\o. 41. Woensdag 26 Augustus 1668. 24e .Saarg, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl EL EM AN, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Yoor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Te Stuttgart waren Vrijdag de twee millioen mark voor Zeppelin vol. En nog zijn alle inschrijvingen niet ge sloten. De kroonprins en zijne vrouw zijn Vrijdag op het oefenterrein van de luchtscheepvaart een kijkje komen nemen. Men liet hun het militaire luchtschip en den Parseval-luchtbol zien en, nadat zij alles goed opgenomen hadden, bekroop den prins de lust, om een tocht in de lucht te doen. Hij stapte in het militaire luchtschip. Bij zijn terugkomst op den beganen grond, beloofde hij majoor Parseval, dat hij de volgende maal aan boord van diens schip zou gaan. Gravin Pourtalés volgde het voorbeeld van de koningin van Wurtembnrg en stapte in bij Par seval. Zü is, meenen wij, de tweede vrouw, die een kruistocht in een be stuurbaren luchtbol heeft gedaan. De opvatting schijnt veld te winnen, dat de slappe en half slappe modellen van Gross en Parseval uitstekend zijn geschikt voor sport, het stijve model van Zeppelin daarentegen bruikbaarder is voor oorlogsdoeleinden en vervoer. Te Heringsdorf, een zeebadplaats in Pommeren, was prof. Rudolf Spitzer uit Sternberg, in Moravië, met zijne jonge vrouw gelogeerd. Zij waren 10 dagen op de huwelijksreis en schenen het goed met elkaar te kunnen vinden. Vrijdagochtend ging de vrouw heel alleen naar den uitkijktoren en vroeg Eenmaal ontslagen van het avontuur lijke paar, bekommerde ik er mij wei nig om, wat er van hen geworden was, en hoe zij hun bestaan in de kolonie vonden. Ik werd onwillekeurig aan hen herinnerd op zekeren dag, toen ik mij iu de verplichting bevond, mijnen wei sprekenden equipagemeester, die een vorigen avond met een ergen roes aan boord was geheschen, eene ernstige vermaning te geven. Het is de gelegenheid, zegt het spreekwoord, kapitein, die den dief of liever den dronkaard maakt. Veronder stel, dat gij aan wal eenen ouden vriend ontmoet, die, sprekende tot uwen per soon, zeideik trouw, en ik noodig u op de bruiloft, dan zoudt gij goediglijk zeggen ik zal komen bruiloften. Men drinkt, de wijn is goed, en de vroolijkheid neemt toe. Men zingt en men vraagt u een klein deuntje te zingen. En als het al gebeurde, dat gij al singende dronken werd, wat zoudt gij dsn zelf doen kapitein P Ik zou niet zingen. aan den portier postpapier en potlood. Zij schreef haastig een paar regels neer en «loot die in een omslag aan het adres van haren man. Toen nie mand op haar lette, sprong zij van den toren in de diepte. Men vond haar later met gebroken ledematen, dood. In het briefje aan haar man stond, dat zij afscheid van hem nam en vergiffenis verzocht, om hare vlucht uit het leven. Zij hoopte, dat hij met een ander gelukkiger zou worden, dan het met haar mogelijk geweest was. FRANKRIJK. De „République", de bestuurbare luchtballon van den Pranschen Staat, heeft gisteren weer een bewijs gegeven van zijn voortreffelijkheid. De presi dent der Republiek vertoeft op het oogenblik te Rambouillet. Welnu, de République is even een beleefdheids visite gaan brengen aan het staatshoofd, en heeft boven het park gemanoevreerd. De bestuurbare ballen voldeed op uit stekende wijze aan den wil van den bestuurderalles werkte prachtig. In het bericht, door de Fransche bladen gegeven van dit beleefdheidsbezoek, wordt er niet bij vermeld, vanwaar de République den tocht naar Ram- bouilles had aanvaard. Bij St. Bonnet in het Roussiére-dal is door Ferrand, een natuur-onderzoe- ker uit die streek, een prachtige grot ontdekt. De ingang bevindt zich een eind onder den beganen grond, zoodat de bezoekers zich een meter of tien aan een touw moeten laten zakken om den ingang te bereiken. De grot be- Dat is gemakkelijk te zeggen maar ziet gij, een schip in volle zee sturen, dat is de practijk, en een schip voor anker, dat is theorie. Aan wal is ieder zeeman, maar in het ruime sop zijn mannen slechts mannen, en ik, kapitein, durf zeggen, dat ik een man ben, die mijn beroep versta, en eenmaal in volle zee bakboord van stuurboord weet te onderscheiden. Dat is alles wel, maar ik raad u op eenen andereren tijd matiger te zijn. Ik beloof het u, met dankzegging, kapitein, maar ik zweer het u niet. En waarom zweert gij niet P Neen, het vleesch is zwak en men moet het vleesch niet in verzoeking brengen. En als gelijk ik u zeg, die schelm van een Toutes-Nations, die gij kent, nog eens tot mij zeidemeester Boissauveur, ik huw met de dikke Franfoise, dan zoude ik tot hem zeggen mijn jongen, ik ben van de partij, mits er wat vroolijkheid en een weinig grok zy, om de huwelijksladiug te begieten. HaToutes-Nations is alzoo gehuwd Dat i« eene erkende daadzaak, ik zal u zeggen hoe zich dat alles heeft