Zij is er weer diepriaaMikia; timmerzaak [RÜHR-KACHELKOLEN, Hang-.Wand-enLooplampjes. Burgerlijke Stand. Telegrafisch Weerbericht Marktberichten. Advertentiën. Zeilende a 13 et. per pond. was NOOIT SMASCEUJXEft. Axel. Firma P. H. YEËNHUIZEN. Ontvangen Gang- en Stormlantaarns. C. P. GAST, Axel. llendi jogiiij >oudt en. ;evan nulee wert n om ;r he nasi aan haeft hij dan ook zijn voorloopige I vlucht te danken. Voor wie weet hoe het gesticht versterkt is en hoe elke uitgang bemoeilijkt wordt, is het duide lijk, dat alleen iemand met een buitenge wone vlugheid van leden ontkomen kan. Nadat hij door de ruit gesprongen is, is hij in een dichtbegroeide tuin ge komen. Deze tuin wordt aan drie zijden begrensd door het gesticht en aan de vierde zijde door de 40 M. breede haven. Nu is het de vraag, hoe is hij hier uit gekomen en hiermee beginnen ook de gissingen. Zijn kleeren werden gevonden aan de haven. Dit zou er op wijzen, dat hij de haven overge zwommen is. Doch het kan even goed en list zijn. En dat gelooft men hier ook algemeen. Men denkt dat hij zich in den tuin verstopt heeft om wanneer de rust teruggekeerd was over hei ningen, hekken en daken weg te klim men. Intusschen hoe hij ontvlucht is, is nog een raadsel. In een woning nabij' het gesticht vermiste men den anderen morgen een overhemd en een vrouwen onderbroek. Dit schijnt alles te zijn, waarmee hij gevlucht is. Onmiddellijk na zijn vlucht werd het telegraafkantoor opgebeld en telegram men verzonden naar alle kantoren, die nachtdienst hebben om de politie in kennis te stellen met de vlucht, terwijl personeel vertrok naar de verschillende spoorwegstations, om bij het vertrek der eerste treinen aanwezig te zijn. Zoodra men in de stad de noodfluiten hoorde klinken en toen het bericht daarbij kwam, dat de ontsnapte Frans Rosier was, was al heel spoedig de halve stad op de been. De lantaarns werden ontstoken, politie, verplegend en ander personeel, burgers enz. trokken er direct op uit om alle hoekjes en gaatjes te doorzoeken. Maar alles vruchteloos. Het gebeurt wel eens meer, dat een patiënt ontsnapt, doch men trekt zich daar in de stad gewoonlijk weinig van aan. Doch nu het een gevaarlijk individu als Rosier was, maakte zich een vreeselijke angst van ieder meester en weinigen hebben dien nacht een gerust oogenblikje gehad. Den volgenden dag werd het ernstig onderzoek, door den inmiddels overge komen officier van justitie geleid, voort gezet. Een leger van rijksveldwachters bewaakt alle wegen, de beste recher cheurs zijn op N.-Holland ten Noorden van het Noordzeekanaal neergestreken terwijl dit kanaal door een cordon sol daten is afgezet. Het Hoornsche gar nizoen is over de verschillende dorpen van West-Friesland verspreid. - De groote bladen bevatten allerlei mlylt vreeselijke berichten over den ge imde vluchte, doch dit alles is pure fantasie, zeer Noch Vrijdag, noch Zaterdag had men ooi eenig spoor ontdekt tot de Zondag eind morgen de menschen verrassen zou nngl met het meest brutale stukje, dat ooit twee door Haarlemsche Frans is uitgehaald, n in. Men stelle zich de verbazing in de stad wil, voor, toen 's morgens het bericht als ïaaü «n loopend vuurtje de rondte deed: iicht, Rosier heeft bij den directeur in huis öold- geslapen en is vandaar ontvlucht ?"r Boven «it het dakraam hing een de ladder, waaraan een touw, langs het- on- welk hij naar beneden gegleden was. >agt Op een zolderkamertje is hij naar alle doch waarschijnlijkheid verstopt geweest. de Het bed was door elkaar gegooid en uit een oude dweil had hij gebruikt om er de ujn menschelijke behoeften op te doen. mor- Hoe hij in het huis gekomen is, dat het een paar keer van onder tot boven ko- loorzocht is, is voor ieder nog een )sier rwdsel. 