Tan Alkmaar begint ie Victorie. \o19. Woensdag 23 September 1908. 24e Jaar#. - Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vl'aanderen. IHELEMW, BEKENDMAKING. Binnenland. FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders der Gemeente AXEL, maken bekend, dat het kantoor van den Gemeente-Ont vanger op October aanstaande zal gevestigd zijn in het huis Wijk A No. 212 Markt alhier, en geopend zijn des Maandags en des Woensdags ran 10 tot 12 uren des voormiddags en des Zaterdags van 10 uren voor- middags tot 1 ure des namiddags, Christelijke feestdagen uitgezonderd. Axel, den 11 September 1908. Burgemeester en H ethouders van Axel,, L. LAMAITRE, L.B. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. De Staatsbegrooting. Aan die begrooting is het volgende ontleend Het dienstjaar 1906 gaf een batig saldo van ruim 4 millioen, dat van 1907 van 170.000, ongerekend 4 millioen aan buitengewone uitgaven. Over de jaren 1892-1907 is totaal maar een na- deelig saldo van 27 ton te boeken. Het jaar 1908 zal vermoedelijk met een zeer tekort sluiten, denkelijk meer dan 7 millioen. Voor 1909 worden de uitgaven ge raamd op 200.576.140.65, de middelen op 184.729.351, zoodat een tekort wordt verwacht van f 15:847.789.65. 3) ii. In de Koornstraat, waar de weg der meeste jongelieden hen langs leidde, kwamen zij een eenvoudig burgerhuis voorbij, door welks gezin en gasten, al waren ze grootendeels van geen minder jeugdigen leeftijd, de eerste lenteavond op vrij wat bezadigder manier was gevierd geworden, 't Was de nederige woning van den predikant Jan Arents, korf- of mandenmaker voorheen van zijn ambacht, en dienvolgens, uitgenomen alleen zijne verbazende belezenheid iu de gewijde Schriften, zonder eenige geleerde opleiding, maar door een vuri- gen en toch niet harden ijver, die hem even welsprekend als scherpzinnig maak te, onder Gods zegen in staat gesteld, om gelijk zijn tijdgenoot en vriend Foreest hem kenschetst de allereerste verzamelaar en oprichter eener onroom- sche Christuskerk in Holland te worden. Hij zat daar nu in den kring dei- zijnen, een zestiger eerst, maar die wel tien jaar ouder geleek, zoozeer had het moeizaam en zwervend leven, dat hij zich ter liefde zijns Heeren getroost had, zijn oorspronkelijk sterkgebouwd lichaam De werkzaamheid van den Staat heeft zich in de laatste jaren zeer uitgebreid. Dat zulks voor verreweg het meerendeel niet vruchteloos is geschied, blijkt uit de sterke stijging der ontvangsten in goede jaren en den minder sterken terugslag daarop, nu ongunstige tijden aangebroken zijn. Intusschen veel van hetgeen ondernomen is in het belang van materieele, intellectueele en moree- le opheffing des volks, is nog in staat van wording en onmogelijk mag het heeten de uitvoering van al die plannen stop te zetten en alles van de begroo ting weg te laten wat niet ingevolge wettelijke maatregelen of beslissingen van vorige jaren daarop moet voor komen. Voor de dekking van de kosten der in uitzicht gestelde socikle maatregelen heeft de Regeering het oog op de meer dere inkomsten, welke door eene her ziening van het tariet van invoerrechten te verkrijgen zijn Tot dekking van het tekort op deze begrooting moeten dieneneene alge- meene inkomstenbelasting, waaraan de hand is geslagen, en verhooging der successiebelasting, die binnenkort ge reed zal zijn. Verder zal de gedistil leerd accijns worden verhoogd met 27 per H.L. dus tot 90 daarvan wordt een meerdere