Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Vierde Katholiekendag te Hulst. Dinsdag werd te Hulst de vierde Bredasche Katholiekendag gehouden waaraan door een zeer groot "aantal men iegt 2000 geloofsgenooten werd deelgenomen. Nu deze gebeurtenis zoo dicht in onze omgeving plaats had, achten we ons verplicht onze lezers hiervan in 'tkort de hoofdzaken mede te deelen. In het jaar 1904 werd door Z. D. H. den bisschop van Breda het initiatief genomen tot deze instelling, die ten doel heeft jaarlijks op een te bepalen dag lezingen te houden met debat, ter instandhouding en bevordering der Katholieke eenheid en zooveel mogelij- tot ontwikkeling der Katholieke actie. Er vormde zich een vereeuiging, waarvan de Bisschop .van Breda be schermheer is, terwijl het eere-comité gevormd wordt door den vicaris-gene raal van het Bisdom Breda, den deken van Hulst en Aardenburg, den burge meester van Hulst, 2 leden van de Eerste Kamer en 5 leden van de Tweede Kamer. Nadat de eerste Katholiekendag te Breda gehouden was volgden Roosen daal, Bergen op Zoom en Hulst. Het spreekt van zelf, dat dit nijvere stadje haar best had gedaan om de tal rijke vreemdelingen, die van heinde en ver met extra-booten, treinen en trams waren opgekomen, waardig te ont vangen. Nu wat het weer betreft dit liet ook niets te wenschen over, zoodat men al vroeg in de gewenschte stemming ver keerde. Om tien uur zette de stoet, gevormd door een 30-tal vereenigingen zich in beweging. Het was een grootsche be tooging, die schare, waartusschen zoo vele banieren en schilden. Begeleid door de beide Hulstersche muziekgezel schappen trok de stoet vanaf het station de stad binnen en ging naar de kerk, die inwendig keurig versierd was. Te half elf droeg Z. D. H. Mgr. P. Leyten, Bisschop van Breda het H. Misoffer op. Onder deze mis werden door ver schillende gezelschappen van grooten en kleinen eenige gewijde liederen uitgevoerd. Na het eindigen der H. Mis begonnen de atdeelingsvergaderingen in verschil lende daarvoor bestemde lokalen. In elk der afdeelingen trad een spreker op die een of meer stellingen verde digde, waarover de toehoorders door stemming hun meening uitspraken. De eerste afd. betrof Katholieke So ciale actie, de tweede Pers en Lectuur, de derde Drankbestrijding, de vierde Belangen der Landbouwers, de vijfde Patronaten terwijl de zesde afd. het nut van Spaarzaamheid gold. Hierna volgde een pauze, die ieder te baat nam, om ook eens voor de maag te zorgen, terwijl gedurende dien tijd de plaatselijke muziekgezelschappen concerten gaven. Door het Dag. Bestuur werd een diner aangeboden, waaraan 40 deelnemer» aanzaten. Zooals gebruikelijk werden hierbij toasten uitgesproken. Om half vier had in de kerk ue Algemeene vergadering plaats, welke werd gepresideerd door den heer Jos. v. Waesberghe, die allenverwelkomde. In den breede herinnert spr. aan het Kon. bezoek van het vorige jaar en in 1906 tijdens de overstrooming. Trei lend vindt hij het, dat binnen één jaar tijds Hulst de dragers van liet burger lijke en geestelijke gezag binnen zijn veste mocht ontvangen. Na deze opening werd een Jubellied gezongen. Hierop deed de secretaris, de heer J. van Zeijl voorlezing van verschillende telegrammen, w. o. van Z. H. den Paus en H. M.