L\o. 47. 24e «faarg. Alkmaar km\ ie Victori Woensdag 46 September 1908. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. i'A"~" F. Dl EL EM Aft, Buitenland. FEU I L LET ON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Op een nieuw gedeelte van den spoor weg door het Badensche Zwarte Woud moest bij Forbach een tunnel door den berg gegraven worden. De aanleg van deze tunnel blijkt mislukt te zijn. De van weerszijden gegraven stukken ont moeten elkander niet in het midden, maar wijken, in hun assen, 8 M. van elkaar at. De eene helft van den tun- «el moet opnieuw ontworpen en de oude gang geheel opgevuld worden, om weerstand te kunnen bieden aan den zijdelingschen druk van den berg. De ichadepost voor de Badensche regeering wordt op 3lj2 millioen mk. geschat. Men gelooft, dat een Italiaansch werk man, uit wraak, vroeger een van de richtpalen verzet heett. FRANKRIJK. Vrijdag is Gregori vrijgesproken. Dit moet wel verwondering baren, als men het begin van het proces tn aan merking neemt. Na het requisitor van den advocaat-generaal stond deze afloop echter vrijwel vast. De vervolging was ingesteld wegens poging tot moord met voorbedachten rade het geheele betoog van den advocaat-generaal scheen ook op het bewijs hiervan gericht, maar tot zijn conclusie komend zeide hij tot verwondering van allen, zelfs van Gre gori, dat hij de bedoeling tot dooden maar niet wilde aannemen, en geen straf wilde eischen die, zelfs bij het I aannemen van verzachtende omstan digheden, op poging tot moord met De aldus aangesprokene'was Haesken' oudere zuster. Beiden waren ze ui Amsterdam geboortig; en hare moeder Wein Ockers, was aldaar, in 't bloedjaar 1568 in een wijnpijp met water op 't schavot verdronken, omdat ze twee jaar vroeger, bij den beeldstorm der Oude Kerk, haar pantoffel naar 't hoofd eener houten Maria had geworpen. De vader, Juriaen ter Meuten, die even oprecht, doch minder onbesuisd, de nieuwe leere aankleefde, had het er wel is waar met ballingschap afgebracht, maar was in den vreemde alras van hartzeer wegge kwijnd. Gelukkig hadden zijne verweesde dochters, waarvan de oudste eerst zestien de jongste nauw 12 jaren telde, reed aanstonds na den dood der moeder een veilige toevlucht gevonden Judith bin Den Amsterdam zelf bij den ouderhands ter Luiterije overhellende stads-pensiona ris Meester Adriaen van Zandeieijn, die haar voor 't oog als dienstbode, maar inderdaad als heimelijke geloof sgenoote in zijn gezin opnam, en Haesken Alkmaar bij haren oom Jan Jacobs Pa- liugman op het naar zijne vroegere gronds gesteldheid dus geheeten Dronkenoort, voorbedachten rade staat. Hij vroeg dus enkel veroordeeling wegens mis handeling met voorbedachten rade. Van het oogepblik at, dat het open baar ministerie enkel mishandeling stelde, vermoedde ieder reeds vrijspraak en had advocaat Menard gemakkelijk spel. Hij pleitte handig en heftig beschreef wat Gregori, overtuigd van Dreyfus' schuld gevoeld moet hebben, bij de pantheonisatie van Zola en bij het defileeren van het leger voor Dreyfus. Indien voor eenige jaren iemand even overtuigd van diens gemeenheid, als Gregori van die van Dreyfus, Mer- cier gedood had, zou men van een jury ook vrijspraak gevraagd hebben. Daar na wijst hij erop, dat waar het thans over mishandeling gaat, de bijna niet gewonde Dreyfus heel wat minder mishandeld is dan de bijna gelynchte Gregori. Dan valt hij woedend heftig uit en zegt dat het voor een groot deel der natie een onbeschaamde politieke provocatie was, Zola