6 t de Nu de schurk nog zoo kort in de naar buurt bleek te zijn, werd het onderzoek van met vernieuwden ijver voortgezet, en den (vel met een paar politiehonden, die Alle per automobiel uit Amsterdam om 9 -den pur gebracht werden, doch ook zonder mei lucces. Zeer nauwkeurig gaven de acht lieren den weg aan, dien hij van het een psticht naar de directeurswoning heeft pvolgd, doch daarna bleven zij in den turn rondsnuffelen. Men meende giste- ren(Maandag)morgen een nieuwe aan wijzing gevonden te hebben. Toen de honden op een naburige boerderij waren gebracht, waren zy hier niet weg te krygen. Waar de groote bladen nog al een enkele onjuistheid bevatten over de versterking van het gesticht en het toezicht op de verpleegden, doet men goed, dit niet dan onder het grootste voorbehoud als waar te beschouwen. Hedenochtend ontvingen we uit Me- demblik het volgende telegram: Gisteravond omstreeks 11 uur is Rosier gezien en werd onmiddellijk daarna op hem een klopjacht gehouden door tal val menschen, geholpen door 3 speurhonden, met het gevolg, dat hij om 12 uur ongeveer bij Opperdoes gevat werd door de gebroeders Bos. Te Borsselen verschrok Woensdag avond eene vrouw zoo van hetonweêr dat zij haar spraak heeft verloren. De kantonrechter te Heerenveen heeft M. A. G., te Oldeholtwolde, wegens het ter dekking bezigen van een niet goedgekeurde hengst veroordeeld tot 150 boete of 20 dagen hechtenis, terwijl de V., te Oldeholtpa, de houder van de gedekte merrie, is veroordeeld tot 10 boete of 3 dagen hechtenis. Te Schiedam zal vanwege de af- deeling Schiedam en omstreken der V- P. N. op 27, 28 en 29 November eene tentoonstelling worden gehouden van muizen. Daar zullen twee klassen voor muizen zijn, n.l. een- en meerkleurige. Op de kermis te Roosendaal is Zondagavond de arbeider Jan Brouwer door een wisselwachter der Staatsspoor met een mes in den rug gestoken en levensgevaarlijk gewond. Donderdagvoormiddag vervoegde zich te Schaesberg, zoo meldt de N. Limb. Koerier, aan verschillende huizen een vrouwspersoon, behoorende tot het gezelschap van een aldaar staanden circus. Zij wilde geld wisselen en natuurlijkzelf uitzoeken. Op ver schillende plaatsen werdjpij afgewezen, maar bij vrouw C. had zij succes. Deze legde 270 mark voor de vrouw neer, waarin gretig gezocht werd. Toen de vreemdelinge echter de deur uit was, miste vrouw C. een 20 mark stuk. Zij liep de vrouw na en kreeg werkelyk haar 20 mark terug. Maar thuis op nieuw tellende merkte vrouw C. dat de dievegge nog 5 stukken van 5 mark ontvreemd had. Toen riep zij de hulp in van den veldwachter Lendfers. Deze trof de vreemdelinge bij het station en wilde haar naar den burgemeester brengen. Intusschen trok het geheele circuspersoneelde baas, een acrobaat en nog twee dochters achter den veld wachter aan. Op den weg naar het raadhuis weigerde de vreemdelinge eensklaps verder te gaan. Dat was het teeken tot den aanval. De acrobaat greep den veldwachter onverhoeds aan en een formeel gevecht ontstond, terwijl de veldwachter door drie vrouwen in den rug besprongen werd. Het viertal trachtte in een gezamelijken aanval den veldwachter