Rechtszaken. Gemengd Nieuws. woord der Nederlandsche regeering is om, met betrachting ran groote in schikkelykbeid, den weg tot vreedzame bijlegging der bestaande wederxijdsche grieven open te houden. Wij meenen te weten, dat eene openbaarmaking der gewisselde nota's op dit oogenblik niet in de bedoeling der regeering ligteene mededeeling daarvan aan de Staten-Generaal, middellijk na aanvang der gewone zitting, daarentegen wel. De correspondent van de N. R. Ci. te Londen seinde Zaterdag. De correspondent van The Globe te New-York seint aan dit blad, dat de regeering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika verklaart niets af te weten van het bekende bericht van de New York Herald, dat de Engelsche gezant te Caracas zijn goede diensten zou aanbieden ten einde president Castro te verzoenen met Noord-Amerika en Nederland, kortom met alle landen waarmede president Castro overhoop ligt. Wel ingelichte personen achten een dergelijke bemiddeling van den Engelschen gezant te Caracas onwaar schijnlijk, omdat een ontijdige bemid deling der regeering van de Vereenigde Staten bovendien onaangenaam zou zijn. Het jongste antwoord van den Vene- zolaanschen minister van buitenland- sche zaken op de nota der Nederland- sche regeering laat mede de mogelijkheid op een nieuwen modus vivendi door schemeren, zoodat een bemiddeling van den Engelschen gezant te Caracas thans nog onwaarschijnlijker is, alvorens de Venezolaansche minister van buiten- landsche zaken zijn veranderde houding toelicht. Van volkomen betrouwbare zijde wordt aan ds N. Amh. C. medegedeeld hoe de ongeluksbrief van den heer De Reus aan Hou en Trouw ter kennis kwam van den heer Castro. Aan de Twentsche Bankvereeniging te Amsterdam is iemand werkzaam, gehuwd met eene dame uit Venezuela. De vice-consul van V. verkeerde met de familie op vriendschappelijken voet en het gevolg daarvan was, dat de ambtenaar der T. B., met toestemming van het bestuur, meermalen werkzaam heden verrichtte voor het consulaat. Toen hst bewuste artikel verscheen, werd dit door de echtgenoote in het Spaansch vertaald, waarop de consul het terstond aan den heer Castro toezond. Ontwerp Bakkerswet. Aan de Kamers van arbeid, die uit den aard der door haar vertegenwoor digde bedrijven daarvoor in aanmer king komen, is thans door den minis ter van Landbouw Nijverheid en Handel een ontwerp-bakkerswet toegezonden, met verzoek hierover het oordeel der Kamers te vernemen, uiterlijk binnen een maand. Het ligt nl. in het voornemen van den Minister bedoeld ontwerp van wet ten spoedigste bij de Tweede Kamer in te dienen. De voornaamste bepalingen, in het kort zijn Verboden is 's Zondags en 's nachts bakkersarbeid te verrichten; „'s nachts" wil zeggen van 9 uur 's avonds tot 5 uur 's ochtends. Geerte wel fraaitjes bij uwe moeder in den kost, om hier met haar te kunnen meijen." »Ze is er niet kwalijk bij gevaren," riep het levendige Haesken ter Meulen. »Denk maar, ze heeft daar straks twee klavers van vieren gevonden." »Dat bediedt dubbelen rijkdom en voorspoed,» lachte Coenraet Palingman, die onder de jongelingen, gelijk Haesken onder de meisjes, in vroolijkheid de voorste was. >Daar sla geluk toe, Claes maat. Had het goed fortuin u ook maar zoo jonstig toegeknikt Judith Wordt vervolgd.) Zaterdags en 't Maandags mag ook tusschen 3 en 5 uur 's ochtends wor den gewerkt. Voor gezindten die haar rustdag op een anderen dag houden gelden dezelfde bepalingen ten opzichte van dien dag. Bovendien mag nog behalve de boven genoemde afwijkingen in elk bakkers bedrijf in 8 etmalen per jaar van 3—5 uren 's ochtends worden gewerkt om daardoor op feestdagen niet op Zon dag vallend rust te kunnen nemen. Voor een en ander moet 2 maal 24 uren te voren den burgemeester verlof wor den gevraagd. In elke provincie komt een arbeids raad voor dit bedrijf, waarin werkge vers en werklieden in dit bedrijf zitting hebben. De samenstelling wordt nader geregeld. Deze raad zal bevoegd zijn eventueele afwijkingen van bovenge noemde voorschriften toe te staan hoogstens voor een jaar. Het hoofd der zaak is strafrechtelijk aansprakelijk voor het naleven der wets bepalingen. De gemeenteraad kan venten en ver voeren van brood op Zondag verbieden Eerst een jaar na hare arkondiging zal de wet in werking treden. De Rijksverzekeringsbank. Men schrijft aan de Avp Het tekort van de Rijksverzekerings bank heeft zijn ontstaan in hoofdzaak te danken aan; 1. Het instituut van risico-overdracht2. het slechte inzicht bij het onderdak brengen van