opbrengst van 66 ton verwacht, terwijl het verbruik denkelijk met 5 mill, liter zal afnemen. Op ver mogens- en bedrijfsbelasting zullen 10 opcenten worden geheven, wat 11 ton opbrengt. Onder de onvoorziene uitgaven, over 1907 door het Rijk gedaan, komen voor f 1075.27 voor receptiekosten van commandanten, officieren en bemannin gen van het keizerlijk jacht en der Duitsche oorlogsschepen, die Z. M. den keizer van Duitschland vergezeld heb ben bij het bezoek aan Amsterdam, en 11.924 voor uitgaven, gemaakt, bij gelegenheid van het bezoek van den keizer en de keizerin aan ons land in November en December. Hieruit kan men zoo'n beetje zien, wat een vorstelijk bezoek kost. Nederland en Venezuela. Volgens bericht aan de New-York Herald te Parijs is Don Castro bezig geweest stemming te maken, blijkbaar met de bedoeling, om steun te krijgen bij het volk en een omwenteling te voorkomen. Hij heeft met het oog op een blokkade, een bestelling gedaan van de grootste ooit in Venezuela inge voerde hoeveelheid tarwe. f Verschillende bladen verheerlijken hem, maar de bevolking blijft kalm als ze nog over hem spreekt, scheldt het op hem. In Valencia heeft Castro zijn luister rijke binnenkomst onder doodsche stilte gehouden. De zakenmeaschen daar klagen over de kosten, waartoe men hen gedwongen heeft, niettegenstaande vele menschen gebrek lijden. Het ge volg is, dat Castro's reis de ontevreden heid enkel heeft verhoogd. Bij zekeren Joubert, moet het plan bestaan om, daartoe aangesteld door een aantal vaderlandslievende Hollan ders in Amerika en door een groep voor den tijd gesleten. Van onder het zwarte kapje kwamen nog slechts enkele ijle lokken te voorschijn, die met den zwaren kin- en knevelbaard wedijverden in vergrijsdheiddiepe rimpels door ploegden als zoovele voren het hoogge welfde voorhoofd, en de ingevallen wangen beantwoordden maar al te zeer aan de koortsachtige schittering, die zich iri de anders zachtblauwe oogen vertoon de en aan den pijnlijken trek, waartoe nu en dan de breedgevormde mond zich bewoog. In een woord zijn uitzicht was eerwaardig maar lijdende. Aan den zorgvuldig gladgewreven maar toch doodeenvoudigen eiken disch, die ook met geen weidscher gerechten dan bij de meivierders prijkte, was aan den hoogen leuningstoel des predikants een soortgelijke geplaatst voorde vrouw, die zoovele jaren lang zoet en zuur met hem gedeeld had, en wel verre van over de ruime maat van het laatste te morren, zich verheugde dat zij 'tmet hem had mogen deelen. Links daarentegen van haar vader, naar wiens gelaat het hare zooveel zweemde als bij 't verschil van leeftijd en kunne mogelijk was, zat de jongste loot en eenige dochter des huizes Brechtje, wier minnaar, de brouwerszoon Albert Nolleman, zich aan hare zijde voegde. De overige plaatsen werden in genomen door hare broeders^, den boek- verkooper Hark Jans en den apotheker Doede Jans met hunne vrouwen en den welgestelde personen te Johannesburg, een vreemdelingenlegioen op de been te brengen om voor Holland in Vene zuela te vechten. Hij zegt 19 maanden in den Boeren oorlog meegevochten te hebben en fa milie te zijn van generaal Joubert. Verder verklaart hij met nadruk, dat hij niet uit naam van de Neder- landsche regeering handelde. Alle* uit pure liefde dus!