\o. 52. Zaterdag 3 October 1908. 24e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad i i voor Zeeuwsch-Vlaan deren. F. 1)1 EL EM A X, Buitenhuid. FEUILLETON. - libusM ,nsw« Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Bblgië 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BU dit blad behoort een bijvoegsel. DUITSCIILANI). Te Berlijn hebben Maandag een aantal regeeringsambtenaren overleg gehouden over de beste maatregelen tot bestrijding van de cholera. Men besloot op de plaatsen, waar de Memel, Weichsel en Warthe uit Rusland Pruisen binnen komen, een wachtpost voor het houden van toezicht op de scheep- en vlotvaart in te stellenverder zal het personeel van spoortreinen uit Rusland opgedra gen worden het oog te houden op den gezondheidstoestand van de reizigers, en voorgeschreven worden, dat alle menschen, die uit Rusland in Duitsche plaatsen aankomen, verplicht zijn, zich binnen 24 uren bij de politie aan te melden. Men hoopt, dat het verbouwde lucht schip van Zeppelin half October klaar zal zijn voor zijn eersten grooten tocht. Het is mogelijk, dat de Keizer zal over komen, om van de eerste proefvluchten getuige te zijn. ENGELAND. Naar Reuter uit Bombay seint, is er in Haiderabad, in Deccan, een gewel dige overstrooming geweest. Dooreen stortvloed van regens 37.5 cM. in anderhalf etmaal zijn de rivieren buiten hun oevers getreden en hebben mijlen ver het land verwpest. In de stad Haiderabad is de Musi, die er door stroomt, twintig voet gerezen en heeft Zoo slechte daad, zoo slechte ruil. Want, was Claes Aimers minder ge manierd, hij kwam juist daardoor veel beter met Geerte overeen, en in rondheid en rechtschapenheid mocht Franssennog in zijn schaduw niet staan. Daarvan zou Geerte, had zij haren aanbidder kunnen doorzien, bij deze gelegenheid de doorslaande proef ontvangen hebben want te midden zijner vurige liefdesbe tuigingen was het den jongman in geenen deele om een eerlijk huwelijk naar louter om een voorbijgaanden minnehandel, ge lijk hij er reeds velen gehad had, te doen. Van daar dan ook, dat hij onder voorwendsel van de mogelijke tegenkan ting hunner ouders, haar wist te over reden om hare veranderde gezindheid alsnog voor den visscher te verbergen, en zoodoende tegenover dezen een ver foeilijk valsche rol te spelen. Zoodra zij des de woning van Claes, waar Geerte nog tot den volgenden ochteud verblijven zou, in 't oog kregen, scheidden zijdoch met afspraak, dat Ariaen eerstdaags een blauwe boodschap verzinnen zou, om goedschiks bij Geerte's vader aan huis te kunnen komen. al zijn bruggen verbroken en duizenden huizen weggespoeld. Het gasthuis stortte in en begroef alle zieken. De stad Secunderabad, daar dicht bij, is, volgens bericht, geheel verwoest. Aller wegen ziet men lijken dry ven. ZWITSERLAND. Het congres voor internationale ar beidersbescherming te Luzern heelt Dinsdag in haar twreede algemeene ver gadering het verbod van nachtarbeid voor jeugdige personen behandeld. Het congres besloot het volgendeIn het algemeen moet dit verbod voor alle arbeiders van beiderlei kunne tot de voltooiing van het 18de jaar ingevoerd wordenvolstrekt geldt het tot het 14de voltooide jaar. Uitzonderingen zijn alleen geoorloofd in gevallen van over macht en by zekere seizoenswerkzaam heden, verder voor een bepaald soort van werk in glasblazerijen bij wijze van overgangsmaatregel. De vereeniging voor arbeidersbescherming blijft bij haar verlangen, dat jeugdige personen volledige nachtrust genieten, zal de