bureel- personeel (het huren en inrichten van oude huizen als kantoorlokalen3. het voeren eener omslachtige administratie (was deze administratie op een andere leest geschoeid dan zou er een leger van ambtenaren minder noodig zijn, wat een enorme besparing op trakte menten, huur van huizen, meubileering verlichting en verwarming van lokalen, aanschaffing bureelmateriaal enz. enz. zou medebrengen 4. het te veel zoet sappig optreden tegen de achterstallige premiebetalers. Zoo zijn er bijv. nog kwade posten, die een totaal bedrag beloopen van ongeveer drie honderd v ij f en twintig duizend gulden, die als volgt genoteerd kunnen worden 1903: f 16.679; 1904: f 19.146; 1905 31,133; 1906 68,305 1907 187,223. Door een commissie, samengesteld uit de hoofdambtenaren, onder voor zitterschap van dr. Brust, administra teur bij de inrichting zou een plan zijn ontworpen ten doel hebbende het euvel aangegeven in bovenstaande, zoo mo gelijk weg te nemen. Het ligt in de bedoeling de admini stratie te vereenvoudigenhierdoor zouden de ongeveer 200 tijdelijke schrijvers met ingang van 1 Feb. a.s. ontslagen worden, wat voor het jaar 1909 een besparing zal blijken van ongeveer honderd v ij f en twin tig duizend gulden. Bij de afdeeling „Ongevallen" zijn een poos geleden ongeveer 40 beamb ten verplaatst naar andere afdeelingen het werk gaat bij die afdeelingen evengoed. In Land en Volk verhaalt mr. J. van Drooge, dat er te Rotterdam door werk gevers „beestachtig" geknoeid wordt met de loonlysten, die als maatstaf dienen voor de verzekering der werk lieden volgens de Ongevallenwet. Het volgend staaltje dat hij mededeelt, is veelzeggend „Een stuwadoorsfirma te Rotterdam was door de Rijksverzekeringsbank aangesproken om een hooger premie bedrag, dan door haar volgens de loonlijsten over 1 Januari 1896 tot 1 Juli 1896 verschuldigd zou zijn. Zij is tegen die beslissing in beroep gekomen. En wat is daardoor wereldkundig ge worden Dat deze firma alleen in het eerste halfjaar van 1905 het losloon van niet minder dan 51 schepen op de lijsten niet verantwoord had tot een gezamelijk bedrag van bijna 35 duizend guldenOnwillekeurig rijst dan ook de vraag, of die firma ook niet had geknoeid met de losloonen der overige door haar behandelde schepen. Zij had daar, voor opgegeven 290 duizend gulden, terwijl het bestuur der Rijks verzekeringsbank meende dat het 341 duizend moest zijn. AXEL, 8 September 1908. Zaterdag had alhier de viering van de 10-jarige regeering van H. M. de Koningin ook eenig feestelijk karakter. De muziekvereeniging gaf in den voor avond concert op de Markt, terwijl de hier bestaande afdeeling der vereeniging Volksweerbaarheid 's middags en 's avonds openbare uitvoering gaf van wat ze in de zomermaanden had geleerd, n. 1. exercitiën, afgewisseld door stok- en springoefeningen met en zonder pols stok. Heel aardig was een lichtstoet welke zich 's avonds te half negen in beweging- zette en die werd gevormd door een 300-tal kinderen met lampions in de hand, voorafgegaan door een transpa rant, waarop van voren „Leve de Ko ningin" en van achter „Allen weerbaar" te zien stond. Ook deze omgang door bijna alle stra ten en straatjes werd opgeluisterd door opwekkende marschen van Concordia. De schaduwzijde van dergelijke pret jes op Zaterdagavond is dezeHet schijnt dat ze nooit kunnen eindigen, zonder dat baldadigheden plaats hebben. We vernemen tenminste, dat ook dezen keer weer vernielingen zijn gepleegd. Eigenaardig, dat men daar op andere dagen nooit van hoort. Bij Kon. besluit van 19 Aug. is op voordracht van de Ministers van Binnenl. Zaken, Oorlog en Justitie aan het bestuur van de schietvereeniging Prins Maurits alhier toestemming ver leend tot oprichting dezer vereeniging, terwijl het verzoek voor de erkenning als rechtspersoon opnieuw aanhetdepar- tement van Justitie is gerenvoyeerd. Door de duivenmaatschappij De Snelolieger te Oostburg was op Zondag 30 Aug. een wedvlucht uitgeschreven van uit Arlon (afstand 241 a 250 K.M.) Aan die wedvlucht, waarvan thans de uitslag bekend is, namen 52 duiven deel. Zij waren opgelaten te 6 uur (G. t.) 