Gemeenteraad van Axel. Maandagavond brak te Veen (N.-B) op de Vlaas zoo'n hevige brand uit, dat de bewoners moeite hadden zich en de kinderen in veiligheid te brengen. Aan redding was bijna niet te denken. De brandspuit, die spoedig ter plaatse was, kon slechts de belendende huisjes bewa ren. Niet minder dan 11 woningen, be woond door 13 gezinnen, werden een prooi der vlammen. Deze hebben bijna al hun have en goed verloren. Te Borne kreeg een 3-jarig jongetje van den arbeider K. een ketel kokend water o^er het lichaam Het kind is al bezweken. De Mynramp. Verschillende bladen meldden, dat de mijnramp te Eygelshoveu aan kwaad willigheid wordt toegeschreven en dat in verband daarmede reeds arrestaties hebben plaats gehad. Ook de »L. K." maakt van die geruchten d. w. z. van moedwillig veroorzaken van de ramp melding. Zoo zou, volgens het blad, één der verongelukten aan zijn vrouw den dag voor het ongeluk verteld hebben, dat hij niet kon begrijpen, hoe hij bij gewoon stoken zoe weinig stoom uit de machine kon haleneen ander veronge lukte zou eenige dagen te voren ge waarschuwd hebben, dat er op de mijn »Laura" iets zou gebeuren. Beide gezeg den zouden dan kunnen slaan op het, bekend zijn van defecten aan de stoom ketels. »Verder echter gaan de geruchten, welke de oorzaak aan opzet willen toe schrijven. Zoo wist de een te vertellen, dat reeds Maandag een arbeider in een café te Eygelshoven zou zijn binnengekomen en aldaar gezegd hebben: Er is op de mijn een ketel gesprongen, terwijl de ramp eerst Dinsdag plaats had een ander ver telde, dat er eenigen tijd geleden een 14-tal mijnwerkers zijn ontslagen en dat eenigen daarvan voor enkele dagen op de mijn zijn teruggekomen, met het verzoek hen wederom in dienst te nemen. Bij weigering dezer aanvrage zouden ze gezegd hebben >Ze zullen 't zich be rouwen." Gelukkig is thans aan die vermoedens van boos opzet bijna voor goed een eind gemaakt. Van rechterlijke zijde is een onderzoek ingesteld, waardoor, naar men aan de N. Rott. Ct. meldt, is uitgemaakt dat misdrijf is uitgesloten. Arrestatiën in verband met die ramp, zooals eenige couranten beweerden, hebben niet plaats gehad Te Antwerpen woonde een 31-jarige kleermaker Frans Jonen met zijn 5-jarig meisje. Zijn vrouw, in verpleging in het gasthuis, leeft van hem gescheiden. Eenige dagen geleden had Jonen een brief naar het hospitaal aan zijn vrouw geschreven, waarin ook stond kom terug of ik breng mij om het leven. Het antwoord der vrouw was kort Doodt u inhieu gij er lust toe hebt; ik kom niet terug." Zondagmiddag vond men het meisje op het bed verworgd en daarnevens het lijk van den man. Hij had zich een kogel in den mond geschoten. Zitting van 22 Sept. 1908. Afwezig de h.h. Oggel en P. Dekker. Voorz. de heer Lamaitre, waarnemend Burgemeester, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. In de notulen der vorige vergadering wordt gelezen, dat de gemeente de tramlijn IJzendijke Drie Schouwen zal subsidieeren onder voorwaarde dat de remise enz. moeten gebouwd worden „op grond der gemeente Axel." Dhr. Dieleman merkt op dat zulks niet juist is, en zegt dat er eigenlijk moest staan „op gronden gelegen in de gemeente Axel." De Voorz. zegt er niets mede op te schieten, wanneer dit in de notulen wordt veranderd, omdat er naar de maatschappij reeds een bericht is ge zonden, gelijkluidende met hetgeen in de notulen staat. Hierop worden de notulen goedgekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten d.d. 1 Sept., waarbij den Raad kennis wordt gegeven dat