- de Koningin. Alsnu werd het woord gegeven aan den heer Alb. v. d. Kallen, redacteur van het Dagblad van Eoord-Htabant, i in eeu kernachtige gloedvolle rede zijn aandachtig gehoor wist te boeien, doch niet zonder dat nu en dan een krachtig applaus den weisprekenden woordvoer der ouderbrak. „Nu mopt Zeeuwsch-Vlaanderen er aldus begon hij, doelende op de noodzakelijkheid dat ook daar opbloei moet komen in het katholieke geloof. Spr. hoopt dat door zijn rede twee zaken duidelijk zijn geworden le dat alle vereenigingen naast de behartiging der stoffelijke belangen een groot zedelijk goed hebben na te streven en 2e dat het bevorderen van het verenigings leven een wezenlijk Katholiek belang is. Na het eindigen dezer rede klonk een daverend applaus waaronder Mgr. Leyten het spreekgestoelte betrad. Z. D. H. betuigt zijn vreugde en dank voor de aanwezigheid van zoovelen uit alle standen uit zijn bisdom ter ver wezenlijking van het doel van den Katholiekendag. Hij spdort allen aan tot éénheid en samenwerking. Eindigend spreekt Z. D. H. knielend den bisschoppelijken zegen over de aanwezigen uit. En na een hartelijk applaus verlaat ieder 'tKergebouw. De vierde - Katholiekendag is geweest, en in alle deelen geslaagd. Overal en den geheelen dag heerschte er volmaakte orde. Wielrydersfeest te Hoek. Onder begunstiging van het prach tige weder hadden Dinsdag te Hoek de aangekondigde Wielerteesten plaats, welke uitstekend geslaagd zijn. Er was veel publiek, zoo uit omliggende gemeenten alsook uit het 4e district en ver uit België. Het bestuur dei- fietsclub A'oot'i Genoeg wel begrijpende, dat een feest zonder muziek eigenlijk niets beteekent, had eenige muziek gezelschappen uitgenoodigd om de uit geschreven wedstrijden op te luisteren en zoo kwam het dat niet minder dan vijf gezelschappen hunne medewerking verleenden. Het waren Elk naar zijn krachten van Hoek, Concordia van Axel, Eikels worden hoornen van Westdorpe, Harmonie van Biervliet en Vlug en blij van Assenede. Het feest werd geopend door het muziekgezelschap van Hoek met eeu welgeslaagd concert op de markt. Daar na werd de stoet opgesteld bij het café van dhr. 't Gilde. Onder het beurtelings uitvoeren van opgewekte marschen trok men toen door het dorp omstuwd door een vroolijke menigte. Onder groote belangstelling van het publiek begonnen toen de verschillen de wedstrijden voor de heeren. De prijzen bedroegen 8, 6, 4 en 2 gulden. Op den Molendijk was het Vogelpik, opgeluisterd door het muziekgezelschap van Westdorpe. De prijzen voor Vogelpik werden behaal i als volgt1. I. Leijnse, Hoek, 2 Verminckelen, Moerbeke, 3 D. Meeuw- sen, Hoek, 4 VV. Moerdijk, Biervliet. Eveneens op den Molendijk geschied de het poppengooien, opgeluisterd door het muziekgezelschap van Assenede. Voor het Poppengooien werden de prijzen behaald als volgt1 Fl. Acke, (Ned.) Clinge, 2 Chr. v. d. Velde, Zaam- slag, 3 G. d. Pooter, Hoek, 4 J. Brui- nings, Sas v. Gent. Tn de Noordstraat ringrijden met hindernissen, opgeluisterd door het muziekgezelschap uit Biervliet. Voor het ringrijden werden de prijzen behaald als volgt: 1 Ph. Patijn, Oost- Eecloo, 2 P. Heijraan, Westdorpe 3 J. Kindt, Boschkapelle, 4 A. Goossen, Kloosterzande. Een aantrekkelijk nommer van het program was de dameswedstrijd n.l. lepel-en eierrijden, hetwelk op het Schoolplein in de Heerenstraat plaats had en werd opgeluisterd door het muziekgezelschap van Axel. oor deze wedstrijden waren luxe- en kunst voorwerpen uitgeloofd. De