HOEK. IELERFEEST, Advertentiën. Dc Onderlinge Boerenbrandwaarborg Hiaat'! de heer ADR. WOLFERT. GROOT INTERNATIONAAL op 15, Dinsdag 8 September 1908, Wedstrijden in Yogelpik, Poppengooien, Ringrijden met hindernissen en Lepel- en Eirijden Yoor Dames. le prijs f8; 2e prijs f6; 3e v 4e „2; DRIE RIJWIELEN, Inleg 50 cent. Winteravond-T eekencursus. rechtlijnig en bouwkundig Teekenen, dat de gevr agde subsidie te hoog is. Deze begrooting toch blijkt te zijn 4500, boven haar voorgangster de jaarlijksche uitgaven van de gemeente stijgen dus enorm. Ik heb gelezen dat de gemeenteraad van Koewacht met Lokeren ook al vergaderd hebben om een tramverbinding te krijgen met de Drie Schouwen, misschien dat die ook al bij ons om subsidie komen aankloppen dan zijn er al 3. Ik zou er niet tegen zijn om aan de lijn Hontenisse—Selzaete subsidie te geven, wijl die het meeste belang voor de gemeente oplevert. De Voorz. meent dat de lijn Lokeren— KoewachtDrie Schouwen niet op Axelsch grondgebied komen zal, en zou er ook tegen zijn om daaraan subsidie te verleenen. Dhr. Smies acht LokerenDrie Schouwen van meer belang voor wat den handel met België betreft dan IJzen dijkeDrie Schouwen. De Voorz. brengt het voorstel opnieuw in stemming. Voor stemden de hh. P. Dekker, Van Driel, Kruijsse, Dreg mans en Lamaïtre, tegen de hh. Smies, F. Dekker, De Feyter, Dieleman en Wolfert, zoodat volgens art. 50 der ge meentewet het voorstel wordt geacht te zijn verworpen. Alsnu komt in behandeling het voor stel van dhr. Dieleman. Dhr. Dieleman wijzigt zijn voorstel eenigszins en stelt alsnu voor subsidie te verleenen voor 20 jaren ad 400 gulden, echter onder voorwaarde dat de benoodigde gebouwen, zooals remise, directeurswoning enz. gebouwd zullen worden aan Drie Schouwen, op ge meentegrond en met inlassching van het voorstel van dhr. De Feyter omtrent de bepaling der wisselplaatsen en de voorzorgsmaatregelen tegen ongelukken. Dhr. De Feijter kan ook met dit voorstel niet medegaan, omdat het vrij wel overeenkomt met het vorige, alleen met dit verschil dat het f 75 goedkooper is. Zou het plaatsen van remise, di recteurswoning enz. zooveel voordeel op kunnen leveren voor de gemeente Het personeel daarvoor benoodigd is toch maar klein te noemen, tenminste blijkens informatie, is het personeel aan de tramlijn HulstWalsoorden niet groot te noemen. Hij kan het voordeel daarvan niet inzien. De Voorz. wil zulks gaarne gelooven van iemand die tegen het verleenen is van eenige subsidie. Dhr. Kruijsse meent dat het personeel tot allicht uit 30 a 40 man zal bestaan, dit geeft toch eene vermeerdering van bevolking voor de gemeente, en leidt tot vooruitgang, aangezien het andere menschen zijn als die in den laatsten tijd van Koewacht naar hier zijn komen wonen, Spr. meent dat er echter al genoeg over is gezegd om niet telkens meer in herhaling te treden. Dhr. Dregmans zegt dat zonder geld niets kan gedaan worden, en dat de gemeente wel voor eene uitgave komt te staan, maar dat deze niet renteloos kan blijven, daar toch vaststaat, waar communicatie is daar wordt de handel bevorderd. Dhr. De Feijter meent dat er een hoop phantasie bij is, en het nog niet zeker is, dat het personeel van dep tram hunne levensbehoeften in Axel zullen koopen, omdat het wegens de communicatie overal vandaan te krij gen is. Dhr. Kruijsse vindt het verkeerd om de voorwaarde te stellen dat de Raad bepalen kan waar de wissels moeten komen, hiermede treedt men in het technisch gedeelte van de uitvoering. Daarbij heeft het comité eene duidelijke teekening overgelegd van de plannen, we hebben nog nooit mooier teekening onder de oogen gehad, zegt spreker. Dhr. De Feyter zegt nog eens dat sommige gemeenten in het land van Hulst, zeer veel moeilijkheden hebben ondervonden, omdat ze de bewuste voorwaarden niet hadden bedongen. Dhr. Kruijsse zegtWe hebben voor dat de openbare zitting een aanvang nam eene conferentie gehad met een der leden van het comité, waarom heeft De Feijter