te pantheonisee- ren. Het slot is een lovende verdedi ging van •Gregori's daad van protest. Als de vrijspraak uitgesproken wordt, heft de groote meerderheid van het publiek een gejuich aan. Een man roeptWeg met de moordenaars Maar hij wordt dadelijk nijdig overschreeuwd door de kreten: Weg met de Joden 1 Leve GregoriLeve de jury Leve de natie ENGELAND. In Schotland heeft het zeventig uur achtereen geregend* Toen konden de rivieren in de Hooglanden het water niet meer houden en overstroomden het land. Er zijn bruggen weggeslagen en uit den spoorweg tusschen Adrgay Ardfern is over 5 K.M. de dijk dieten verscheidene winkels leeggeplun derd en enkele winkeliers, die zich wilden verdedigen, vermoord. tn Tiflis is een ingenieur door een onbekende met vier revolverschoten RUSLAND. Fransche bladen bevatten het bericht, naar het heet van welingelichte zijde te St. Petersburg, dat de Tsaar zeker binnenkort een aantal staatshoofden zal bezoeken. Eerst zou een bezoek gebracht worden aan koning Eduard. en aan Falliéres. Daarna zou een be zoek gebracht worden aan den Koning van Italië. We brengen hier in herinnering, dat nog onlangs in berichten uit St. Peters burg op den meest stelligen toon ont kend werd, dat er reisplannen voor dit jaar bestonden. De bladen bevatten weer een heel stel berichten van mooi den en over vallen, die wel bewijzen, dat de rust in het Tsarenrijk nog niet is weer gekeerd. In Smolensk is een staatsbrandewijn depot door gemaskerde roovers over vallen. De depothoudster werd gebon den en intusschen maakten de roovers zich meester van den inhoud van de kas. Daarna deden de heeren zich aan den brandewijn te goed, maar juist toen het feest goed en wel aan den gang was verscheen er bereden politie, die de roovers allen inrekende en de de pothoudster uit haar neteligen toestand bevrijdde. In Toela hebben zes gewapende ban- waar zij van 't eerste oogenblik aaD, daar hare moei zelve geen dochters had, als eigen kind werd bphandeld. Uit deze samenwoning echter had zich niet, gelijk men verwacht zou hebben, een verloving ontsponnen tusschen Coenraet, den eeni gen zoon des huizes, en Haesken, maar. wel tusschen hem en Judith, die nu en dan, zoo als ook thans weder, eenige dagen bij hare zuster ging doorbrengen, 't Scheen wel, dat de jongman, reeds volwassen toen Haesken eerst bij zijne ouders in huis kwam, -óók later slechts het kleine meisje van toen in haar was blijven zien, of wel, dat ongelijkheid van karakter, hoe wonderspreukig dat opper vlakkig ook klinken moge, toch werkelijk lichter tot liefde leidt; want anders strookte zijn uitbundige levenslustigheid zeker veel beter met den aard der jongste dan de oudste zuster. Trouwens, bij Haesken hadden, zoo door hare meerdere jonkheid als door 't overgunstige lot, dat haar te beurte viel, de smart en bitter heid over het deerlijk einde harer ouders geene zoo vaste en diepe wortels kunnen schieten als bij Judith, wier geheele stemming onder den indruk dier treurige voorvallen een tint van ernst, ja van strenge ingetrokkenheid had aangenomen, die alleen door de overmachtige liefde tot haren minnaar een weinig werd ge temperd. Hem toch hing zij aan met al die hartstochtelijkheid, welke blijkens het vuur harer bruine oogen haar van nature eigen was, en die zij van hare ongelukkige moeder had overgeërfd. Ook nu zou ieder ander op de scherts, die Coenraet tot haar richtte, veeleer een stroef of geheel geen bescheid hebben ontvangen, dan het innemende antwoord, aan nog innemender