omstandigheden nader onderzoeken en te gelegener tijd een internationale regeling voorstellen. Aan de regeeringen, die de Berner verdragen hebben bekrachtigd, werd de dank der vergadering betuigd. De Engelsche uitgave vanhetbulletiju van de vereeniging werd door een ruime toelage verzekerd. Aan de ambtenaren van het interna tionale bureau zal een pensioen ver zekerd worden. Het volgende congres zal in den Had dit tweetal alzoo bij 't verlaten der nieuwe poort haar met al wat aan hare stichting en inwijding vast was vergeten, het tegendeel vond plaats bij een driemanschap, dat in de Langestraat, even voor 't stadhuis, in den ridder St. Joris inkeerde. Een daarvan was de waard zelf, een oudere broeder van Ce cilia en Brigitta, die bij 't aangaan van zijn huwelijk deze taveerne, welke recht over zijn ouderlijk huis stond, van den toen maligen bezitter had overgenomen. Gelijk het destijds zeer gewoon was, dat men van 't huis, waarin men woonde, een bijnaam ontving, en deze bijnaam voor zoon of dochter, in stee dat zijtaich anders naar hans vaders voornaam noem den, een vaste toenaam werd, zoo werd ook de Dieuwe hospes, voor de bakkerij van wiens vaders een bloemkrans uit hing, in de wandeling Casper Kransbak ker geheeten, en begon hij zelf zich dus te schrijven. Overigens zal't ons,'t geen we reeds van zijue naastbestaanden weten, niet verwonderen, dat hij voor een heftig Spaauschgezinde te boek stoud eene partijziekte, die er bij hem niet op gebeterd was sinds zijne echtverbintenis met de dochter van den gewezen Burge meester Baert Sijmons, die met zijne beide ambtgenooten Evert Jansen Jacob van Waren del den ouden staat van za ken zoo stijfhoofdig was toegedaan, dat de Commissaris ten vorigen jare voor de veiligheid van den nieuwen oirbaar had herfst van 1910 te Lugano gehouden worden. ITALIË. In Napels is men zeer ongerust over de mogelijke gevolgen van een econo mische crisis in de provincie Pouilles; in de Italiaansche geschiedenis is geen zoo ernstige tijd bekend. Duizenden worden door honger en ziekte gekweld de crisis is vooral ontstaan door de langdurige droogte en de lage wijn- prijzen veroorzaakt door den overvloe- digen oogst. De veldarbeid rustde grond is zoo uitgedroogd dat er niets mee te beginnen is. De wijnbouwers durven den nieuwen oogst niet binnen halen en de druiven verrotten aan den stok. De regeering zoekt vruchteloos naar afdoende middelen om de men schen te helpen. RUSLAND. De publieke opinie te Petersburg blyft aandringen op ernstige maatregelen tot tegengaan van het besmettingsgevaar. O. a. meent men, dat het choleragevaar veel zal verminderen als men de ge- neesheeren in de hoofdstad en de om streken dwingt, dadelijk den baard af te scheren. De baarden der dokters zijn, meent men, een goede kweekplaats voor de bacillen en aldus zouden juist de dokters de ziektekiemen het meest verspreiden. De opoffering zou zwaar zijn voor de arme doktersde baard is in Rusland hoog in eere. Volgens een bericht uit St. Petersburg van Dinsdag waren in het laatstver- loopen etmaal 222 nieuwe gevallen van gekeurd hen gezamelijk van hunnen post te ontzetten, en de thans regeerende burgemeesters Fioris van Teijlingen, Claes Harks van Houten en Albert Cor- nelissen Comans in hunne plaats aan te stellen. Een van de beide gasten, die Casper meebracht, was deze Baert Sij mons, de ander was de Stads Bode, Pie- ter Baser. De mannen zetteden zich onder de bierkan, en alras vielen er bittere woor den. »Ouze grootmachtige nieuwbakken gouverneur kan huiden zijn hart ook nog eens ophalen aan zijn oude nering,* zei de afgedankte regent op spo.ttenden toon. Bij zooveel hoogheids als men hem tegenwoordig hier oplaadt, mag zijne Excellentie voor zijn zelfgemaakte Heeren toch wel ereis tappen. »Zeker en uit het prochiaans vaatken, voegde zijn schoonzoon, even smalend maar korzeliger, daaraan toe. »De man zal zich eertijds een dusdanige verheffing wel nauwelijks in zijne hofvaardigste droomen hebben voorgespiegeld.