zijn stek te ontrukken en een hevige worsteling ontstond, toen gelukkig eenige voorbijgangers den veldwachter te hulp kwamen en hem van de vrouwen verlostte. Na eeu hevige worsteling, waarbij geduchte klappen vielen, bleef Lendfers den acrobaat toch de baas. Hij sprong op en greep zijn revolver, maar de circus man liet niet af, tot Lendfers de man tegen den grond sloeg, waar hij bleef liggen. Maar de baas en de drie vrouwen zetteu den strijd voort en wierpen met steenen. Intusschen waren ook de burgemeester en eenige burgers ter plaatse gekomen, maar de drie furiën gaven geen krimp, tot Lendfers einde lijk een van het drietal neersloeg. Deze juffer bleef liggen en nu begonnen j de overigen te jammeren, dat hooren en zien verging. Het einde Was, dat drie hunner, waaronder ook de schijn- dooden, waren opgesprongen en in arrest werden gebracht. Ongeveer een uur had het spektakel geduurd en de straat was zwart van menschen. De burgemeester had ondertusschen de marechaussees uit Nieuwenhagen laten waarschuwen, die spoedig ter plaatse waren en een onderzoek instel den naar den gepleegden diefstal. Zij moesten wegens gebrek aan bewijs bedoelde vrouw in vrijheid stellen. Eveneens werden de overige personen die tot kalmta waren gekomen, in vrijheid gesteld en tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt wegens mis handeling en verzet. - Courtois, de jonge knecht van den vermoorden kassier Remy te Parijs, heeft eindelijk bekend aan den feite- lijken moord te hebben meegedaan en tevens geopenbaard, dat hij tot den maïtre d'notel Renard in onzedelijke betrekking gestaan heeft. Van 16 tot en met 31 Aug. 1908. Graauw. Huwelijks-aangiften. 7. Bernar dus Goddaert, 57 j., weduwn. en Amelia Fran- kevijle, 37j., wed. 21. Petrus CornelisSchelfhout, 37 j., jm. en Apolonia Staal, 37 j., jd. 22 Disiré jan Huffel, 30 j., jm. en Rosalia Durinck! 2o jd. Huwelijks-voltrekkingen. 21. Bernardus God daert, 57 j., weduwn. en Amelia Frankeviile 37 j., wed. v Geboorten. 1. Franciscus Ludovicus, z. van Ludoyicus Franciscus Daalman en Anna Maria de Bilde. 3. Julma Christina, d. van Pieter Asselman en Paulina van Denderen. 5. Petrus Dingenus Andreas, z. van Jacobus Bernardus Stijaert en Sophia Maria Vereecken. 22 Ca- millus Jacobus, z. van Petrus de Bakker en Apolonia van Belle. Overlijden. 7. Maria Anna Fruijtier 67 i echtg. van Jan Francies Hofman. 19. Pieter Augustinus Bogaert, 65 j., echtg. van Johanna Peijne. 29. Een als levenloos aangegeven kind van het mannel. geslacht van Augustus van de Keer en Paulina Petronella Cecilia Boerjan. Hoek. Geboorten. 1. Jozias, z. van Petrus de Kraker en Janneke de Graaf. 7. Hermanus Z7,.JVan.Vieter pÜ Pel ink en Maria Zegers. 8' Ahda Adriana, d. van Abraham van Hoorn en Elizabeth Hamelink. 9. Jan Cornelis, z van Cornells de Kraker en Neeltje de Putter Marmus, z. van Leendert Riemens en Wille- mma Dieleman. 14. Benjamin, z. van David de Putter en Adriana Scheele. 18 Daniël z. van Daniël Maas en Pieternella Bruggeman' 21. Cornelia FranQoise, d. van Jan Boileman en Neeltje van Cadsand. 26. Maatje, d. van Jan Jansen en Jacoba Klaassen. 28. Adriana Neeltje, d. van Pieter den Hamer en Maria de Feijter. Neeltje, d. van Jacobus Deij en Pieternella Janna Zuurveld. 29. Pieter z indrjes. de Bok en Adriana Opennèer.' 30. Elisabeth Cornelia, d. van Pieter Mattheus Jacobus de Blaeij en Anna Dobbelaar Overlijden. 2. Jacob Scheele, 1 m., z. van David en Janna Dieleman. 