Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. ZWITSERLAND. De apotheker Pflaum uit Munchen en de gid» Christian Balmer zijn Dins dagochtend tusschen zessen en zevenen aan den Zuidkant van den Mönch, vlak onder den top, door het instorten van een overhangend sneeuwdak, gevallen. Zij vielen 500 M. diep, maar brachten er, wonder boven wonder, het leven af. Pflaum had twee gebroken beenen, Balmer werd minder ernstig gewond. Een troepje gymnasten, die van de Jungtrau kwamen, verleende de eerste hulp. AMERIKA. Volgens een bericht uit Yellowstone- park heeft een enkele roover daar op een afgelegen gedeelte van het zooge naamde nationale park achtereenvol gens niet minder dan elf diligences aangehouden en honderd vijf en twintig reizigers uitgeplunderd. Hij heeft voor een bedrag van 10,000 dollar buitge maakt. Als een wagen aankwam, dan kwam de bandiet van achter het struik gewas te voorschijn en dwong de rei zigers met de revolver in de hand uit te stappen. Van verweer kon geen sprake zijn, daar bezoekers van het nationale park geen revolvers bij zich mogen hebbern De roover plunderde mannen, vrouwen en kinderen uit en ontnam hun alles wat van eenige waarde was. Een der reizigers werd zelfs door hem gedwongen den zak op te houden, waarin hij den buit verzamelde. De bandiet liet de reizigers ongedeerd, behalve een die het waagde te lachen dezen sloeg hij met de kolf van zijn geweer op het hoofd. De man sprak Duitsch en het was iemand van een jaar of vyftig. Na afloop verdween hij in het bosch. De regeering heeft sol daten uitgezonden, om hem te vangen. Nederland en Venezuela. De minister-resident De Reus is Dinsdagmiddag in de residentie aange komen en confereerde Woensdag met den Minister van Buitenlandsche Zaken. Het schrijven van den Minister van buitenlandsche zaken van Venezuela aan de Nederlandsche Regeering, waarin de .vriendschappelijke betrekkingen" tus schen Nederland en Venezuela worden afgebroken, is volledig in het Staatsblad van Venezuela atgedrukt. De Venezolaansche regeering zegt o.m. daarin, dat zij in het licht van de later plaats gehad hebbende gebeurte nissen, niet langer de verzekering in haar vorige schrijven gedaan, en vroe ger meegedeeld, kan handhaven, n.l. dat zij het incident met den heer De Reus als een persoonlijke quaestie tusschen haar en den heer De Reus beschouwde. Zij meent dat de han delingen van den commandant van Hr. Ms. Gelderland wijzen op een on vriendelijke houding van de regeering van Nederland zelve. De indruk, die het goed gestelde schrijven, waarin een zwakke zaak met goeden schijn verdedigd wordt, op ons maakt is, zegt het Hbld, dat door den president van Venezuela een openlijken stryd en oorlog gewenscht wordt. Dit komt overeen met wat velen, die Venezuela beter kennen dan uit reisbeschrijvingen alleen vermoeden. De binnenlandsche toestand van Ve nezuela laat, niet het minst van het standpunt van president Castro, veel te wenschen over. Men mompelde reeds sedert geruimen tijd dat de kans niet gering was, voor het geschil uit den weg was geruimd een ander pre sident aan het hoofd van de republiek te zien. Een openlijke strijd tegen een buitenlandschen vijand zou echter waarschijnlijk naar de meening van generaal Cipriano Castro aanleiding voor vele Venezolanen kunnen zijn zich om den president te scharen, die als krijgsman het vertrouwen van zijn volk heeft. Volgens een telegram uit Washington aan de Parijsche New York Herald zou er in Venezuela een goed georganiseer de revolutie tegen Don Castro worden beraamd. De operatiën zullen beginnen dadelijk na het Venezolaansche regen seizoen, ongeveer in het middeu van October. De leider der beweging pre pareerde reeds voor vele weken zijn veldtocht. Eerst raadpleegde hij het Amerikaansch Departement van Buiten landsche Zaken, waar men hem ver klaarde, dat men de revolutionnaire beweging niet kon steunen, maar dat men ook niet tusschenbeide zou komen en Castro aan zijn eigen lot zou over laten. Nederland is ook omtrent de beweging ingelicht en zal de Venezo laansche havens blokkeeren, terwijl de landaanval zal beginnen langs de Arau carivier, op de Columbiaanscbe grens. De samenzweerders hebben verzekerd, dat veel Venezolanen aan Castro vij andig zijn. Zij zijn door vrees onderdrukt maar op de verzekering, dat de be