Grof-, Hoef- en Kacbelsmedenj U Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Lan y. ve Op Telegrafisch Weerbericht Advertentiën. uisi Staatspensionneering. Door den Bond voor Staatspensionneering is aan de Regeering verzocht een wets ontwerp aanhangig te maken, waarbij aan alle Nederlanders, zonder premie betaling, hst recht wordt toegekend op een gelijk Staatspensioen. Wanneer aan dit verzoek niet terstond en ten volle gevolg kan worden gegeven, wijst het adres op het in Engeland aange nomen wetsontwerp als een overgangs maatregel tot het door den Bond voor Staatspensionneering beoogde doel. Den gemeenteraden is verzocht aan dat adres adhaesie te betuigen. Ter nadere toelichting voegt het Be stuur hieraan toe ,Een onbetwistbare waarheid mag 't geacht worden dat in iedere ge meente een meer of minder groot aantal oude menschen te vinden is, dat niet meer in staat is in eigen onderhoud te voorzien en voor een goed deel ook op kosten van de gemeente onderhouden moet worden. Voor zeer vele gemeenten is het onderhoud van ouden van dagen een drukkende last, vooral financieel maar niet minder moreelde moreele achter uitgang, die het gevolg is van armoede en bedeeling, zal zeer zeker door UEd. worden erkend. Een ouderdomsverzekering nu, met voorafgaande verplichte premiebetaling, zooals reeds meermalen in navolging van het Duitsche pensioenstelsel is voorgesteld, kwam naar onze meening gelukkig niet tot stand, omdat daar door op onrechtvaardige en ondoelma tige wijze slechts een gedeelte der arme oude menschen zou worden geholpen en bovendien het aantal ambtenaren voor een pensioenverzekering met verplichte premiebetaling onevenredig groot zou worden, waarvoor ten bewijze kan strekken het Duitsche pensioen stelsel en de Ongevallenwet hier te lande. Wanneer daarentegen naar 't beginsel van den Bond, in de richting waarvan ook in Engeland een wet op ouderdoms pensioen zoo goed als gereed gekomen is, alle ingezetenen des Ryks in het genot worden gesteld van een vaste lijfrente-Staatspensioen, dan zal in de •erste plaats niemand buitengesloten worden van het recht op pensioen, die daaraan inderdaad behoefte heeft, zon der het vaak grievend onderzoek naar meerdere of mindere hulpbehoevend heid, maar wordt ook vermeden het in 't leven roepen van een kostbaar corps van ambtenaren, die de kosten van pensionneering, evenals die der onge vallen, zoo onnoodig groot maakt. En bovendienmeer vrede zal er door recht op pensioen komen in de huisgezinnen in uwe gemeente, meer welvaart zal daarvan iedere gemeente het gevolg zijn door verhooging der koopkracht, veel geld zal vrij komen voor noodige en nuttige werken, die nu achterwege moeten blijven wegens gebrek aan de daarvoor noodige fondsen. In de St. Crt. no. 216 is opgenomen een overzicht van den stand der late landbouwgewassen op 10 September 1908, met medewerking van de rijks- landbouwleeraren, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspon denten van de directie van den land bouw. Wat Zeeland betreft, ontleenen wij daaraan het volgende Het ongunstige natte weer gedurende de maand Augustus en begin September in aanmerking genomen, valt de aard appelenoogst, zoowel wat quantiteit als qualiteit aan gaat niet tegen. Welzijn de uitkomsten vrij algemeen niet zoo goed als verwacht werd en klaagt men in deze provincie over vele kleiue maar het slechte weer zou luidere klachten doen verwachten. De stand van de eetaardappelen wordt goed genoemd. De stand der suikerbieten is zeer goed het gehalte der bieten is, ook na de regens, bevredigend. Cichorei staat goed. Van de uien is de stand vrij goed. De prijs van dit gewas, dat voor een groot deel is opgetrokken, is in tegen stelling met de beide voorafgaande jaren, hoog. De stand der jonge karwij wordt goed genoemd. De met dit gewas bezaaide opper vlakte in deze provincie is iets grooter dan ten vorige jare. De mangelwortels staan over het geheel goedin enkele deelen zelfs zeer goed koolrapen staan goed. De stand van oude klavers is vrij goed of goed, terwijl die van jonge klaver slechts matig is. De na-weide heeft over 't algemeen zeer geleden van het natte, koude weer, wat ook van invloed is