Binnenland. Rechtszaken. Gemeenteraad van Axel. Koninginnedag. Als gewoonlijk werd 31 Augustus gisteren door het geheele land weer met groote opgewektheid gevierd. „Als gewoonlijk" zeggen we en toch is dit niet,geheel juist. Dit jaar had de Koninginnedag 'n wel iets hooger beteekenis dan gewoonlijk, nu Koningin Wilhelmina als K o n i n g i n een kroon jaar vierde, hare tienjarige regeering. Dit feit merkte haren verjaardag tot een dubbel gewichtigen feestdag en daarom werd in de groote steden vooral wel wat meer feest gevierd dan ge woonlijk. Haast overal vormden kinder optochten, volksfeesten, muziekuitvoe ringen en versieringswedstrijden de voornaamste nummers van het pro gramma. Ook de pers uit alom hare blyken van verknochtheid aan de Koningin en verspreidt hare heilwenschen voor het Koninklijk Huis. Te Apeldoorn was wederom zulk een toevloed van brieven en telegrammen voor de Koningin, dat het postpersoneel op 'tLoo versterkt moest worden. Voor het paleis werd de Koningin een aubade gebracht, waarvoor H. M. dankte. Er was veel publiek bij tegenwoordig, maar H. M. bleef in hare appartementen. Nederland en Venezuela. Het Haagsche correspondentiebureau meldt. De buitenlandsche berichten, volgens welke de Nederlandsche regeering bij de gouvernementen van Rome, Berlijn en Londen stappen zou hebben gedaan ter verkrijging van een gemeenschappe lijk optreden tegen Venezuela, vonden, bij informatie heden, geen bevestiging. Opening zitting Staten-Generaal. Het is thans zeker, dat H. M. de Koningin niet voornemens is de zitting der Staten-Generaal op 15 September te openen, maar daartoe van Harentwege een commissie, bestaande uit de minis ters, departementshoofden, zal mach tigen. Dientengevolge is er sprake van, de openingsplechtigheid te doen plaats hebben in de vergaderzaal der Tweede Kamer, indien deze na de jongste in krimping van het middengedeelte, vol doende ruimte biedt. Welke is de mijDe? zeide hij, een blik op de vijf en twimig werktuigeD slaande. Vervolgens eene vrouw aan den voet van een der galgen neergeknield ziende, riep hij Dat zal hij zijn. Die vrouw was mejuffrouw Toutes- NatioDS, die bij voorraad den al te vroegen dood van den beleefden zee schuimer beweende. Een deftig overheidspersoon las de namen der patiënten, die van Toutes- Natiou8 werd het eerst gehoord. Dat is zooals het zijn moet, zeide hij, op de equipage rol moet de naam van den' kapitein altijd boven aan staan. Nimmer heb ik vlugger een matroos naar den top van den mast zien klim men, dan Toutes-Nations den ladder opliep, boven welken de straf voor zijne beleefde zeeschuimerij hem wachtte. De neger legde den knoop van de strop verkeerd. Zoodra Toutes-Nations dit voelde, greep hij het koord, schikte den kuoop zoo als het hoorde, en zeide met de echte koelbloedigheid van den zeeman Ziet gij lomperd, zoo moet gij met de anderen doen. De neger knikte grijnzend ten teeken, dat Toutes-Nations gelijk had en stiet hem van den ladder. Wie zou gezegd hebben, toen ik mijn vaderland verliet, dat ik een man van dat slag zou huwen, zeide mejuffrouw Toutes Nations, terwijl zij opstond, en AXEL, 1 September 1908. De 28ste verjaardag van Koningin Wilhelmina is gisteren alhier op de gewone wijze gevierd. Van de open bare gebouwen en zeer vele particu liere woningen wapperde lustig de driekleur. Des avonds gaf Concordia weer een flink concert, opgeluisterd door de harde en minder harde slagen der voetzoekers en zevenklappers door de jeugd afgestoken. Op de markt stonden honderden menschen en ieder was prettig gestemd. Zou het geen aanbeveling verdienen, dat er van dien dag eens wat meer werk werd gemaakt, zoodat het een jaarlijks terugkeerende feestdag werd, zooals op zooveel plaatsen Een rosse gloed oostelijk van ons deed Zondagavond omstreeks half 10 vermoeden, dat niet ver van ons van daan een brand woedde. Eenigen tijd later kwam een man te paard meedeelen dat er brand was uitgebroken in de schuur van den landbouwer P. de Bruijne, bewoond door Adr. Michielsen nabij de Kijkuit. Door de hoornblazers der brandweer werd toen alarm gemaakt en op het stadhuis werd geklept, wat tengevolge had, dat al spoedig de heele gemeente, waarvan reeds een groot deel in diepe rust lag, op de been kwam. Zoo spoedig mogelijk werd met de spuiten