ïi Alkmaar begint ie ViGtorie. IVo. 51. Woensdag 30 September 1908. 24e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. I)IELEMA\, Buitenland. FEUILLETON. ra. Binnenland. AXELSUHE COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De maatschappij van Zeppelin voor luchtscheepsbouw zal een prijsvraag voor een nieuwe ballonloods uitschrij ven. Het moet een loods zijn, waarin twee luchtschepen gebouwd en geborgen [kunnen worden. De inwendige afme tingen zullen 152 tot 160 bij 43 M. en de hoogte 20 M. zijn. De loods moet zoo ingericht zijn, dat er gemakkelijk eon verlengstuk aan kan gebouwd worden. Dak en wanden moeten zoo veel mogelijk tegen zonneschijn be schermd zijn, opdat het binnen in de loods koel blijft. Aan de twee uiteinden moeten deuren, rolluiken of iets der gelijks zijn, waarmee dp loods over hare geheele breedte en hoogte geopend kan worden. De nieuwe loods zal wel het model worden voor de vluchtlood- sen voor luchtschepen, die men in verschillende plaatsen van Duitschland heeft ontworpen. ENGELAND. Reuter «einde uit Nassau op New Providence, een van de Bahama eilan den, dat den 13en en 14en dezer een orkaan Long Island, Rumcay en Wat- ling's Island heeft verwoest. De wind had een snelheid van 150 K.M. in het uur. Van de huizen op de drie eilanden is 90 pet. vernield. Er zijn ook men- schen omgekomen. Eilanden ten O. van die drie hebben nog een veeg van den storm gehad. Volgens een later bekend geworden Reeds het jaar te voren had men te Alkmaar een aanvang gemaakt met de derde vergrooting der stad nog een vierde en laatste zou omstreeks drie jaar daarna volgen waarbij, onder meer. het Rissevoort, toenmaals Rijtsen Oort geheeten, binnen de vest werd gebracht en de oude Kennemerpoort schoon voor hands nog als binnenpoort aanwezi blijvende, alzoo haren rang echter eer lang aan eene nieuwe zou moeten af staan. De mogelijkheid van een toe- komstigen vijandelijken aanval deed het werk thans met dubbelen spoed voortzet ten; en das was dan de 8e Juni tot het leggen van den, eersten steen dier nieuwe poort bestemd geworden. Toen de steden van West-B'riesland en 't Noorderkwartier met verwerpin van Alva en Bossu, tot den Prins van Oranje, als hunnen alleen wettigen stadhouder, overgingen, had deze aldaar Jonkheer Diederich Sonoij tot zijn Lui tenant-Gouverneur gesteldterwijl Jonk heer Charles van Boijsot, onder den titel Tan Commissaris eD Subintendant van Waterland, met het toezicht over de telegram van den gouverneur der Ba- hama-eilanden heeft de orkaan nog meer kwaad gedaan. De veeg, dien de eilanden ten O. of liever ten Z.O. van de drie genoemde hebben gehad, is aangekomen. Naar*de gouverneur uit Nassau, de hoofdplaats, seint heeft de storm, die van 11 tot 13 dezer raasde, ook de eilanden Inagua, Acklin, Crooked en Fortune verwoest. Men z«i, dat alle vaartuigen in de buurt dier eilanden gestrand of gezonken waren. Te Clarence op Long Island werden het bestuursgebouw, de recht bank, de gevangenis, alle kerken en 97 pet. van de huizen vernield. Van de meeste eilanden is er nog geen nader bericht ontvangen. De regeering heeft schepen met leeftocht en kleeren uit gestuurd. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In de avondvergadering van den Boheemschen Landdag van Vrijdag is het weer rumoerig toegegaan. In de middagzittiug hadden de Duitsche af gevaardigden in één stuk door de dwars drijverij toegepast, en toen de Duitsche afgevaardigden eindelijk het veld had den geruimd, bleek de vergadering niet meer voltallig te zijn en werd de zitting tot 's avonds verdaagd. Bij het begin der avondzitting teekende de afge vaardigde Pergeit in naam der Duit- schers verzet aan tegen het onwettig karakter der zitting. Toen de voor zitter het woord gaf aan den afgevaar digde Wust, om hem in de gelegenheid te stellen zijn in de middagzitting onder broken rede voort te zetten, klonken er toejuichingen van de banken der Tsjechen, terwijl er op de banken der Duitscherfe een groot tumult ontstond. Er werd gefloten en op trompetjes ge blazen. Men riepsluit de zitting De Duitschers hieven daarop de Wacht am Rhein aan. Het leven hield aan, tot de voorzitter zich genoodzaakt zag de zitting te sluiten en haar tot Woensdag te verdagen. vestingwerken belast werd. Voor dezen laatste nu aan wien de eer dier plechti ge grondlegging toekwam, maar die in zulk een bewogen tijd elders gewichtiger plichten te vervullen had, zouden twee Alkmaarder burgers den troffel overne men Willem Mostert, een der weerge keerde ballingen, Sonoij's commissaris, of, gelijk men hem ook wel noemde, gouverneur te dezer stede, en Dirk Kater, die minder hoog geplaatst, nogthans als een zeer naarstig en ijverig man geroemd wordt. 't Ontbrak, als bij diergelijke openbare handelingen nauw hoeft gezegd te wor den, in geenen deele aan toekijkers maar de. gevoelens, waarmee zij de zaak beschouwden, liepen wagenwijd uiteen. De Spaansgezinden moesten echter de hunne verzwijgen, terwijl de Geuzen het voorrecht genoten, om hunne goedkeuring in luide toejuichiugen lucht te mogen geven. Onder degenen, die van dit voorrecht een ruim gebruik maakten, was de stede- lievende Ariaen Franssen niet de minste. »Bedaar toch wat, man voegde de timmei man van der Meij hem met zijne gewooe spotzucht toe>zoo ver is het immers met onze stad nog niet gekomen, dat ge haar met bals en keel moet ver dedigen." »Ik heb haar al met mijne handen helpen verdedigen," antwoordde B'ranssen beleedigd, beter dan gij. 