geweest op de tweede snede grashooi. Ook de tweede snede klaverhooi liet te wenschen over. Bruine en witte boonen beloven een goede opbrengst. Het blauwmaanzaad leverde een goeden oogst. AXEL, 18 September 1908. Woensdag j.l. had alhier ten overstaan van den plaatsvervangend notaris J. A. Dregmans, alhier bij mejuff. de wed. Rolff ten verzoeke van den eerst inge schreven hypothekairen schuldeischer -ten laste van Joz. de Klerk, laatst te Axel in staat van faillissement, de verkooping plaats van een windkoren- molen, woonhuis en erf, groot 14 aren te Axel. Kooper werd de heer P. de Bruyne, molenaar, alhier voor 3375. Ter gelegenheid van het 50-jarig Priesterschap van Z. H. den Paus hebben heden alhier verschillende katholieken de nationale driekleur uitgestoken en enkele de pauselijke vlag. De heer M. Uytenhoudt, cand. te Gorcum, heeft het beroep naar de Geref. gemeente (kerk B) te Zaamslag aangenomen. -- Bij Kon. Besl. van 12 dezer is met ingang van 1 October, aan den heer P. Herrebout, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hulpsluismeester bij het kanaal van Ter Neuzen. De Belgische gezant aan ons hof baron Guillaume bezocht Maandag Neu zen en bezichtigde, begeleid door den Belgischen consul en den arrondisse mentsingenieur van rijkswaterstaat, de kanaalwerken, per motorboot van den waterstaat. Bij de Dinsdag te Sas van Gent gehouden prijsveemarkt werden aange voerd 172 stuks vee, waarvan de prijzen werden toegewezen als volgt Voor don meesten aanvoer van vee Aug. de Meij te Wachtebeke, le pr., ƒ8; Aug. Geirnaert te Watervliet, 2e pr., 6Th. De Sij te Assenede 3e pr., ƒ4. Voor het meest gekochte vee Aug. van Brackel te Gent, le pr., 8 Arth. van Damme te Gent, 2e pr., j 6Fr. Verhulst te Antwerpen, 3e pr-, 4. Voor den vetsten en schoonsten os Aug. Geirnaert, voornoemd, le pr., ƒ6; H. de Keghel te Ertvelde, 2e pr., 3. Voor de vetste en schoonste koe P. Bral te Ertvelde, le pr., 6 D. Bekaert te Assenede, 2e pr., 3. Voor de vetste en schoonste vaars Th. De Sij, voornoemd, le pr., 6 H. Hartog te Ter Neüzen, 2e pr., 3. Voor den vetsten en schoonsten stier Aug. de Meij, voornoemd, le pr., 6 D. Bekaert, voornoemd, 2e pr., 3. Voor het grootst aantal schapen Niet aangevoerd. Voor het grootst aantal biggen Fr. Inghels te Westdorpe, lepr., 4 Bij het aankomen te Breskens van de prov. stoomboot Wester-Schelde, Maan dagavond zeven uur, kwam, door het weigeren van het stuurtoestel, het vaar tuig tegen den steiger terecht, aan het einde van den Westhavendam. De toevallig daar aanwezige personen, Ocké, Nieuwenburg en Notebaart, scho ten dadelijk toe om het schip vast te leggen, dat zeer overhelde. Passagiers en goederen werden ddarr in plaats van aan de ponton gelost en na een groot half uur kon de boot, een weinig gere pareerd, de terugreis aanvaarden. De aan den steiger toegebrachte schade is aanzienlijk, en zal waarschijnlijk mins tens een twee duizend gulden bedragen. M. Ct. Bij een klein-landbouwer te Bier vliet, die er een paard en rundvee op nahoudt, is door de politie een huisbe zoek gebracht en eene partij onge dorschte paardeboonen in beslag geno men. Een landbouwer uit de omgeving zag zijn bossen al te veel in opi vang afnemen. Proces-verbaal is natuurlijk opge maakt. Af. Ct. In de week van 9 tot en met 15 September 1908 kwamen in Zeeland voor 6 gevallen van tvphus en febris typhoidea3 van roodvonk en 2 van diphteritis, te wetenvan typhus en febris typhoidea 1 geval te Groede, 1 te Tholen en 4 te Vrouwepoldervan roodvonk 1 geval te Kruiningen, 1 te Middelburg en 1 te Zoutelandevan diphtheritis 2 gevallen te Zaamslag. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 20 September 1908. Ned. Herv. Kerk. Voorna. 9 ure Leeskerk. Nam 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. E. H. Broekstra. (Bed. Heilig Avondm.) Nam. 2 ure Ds. E. H. Broekstra. (Afscheidsrede.) Kerk B. Voorm. 