aan dhr. D. J. Oggel eervol ontslag is verleend als Burgemeester. b. Idem houdende goedkeuring van het raadsbesl uit betreffende afkoop cijns. c. Idem houdende verzoek dat de gemeenteraad alsnog een besluit neme, waarby niet het te niet gaan maar de afkoop van den grond bedoeld wordt, ten behoeve van B. O. Ysebaert en Corn, de Putter. Dit besluit wordt genomen. d. De Voorz. deelt mede dat na onderzoek gebleken is dat de borgtocht, door den Gemeente-Ontvanger gesteld, in orde is. e. Verzoek van het Bestuur der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij afd. Axel om ten behoeve vdn den cursus in landbouwkunde gebruik te mogen maken van het gymnastieklokaal op Maandag, Donderdag en Zaterdag van iedere week. De Voorz. zegt dit te willen aanhouden tot een volgende vergadering ten einde B. en W. in de gelegenheid te stellen de uren te bepalen waarop van bedoeld lokgal kan worden gebruik gemaakt. Hiertoe wordt besloten. II. Verzoekschrift van B. C. Yse baert te Axel om buiten de rooilijn te mogen bouwen. Dhr. Smies zegt dat het verzoek enkel geldt, omdat de ramen 25 c.M. vooruit springen. Z. h. s. wordt het verzoek toegestaan. III. Verzoekschrift van J. van Doe selaar te Axel, om vergunning tot het aanleggen van eene straat op het zoo genaamde „Plaatje." Adressant geeft te kennen dat hij aldaar eene straat wil maken van 36 M. lang en 7 M. breed, de trottoirs inbegrepen, en deze straat wil ver harden, met Boomsche of Waalsche klinkers. Verder dat het nog wel 3 jaar duren zal voordat er menschen aan die straat zullen komen wonen, en dat de straat uitwatert in het kanaal. Dhr. De Feijter vraagt of er geen voorstel is van B. en W. De Voorz. zegt dat deze besloten hebben afwijzend te beschikken. Dhr. Kruijsse meent dat volgens art. 1 der Bouwverordening geen permissie mag gegeven worden omdat geen straat mag worden aangelegd die niet aansluit aan den openbaren weg. Bovendien moet de straat, zonder de trottoirs, eene breedte hebben van 7 meters, en ze is maar 5 meter. Dhr. Smies zegt met „de man" ge sproken te hebben en hij heeft verklaard bereid te zijn om eene zeven meters breede straat te leggen. Dat hij aan geen bestaande straat kan aanbouweh dat is eigenlijk zoo niet de schuld, dan toch eene misgissing van B. en W. Er moet toch rekening mede gehouden worden, dat het in het belang van de gemeente is, dat er gebouwd wordt omdat er woningen te kort zijn. De Voorz.: De vergunning kan niet gegeven worden omdat hij aan geen straat aan kan sluiten. Dhr. SmiesMisschien zal daar later nog een straat komen. Dhr. Kruijsse zegt, dat er wel iets kan worden toegegeven of door de vin gers kan worden gezieD, wanneer de bewoners met een verzoek komen, om evenwijdig met het kanaal een straat aan te leggen, ook al heeft deze geen 7 meters breedte. We kunnen toch geen besluit gaan nemen tegen de verorde ning in. Doeselaars doel is ook niet om den toestand daar te verbeteren, maar alleen om er eenige huisjes te bouwen. Dhr. Smies vindt het jammer, dat het verzoek niet kan worden toege staan, als daar eenmaal een straat ligt, dan zullen er wel meer komen en zal de toestand verbeteren. Dhr. Kruijsse zou wel iets door de vingers willen zien, teneinde verbete ring aan te brengen en daarom zou hij gaarne zien, dat vanwege de bewoners van het, Plaatje een adres werd gepre senteerd om, evenwijdig aan het kanaal, eene straat aan te leggen, dan weet Van Doeselaar zeker, dat zijn verzoek wordt ingewilligd, want dan kunnen we het niet weigeren. Dhr. de Feijter vraagt, of het