en de noodige materialen uit gerukt, terwijl ook het hoofd der ge meente met den wethouder Lamaltre en de secretaris zich naar de plaats des onheils begaven. Op de hofstede aangekomen bleek alras, dat voor de brandweer geen ander werk was, dan het beschermen der belendende ge bouwen en het uit elkander halen van de brandende massa's graan en vlas welke in de reeds verbrande schuur geborgen waren. De geheele schuur met al wat er in was, waaronder ook 9 paarden en 1 stierkalf werd een prooi der vlammen. De schade is groot voor den eigenaar, daar alles slechts laag was verzekerd. De oorzaak van den brand ligt in het duister. Vermoed wordt dat er kwaadwilligheid in bet spel is, daar een aldaar surveilleerend jachtopziener ver klaart een man te hebben zien weg- loopen op wien hij nog een schot heeft gelost, zonder echter te raken. Gisteravond werd in verband hier mede door de rijkspolitie een persoon in arrest genomen en onder het stadhuis voorloopig opgesloten. Bij kon. besl. is aan D. J. Oggel, op verzoek, met ingang van 1 Sept. a. s. eervol ontslag verleend als burge meester van Axel. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is bepaald dat de on afgebroken rusttjjd, bedoeld in het eerste lid van art. 126 van het Alge meen Reglement voor den dienst op de spoorwegen, totdat dienaangaande nader zal zijn beschikt, voor den chef van het station Kijkuit, gelegen aan den spoorweg Mechelen - Terneuzen, tot ten minste 9 uren zal kunnen worden beperkt. Door bovengenoemde spoorwegonder neming werd over de maand Maart 1908 totaal ontvangen ongeveer f95.838.48, tegen f81.995.46 over die maand in 1907. De totale ontvangsten van af 1 Januari tot en met ultimo Maart 1908 bedroegen ongeveer f265.567.59, tegen f240.991.61 van dat tijdvak in 1907. eenen nieuwsgierigen blik naar boven sloeg, waar haar beminde man hiDg te wiegelen. Heilige maagdhet was de moeite wel waard, om daar zoo ver om te komen. En mij onder de menigte opmerkende, zeide zij lachend Kapitein, wanneer deukt gij weder uaar Havre de Grace te vertrekken EINDE. Qp de Nationale Landbouwtentoon stelling te Apeldoorn, onder Hooge Bescherming van H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. den Prins der Nederlanden, is aan dhr. G. Klouwers, zaadteelt en zaadhandel te Ter Neuzen (Baandijk), de 1ste prijs, verguld-zilveren medaille, ten deel ge vallen, voor de schoonste en beste Mangel wortel, Roza- en Groenkraag, Reuzenbeet. Te Hulst viel Zondag de 18-jarige dochter van A. de R. van den zolder met het treurig gevolg, dat ze is over leden. Het meisje was meermalen lijdende aan toevallen. Bij Kon. besluit is b. m. benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer H. G. Hammacher, lid van de Prov. Staten van Zeeland te Groede. Arrond. Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Augustus de volgende vonnissen uitgesproken E. V., 18 j., veldarbeider te IJzen- dijke, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens bedreiging met brandstichting veroordeeld tot 6 maanden gevange nisstraf met mindering van het voor arrest. S. S., 38 j., bootwerker, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd is we gens iandlooperij veroord. tot 3 dagen hecht. P. V., 19 j., koopman te Kieldrecht (België), is' wegens diefstal veroord. tot 7 dagen gevangenisstraf. E. T., 24 j., arbeider te Hontenisse, is wegens vernieling veroord. tot 10 boete, subs. 10 dagen hecht. H. P. G., 13 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens mishandeling ver oord. tot 15 boete subs. 10 dagen tuchtschooi. C. v. d. K., 30 j., varensgezel en W. A. B., 41 j., bootwerker, beiden te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling ver oord. ieder tot 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. S. H., 39 j., werkman te Goes, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevangenisstraf. P. V., 22 j., arbeider te Borsselen is wegens mishandeling van een ambte naar veroordeeld tot 3 weken gevan genisstraf. A. H. M., 52 j., slager te IJzendijke, beklaagd van beleediging van een ambtenaar, ontslagen van rechtsver volging. J. D. M., 19 j., voermansknecht te Ter Neuzen, beklaagd van mishande ling, vrijgesproken. Bij bevelschrift van bovenge noemde rechtbank is naar de openbare terechtzitting verwezen de zaak tegen