predikbeurten te axel Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Telc T Op en dat getracht zal worden de lijnen te laten loopen langs het kanaal aan de plaats onder de groote kraan. In'geheime zitting is besloten en daarna in openbare zitting bekend ge maakt dat de gemeente Ter Neuzen een procedure aangaan zal met de gemeente Westdorpe over het geschil, bestaande tusschen de schoolbesturen Ter Neuzen en Westdorpe, inzake de vergoeding te Sluiskil schoolgaande kinderen uit laatstgenoemde gemeente. L. et E. Bij Koniukl. besluit is de heer J. Eggermont, vroeger onderwijzer te St. Jansteen, met ingang van 1 Febr#1908 op een wachtgeld gesteld van 700. Men schrijft uit Breskens aan dé Midd. Crt Na het binnenkomen der boot om zeven uur Dinsdag had een reiziger, de heer S. uit Sluis, zijn paraplui ver geten. Teruggaande had hij het ongeluk te water te raken, tusschen boot en ponton. De heer A. de Munck, besteller van de boot, sprong oogenblikkelijk, geheel gekleed, zelfs met oliejas en waterlaarzen aan, te water en had het geluk den drenkeling, die anders onge twijfeld onder de boot zou zijn ver dronken, te grijpen. De drenkeling kwam zoodoende met een nat pak er van af en werd Woensdagmorgen door zijn vader uit Sluis afgehaald. Dat de redder een welverdienden dank oogstte, valt te begrijpen. In de week van 26 Augustus tot en met 1 September 1908 zijn in Zeeland voorgekomen 5 gevallen van roodvonk en 2 van diphtheritis 1 en wel van roodvonk 2 gevallen te IJzendijke2 te Vlissingen en 1 te Wolphaartsdijk en van diphtheritis 1 geval te Stoppeldijk. Zondag 6 September 1908. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9 ure Ds. J. B. T. Hngenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. E. H. Broekstra. Nam. 2 ure Ds. E. H. Broekstra. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat.) Voorm. 9 ure Nam. 2 ure 'sAv. 57a ure Ds. A. Janse, Ds A. Janse, Ds. A. Janse, (van Ter Neuzen Arrond. Rechtbank te Middelbnrg. Heden (Vrijdag) zijn veroordeeld wegens H. d. V., 27 j., arbeider te Koewacht is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek voor arrest. H. O., 25 j., werkman te Axel is wegens mishandeling veroord. tot '10 boete subs. 10 dagen hecht. P. J. 23 j., landbouwer te IJzen dijke is wegens mishandeling veroord. tot 10 boete subs. 10 dagen hécht. F. H., 18 j., werkman te Wemeldinge is wegens eenvoudige beleediging van een ambtenaar veroord. tot 10 boete subs. 10 hecht. J. M. F., 25 j., slager te Grijpskerke is wegens valschheid in geschrifte en het opzettelijk gebruik maken daarvan veroord. tot 2 maanden gevangenisstraf. A. J., 23 j., werkman en KL d. N., 23 j., sjouwerman beiden te Vlissingen zijn wegens wederspannigheid veroord. ieder tot 1 maaud gevangenisstraf M. S., 35 j., opperman te Middelburg is wegens diefstal veroord. tot 1 maand gevangenisstraf. P. d. V., 26 j., klompenmaker te 's Gravenpolder, beklaagd van mishan deling vrijgesproken. Bij bevelschrift der Arrondissements Rechtbank te Middelburg is de zaak tegen J. H., oud 28 jaren, arbeider wonende te Schoondijke thans gedeti neerd, beklaagd van mishandeling met toebrenging van zwaar lichamelijk letsel, naar de openbare terechtzitting verwezen. De Storm. De Z.-W. storm, die Dinsdagmiddag heeft gewoed, heeft op verscheidene plaatsen in onze provincie heel wat schade aangericht. Vooral het geboomte heeft het moeten ontgelden. Op verscheidene plaatsen werden boomen ontworteld. Andere boomen moesten zich het verlies van de bladerkroon, geheel of gedeeltelijk, of groote takken getroosten. Op verschillende plaatsen waren de wegen versperd door afgebroken takken. 's Middags werd door de chefs voor de beide loodswezens te Vlissingen besloten den dienst te stoppen, aange zien die niet meer kon geschieden dan met gevaar van menschenlevens. Woensdagochtend te vijf uren is hij weer hervat. De schepen, welke ter reede van Vlissingen geankerd lagen, hadden veel te doorstaan een barkschip in ballast ging in drift, doch bleek later een paar mijl van zijn ankerplaats verdreven te zijn het ligt nu weer veilig voor anker, doch vermoedelijk heeft het een anker met ketting verloren. Een groot aantal reizigers, die des avonds met de avondtreinen aankwa men, durfden den overtocht naar Enge land niet te maken en bleven te Vlis singen in de hotels logeeren om rustiger tijd af te wachten. De dagboot Engeland der Maatschappij Zeeland, die 's avonds te 6.15 te Queen boro had moeten