niet wenschelijk zou zijn, het verzoek nog eens aan te houden tot een volgende vergadering, waartoe wordt besloten. IV. Verzoekschrift van den Bond voor Staatspensionneering om adhaesie te verleenen aan hun adres gericht aan H. M. de Koningin om een wetsontwerp aanhangig te maken, waarbij aan alle Nederlanders zonder premiebetaling het recht wordt toegekend op een gelijk staatspensioen. Dhr. de Feijter raadt aan het adres voor kennisgeving aan te nemen. Inder tijd heeft minister Kuyper ook aan staatspensionneering gewerkt, maar met zijn val is ook dat deel der sociale wet geving gevallen, hij gelooft echter wel, dat het er toch eenmaal van komen zal. Dhr. Kruijsse zegt, dat het verzoek op zegel is en dat het moet behandbld worden. Hij zou het rationeeler vinden om te besluiten geen adhaesie te ver leenen, wat op hetzelfde neerkomt als voor kennisgeving aannemen. Dhr. P. Dekker komt ter vergadering. M. a. s. wordt besloten tot het voor scel van dhr. Kruijsse. V. Benoemen onderwijzer. De openbare zitting gaat over in eene met gesloten deuren. De zitting heropend zijnde, wordt voorlezing ge daan van de sollicitatiebrieven. Naar de betrekking solliciteerden de onderwijzers J. C. P. Jansen Verplanke te Rilland-Bath, A. J. Hol Jz. te 's Gra vendeel, D. van Maris te Driewegen bij Goes en M. Dieleman te Westka- pelle. Alle vier stonden op de voor dracht. Benoemd wordt met 7 stemmen de onderwijzer A. J. Hol Jz. van 's Gra vendeel. Jansen Verplanke verkreeg 2 stemmen en Van Maris 1 stem. De indiensttreding wordt bepaald op 1 December e. k. of zoo mogelijk eerder, terwijl wordt bepaald dat de benoemde moet wonen binnen de kom der ge meente, en om buiten de kom te wonen de vergunning van Burg. Weth. ver- eischt wordt. VI. Vaststelling gemeentebegrooting voor 1909. Deze was tot onderzoek in handen gesteld van. eene commissie bestaande uit de heeren Kruijsse, de Feijter en Smies. De begrooting wordt artikelsgewijze behandeld. Bij den post „Regeling sa larissen gemeenteambtenaren", zegt de commissie te kunnen instemmen met het rapport van B. W. om het salaris van den Griffier te verhoogen met f 50 maar het verwondert de commissie, dat ook het tractement van den 2den amb tenaar ter secretarie op de begrooting i$ gebracht, daar hij maar voor 2 jaren is benoemd en er dus eene nieuwe op roeping moet gebeuren. Dhr. Smies stelt daarom voor eene oproeping .te doen op hetzelfde tracte ment. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. Onderhoud en schoonhouden Raad huis. Hiervoor is een post uitgetrok ken van f200.. De commissie rappor teert, dat dit bedrag met f 150 zou kun nen verhoogd worden, teneinde een nieuw vloerkleed en een nieuw tafel laken voor de raadzaal aan te schaffen. Het vloerkleed zou volgens den heer Kruijsse 60 a 65 gulden kosten. De voorz. moet zjch kanten tegen het voorstel der commissie en zou het beter achten dit geld uit te geven voor nieuwe stoelen. Dhr. Smies zegt,, dat de commissie daar ook aan gedacht heeft, maar dat de hoop werd uitgesproken dat onze nieuwe Burgemeester wel nieuwe stoe len present zal geveD. Dhr. de Feijter zegt ook al eens op andere raadzalen te zijn geweest, maar geen raadzaal, waar het er zoo sobertjes uitziet als in Axel, 't lijkt meer op een gelagkamer. Dhr. Kruijsse zegt dat de commissie eerst wilde voorstellen om een geheel nieuw ameublement aan te schaffen, maar de b'egrooting laat het niet toe. Dhr. Dieleman vindt dat nieuwe stoelen op een zoo'n vloer (doelt op de verflooze planken) ook niet uitkomen. Het