A. E., 33 jaren, arbeider, geboren te Hontenisse, laatst gewoond hebbende te Osterfeld in Duitsehland, thans ge detineerd, beklaagd van mishandeling met doodelijken afloop, aldaar gepleegd Bij beschikking dier Rechtbank is P. J. R., oud 38 j., geboren te St. Phi- lipsland Wonende te Vlissingen, vroeger bietenagent en handelaar in Zeeuwsch- Vlaanderen beklaagd van verduistering, buiten vervolging gesteld, van 'welke beschikking evenwel de officier van Justitie in verzet is gekomen. R. was reeds een paar dagen geleden wegens ziekte uit zijne voorloöpige 'hechtenis ontslagen. Zitting van 1 September 1908. Behalve dhr. Oggel zijn alle leden tegenwoordig. Voorz. dhr. Lamaltre, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De Voorz. opent de vergadering en doet lezing geven van de notulen der vorige zitting, die z. h. s. worden goed gekeurd. Ingekomen de navolgende stukkei a. Kennisgeving van dhr. Oggel, dn hij de vergadering niet kan bijwonen, b. Missive van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit 14 Juli 1.1. houdende de instelling veemarkten. Worden voor kennisg& ving aangenomen. I. Benoemen Wethouder. Wordt met 6 tegen 4 stemmen kozen dhr. A. E. C. Kruijsse. De oveifl stemmen verwierf dhr. J. Srnies. Op de vraag van den Voorz. ver klaarde de benoemde de functie aanvaarden, onder dankbetuiging voor het in hem gestelde vertrouwen, pende al zijne krachten te kunnei inspannen voor den bloei der gemeente, Dhr. Dregmans neemt hierna af scheid als wethouder dankende den heer Lamaltre voor de goede verstand houding die er steeds heerschte, teven de hoop uitsprekende, dat diezelfde verstandhouding ook moge zijn waar te nemen bij het nieuwe bestuur. De Voorz. geeft zijn spijt te kennen waar dhr. Dregmans, die toch 13 jaren met hem samen heeft gewerkt, t het Dagel. Bestuur gaat verlaten. II. Vaststellen dagen en uren waarop de gemeenteontvanger zitting moe houden. Op voorstel van B. W. wordt sloten deze vast te stellen als voo Des Maandags en 's Woensdags van 10 tot 12 ure v. m. en des Zaterdagi van 10 ure voorm. tot 1 ure 's nam III. Beëediging Gemeenteontvanger. Na de vereischte eeden in handen van den Voorz. te hebben afge feliciteert deze den benoemde, hopendi dat hij steeds de belangen der gemeente zal behartigen. De benoemde dankt de Raadsleden voor het in hem gestelde vertrouwen en verklaart naar zijn beste vermogen de financiën der gemeente te zullen beheeren. IV. Voorstel waarover in de vorige zitting de stemmen hebbengestaakt. De Voorz. zegt dat hier (subsidie tram) in de vorige vergadering breed voerig is over gesproken, weshalve daarom tot stemming kan worden over gegaan. Dhr. De Feijter spijt het niet van dezelfde meening te kunnen zijn. 1 vindt het jammer dat er vergeten aan de subsidie eenige voorwaarden te verbinden, n. 1. de volgende De gemeente behoudt zich het recht voor nadere goedkeuring te verleen® aan door het comité te leggen wissel plaatsen, en behoudt zich ook het recht voor van mede zeggingschap in nemen van veiligheidsmaatregelen. Het is gebleken, zegt spreker, dat men ii sommige gemeenten van het land van Hulst deze bepalingen niet had gemaakt, en dat men er thans de nadeelige ge volgen van ondervindt. 2e kan dhr. De Feijter de meeninj van den Voorz. niet deelen, omdat di subsidie te hoog is. Vergeleken met de gemeente Hoek die er zooveel belang bij heeft, en waar de tram 6 K.M. loopt geeft Axel, waar hij maar 3 K.M. over de gemeente loopt, te veel. Van d< gemeente Hoek wordt maar 300 g» vraagd, terwijl van Axel,/ 475 gevraag! wordt, terwijl Hoek als 't ware door dei tram in tweeën wordt verdeeld. Er wordt wel beweerd dat Axel door vreemde kooplieden zal wordei bezocht, maar Axel ligt toch niet g leerd, het heeft toch verbinding mei den spoorweg dus die kooplui kunnei nu toch ook komen. De Voorz. vindt het jammer dat dhr de Feijter niet eerder met zijn id gekomen is, nu acht hij het te laat. Dhr. Kruijsse zegt dat eigenlijk hel punt IV aan de orde is, omdat di moet behandeld worden zooals het of de agenda staat, zonder meer. De Voorz. is het hiermede eens, ooi dhr. de Feijter zegt dat dhr. Krujjsse bij nader inzien gelijk heeit. Dhr. Smies zegt mee te kunnen gm met het gezegde van dhr. de Feytei

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2