3d o. itë. Zaterdag M September 1908. 24e Jaar és"* Nieuws- en Advertentieblad F. D1ELEMAX, voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BEKENDMAKING. Buitenland. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor Bklgië 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders der Gemeente AXEL, maken bekend, dat het kantoor van den Gemeente-Ont vanger op October aanslaande zal gevestigd zijn in het huis Wijk A No. 212 Markt alhier, en geopend zijn des Maandags en des Woensdags van 10 tot 12 uren des voormiddags en Zaterdags van 10 uren voor- dags tot 1 ure des namiddags, Christelijke feestdagen uitgezonderd. Axel, den 11 September 1908. Burgemeester en Wethouders van Axel L. LAMAITRE, L.B. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. DUITSCHLAND. Graaf Zeppelin heeft, uit dankbaar heid voor de tegemoetkoming, die de gemeente Friedrichshafen hem betoond heeft, 6000 gulden uit zijn eigen beurs aan het stadsziekenhuis gegeven. Zondagavond heeft de burgerij een fakkeloptocht te zijner eere gehouden. Heel Friedrichshafen was op de been. De graaf verscheen, omringd door zijne bloedverwanten, op het balcon, en de schout voerde het woord tegen hem. Hij zeide, dat de menschen te Frie drichshafen, wanneer er over het lucht schip gesproken werd, konden zeggen, dat zij erbij geweest waren en dat zij er ook in de toekomst bij zouden zijn. Graaf Zeppelin prees, in zijn ant woord, de verdiensten van den schout en van den raad voor de totstandkoming van de overeenkomst met zijne onder neming en bedankte de burgers, die zich wilden laten onteigenen. Hij kon ajjne gevoelens niet op dezelfde wijze uiten als de stad en geen fakkelop tocht houden, maar zijne dankbaarheid was groot. Ten slotte zong het volk het lied: „Deutschland, Deutschland über alles." BELGIË. Slecht nieuws voör Zee-Brugge. De [ipoorweg Lancashire York, die een lijn jHull- Zee-Brugge laat loopen, zal den dienst met 16 October staken. Het verkeer was te gering en het havengeld te duur. Nu deze eenige lijn ophoudt, heeft men het werken aan den spoor weg van Zee-Brugge voorloopig ook maar gestaakt. De Vlaamsche Gazet schrijft, in 't mid den latende of het bericht van het op houden van den dienst op Huil waar is Voor het bedrijvige Brugge, waarvan jelen hadden gedroomd, is dit een gevoelige slag.1 Brugsche dagbladen hebben schaamteloos beweerd dat wij den voorspoed der haven van Brugge niet zouden betrachten. De beweging voor die haven, de oorspronkelyke ge wachte van een J. Sabbe en een de Maere vonden in ons steeds warme koorstanders. Minder dan ooit weii- ïchen wij voor de tegenstrevers van Zee-Brugge wapens te smeden, maar het is in het belang van Brugge en van gansch West-Vlaanderen dat de toestand opgehelderd worde. De haven werd op 1 September door den staat overgenomen. Ten aanzien van andere buitenlaud3che havens, is het noodza kelijk dat de toestand van Zee Brugge met omzichtigheid besproken worde. Zijn er nog millioenen noodig om Zee- Brugge aan de vereischten van een groote zeehaven te doen beantwoorden, zoo zal niemand in het land van Brugge niet gunnen, wat den voorspoed van andere steden heeft verzekerd. Maar vooraleer verder te gaan dient de verantwoordelijkheid van den huidigen toestand vastgesteld. ZWEDEN. Er is in Zweden verkiezing voor de Tweede Kamer. Aangezien de verkie zing op verschillende dagen geschiedt is de uitslag niet ineens te zeggen. Zondag zijn er verscheiden leden ge kozen, en de uitslag laat zich reeds kennen als een vooruitgang van libe ralen en sociaal-democraten ten koste van de conservatieven. De socialisten kunnen reeds op 22 zetels rekenen in plaats van 17, de liberalen wonnen 7 zetels. Volgens een bericht uit Stockholm heeft de wapenfabrikant Kjellnaan een machinegeweer uitgevonden, dat 500 schoten in de minuut kan doen. Naar 't beet, is het wapen vanwege het Zweed- sche leger onderzocht en voortreffelijk bevonden. AMERIKA. Upton Sinclair, de schrijver van het geruchtmakende boek „The jungle", waarin allerlei feilen en ongerechtig heden in verband met de groote vleesch- industrie te Chicago werden gebrand merkt, heeft een nieuwen tendenz-roman voltooid, die allerlei verkeerdheden in de groote ijzer- en staalindustrie be handelt. Het boek is nog niet in den handelmaar er zijn al enkele gedrukte exemplaren van in omloop. De titel is„The Money Changers". In dezen roman wordt tegen de staaltrust de oude beschuldiging te berde gebracht, dat n.l. de trust aan de regeering minder waardige pantserplaten zou hebben ge leverd. Het gerucht gaat, dat Corey, de leider van de staaltrust, Upton Sinclair zal laten vervolgen. Maar de schrijver vreest daar niet voor. Hij is naar hij beweert in het bezit van over weldigende bewjjsstukkeu tegen destaai- trust. Vroeger had hij er nog veel meermaar eenige maanden geleden was Helicon Hall, de gemeenschappe lijke woning van Sinclairs socialistisch- communistische kolonie, afgebrand. 