'tZijn niet Tweede Kamer. Ingediend is thans een wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd en voorloopige regeling van de bestemming der opbrengst van die verhooging. Voorgesteld wordt den accijn» per hectoliter gedistilleerd ad vijftig percent sterkte, bij de wet van 27 Sept. 1892 bepaald op f63, te verhoogen tot f90. Het Postwetje. Nu a. s. Donderdag 1 October de wet van 23 Juli 1908, houdende wy- ziging en aanvulling der wet van 15 April 1891 tot regeling der brieven- posterij, in werking treedt, dunkt het ons niet overbodig eens meer in bij zonder deze veranderingen te melden, ofschoon hiervan reeds vroeger ook in ons blad de hoofdzaken zijn vermeld. Deze wet op de Brievenposterij brengt een belangrijke vermindering in het tariei mede, gepaard aan een verhooging van het maximum gewicht der te ver zenden poststukken. de broeders van St.-Eloys gilde geweest, koperslagers en smeden, die, met gevaar van paapsche huisluiden en Spaansche stroopers, brouwketel, klokken, en bakken uit de Egmonder Abdij gehaald hebben en als wij eens niet gewild of gedurfd hadden, wie van de andere gilden zou de stad aan 't geschut hebben geholpen, waar ze nu haar uieuwe poort mee kan verweren »Hou wat maat 1" zei een stevige ke rel, die naast hem stond: »elkziju part, zeg ik. Waar had gijlui de wagens van daan gekregen, om dat zware tuig mee te vervoeren, zoo wij bierdragers u niet waren bijgesprongen Onze Heeren hebben 't beter begrepen, toen ze even goed aan ons gild als aan 't dijne voor ons zelv' en onze wijven vrij belnidens bij onze begrafenissen gaven." »Klok voor klok Bij mijn zolen een wonder billijk, maar ook wonder fraai en voordeelig privilegiehernam van der Meij met een ernstig gezicht. De bierdrager keek hem onnoozel, de koper slager boos aan maar Maerten draaide zich om, en verloor zich in den hoop. Ook werd Ariaens eigene aandacht ia dezen oogenblik van den begonnen woor denstrijd afgetrokken, daar hij Geerte Louwen, het ons reeds bekende Egmonder visscherstneisje, iö 't gedrang opmerkte, waar zij zich heel niet op haar gemak bevond. Franssen, wiens vereering van 't schoon geslacht over 't algemeen vrij- We ontleenen er het volgende aan Het gewone briefport zal bedragen voor een briefkaart 2l/j ct., voor een brief, met maximumgewicht van 20 gram 5 ct.voor een brief met een gewicht van 20200 gram 10 ct.voor een brief met een gewicht van 200500 gram 15 ct.en verder voor elke 500 gram (of gedeelte daarvan) 5 ct. meer. Het port voor een brief, te bezorgen binnen den kring van het post- of hulp kantoor, waar die per post is bezorgd voor een briefkaart D/2 ct.voor een brief metmaximumgewicht van 20 gram 3 ct.voor een brief boven 20 tot en met 200 gram 5 ct. Is een brief niet gefrankeerd, dan wordt het bovenstaand tarief verhoogd met 21/2 cent voor een briefkaart en voor eiken brief met 5 cent, te heffen van den geadresseerde. Hetzelfde verhoogde port wordt toe gepast bij ontoereikende frankeering, doch na aftrek van de waarde der gebezigde zegels. Voor gedrukte stukken zal het port bedragen Voor gewicht tot en met 500 gram 1 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram boven 500 tot en met 750 gram 121/2 cent, boven 750 tot en met 1000 gram 15 cent, en voorts voor elk hooger gewicht van 1000 gram of gedeelte van 1000 gram 27e cent daarboven. Het port van nieuwsbladen, met of zonder bijvoegsels, bedraagt pernommer of exemplaar voor een gewicht van gevig genoeg was, en die de aardige Geerte in 't bijzonder spijt hare verloving met geen afkeerige oogen beschouwde, was aanstonds bij de hand om haar uit haar onaangenamen toestand te verlossen en, toen de plechtigheid kort hierop ten einde liep, onder 't stadwaarts keeren een vertrouwelijk praatje met haar aan te knoopen. Ingenomen met zijne ge dienstigheid, en zelve niet over-schroom vallig op 't stuk van vrouwelijke terug houding, luisterde zij, williger dan althans een aanstaande braid paste, naar zijne vleierijen: te williger dan toch ook, wijl zij op dit pas reden meende te hebben om zich over haren wettigen minnaar te beklagen. »Claes troont me van Egmond hiernaar toe," zei ze, »om die drukte van 't eer- ste-steen-leggen ook reis te komen zien, en als 'ter wel aan toe is, laat hij me in den steek. Gister avond stuurt de gouverneur nn 'tis er ook een gou verneur naar, hij moet van zijn leven waard in 't Gulden Vlies geweest zijn hem een boodschap thuis, dat hij van daag, om de Heeren van de stad te onthalen, beste visch op tafel moet hebben, en daar gaat Claes nu van morgen aan stonds voor dag en 'dauw op uit, en ik kau alleen mijn weg zoeken. Hij zeit wel dat zijn bedrijf voor moest gaan, maar wat heeft hij dau een vrouw noodig Eu ziju moeder wou nog al dat ik bij haar thuis zou blijven, maar die heb ik

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1