(?) Jubileum Paus Pius X. Jhr. Van der Poll, kamerheer van II. M. de Koningin, heett de opdracht ontvangen om namens H. M. den Paus by ziju gouden priesterfeest te Rome in November te gaan gelukwenschen. Zijn beide dochters zullen hem op uit- drukkelijk verlangen van H. M. ver gezellen, terwijl graaf Du Monceau deel zal uitmaken van dit buitengewoon ge zelschap. Ofschoon Vrijdag (18 September) de eigenlijke feestdag wa3, waarop Joseph Sarto de heilige wijding van het pries terschap ontving, zal te Rome de plech tige viering van zijn gouden priester feest in November eerst plaats hebben. De kerkelijke viering in ons land heeft op verzoek van het Nederlandsche Episcopaat Zondag plaats gehad. In alle katholieke kerken is na de Hoog mis het Te Deum laudamus gezongen. Wettelijke Ouderdoms-Verzekering. Belegd door het Bestuur van den Bond voor Staatspensionneering werd Zaterdag te Amsterdam een congres gehouden voor eene wettelijke ouderdoms-verze- kering. nog ongehuwden vrieschewever Gerbrand Jans; en eindelijk, daar dienstbaarheid destijds nog geen ■afzondering meebracht, door de ons reeds bekend gewordene Cecilia van den Kransbakker met haren verloofde, den korenkooper Egbert Diert. 't Schijnt wel, dat eensdeels de mindere voortvarendheid van het toenmaals leven de geslacht, anderdeels ook de mindere veeltalligheid van noodzakelijke kundig heden en de meerdere nieuwheid der uit hare donkere schuilhoeken eerst on langs voor den dag gehaalde bij helleer een verduwbaarheid voor geestelijk voed sel te weeg brachten, die ons schier on begrijpelijk voorkomt. Meer dan een maal immers wordt ons van Arents ge meld, dat hij vier uur aan een stuk predikte, zonder dat de belangstelling zijner hoorders daaronder aan 't kwijnen sloeg. En zoo werd nu ook het gebed, dat hij voor deu maaltijd uitsprak, der mate gerekt, dat het ons, indien we er bij tegenwoordig geweest waren en aan dachtig hadden willen blijven, tot geen kleine zelfbeheersching zou genoopt hebben, terwijl 's mans dischgeuooten die gerektheid niet eens bespeurden. Eindelijk was dan toch het Amen ge komen en overeenkomstig ons oude spreekwoord, dat de katjes, als ze mui zen niet mauwen, viel er onder't eerste toasten weinig gespreks voor. Die stilte begon, zoo 't scheen, den jongen wever Gerbrand te verdrieten, eu hij merkte eenigzins gemelijk aan, dat de meijenden daarbuiten wel wat meer met malkaar te verhandelen zouden hebben. »Ik geloof, mijn zoon,* begon de oude predikant met een goedhartigen glimlach, »dat zoo ge u zelf eens woud» beklappen, ge ons vertellen zoudt, van avond liever daar geweest te zijn dan bij ons. Ei uu dat 's uwer jonkheid licht toe te geven. Toch zult gij zelf, vertrouw ik, de redenen niet misbillijken, waarom ik u en al de mijnen van t' meijen afhield, en u 't vroegjaar bij uwe ouders liet aanvangen." Hierna begon de dominéé het verkeer de en zondige van 't meijen uit te leggen. Zooals te begrijpen vond dit bijval bij de overige bezoekers, die nu en dan eens wat meer of minder scherp daaraan uiting gaven, wat eindigde in een woor denstrijd, waardoor zij meer zichzelven prikkelden, dan die menschen, waarover het eigenlijk ging. De kampioenen, die, op hoeveel pun- tèn ook oneens, in ontzag voor huu scheidsman pveteenstemden, achtten 't echter meermalen betamend in zijne uitspraak te berusten. Arents, die, altoos matig, bij zijne toenmalige zieke lijkheid nog spoediger dan gewoonlijk met zijn maal gereed was, raakte door de aanmerking, die zijne bekommerde huisvrouw daarop maakte, aan 't vertel len over de maaltijden van wei en melk,

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1