14. Cornelis de onng?*V-., echtS' van Cornelia Riemens. 30. Willem van der Pot, 88 j., weduwn. van Maria de Zeeuw. Koewacht. Huwelijks-aangiften. Adolphus Al. van Laere, 36 j., jm. en Amelia Maria Borm, 29 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 5. Emile Eduardus Vermeire, 33 j. jm. en Rosalia van Avermaete, 2b j„ jd. 10. Constantinus Cerilus van Re- moortere, 29 j., jm. en Emma Maria Behiels, -o j.. jd. 12. Leo Bernardus Fermont, 33 i., im en Leoma van de Bilt, 28 j., jd Geboorten. 1. Alphonsus Maria, z. vanAloii- sius de Blok en Frederica van Hecke. 3 Hu- bertus Alphonsus, z. van Frangois Hypolvte buy en Coralie Marie Zwartelé. XAlphonsus Maria, z. van Josephus de Nijs en Leonia Maria de Jonghe. 16. Alphonsius Josephus, z. van rheopliilus de Guchteneire en Melania Josephma Rombaut. 18. Irma Maria Coleta d van Alphonsius Ongenae en Emerencia Maria Polles. 20. Clothildis Ludovica en Germana Clementina, dochters van Cesar Bernardus David en Josephine Marie Breijaert. 23. Bertha Maria beraphina, d. van Franciscus de Guch teneire en Apolonia Piron. 25. Pieter Jurianus z. van Herman Joost van Ree en Amelia Stepha- ma vau Ombergen. 30. Petrus Eduardus, z. van Alphonsus van Megroot en Josephina Lippens. 31. Paulus, z. van Petrus Antonius Aper en Maria Louisa de Block. Zaamslag. Geboorten. 17. Jacoba Wilhel- mma, d. van Jacob Kosten en Helena Cornelia FranQoi.se Riemens. 21. Catharina Aaltje, d. van Cornelis Adrianus van. der Hooft en Cor nelia de Krijger. Michiel, z. van Christiaan de Pooter en Pieternella Hofman. 22. Izaak Jan, z. van Jozias Kolijn en Anna de Jonge. Overlijden. 19. Willem Hamming (overl. te bleen), 4 m., z. van Roelof en Hendrikie Lanning. J j van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt (bij Utrecht.) Verwachting tot dan avond van Woensdag 9 September: Meest matige Zuidw. wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Waarschijnlijk regen. Iets koeler. HULST, 7 Sept. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als »olgt: Tarwe f 9,50 Rogge 7,50, Win- tergerst /"8,50, Zornergerst f 8,— Haver 7,25, Erwten fll,Paarden'boonen f Duivenboonen f Witte- boonen yy Bruineboonen f 9,25, Boekweit f 0,—, Lijnzaad f—,—, Aard appels f 3,50, Koolzaad per zak van 100 liters Boter per kilo ƒ1,45 Eieren per 26 stuks /1,05. De Heer en Mevrouw I. - M. BOASSON—Koopmans.be danken voor de vele bewijzen van belangstelling by de geboorte van I hunnen zoon ondervonden. Middelburg, Noordstraat L 181. Ondergeteekende, zijn TIM- MERZAAK overgedaan heb bende aan den heer H. H. CAPELLE betuigt hierbij zijn dank voor het ver trouwen hem gedurende een 30-tal jaren zoo ruimschoots geschonken en beveelt mitsdien zijn opvolger in ieders gunst minzaam aan. Achtend, 0 J. K. VINK. Axel, Sept. 1908. Mij aansluitende aan bo- venstaande advertentie heb ik de eer aan de geachte ingezetenen van Axel en omstreken bekend te maken dat ik de van den heer J. K. VINK heb overgeno men en door mij zal worden voortgezet, belovende door prompte bediening mij- het vertrouwen uwer waardig te maken, hetwelk mijn voorganger zoovele jaren ruimschoots mocht ondervinden. Mij in uwe gunst aanbevelend: H. H. CAPELLE. Axel, September 1908. het schip „ONDERNEMING" schipper 1. van den Graaf met een lading voop rekening van JOH. SM1ES en D. SCHIEMAN. Eene zeer groote collectie ALSMEDE: A anbevelend,

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 3