deelname was groot. De fraaie prijzen werden behaald door de navolgende dames 1 B. Goor, Hoek, 2 E. Klein, Sas v. I Gent, 3 C. d. Fouw, Hoek, 4 S. Wol- fert, Hoek, 5 S. Haak, Hoek, 6 A. Faas, Sluiskil, 7 W. Ritmeester, Hoek, 8. J. Goosse, Hoek, 9 B. Leunis, Hoek, 10 M. le Grand, Ter Neuzen, 11 G. Fermondt, Sluiskil,12 C. Kiel, Hoek, 13 J. de Meester," Hoek, 14 P. Lauret, TerNeu zen, 15 mej. But, Hoek, 16 M. Geers, Hoek, 17 B. Knijff, Zaamslag, 18 N. de Feijter, Hoek, 2i M. de Klerk, Sluiskil, 22 J. Lemmens, Sas v. Gent, 23 J. v. d. Hooft, en 25 M. Gijsel, Ter Neuzen. Onder veel aandacht werden na af loop der wedstrijden eenige muziekuit voeringen op het Marktplein gegeven. Achtereenvolgens lieten zich de reeds vermelde muziekgezelschappen met eenige goedgekozen nommers hooren. Een ieder deed zijn best om wat goeds te presteeren en het mag gezegd wor den dat het resultaat en het succes de moeite loonden. De uitreiking der premiën aan voor zitters en directeuren der verschillende muziekgezelschappen had met eenige feestelijkheid plaats in het logement s Lands Welvaren bij mej. wed.Drabbe. Aan elk der vijf bovengenoemde gezelschappen werd een premie van f 20 uitgereikt, beneyens een fraaie herinneringsmedaille. De uitreiking der prijzen en premiën geschiedde eveneens onder toepasselijk vreugdebetoon bij dhr. C. Bakker, Hotel Hoeksch Koffiehuis. Niet minder dan 300 aan prijzen en premiën, uitgezonderd nog de prijzen voor den dameswedstrijd, waren uitge loofd, waaronder twee premies van 15 elk, ééne voor de grootste club van minstens 15 personen, en ééne voor de verstkomende club van minstens 10 personen. De eerste premie viel ten deel aan de club van Biervliet met 41 personen; de tweede aan de club vau Heijst (Bel gië) met 10 personen. Wat de verloting betreft, niet minder dan 3 prachtige moderne rijwielen werden onder de houders van kaarten verlootvoorwaar geen kleinigheid en een magnifieke kans om door de fortuin te wordeD begunstigd. De gelukkigen waren le (heerenfiets) 1117 F. Obrie, Biervliet, 2e (damesfiets) 817 A. Kramer, Sluiskil, 3e (heerenfiets) 782, Jac. van Hermon, Hoek. Ook nadat het officieele program was afgewerkt, bleef in Hoek nog lang de feestvreugde voortduren. Het was een alleszins geslaagd een schitterend Wie- lerfeest waarop allen die het organi seerden en leidden of er op eenige wijze aan medewerkten, evenals allen die eraan deelnamen of het bijwoonden, met voldoening en genoegen zullen terug zien. Hoe groot het aantal deelnemers aan het feest was, kan men wel nagaan als men weet, dat er 1296 kaarten verkocht zijn, een eerbiefiwaardig aantal. Behalve de beide met een premie begiftigde clubs, waren er nog de clubs uit Oost Eecloo, Assenede, Boschkapelle en IJzendijke. Dat het in de verschillende dansge legenheden verbazend druk was, laat zióh verstaan. Het feest had de goede stemming in de menschen gebracht en het weder bleef tot het laatste toe zoo heerlijk als het maar wezen kon. nTEÜIKl^üUTEN TE AXEL Zondag 13 September 1908. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. üugenhoUz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. E. H. Broekstra. Nam. 2 ure Ds. E. H. Broekstra. Kerk B. Voorm. 9 ure A MerkeUjn, Nam. 2 ure A. Merkeliju, (van Schoondijke; Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat.) Voorm. 