hemel. Neen, neen, hij mag dan geus zijn of niet, ik hou 't met onzen goeden Wilhelmus van Nassauwen.< »Goed wel ja, waarom niet? Was 'tgeen klinkbare goedheid, om van zoo menige plondering niet te reppen, dat pater Arendonck met zijne Minrebroeders onder veel spottens en mishandelens van hier naar Enkhuizen gesleept werden, waar men de stroppen al voor hen gereed had Maar, och ja, leden voor 't oude geloof, en dan meet men zoo breed niet." »Dat meugdij, Heer, aan 't Prinsenvolk wijten, dat hier, ik beken 't, al even slecht als de Spanjool heeft huis gehouën, maar niet aan den Prins zeiven. Heeft hij niet, zoodra hij van die woestaardij der zijnen kondschap kreeg, wel expres- selijk aan Sonoij gelast, en meteen ook door onze vroedschap doen bezweren, dat aan ons Roomschen geen hinder of overlast geschien zou, en wij zelfs in de oefening onzer godsdienst niet zouden verlet worden Kijk, als Dukdalf en zijn zoon zich met even zulke bevel schriften van de Naardensche moorderije pui geren, dan zal ik hen ook hie ten." >'k Merk wel, Heer Roedrager, dat ik voor u Burgemeester geweest ben maar ge zult voor 't minst wat hier binnens kamers door een geloofsgenoot in vrij- igheid gesproken is niet verder op straat brengen »Wie in mijne taveerne den verrader spelen wou, zou ik vroeg of. spa zijn straf wel toedienen 1« zei de jonge waard vinnig. »Dijne dreigementen vervaren mij niet," gaf Buser hem bedaard te ver staan maar ik ben geen verklikker. Ge hebt dus geen nood, dat ik eenige gram me woorden, die elk op zijn beurt al eens ontvallen en niemand deeren, hoos- willig zal overbrieven. Hadt ge mij ver teld dat ge met den vijand heuldet," zijne beide hoorders zagen elkaar veel beduidend aan »dau was 't een andere zaak. Voor de rest, wat ik nu zeg, heb ik altijd zoo begrepen maar 't strekt miju dijn bewind tot geen zonderlinge eere, Heer Oudburgemeester, dat men daaronder voor zulke meuschelijke gevoe lens niet rondelijk dorst uitkomen." Hiermee daar hij bij zijne vrede- Arrond. Rechtbank te Middelburg Heden (Vrijdag) zijn veroordeeld M. C. de C., 23 j., varensgezel te Vlissingen, is wegens oplichterij van een rijwiel te Ter Neuzen veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met min dering der voorloopige hechtenis. D. H. L., 63 j., herbergier te Sluis is wegens openbare schennis der eerbaar heid veroord. tot 20 boete subs. 10 dagen hecht. Ph. P. Cz., 20 j., schippersknecht te Yerseke is wegens vernieling veroord. tot j 10 boete subs. 10 hecht. lievendheid geheel geen lust had om den twist voort te zetten stond hij op, betaalde zijn gelag, en verliet het gezel schap, waarin hij zoo slecht voegde en ook niet dan bij toeval gekomen was. Toen de deur achter hem was dicht gevallen, gaf Baert Sijmous zijnen spijt lucht in de verzekering >Als ik ooit eens weer Burgemeester wierd, zou die kerel zijn roe ook den langsten tijd gedragen hebben." »Eu laat ze hem dan afnemen' om er hem mee te geeselen luidde de zachtzin nige raad van zijn schoonzoon. Wordt vervolgd.) De Koningin heeft drie honderd gulden geschonken tot leniging van den eersten nood der gezinnen, welke werden getroffen door de jongste ramp in de mijn Laura te Eygelshoven. De schade bij den brand in de pulpdrogerij van de suikerfabriek „De Mark" te Oudenbosch, welke aanvanke lijk op 200,000 werd geschat, is bij nader onderzoek niet zoo hoog bevonden, De machines zijn nagenoeg geheel onbe schadigd gebleven. Alleen het gebouw en de houten betimmeringen van de stoomketels zijn vernield. De pulp drogerij zal in deze campagne nog werken. Bij het opruimen van het puin is een geheel verkoold lijk gevonden, n.l. dat van een metselaar uit Zevenbergen, die wel bij den brand vermist werd, doch van wien men vermoedde dat hij ergens zijn roes lag uit te slapen, te meer daar beweerd werd dat men hem had gezien. Ongelukkiglijk blijkt nu dat de man in het brandende gebouw zelf is gaan slapen met dezen nood- lottigen afloop. De verongelukte laat eene vrouw met drie kinderen achter, Kwakzalverij. In Dordrecht houdt op bepaalde dagen in de week een wa terdokter zitting, die aan tal van inge zetenen van Sliedrecht, Giessendam, Hardinxveld en omstreken zijn adviezen geeft aangaande hun kwalen, allean vertoon van een fleschje urine, die dagen kan men 's morgens aan gasfabriek'te Sliedrecht een vrouw de boot zien stappen, rykelijk beladen met fleschjes met het genoemde vocht voorzien. Eenige dagen later ontvangt de patient de medicijnen per post uit den Haag. De heer Vis, te Giessendam, vroeg naar de „Dordr. Ct" meldt- aan zijn huisdokter, welke waarde hjj moest hechten aan de praktijk van dezen wonderdokter. De arts dr. Graft- dijk, die volkomen gezond is, vult een medicijnfleschje met zijn eigen urine, vermengt deze met twee druppels roo- den inkt en laat dit mengsel bij den dokter bezorgen. Het advies volgde spoedig. Het luidde„Zijn bloed zit aan het water. Gal en lever aangedaan, de koorts en zwaar in de zijde. Hetii onbegrijpelijk, dat iemand met zulk water nog buiten loopt." 24 uur later komt per post een flesch medicijnen voor D. Vis. OnkosteJ f 2,45. Als een pendant van het boven staande meldt de Avp. Op een klein dorp in N.-Holland wai een jong boerenarbeider, die hooge in spiraties had. Hij wist een betrekking te krijgen bij de gemeentereiniging Zaandam. Daar vond by een paar oude geneeskundige werken onder del 1 opgehaalden rommel, ging ze bestuden ren en thans gaat hij een paar dagen in de week hooggehoed en zwari gejast naar Amsterdam en houdt zitting- En te oordeelen naar 's mans uiterlijk schijnt het hem voor den wind te gaan dank aij het aantal patiënten dat ooi I dezen „wonderdokter" opzoekt. - E> I lijn Roe lweek o Vlodrop jjzeren ongeve< te liggf derweg onzachl huisje jnder 1 iichiller rend, svaar - T land w N. aar noemdi d. te Dord Dé boos, d maar 1 wier h ding o rechte hevig gevang 1 te Noc geluk de me Leidsc voor i roor i de va sleuro ongelu te laat ten re Ver Zaten Zwi tot o reran Aa Axel Kliti welk bode In hoop in t van VAN vóór ber In noen Euk

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2