's morgens de eerste duif, toebe- hoorende aan den heer Contant te Cad- zand, werd geconstateerd om 10.26.15 uur voormiddag, de laatste prijswinner van C. A. de Pauw te Oostburg om 11.14.57 uur. 21 duiven behaalden een prijs; de snelste duif vloog 1085 M., de laatste prijsduif 823 M. per minuut. M. Ct. - Volgens een in de St. Crt. opge nomen staat van gevallen van besmet telijke veeziekten zijn gedurende de maand Augustus 1908 in Zeeland voor gekomen 41 gevallen van vlekziekte der varkens; en wel: 7 te Colijnsplaat (7); 1 te Heinkenszand (1); 3 te Hon- tenisse (3)9 te Ossenisse (7)1 te Sas van Gent (1); 15 te Westdorpe (15) en 5 te Wolphaartsdijk (5). De cijfers tusschen haakjes duiden het aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voorkwam. - Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is bepaald, dat de a. s. najaars zitting der Provinciale Staten van Zee land zal worden geopend op Dinsdag 10 November a. s. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Bij bevelschrift der bovengenoemde rechtbank is rechtsingang verleend, met bevel tot instructie der zaak, tegen A. v. C., oud 22 jaar, zonder beroep, wonende te Axel, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg, als verdacht van brandstichting op 30 Augustus 1.1. te Axel in een schuur, in gebruik bij A. M. en toebehoorende aan P. de B. aldaar. FRANS ROSIER voor de tweede maal ontsnapt. In een kort bericht maakten wij ons vorig nummer reeds melding v«i de ontvluchting van Frans Rosier ui het Rijks-krankzinnigengesticht te demblik. Men zal zich herinneren dat Frm Rosier ongeveer 6 jaar geleden, wegeM diefstal en poging tot moord door eet revolverschot tot 12 jaar gevangenij straf werd veroordeeld Later werd hij van verschillend) euveldaden beschuldigd, o.a. van pogin» tot worging van een vrouw te Goud» doch dit kon niet bewezen worden. Rosier wist tijdens hij in de gevan- genis was krankzinnigheid te simulee ren, waarom hij naar Medemblik wert overgebracht. Twee jaar geleden snapte hy en werd door een barbier her kend, gearresteerd en andermaal naar Medemblik overgebracht. Zijn leven is een aaneenschakeling van misdaden. Als kind bestal hij makkers. Op zijn 14e jaar werd hij tot 6 maanden veroordeeld wegens diefsü, van vee, op zijn 16e wederom wegeni diefstal tot 11 maanden, op zijn 18e werd hij inbreker en kreeg daarvooi eerst 4 en op zijn 23e weer 5 jaar. Op zijn 28ste jaar werd hij wegem de mishandeling van de wed. Van Dregt in de Nieuwstraat te Haarlem tot 11 jaar veroordeeld en later nog wegem de misdaad in de Czaar Peterstraat tt Amsterdam tot 6 jaar. Frans Rosier werd in het gestichl nog altijd kunstmatig gevoed. Hij hield zich onledig met bindwerk en carton nage. Op zijn gedrag viel niets aai te merken. Hij is nu 34 jaar. Onze berichtgever schrijft omtrenl de ontsnapping nog het volgende Donderdagavond gaf met medewer king van de muziekclub „Euterpe' de concertzanger D. Reek op het G» sticht voor de patiënten en het personeel een concert. Als een merkwaardigheid stippen wij hier aan, dat dhr. D. Reek vroeger looper was op het Gesticht thans op gedeeltelijke kosten van de Koningin zich als lyrisch tenor be kwaamt op het conservatorium te Ber lijn. Toen het concert om ongeveer half elf was afgeloopen en de vrouwtjei naar hare respectievelijke zalen warea gegaan, kwam de beurt aan de manne lijke patiënten. Eerst ging een groep mannen en daarna zooals gewoonlijk onder stevig geleide de zoogenaamde versterkte afdeeling, dit zijn de zeer gevaarlijke patiënten, waaronder ook Rosier behoort. Toen zij reeds een eind de recreatiezaal verlaten hadden, springt hij plotseling vooruit en drukt twee ruitjes met het hout er tusschen in, Een verpleger, die hem grijpen wil, krijgt van een andere patiënt, die naaat hem liep, een slag tegen het aangezicht,! dat hij op den grond tuimelt. De hoold- verpleger, die toe wil schieten wordt door twee patiënten de handen op de schouder gehouden, zoodat hij ook on machtig is. Een derde verpleger slaagt er in hem bij zijn jas te grijpen, doch terwijl hij zijn sprong neemt door de ruit, wringt hij zich tegelijkertijd uit zijn jas, zoodat de verpleger met de jas in de handen staan blijft. En voor dat de andere geleiders, die op het hooren der noodfluit onmiddellijk ko men aan loopen, aanwezig zijn, is Rosieri reeds buiten. Onmiddellijk wordt de versterkte afdeeling omsingeld en naar hun cellen gebracht. Een leger van personeel is direct by de hand om den vluchteling achterna te zetten. Alle (per wegen, die rond het gesticht zijn wordenbur ge afgezet, zoodat ontsnappen haast nietpucces mogelijk is. O ver groote lichaamskracht pieren beschikt Rosier niet het is een gestie! nuchter kereltje maar over met f door Men roor, een 1 Rosier geslap Bov ladder welk Op ee waars t «en oi fijn n Hoe 1 een p doorzo rsadse Nu buurt met V wel n en lenigheid zooveel te meer. En hier- tuin r<

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2