9 Ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 11 Sept. 1908. J. B. C., 19 j., veldarbeider te Oost burg, is wegens mishandeling veroord. tot 6 weken gevang. Ph. S., 58 j., huisvrouw van C. M. S., poelierster te Koewacht is wegent beleediging van een ambtenaar veroor deeld tot 10 boete subs. 10 hecht. I. T., 61 j., werkman te Oostburj gedetineerd te Middelburg is wegeni bedelarij veroordeeld tot 3 dagen hecht Thans is bij bevelschrift van hel Gerechtshof te 's Gravenhage rechtsin gang met bevel tot instructie gelast tegen P. J. R., handelaar en agent in suikerbieten, vroeger te IJzendijke, thans wonende te Vlissingen, ter zake van bedrog en verduistering van 10000 francs van een suikerfabriek te Amou- gies. R. was eenige dagen geleden door de Arrondissements-Rechtbank te Mid delburg buiten vervolging gesteld, ter wijl de Officier van Justitie daartegen in hooger beroep was gegaan. Frans Rosier weder gevat. Hieromtrent meldt onze berichtgever nog het volgende Het onderzoek met de politiehonden „Herta" en „Prins" Zondagavond L gonnen en Maandag voortgezet, duidelijk bewezen, dat Rosier zich bij Medemblik moest bevinden. Zeer nauwkeurig gaven de dieren de plaatsen aan, waar hij geweest was, zij liepen van het gesticht naar de directeurswo ning, daarna in zijn tuin en bleven ten slotte voor een ansjovisboot staan, Daarna bij een in-de onmiddellijke n» bijheid van het gesticht wonende land bouwer gebracht, waren zij van een paar hooibergen ook haast niet weg te krijgen. Wellicht heeft hij ook hier verstopt gezeten. Hier schenen zij zijl verder spoor bijster te zijn. Het wai werkelijk interessant deze vlugge, doel woest uitziende dieren met hun vlam mende oogen overal te zien rondsnui felen en te zien ronddraven. Een veertigtal mannen werden aan genomen om Maandagavond Medemblit te doorkruisen. Op last van den bur gemeester van Opperdoes een dorpji op 20 minuten afstands van Medemblik- hadden zich een aantal flinke kerel duchtig gewapend, op verschillend plaatsen verdekt opgesteld. Om 2 uuf 's avonds arriveerde per automobiel di reeds vier maal bekroonde speurhond „Germanicus" uit Roozendaal. Kwam de vluchteling dien nacht voor den dan was aan ontkomen zeer zeker nie te denkeu. En jawel, om ongeveer! uur klonk in den tuin van het Gestie! welks ligging ik in mijn vorige correi pondentie reeds beschreef, de noodfluit Verplegers, die daar de wacht haddeii hadden Frans gezien. Achter langi het gesticht liep hij weg, een weg over, een tuin ineen massa volk hen achterna, hij springt in een gracht, zwemt die over en eensklaps is hij niet meer te zien. Men rent naar alle kanten doch tevergeets. Intusschen was Rosier voortgehold, badende door smalle en breede slooten, loopende over landerijen en weiden tot aan de boerderij „Zeidei rust". Hier schijnt hij zich een oogen blik in een huisje verscholen te hebber en zich van een blauwe kiel te heöbei voorzien. En toen weer verder. moest hij een breede sloot door ei daarna den spoordijk over. Doch hiel lagen de gebroeders Jacobus en Piete Bos. De koeien, die door zijn renner door de weiden waren opgeschrikt hadden hen opmerkzaam er op gemaaki dat er iets naderde. Zoodra ze he geplas in het water hoorden, kwame ze te voorschijn. Rosier scheen tocl nog niet voornemens zich zoo over te geven. „Pas op", riep hij, heb een pistool bij mij."

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2