weging slagen zal, zijn zij bereid haar te steunen. Wat er te vechten zal vallen, zal gedaan worden door mannen uit Venezuela en Columbia. Geld komt uit de Vereenigde Staten. Eenige leiders vertrekken naar Nederland, om bijstand te verleenen bij de uitvoering van het gedeelte van het programma, dat aan de zeekust zou moeten worden uit gevoerd. De N. R. Crt, dit bericht meedeelen- de, uit g e g r o n d e n t w ij f e 1 om trent de bewering dat de Nederlandsche regeering zooals dit telegram zou willen doen gelooven op eenigerlei wijze haar steun zou hebben beloofd aan Venezolaansche samenzweerders. De heer De Reus heeft ook verklaard, dat het een verzinsel is, dat met steun van Amerika dezerzijds een revolutie enz. zou worden uitgelokt tot zuivering van den toestand in Venezuela. Een ruilhandel met de schepen, die ik oDtmoet. Wat geeft gij aan de schepen P Zeer weinig, maar ik neem van hen, wat mij aanstaat. Slot volgt. Wat noodig zal biyven. Dat de aanwending van eene kali- houdende meststof, met name kaïniet of patent-kali, op laaggelegenveenachtige gronden, alsmede op zandgronden, die niet jaar in jaar uit sterk met stalmest bemest worden, goede resultaten geeft, is reeds sedert jaren gebleken, behoorde om zoo te zeggen, tot de eerste resul taten, door de pionniers op het gebied der landbouwwetenschap verkregen en wordt door nieuwe proefnemingen im mer weer bevestigd. Doch dat de aan wending van kalimeststoffen op klei gronden ook thans nog, nooit rendabel zou blijken, zooals dat vroeger schijnt te zijn geweest en inderdaad uit de proef nemingen der bedoelde voorgangers bleek, zie, dat is een andere vraag. In het .beknopt verslag der land- en tuinbouwproefvelden over 1904, 1905 en 1906" worden daaromtrent mede- deelingen gedaan, op opzettelijk ge nomen proeven steunende, die ons doen zeggen ,Ook de kleigronden, zelfs de vrij zware, hebben een kalibemesting noodig om de hoogste opbrengsten te kunnen geven." Evenwel worden in bedoelde publicatie bok resultaten mede gedeeld van proefnemingen, waarbij de aanwending van kalimeststofifen op klei geen voordeel gaven. Geheel in dezelfde lijn als 't boven staande blijkt te liggen, wat de bekende heer Van Bijlevelt, landbouwconsulent voor Goedereede en Ovarflakkee heeft ervaren. Immers, in het .verslag van de ver- eeniging .Landbouwonderwijs te Middel- harnis" zegt hij, na te hebben mede gedeeld, dat hij zich had voorgesteld, de uitkomsten, verkregen op de 65 kaliproefvelden in 1907 op genoemd eiland aangelegd, te verzamelen en met de ondervinding, in vorige jaren opge daan tot een geheel te verwerken, doch dat hij dit plan, ofschoon het reeds een begin van uitvoering had erlangd, wegens ziekte heeft moeten opgeven, in dat verslag dan, zegt genoemde des kundige „Toch vermeen ik, dat alle gegevens mij niet in staat hadden ge steld een goed omlijnde uitspraak te doen, omtrent het al of niet noodige van kalimest op kleigrond. Ik ben evenwel gesterkt in mijne meening, dat voor onze kleigronden, noch de ouderdom, noch d"e geaardheid van den bodem, noch sterk gedreven teelt van bepaalde cultuurgewassen een basis vormen, waarop met zekerheid een uitspraak kan worden gedaan. Daarom zal het noodig blijven, dat elk landbouwer voor zich zelf, zooveel mogelyk op verschillende gewassen en grondsoorten, kleine proeven neemt. Aangeraden is het daarbij, minstens twee jaar achtereen op dezelfde per- ceelen kali aan te wenden.v Het is niet vreemd, dat eerst na voortgezet gebruik de waarde eener meststof kon bepaald worden." Het komt ons inderdaad voor, dat het nemen van dergelijke kleine proe ven nog eenigen tijd noodig zal blijven. AXEL, 28 Augustus 1908. Gisteren had ten overstaan van den Candidaat-Notaris plaatsvervanger J. A. Dregmans te Axel bij Mejuff. de wed. Rolff aldaar ten verzoeke van de erven W. Goossen en J. van Wijck de toe wijzing plaats van een woonhuis, aan hoorigheden en erf groot 2 aren 30 centiaren, in de Lange Weststraat te Axel. Kooper werd P. Haak Az. te Axel voor 1060. Wij voldoen bij dezen gaarne aan het tot ons gericht verzoek van den heer Capelle alhier om belanghebben den te wijzen op zijne in dit nummer voorkomende advertentie. Ieder jong- mensch, die zich voor een vak wil bekwamen, zal natuurlijk overtuigd zijn, dat elke gelegenheid daartoe dient aangegrepen