toen gezwTegen. Had hij dan gesproken, dan zouden ons misschien de noodige inlichtingen ver schaft zyn. Dhr. De FeijterDaareven was dat niet aan de orde. Dhr. Van Driel gelooft niet dat de Raad de bevoegdheid heett om te be palen, waar de wisselplaatsen moeten komen, zooiets zal nooit worden aan genomen. Dhr. Kruijsse vraagt nog eens waar om er in de voorafgaande vergadering met het comitélid geen woord van ge rept is en nu wel. We kunnen het gerust aan het comité overlaten, waar het de wisselplaatsen maken wil, dat blijkt voldoende uit de mooie en duide lijke teekening, die het overlegt, en die iedereen heelt kunnen zien, als de moeite maar was genomen o m haar te zien. Dhr. De Feijter houdt vol, dat ze in andere plaatsen de nadeelige gevolgen er van hebben ondervonden. Dhr. KruijsseOp welke plaatsen, dat zou ik per sè wel willen weten. Dhr. De Feijter Ik wil in een open bare zitting myn zegsman niet noemen. Dhr. Kruijsse Dat verlang ik ook niet. Noem alleen de gemeente in h«t land van Hulst, die de nadeelige ge volgen heeft ondervonden. Dhr. de Feijter zegt die gemeente niet te willen noemen. Dhr. Kruijsse zegt het gezegde van mijnheer De Feijter als een leugen te beschouwen zoolang deze den naam der gemeente niet noemt, die het nadeel heeft geleden. Dhr. De Feijter zegt by een Burge meester te zijn geweest die op onderzoek was geweest en die heelt mij medege deeld dat sommige gemeenten die nadeelige gevolgen hadden ondervon den. Het spijt hem evenwel dat dhr. Kruijsse hem voor een leugenaar stelt, omdat hij geen namen noemen wil. Dhr. Kruijsse Niemand zal het mij kwalijk nemen dat ik uw gezegde voor een leugen houd, wanneer gij de ge legenheid die openstaat niet waarneemt om de verdenking van u af te werpen, door den naam te noemen, enkel van de plaatsdie van uw zegsman vraag ik niet. Zoolang zal ik het noemen eene insinuatie tegen het comité. Dhr. De Feijter wil er liever maar over zwijgen en zal de zaak onderzoe ken, teneinde de beschuldiging te kunnen weerleggen. Dhr. Dregmans denkt dat de Raad zich ook niet moest inlaten met het nemen van voorzorgsmaatregelen voor de veiligheid, daarvoor is immers de veiligheidswet. Dhr. De Feijter zegt dat zulke wetten dikwijls zeer rekbaar zijn dat heb ik ook al eens ondervonden. Hij begrijpt echter niet welk bezwaar er bestaat als de Raad zich dat recht voorbehoudt. De Voorz.Dat we in conflict zullen komen met het comité, die naar onze pijpen niet zullen willen dansen, en dan de /'400 subsidie moeten missen. Dhr. Van DrielKan Dieleman die bepaling niet intrekken Dhr. KruijsseIk zou veronderstel len, dat iemand die met zoo'n voorstel durft aankomen, geheel en al doorkneed is in de plannen van het comité, en integendeel blijkt dat juist de voor stellers nog niet eens weten, waar op de teekening de los- en ladingsplaatsen Dhr. Smies verklaart niks van eene teekening te hebben geweten. Dhr. Kruijsse zegt dat het op den oproepingsbrief staat, dat de stukken ter inzage liggen op de secretarie, en het de plicht is van een Raadslid om die te gaan inzien. Het zou natuurlijk gemakkelijker zijn, wanneer de bode ze thuis bracht ter inzage. Dhr. Dregmans vraagt of het niet goed zou zijn om over te gaan in comité met het lid van het comité en de ver gadering even te sluiten. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. De vergadering weder geopend zijnde doet de heer Dieleman het volgende voorstel i Subsidie te verleenen gedurende 20 jaren van 400 per jaar, onder voor waarde dat de remise enz. op stads- grond worden gebouwd aan de „Drie Schouwen" en veiligheidsmaatregelen worden genomen onder goedkeuring van den Raad. Dit voorstel wordt met 8 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de h.h. Smies en De Feijter. V. Afkoop erfpacht en cijns. Brief van B. C. Ysebaert, houdende mededeeling dat hij ten allen tijde aan de gemeente toegang tot zijn perceel verleent voor het schoonmaken en onderhouden van het riool, mits de gemeente de kosten