voorstel van de commissie wordt in stemming gebracht. Voor stemden de h.h. Dregmans, Kruysse, Smies, De Feijter en P. Dekker, tegen de h.h, Wolfert, F. Dekker, Van Driel, Diele man en de Voorz. zoodat het aange houden wordt tot een volgende ver gadering. Licht en brandstoffen begroot op f 200. De commissie acht j 175 ruim voldoende en adviseert den post met j 25 te verminderen, waartoe z. h. s. wordt besloten. Druk- en bindwerk begroot op 350 gulden. De commissie adviseert dezen post te behouden, maar geeft B. en W. in over weging zooveel mogelijk bezuiniging te betrachten. Dhr. Dregmans verwondert het dat in een gemeente van meer dan 4000 zielen de Staatscourant niet door het Bestuur wordt gelezen, en stelt voor zich daarop te abonneeren. De Voorz. zegt dat de gemeente vroeger abonné was, maar mede met het oog op bezuiniging het abonnement is opgezegd. Z. h. s. wordt besloten weer een abonnement te nemen, nadat aan dhr. Smies op diens vraag wai verzekerd dat ook den Raadsleden het blad ter inzage zou worden gezonden. Briefporten, zegels enz. begroot op 100 gulden. De commissie adviseert dezen post met 25 te verminderen, aangezien in 1907 slechts 62,25 is uitgegeven. Z. h. s. hiertoe besloten. Bevolkingsregisters begroot op 65. De commissie adviseert dezen post met 50 te verminderen, aangezien het werk door den Secretaris, binnen de kantooruren wordt gedaan, zoodat 15 overblijft voor de nummering der huizen. Onderhoud Brandweer geraamd op 300 gulden. De Voorz. stelt voor om dezen post met 100 te verhoogen. Driehonderd gulden schijnt hem te weinig toe, als er jaren komen zooals dit waarin twee groote branden voorkomen, dan komt men direct te kort. Alleen bij den brand van de schuur van P. de Bruijne is aan de manschappen j 212 uitbetaald, behalve de kosten van schoonmaken van de spuiten enz. Dhr. De Feijter meent dat men da&r geen wissel op kan trekken, zoo iets is ook in geen eeuw gebeurd. De Voorz.U ziet toch dat het kan gebeuren. Dhr. Wolfert stelt voor om den post met 50 te verhoogen, welk voorstel met 9 tegen 1 stem (dhr. de Feijter) wordt aangenomen. Jaarwedde Gemeente-Opzichter ge raamd door B. en W. op 500. De commissie rapporteert dat dit bedrag haar te hoog voorkomt en advi seert f 300 te geven, wat ze meer dan voldoende viüdt. De Voorz kan zich hiermede niet vereenigen en zegt dat er machtig veel werk aan verbonden is. Hij zegt dat de opzichter ook veel werkt in het belang van de gemeente, door het maken van alle begrootingen, anders zou de gemeente daarvoor toch iemand anders moeten nemen. Hij zou 400 toch zeker willen geven. Dhr. Kruijsse zegt dat hieromtrent de commissie het niet eens kon worden, doch dat de meerderheid 300 wilde geven. Ik ben er echter ook voor om meer te geven. Van den Broeke heeft veel werk als opzichter en wordt overal bijgeroepen. Gisteren werd er een zinkput #e nerr [toe en uingen tdrieze poes zij Dhr. [niet te dat wa geëvem iheel Dhr. een op: ve ook. ui»' Dhr. het gez dat er maar c heden vindt e guide beloonii Dhr. advies Ie hoof teleidel Dhr. sn op: de gem den op: Dit iterame h.h. Dr le Voo ie Fei ielem; Het - f400) sten ffolferl bielem, «gen Van Dl Jaan Door roorges ruilnisi iet opl antaar laarvot [egeve: «n da: scha iet voi p steil 100. lent i intslaa hout en mi m mt laleu. De ierdoc str ■oor et De elf he pnem Dhr. elf vo r nie raarvc n dat itrest tëmie an he ar wc teeke ing n De et pai 1- en Dhr. Bnten ten, leente De lotting atnetn (jn be Dhr. tg ni tarnoj

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2