aankomen, arriveerde aldaar wegens het weer eerst om half tien ure. Aan de badplaats heeft de storm ook schade veroorzaakt. In het Badpavil joen zijn verscheidene ruiten ingedrukt, evenals in de muziektent. Beoosten den Hoogen Hill te Domburg is op het strand geloopen een visschers- boot, gemerkt Heijtt3. De opvarenden konden aan wal komen. De lading, visch, had gretig aftrek bij de inwoners der badplaats. Te We3tkapelle werd een windhoos waargenomen. Boomen werden omver geworpen en pannen van de daken geslingerd, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Op de hofstede Klein- Werendylce te Zoutelande, bewoond door den land bouwer W., woei een tak uit een boom, die op het hoofd van een dochter van den landbouwer terecht kwam, waardoor een groote doch niet gevaar lijke wond werd veroorzaakt. Van een landbouwschuur in die gemeente vloog een gedeelte der pannen af. Te Wolphaartsdijk werd de ijzeren schietstang van het boogschuttersgilde omgebogen. Er v iel zooveel regen dat het een wol U «reuk geleek. Het was een woelige dag voor de visschersbevolking op de Schelde. Door den hevigen storm poogden verschei dene vaartuigen, zoo van Breskens als elders, eene veilige ligplaats in de haven aldaar te verkrijgen. Nagenoeg een dertig visschersschepen kampten met de wil'de baren en vliegenden storm en deden al te vaak vruchtelooze pogingen om goed den havenmond te bereiken. Soms dansten drie, vier schepen gelijk bijeen op en neer, nu eens tegen elkaar, dan weer van plkaar afgeslagen. Averij bij velen was een natuurlijk gevolg. Tot tweemaal toe werd zelfs een nood vlag geheschen en moest van den wal hulp worden verleend. Te IJzendijke had het tramverkeer naar België storing doordat een boom op de rails was gevallen. Een andere boom kwam neer op het varkenshok van een arbeider, waardoor het geheel vernield werd. Het zich erin bevin dende varken kwam vrij met eenige schrammen en kneuzingen. Groot is de schade, die overal toege bracht is aan de fruitboomen. Massa's appelen, peren en ander fruit zijn af gewaaid en moeten nu tot belangrijk lager prijs van de hand gedaan worden dan zij opgebracht zouden hebben wan neer zij aan de boomen rijp geworden waren. Woensdagavond sloeg bij het zware onweder, dat boven- Oostburg woedde, de bliksem in een populier op 20 M. afstands van eene schuur en kort daarop in een klamp vlas, bevattende ongeveer 4 A 5 gemeten. Deze laatste, die midden tusschen eenige andere stond, werd een prooi van het vuur. De brandweer was den geheelen nacht aan het werk om de omringende klam pen te behouden, hetgeen ten koste van veel inspanning gelukte. Het vlas was verzekerd. Van verschillende kanten uit ons land komen nog berichten over onge vallen door den storm veroorzaakt. Door een stormvlaag stortte een deel der vernieuwde bekapping van een huis te Enschede naar beneden en vier timmerlieden werden ouder de planken bedolvendrie werden licht gekwetst. De 21-jarige Freeriks echter werd ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd waar hij is overleden. Hij laat een jonge vrouw met een kindje achter. Een hevige windhoos, gepaard met bliksem en onweder woedde boven Gouda en vernielde alle telegraafdraden. Gisterennacht is de Protestantsche kerk te Wervershoof (N.-H.) door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. De belendende pastorie bleef gespaard. Ook boven de Veluwe woedde een hevige storm. Bij de pastorie te Renkum werd een boom van ongeveer 3i/$ M. omtrek ontworteld. Hij viel dwars over den straatweg, telephoon- en telegraaf draden vernielende. De Oosterstoom tram was op dat oogenblik geen 10 meter van de plaats verwijderd. Gelukkig liep alles zonder ongelukken af. Tijdens het hevige onweder is de bliksem geslagen in de schuur van de domeinshoeve, bewoond door v. d. N. in Bloemendaal, onder de gemeente Klundert. De voor een paar jaar nieuw gebouwde schuur, de reeds voor het grootste deel opgeborgen oogst, alsmede een 10-tal kalveren werden een prooi der vlammen. De korenmolen van F. Nieuwpoort te Hoorn is door den bliksem getroffen. Gelukkig kon de eigenaar en zijn per soneel met veel moeite het begin van brand, dat daardoor ontstond, blusschen. Te Waalwijk sloeg de bliksem in een boerenwoning, waar twee gezinnen in woonden. Het huis met schuur, de geheele haveroogst en een geit verbrandden. Van éen gefcin was de inboedel verzekerd. Tengevolge van den hevigen storm is gisterenavond bij Dreumel op de Waal een schip geladen