hiervan voor hare rekening neemt. Z. h. s. besloten de gevraagde afkoop toe te staan. Een dito verzoek wordt toegestaan aan de C. de Putter voor eene strook grond achter zijne schuur gelegen. VI. Wordt met alg. st. eervol ontslag verleend aan den onderwijzer H. M. Verbruggen, met ingang van 1 Jan. e.k. VII. Aan Jac. van Langevelde wordt vergunning verleend een yzeren hek voor zijn woning te plaatsen, onder voorwaarde dat hij in de richting moet blijven van het hek van P. de Klerk. VIII. Verzoekschrift van den Kerke- raad der Ger. Kerk A, van den Kerke- raad der Oud Ger. gemeente en van de afd. Patrimonium „Bidt en Werkt" allen alhier, om de kermis en de dans* muziek op de Ohristelyke feestdagen at te schaffen. Adressanten beweren in hun request dat de kermis niet beschaaft noch ver edelt, maar integendeel verwildert, zoo dat met recht kan gesproken worden van het „kermiszwijn". Van dat „ker- miszwijn verlost te worden is het doel van adressanten, want zij, die den naam des Heeren liefhebben, worden met smart vervuld bij de gedachte aan zulke feesten. Ook verklaren zij de dansmuziek voor ergerlijk, weshalve zij verzoeken om, mocht onverhoopt de kermis niet worden afgeschaft, dan toch de dansmuziek te verbieden. Dhr. P. Dekker is er niet voor om de kermis af te schaffen maar zou de draaiorgels willen verbieden, die hooren er niet bij. De Voorz. verzoekt dhr. Dekker, wanneer hij hiervan een voorstel maken wil, daarmede te wachten tot een vol gende vergadering, omdat het adres nu moet behandeld worden, zooals het is ingekomen. Dhr. De Feijter geeft eene lezing hoe het woord kermis eigenlijk is ontstaan. Hoe het is afgeleid van het woord „kerkmis" en aanvankelijk eene ge legenheid was waar de menschen hunne inkoopen kwamen doen. Dat deze ge legenheden eertijds een religieusch ka rakter droegen, maar dat dit van liever lede is verdrongen door het geen thans de kermis te aanschouwen geeft. Hij wil hiervan echter niet veel zeggen, ieder die er zoo eens over loopt kan zien hoe het daar toegaat, Dat ook van andere zijde dan die der orthodoxe getracht wordt de ker missen te doen ophouden, is wel een bewijs dat laatst ook te Rotterdam be sloten is haar af te schaffen, hoewel de meerderheid van den Rotterdamschen Raad wel niet orthodoxe zal zijn. Dhr. Dregmans sluit zich geheel aan bij het gezegde van dhr. De Feijter. Het verzoekschrift in stemming ge bracht wordt verworpen met 6 van de 10 stemmen. Voor stemden de hh. Smies, De Feyter, Dieleman en Dreg mans, tegen de hh. P. Dekker, F. Dekker, Van Driel, Kruijsse, Wolfert en de Voorzitter. Daar niemand meer het woord ver langt sluit de Voorz. de vergadering. te Zwolle, stelde, door het overlijden van haren agent de heer M. Verbruggen te Ter Neuzen, in diens plaats als zoodanig aan voor Ter Neuzen, Hoek en omgeving Burgemeester te Hoek, tot wien men zich voor het sluiten van verzekeringen gelieve te wenden. w met medewerking van de Muziekge zelschappen ELK NAAR ZIJN KRACH TEN van Hoek, CONCORDIA van Axel, EIKELS WORDEN BOOMEN van West dorpe, HARMONIE van Biervliet en VLUG EN BLIJ van Assenede. Voor iedere wedstryd zfln de pry zen terwyi voor de Dameswedstryd Luxe- en Kunstvoorwerpen worden beschik baar gesteld. voor de grootste club van minstens 15 personen. y' 4 f T00r vcrstkomende 15 club van minstens 10 per sonen. Gratis verloting van toegestaan door Burg. en Weth. van Hoek. De ondergeteekende bericht dat hij gedurende den a.s. winter een Cursus zal houden in voor leerlingen van af 12-jarigen lceftyd en meer gevorderden. De cursus vangt aan Dinsdag 15 Sept. a. s. en wordt aanmelding ingewacht tot 8 Sept. Teneinde een ieder hiervoor in de gelegenheid te stellen is het leergeld bij voldoend aantal leerlingen laag gesteld. Privaatlessen tegen billijke conditiën. N. li. Voor teekenbehoeften wordt zorg gedragen op gemakkelijke voorwaarden. Aanbevelend, H. H. C*4PELLE, Architect. Axel, Aug. '08.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 3