te worden. Tot onderwijzer aan de o. 1. school te Zaamslag (dorp) is benoemd de heer C. Stoffels, thans tijdelijk onderwijzer te Axel. De heer P. Moes die met 1 Sept. a. s. periodiek aftreedt als wethouder der gemeente Ter Neuzen, heeft het voornemen te kennen gegeven voor eene herbenoeming niet meer in aan merking te willen komen. Maandagavond ontstond te Ter Neuzen, door onbekende oorzaak, brand in de timmermans-werkplaats van A. Vermast. Met talrijke emmers water werd het vuur in zijn voortgang gestuit, waar door een groot onheil werd voorkomen. Want als men op de spuiten had ge wacht, had het vuur zoo'n omvang kunnen nemen, dat aan blusschen niet meer te denken viel. Nu bleef voor de brandweer, toen deze aankwam niet veel meor te doen. En gelukkig, want water was niet bij de hand, en zonder dat valt ondanks materiaal en manschappen van 3 ge meentespuiten en 1 vrijwillige niet veel uit te richten. Van de werkplaats is de zoldering geheel verkoold. De woning is er boven gelegen. Alles is verzekerd. Het voor radige hout werd, deels brandend, met den inventaris uit de werkplaats gehaald. - Maandagmiddag is op de begraaf plaats te Ter Neuzen een gedenksteen onthuld op het graf van den heer M. Verbrdgge, die voorzitter is geweest van de afdeeling Schuttevaer. Daarbij waren de familie, de leden der afdeeling en vele belangstellenden tegenwoordig. De secretaris der vereeniging, dhr N. J. Harte, herdacht den overledei voorzitter en droeg het monument aai de familie over, die het bij monde vai dhr. G. A. van der Hooft, predikant ti Domburg dankbaar aanvaardde. Het gedenkteeken bestaat uit ee verticale zuil, waarin bovenaan ee, schip is uitgebeiteld. Een witmarmeren plaat bevat de opdracht, terwijl daaroi is aangebracht het portret van di overledene. Door den Raad van IJzendijke gunstig beschikt op het verzoek van i IJ zendij ksch e stoomtram maatschappij en een subsidie toegestaan van 80 gedurende 20 jaren, benevens de vriji beschikking over wegen enz. Ook door den gemeenteraad van Bier vliet is de door het IJzendijksche tram comité aangevraagde subsidie ad 6ü per jaar toegestaan onder voorwaard dat de zijtak naar Hoofdplaat niet ver valt. In de week van 19 tot en met2S Augustus 1908 zijn in Zeeland voorga komen 1 geval van diphteritis te Mid delburg en 1 van roodvonk te IJzen dijke. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 30 Augustus 1908. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. E. H. Broekstr*. Ds. E. H. Broekstra. Kerk B. Ds. R. v. d. Kamp. Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Prins üendrik te Domburg. Gisteren (Donderdag) bracht Prim Hendrik een bezoek aan Domburg mei het doel den groothertog van Mecklen burg aldaar te ontmoeten. Te 11.34 spoortijd, kwam de door twee locomotieven getrokken trein aan het station te Middelburg, waarmede Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden de reis van Het Loo had aanvaard. De Prins, die vergezeld was vat zijn adjudant, jhr. C. L. van Suchtelen van den Haare, was gezeten in een gereserveerde eerste klasse coupé in politiek. Op het perron werd hij ontvangen door den heer mr. H. J. Dijckmeester, commissaris der Koningin in Zeeland, en jhr. M. van den Brandeler, burge meester van Middelburg. Beiden schud de hy hartelijk de hand en begaf zich met hen naar de eerste klasse wacht kamer, waar hij zich gedurende eenigen tijd met hen onderhield. Daarna besteeg de Prins met zijn adjudant een open landauwer en reed direct naar Domburg, om het voorge nomen bezoek aan den Groothertog van Mecklenburg Schwerin te brengen. Bij het station en in den omtrek daarvan was een talrijke menigte tegen woordig, die den Prins luide toejuichte. Deze betuigde daarvoor vriendelijk dank. Op den rit naar Domburg werd Prins op verschillende plaatsen toege juicht, o.a. in Oostkapelle, waar druk gevlagd werd. Bij Vrederust onder Serooskerke wer den bloemen in het rijtuig geworpen. Het weer, dat zich in den morgen slecht liet aanzien, klaarde tegen middag geheel op, en toen de Prins op de Walchersche badplaats aankwam, scheen de zon. In het dorp woei van de openbare gebouwen en enkele particuliere wo ningen de driekleur. Om ongeveer een uur kwam de Prins te Domburg aan, eerbiedig gegroet door

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2