met steenkool gezonken. Alle opvarenden de schipper, zijn vrouw, twee kinderen en de knecht konden zich bijtijds redden. Op de Zuiderzee was het ook geweldig onstuimig. Enkhuizer vaar tuig m die de haven wilden verlaten, werden door den storm teruggeworpen en mochten van geluk spreken dat zij de haven weer veilig konden bereiken. Dinsdag werden door de beman ning van net reddingsstation op Helgo land drie mannen van de Nederlandsche tjalk „Avontuur", van Appingedam gered. Dinsdagmiddag heeft een wind hoos in de omgeving van het tramstation te Druten bijna alles vernield. Van een pas gebouwd huis werd het dak geheel afgerukt. Een schuur is geheel omgewaaid. Alle huizen zijn meer of min beschadigd. Boomen ontworteld en op de daken gewaaid. De verv. oes' ting is verschrikkelijk en velen leden groote schade. Dinsdagmiddag, ongeveer 3 uur, ging een hevige wervelwind over het zuide lijke gedeelte van Haarsteeg (N.-B.) Vreeselijk was de uitwerking, in enkele minuten. Een 20-tal boomen, waaronder vrij dikke, knapten af als glas andere werden met wortel en al uit den grond gerukt of op zijde gelegd. Menige boomgaard moest het ontgelden. Doch niet alleen de boomen, ook de gebouwen bleven niet gespaard. Van de R. K. bijzondere school werden honderden pannen afgerukt, sommige 20 M. ver weggeslingerd. De schutting om de speelplaats en de veranda werden ge deeltelijk vernield. In de onmiddellijke nabijheid werd de schuur van H. van 0. tegen den grond gesmakt en de kap van zijn huis ongeveer 15 c.M. ver schoven. Geen dak, dat de windhoos op haar weg ontmoette, bleef ongedeerd, Hier werden pannen afgerukt, daar werd aan rieten daken meer of minder schade toegebracht. Hop- en boonstaken ziet men bijna geen meer overeind. Bij al het toegebrachte nadeel is het een geluk te noemen, dat geen persoon lijke ongevallen voorkwamen. Ook in het buitenland heeft men zijn deel gehad. Vier en twintig uren regent het te Innsbrück aan een stuk door. De bergen zijn tot diep bij het dal be sneeuwd, de temperatuur is sterk ge daald. De rivieren zijn gezwollen. Bij Asling zijn 2 herders door den bliksem gedood, bij Drena heeft de hagel in wijn- en moerbeiboomgaarden groote schade aangericht. De stad Bruneck •zat zonder licht, omdat de electriciteiti- fabriek in het ongereede is. Dienten gevolge stond ook het verkeer op den Tauferer-spoorweg stil. Dinsdagmiddag vertrok een dame per trein van Amsterdam naar Den Haag. Zij droeg een zgn. spoormandje bij zich en een taschje met zilveren knip, waarin 300 a 400 aan bank papier benevens eenige gouden tientjes. Tegelijkertijd stapte een heer in, die rustig zijn krant ging lezen en te Leiden de coupé verliet. Tusschen Leiden en Den Haag bemerkte de dame dat de sluiting van het taschje was doorgeknipt en de inhoud er uit verdwenen was. Van den heer, die natuurlijk verdacht wordt de dader te zijn, kon zij slechts een zeer vaag signalement geven. Men seint ons uit Medemblik dat gisteravond om elf uur de bekende Rosier uit het krankzinnigengesticht aldaar is ontsnapt zonder kleeding. De geheelen nacht heeft men vruchteloos ijverig gezocht. In welke richting de ontsnapte is verdwenen, is onbekend. Een heldin. De telefoniste Rookes heeft te Folsen (Colorado) een 40 fa milies het leven gered. Tegen midder nacht kreeg ze Zondag per telefoon uit een naburig dorp het bericht dat de rivier buiten hare oevers was getreden en Folsen naderde, onderweg alles ver woestende, huizen, boomen, kudden enz. Dadelijk begon juffr. Rookes een voor een de abonné's op de telefoon op te bellen en te waarschuwen. Op die wijze konden 40 gezinnen bijtijds ont snappen en op de omliggende heuvels vluchten. Juffr. Rookes was nog met een in gesprek toen de overstroomingen de slapende stad binnenstormde, alles vernietigende en een dertigtal lijken meesleurende. Op 18 KM. afstand van Folsen vond men ze terug, ook het lijk der telefoniste, die de spreekhoorn nog in haar saamgewrongen handen had. V Axel. cois Cor ■an VI: 21 j-, 7 Geboi Kotvis i Maria, Maria dangok L van 27. Ma Maria C Overl: :htg. Hamelir Koeijer. |van Pie Oven aangifte Zuidci d. van i de Wijn Ivan hi Verw Zaterde Vera en re£ van wi betuigt (rouwe jaren beveelt ranst Axel ik de van A tken van de nen ei jelovei iet vei letwel! luim sc Axel DeC laatsv bgmi an d< aire s Ie kl lillisse iepte u 4 i alh sec sar Te a tiopsor Betal N.B. hopsor lijven. De v M höt oor M

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2