* »Voor zoo onvernuftig en kruiplustig kon hij inderdaad zijue stadgenooten moeilijk aanzien, dat ze, zonder een kik te laten, naar de pijpen van iemand als hij is zouden dansen. In ernst, gaat de duldigheid der tijdeD niet over de schreef? onder den Koning wou men niet bukken, na doet men 'tonder Willem Mostert.* »Wat mij nog 't meest hindert, is dat onze eigene lafheid de schuld draagt. cholera opgegeven, waarvan 98 met dood «lijken afloop. Het geheele aantal zieken bedroeg 1833. CHINA. Volgens een brief aan het Berliner Tageblatt, heeft de cholera dezen zomer vreeselijk huisgehouden in verschillende streken van China. In de steden Han- kou, Han-jang en Woe-tsjang moeten alleen 30,000 menschen bezweken zijn. In de vreemdelingenwyk te Han-kou waren tot einde Augustus ook 10 Euro peanen aan de ziekte gestorven, o. a. de jonggetrouwde secretaris van het Duitsche consulaat en zijne vrouw. MAROKKO. De Fransche en Spaansche regee ringen stellen een gemeenschappelijke nota op, welke zal worden onderworpen aan het oordeel der onderteekenaars van de acte van Algeciras. Die nota zal aan Moelei-Hafid worden ter hand gesteld. In dat stuk zullen naar het heet opgenomen worden de voor zyn erkenning van Hafid geëischte waar borgen. Deze waarborgen zijn die ten aanzien waarvan tusschen de mogend heden tengevolge van hun onderzoek der eerste Fransch-Spaansche nota over eenstemming is verkregen. Minister Pichon heeft een onderhoud gehad met den Spaanschen gezant, wien hij het ontwerp ter hand stelde, dat nu aan het oordeel der Spaansche Regeering wordt onderworpen. Het ontwerp deed bij den gezant geen enkele bedenking ontstaan. Hij heeft het onmiddellijk naar Madrid gezonden. Een telegram Hadden wij de huisluiden, die Sonoij, den een met een piek en den ander met een musket, onder zijne geuzenbent ge stoken had, door onze bangigheid niet voor echte krijgers meegeteld, we hadden hem gemakkelijk buiten kunnen houden.* »'tls waar, elk soldaat, als van achter bleek, had een paar gepreste boeren voor zijn rekening, en dan ging elk gelid nog een of twee steenworpen van 't ander af, om ons des te meer met den schijn van een groot en welgeordend heir te bedriegen.* >Ja, ja, zij hadden den strik slim genoeg geleid, maar wij waren ook dom genoeg om er in te vallen.* »Als we daarmee nu uog maar wijs genoeg geworden zijn om er ons weer uit te warren," hernam Sijmons. »En moedig genoegmet de wijsheid alleen is de scha niet te herstellen.* In deze twee laatste gezegden hadden schoonvader en schoonzoon, hoezeer dan ook onbewust, zichzelf naar 't leven ge kenschetst. De een ging listig de ander onstuimig te werkde eerste meende met list alles te kunnen verschalken, de ander met onstuimigheid alles te kunnen dwingen. »Ik acht, dat we hier onder vrienden spreken,* voerSijmons bedachtzaam voort, met een vragenden blik op Buser. »Onze Bode is, evenzeer als wij, spijt dien nieuwerwetschen tuimelgeest, aan de Heilige Kerk verknocht gebleven.*

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1