'Daarbij waren heel wat voor de staal trust (en vuor anderen) compromittee- rende stukken verloren gegaan. Sinclair zelf gelooft aan brandstichting. Waren die documenten niet in Helicon Hall geweest, dan zou het gebouw niet zijn afgebrand. Maar deze laatste be schuldiging heeft hij nooit kunnen be wijzen. H. M. de Koningin. Blijkens ter djevoegder plaatse ont vangen berichten van Het Loo, gaat 't H. M. de Koningin gelukkig goed en neemt H. M. in den laatsten tijd op den dag eenige uren achtereen rust, liggende op een rustbank, derhalve niet te bed. Voorts wordt medegedeeld, dat H. M. Hare gewone opgewektheid heeft en 't Haar telkenmale veel genoe gen doet, wanneer de Koningin-Moeder nu en dan eens van Soestdijk naar Het Loo overkomt. Het hof blijft de maand October nog op Het Loo, en omtrent den jaarlij k- schen terugkeer naar de residentie den Haag is nog niet beslist. Het Vaderland schrijft „Met diep leedwezen vernemen wij, dat de blijde verwachting, waarin H. M. de Koningin sinds eenigen tijd verkeer de, dezer dagen is teleurgesteld. H. M. moet zeer kalm zijn. Behalve de hoogleeraar, vertoefde j.l. Dinsdag ook de Hofarts Pot geruimen tijd ten Paleize." TWEEDE KAMER. Bij die Kamer is ingediend een wets ontwerp tot het heffen van personeele belasting naar een nieuwen (zevenden) grondslag van motorrijtuigen. Naar men meldt, zal de heer Plate, lid dier Kamer, bij de hervatting van de werkzaamheden verlof vragen tot het houden van een interpellatie naar aanleiding van de premieverhoogingen bij de verzekering tegen ongevallen in het havenbedrijf. AXEL, 11 September 1908. Met ingang van 1 October a.s. is A. T. Slijpen benoemd tot brieven en tele grambesteller aan het post- en telegraaf kantoor alhier. Nauwelijks was ons muziekgezel schap Dinsdag het dorp Hoek genaderd of het had daar een ontmoeting, die zich aanvankelijk leelijk liet aanzien, maar toch goed afliep. Juist toen een marsch werd aangeheven om spelende het dorp binnen te trekken, kwam daar een gedeeltelijk met meel geladen wa gen aangereden, toebehoorende aan den molenaar P. de Br., alhier en bespannen met een paard, dat blijkbaar schichtig was voor de opwekkende tonen van Concordia. De muziek hield natuurlijk op en de voerman J. W. sprong van den wagen, doch een en ander kon niet beletten, dat het paard een zijsprong nam en van den dijk af door een heg in een tuin terecht kwam. Gelukkig voor het dier en ook voor den eigenaar dat de wagen in de heg bleef steken, anders was het eenige paard, dat de Br. uit den brand had overgehouden, misschien nog verongelukt. Dinsdagavond zweefde boven onze gemeente weder een luchtballon, die uit het Zuiden komend in Noordelijke richting wegdreef. Later vernamen we d$it de ballon is nedergedaald op het Zaamslagsche Veer en bemand was met 4 heeren, afkomstig uit Rijssel. Aan A. Michielsen te Ter Neuzen van de lichting 1904 en P. A. Hoef nagels te Clinge, van de lichting 1906, dienstplichtigen bij de landweer, is ont heffing verleend van den werkelijken dienst dien zij dit jaar gehouden zijn te volbrengen. Tot onderwijzer aan de o. 1. school te Ossenisse is benoemd de heer H. Castenmiller te Stoppeldijk. Gisteren werd te Hulst in het hötel De Arend eene vergadering ge houden van gemeente veldwachters in Zeeland. In deze vergadering werd o. m. besloten zich aan te sluiten bij den Bond van gemeente-veldwachters in Nederland, ten einde gemeenschappe lijk te kunnen optreden waar het be treft verbetering van toestanden, pen- sionneering, enz. Ook kwam ter sprake, dat dikwijls door Rijk en gemeente, diensten van de veldwachters gevorderd worden, welke eigenlijk niet tot hun werkkring behooren en meestal onbe loond blijven. Geklaagd werd ook, dat de gemeente-veldwachters over het algemeen stief moederlyk worden be deeld. Met dankbaarheid werd dan ook het feit gereleveerd, dat Z.Exc. de Commis saris der Koningin in Zeeland eene gemeente had gedwongen het trakte ment van haar veldwachter te ver- hoogen. Ook werd besloten, om de 2 of 3 maanden eene vergadering te houden om de verschillende middelen en maatregelen te bespreken, welke kunnen leiden tot lotsverbetering. De eerstvolgende vergadering zal te Middelburg worden gehouden. Bij Kon. besluit van 9 dezer is aan dr. H. Haers, geneesheer te Bou- chaute (België), tot wederopzeggens vergnnning verleend tot het uitoefenen der geneeskunde in haren geheelen omvang in de tot de gemeente Hoek behoorende polders Kleine Stellè en Mossel, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uit oefening der geneeskunst in Nederland en de verplichtingen, welke bij de wet of wettelijk voorschrift aan de genees kundigen zijn opgelegd, stiptelijk na- kome. In de week van 2 tot en met 8 September 1908 zijn in Zeeland voor gekomen 1 geval van typhus en febris typhoïdea te Oosterland en 4 van rood vonk te weten 1 geval te Aardenburg, 1 te Krabbendyke, 1 te Kruiningen en 1 te Vlissingen. De verplichte hengstenkeuringen in Zeeland werden de vorige week ge houden te Middelburg, Oostburg, Hulst, Kattendijke, Cortgene, IJzendijke en St. Maartensdijk. Aangegeven werden 169 hengsten, waarvan er 108 zijn goedgekeurd en wel in volgorde van de opgenoemde gemeenten 9, 39, 26, JL3, 4, 8 en 7. Slechts één hengst, uit België aan geboden, werd afgekeurd voorcornage.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1