9 ure Ds R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 18 Sept. 1908. D. d. K., 29 j., arbeider te Nieuw- Namen (Clinge), is wegens huisvrede breuk veroordeeld tot 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. J. A. d. B., 17 j., landbouwersknecht en K. C., 18 j., veldarbeider, beiden te Biervliet, zijn wegens mishandeling veroord. ieder tot 14 dagen gevang, en Th. M., 20 j., werkman te Sas van Gent, tot 5 boete subs. 5 dagen hecht. I. v. G., 24 jarbeider te St. Kruis, is wegens mishandeling tegen zijn wet tigen vader en moeder veroord. tot 14 dagen gevang. P. J. K., 23 j., schipper te Bosch- kapelle, is wegens wederspannigheid veroord. tot 14 dagen gevang. A. B. v. d. V., 47 j., landbouwer te Zuiddorpe, beklaagd van mishandeling, is vrijgesproken. Heden werd voor bovengenoemde Rechtbank behandeld de zaak tegen J. B. C., 21 j., arbeider, geboren en wonende te Hoofdplaat, gedetineerd te Middelburg. Beklaagde werd ten laste gelegd dat hij in den. nacht van 18 op 19 Juli 1908 onder Hopfdplaat met het oogmerk om F. A. Crombeecke zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, althans om hem te mishandelen, dien man met een scherp voorwerp in zijne borst heeft gestoken, tengevolge waarvan de linker long geraakt is en een levensgevaarlijke verwonding is ontstaan gepaard gaande met veel bloedverlies. In deze zaak waren 6 getuigen gedagvaard. Mr. L. van Andel trad ambtshalve als verdediger op. De vrouw te Borsselen, die 2 dezer haar spraak verloor bij het schrik ken van het onweer, heeft Zondag haar stem terug gekregen. Een Mijnramp. Te Eijgelshoven heeft Dinsdag een mijnramp plaats gehad, die aan zeven menschen het leven heeft gekost. Des morgens half acht is op de mijn Laura de groote machine hG met zes reusachtige ketels door een geweldige ontploffing tengevolge van het springen van een ketel totaal vernield nog 2 stukken muur zijn blijven staan. Alles is een puinhoop van steenen, ijzer en verbogen machiue-deelen. Drie ketels werden weggeslingerd een ligt op ongeveer 20 M. afstand van de ver woeste hal, een ander over den mijn- spoorweg en een derde gedeeltelijk naait het schachtgebouw. Door de ontploffing werden ruiten in groote hoeveelheid vernieldde rails van de lijn waarover de kolenwagen- tjes loopen werden uit den grond gerukt. Het geheele terrein bood een treu- rigen aanblik van ontzettende vsr- woesting. Kort na het oogenblik van de ont ploffing kwamen reeds talrijke familie leden van de mijnwerkers in radeloozen angst op het terrein geloopen, om te informeeren of hunne verwanten ook onder de slachtoffers waren. Een vrouw, wier man gedood was, moest waanzinnig van smart, met zacht geweld verwijderd worden. Tal van geneesheeren van de omlig gende plaatsen waren op het terrein aanwezig eveneens een sterke politie macht, die met geweld de stroom van familieleden moest keeren. De gewonden werden per rijtuig naar het hospitaal te Heerlen vervoerd. De oorzaak is nog onbekend. De schade wordt geraamd op pl.m, f 80.000, ongerekend indirecte schade van stilstand, opruiming, enz. Namens H. M. de Koningin is tot de directie een telegram van rouwbeklag gericht met verzoek, de deelname van H. M. over te brengen aan de betrek kingen der slachtoffers. Dinsdag waren er 7 dooden gevonden en 1 was in het hospitaal te Heerlen gestorven, zonder meer tot bewustzijn te zijn gekomen. In de grensplaats Kessel geraakte een jonge man, die met zijn meisje op de kermis was en wiens meisje door zijn vriend ten dans werd gevraagd, hierover zoo in woede, dat hij dezen met een bierglas een slag toebracht. De geslagene viel terstond dood neor. Aan nieuw laatst TOBI Prof lichtin riratri is iei tot 13. alle ziet nee Vla F. J. 1 P. Du v. Mei A. Wil Smi We Axi li dac No. me tockm e We van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt (bij Utrecht.) Verwachting tot den avond van Zaterdag 19 September Zwakke tot matige Zuid-oostelijke wind. Half bewolkt. Waarschijnlijk droog weer. Warmtegraad hooger. on(ierg#teekende bericht den 15 September eene te openen in de Molenstraat te AXEL, belovende eene vlugge en nette be diening. Aanbevelend, Axel. JAC. BRAKMAN. SMfflEen Commissionair in Vlas, uil Zuid-Bevcland, die jaren gevlast heeft, wenscht in relatie's te komen, nog met een Axelsche of Belgische Vlasboer voor het huren of koopen. Brieven aan't bureau dezer Courant. GI KI 6 1 Voo Ra Kr Vo bo; 50 ten Err Ke Ws loopi et ovi ■poe,

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2