glimlach gepaard, 't welk hij van haar te hooren kreeg »Ik voor mijn deel, zal mij van't For tuin niet beklagen, Coenraet, sinds het ons beide samenbracht.c >Kijk, dat bevalt mij nog !c riep de stadstimmerman Maerten Pieter van der Meij, een oud vrijer reeds van over de veertig, maar wiens jong hart hern nog altoos onder de jonge luideD voerde en er hein ook altoos welkom deed zijn »dat bevalt mij nog, als een jonge deerne zóó ruiterlijk voor hare minne durft uit komen Zoo doet Trijneken Rembrants met mij óók: is 'tzoo niet, mijn kleen teer poppeken Dat was nu in waarheid niet te goeder- trouw gesprokenwant vooreerst was de dertigjarige Catharijna Rembrants, of, gelijk ze bij verkorting ook wel eens genoemd werd, Remme, tot dusverre evenmin door Maerten als eenig ander ooit of immer ten huwélijk aangezocht, en ten anderen muntte zij, wel verre van »kleen en teer* te zijn, door een ongemeen lange en naar evenredigheid forsche gestalte uit, die haar schier een mannelijk voorkomen bijzette. Zonder zich evenwel over die jokkende zinspeling Bij een volksfeest in het stadspark in Taganrog is een commissaris van politie doodgeschoten. Dicht bij Lubbin in Russisch Polen is een woest gevecht geleverd tusschen de politie en een bende bandieten, die een boerderij aanvielen. Gedood wer den twee agenten, 5 bandieten, de boer en zijn dochter Petersburg en omgeving zijn door cholera bedreigd verklaard. In de laatste 24 uur zijn 37 personen door de ziekte aangetast 12 zijn er aan gestorven. TURKIJE. Achmed Djellal Eddin pasja, die tien jaren geleden chef der geheime polite was en sinds eenigen tijd te Kairo in ballingschap leefde, dacht dat het nu met den keer van zaken in Turkije ook voor hem, evenals voor zoo vele anderen, het geschikte oogenblik was om in zijn vaderland terug te keeren. Hij is dan ook Donderdag in de Turksche hoofdstad teruggekeerd, maar zijn ver blijf aldaar is slechts van korten duur geweest. Men heeft hem spoedig be duid, dat men ook nu van zijn tegen woordigheid niet gediend was en hij vond het toen maar het beste zoo spoedig mogelijk weer zijn matten op te rollen. Den dag na zijn aankomst stond hij alweer op de boot naar Kairo. op hare mindere fijngevormdheid in 't miDst beleedigd te achten, stemde zij, zóó gulhartig als haar aanvaller, die haar kende, verwacht had, met den lach der overigen in, maar kaatste toch tegelijk den haar toegeworpen bal weerom, door, als was 't dan met een stem, die wat grof klonk, wel ter snee te antwoor den »Ei neen, Maerten Pieterswanneer 't in ernst tusschen ons zoover gekomen waar', zou 'k mij toch van een vrijer met peper- en zouthair en wiggelende bijters liefst maar doodstil houën. Zoo'n taaijen vogel gestrikt te hebben kan niet veel grootroemigheids lijde." Nu kreeg Catharijna de lachers op hare zijde, maar Maerten bleef haar niets schuldig, en de wedstrijd van kwiukslagen, die er' thans, gelijk wel meer, tusschen de zoo uitmuntend aan malkander gewaagde twee onstond, werd eerst afgebroken door een onwiilekeuri- gen inval van Coenraet, die hun te gemoet voerde't Mag zijn, zoo als 't wil, gij beiden zult maar lang werk hebben, eer ge zoo'n knaap paar wordt; als Egbert Diert en Cilia van den Krans- bakker. »Houdij die voor zoo'n ongelijkbaar exempel?" viel een der aanwezige meisjes met spottende bitsheid daarop in. »Wel wis en zeker, BrigittaGij ziet er ook aardig geuoeg uit, maai Cdia wint het u toch nog ai, en Egbert is in

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1