toegedragen. De man ontmoet mij Zon dag, ja het was stellig Zondag toen ik mijne lading op de bruiloft innam. Hij zeide toen tot mij zijt gij het meester Boissauveur Ja, antwoordde ik hem, ik geloof staat uit drie zalen met fraaie druip steen-kegels en zuilenzij is naar den ontdekker genoemd. ENGELAND. Alle hoop om nog iemand levend uit de steenkolenmijn Maypole te Abram bij Wigan te halen is opgegeven. Om den brand, die in de mijn woedde, te blusschen is de mijn onder water ge zet. Het plaD is, het water er een maand in te laten. Bij de pogingen tot redding zijn er heldendaden ver richt. Bij dit gevaarlijke werk zijner geen dooden gevallen. Het aantal omgekomen mijnwerkers bedraagt zes en zeventig. Te Manchester is Woensdag in een openbaar park een drinkfontein ont huld, die aan de stad was geschonken, door den heer A. J. S. Bles, consul der Nederlanden. De Lord Mayor wijdde de fontein in. RUSLAND. De groote manoevres van de Oostzee- vloot die gehouden zijn in tegenwoor- dighaid van de admiraals, die deelnamen aan den oorlog in het Verre Oosten, moeten tot belangwekkende uitkomsten hebban geleid. Men heeft thans de gebrekkigheid vastgesteld van de on derzeeërs, die het scheepsgeschut tot zinken bracht alvorens ze konden dui ken. Verder is gebleken, dat het aan tal torpedobooten te gering is. De grootere schepen hebben goed voldaan. Komende week zal een uitgewerkt verslag over de manoevres aan de regeering worden toegezonden. inderdaad, dat ik het ben. Ha, ik ben blijde u te ontmoeten En ik ook, antwoordde ik hem. Ik ben gisteren in de kerk gehuwd, zegt hij, om een weinig meer wind in de zeilen van het gesprek te brengen. Hoe? zeide ik tot hem, zijt gij in de kerk gehuwd, zonder papieren Met twintig gourdes (1) heeft men geene certificaten noodig, antwoordt hy mij. En daarin had hij gelijk. Het geld is het beste ding der wereld, zoo wel in de godsdienst als in elke andere zaak. Vervolgens zeide hy tot mij heden vieren wij de bruiloft met eenige vrouwen. Hoe, zeide ik, hebt gij nu reeds te Guadeloupe. Ja, altijd met gourdes. Daarin had hij al weder gelijk, want de vrien den zijn als het vuil, dat zich aan het geld hecht, terwijl het van hand tot hand gaat. Ik zoude zeer tevreden zijn, zeide hij vervolgens tot mij, als gij mij die honneur wilde aandoen, om op mijn bruiloft te komen. Ik zal die honneur hebben, ant woordde ik. Zoo is het gekomen, dat ik een slok meer dan naar gewoonte heb gedronken, en een okshoofd boven mijne lading heb ingenomen. Toutes-Nations heeft alzoo geld (1) Muntstuk iu de koloniën. TURKIJE. Eenige dagen gelsden was er een groole toeloop aan het station te Es- kisjehir in Klein Azië, daar het volk ter oore was gekomen, dat Bachri pas ja, de wali van Adana, als gevangene naar Konstantinopel zou gebracht wor den en op reis daarheen, aan het station te Eskisjehir zou overnachten. Daar verteld werd, dat Brachri bij zijn arres tatie in het bezit gevonden was van 250.000 pond gestolen geld, was het volk woedend op dezen ambtenaar. Nauwelijks was de trein binnen, of het volk drong op naar den wagen, waarin Bachri zich bevond. Maar onmiddel lijk sprong een jonge man met het onderscheidingsteeken van het jong- Turksche comité naar voren, die met luide stem bekend maakte, dat ieder, die zich aan uitspattingen schuldig maakte, streng zou gestraft worden. Het was merkwaardig te zien, welk een uitwerking de woorden van den jong-Turk hadden. Het volk bleef op een afstand en inmiddels werd de wali ongemerkt aan de achterzijde van den wagen uitgelaten en in een vertrek van hét station gebracht. Den vol genden ochtend vroeg werd hij weder onder geleide naar zijn wagen gebracht. De jong-Turk was er reeds vóór hem. Het volk hield zich wederom eerbiedig op een afstand. AMERIKA. President Roosevelt heeft van keizer Frans Jozef en den koning van Italië uitnoodigingen ontvangen om te komen jagen. Maar de President heeft moeten weten te krijgen, om te trouwen en tot nu toe aan land te leven P vraagde ik. Geld? Dat zoude ik gelooven. Hij heeft zooveel als hij dragen kan. Het is een ongehoord rijk matroos. En wat is hij économisch Economisch, zeer goedmaar hoe heeft hij iets kunnen besparen, daar hij niets had; een ongelukkige die zich aan boord had verstopt, om niet van honger te sterven. Wel, toen hij zeide niets te hebben heeft hij gelogen als een bedelaar, dat onbeschaamde schaadbrok. Hij bezat dus iets en was niet ge heel zoDder hulpbronnen. Hij had zijne broek en kist vol dou- bloemen en Louis d'or, en ik Henri- Stanislaus- Boissauveur ben het die het u zegt. Dat alles is meer of min zonder ling. Maar hoe 't zy, des te gelukkiger is het voor hem en de ongelukkige, die hij met zich mede heeft geuomen. Ongelukkige Kom Loop heen Die heeft zich al gekleed als de vrouw van eenen scheepskapitein. Die heeft zich zoo burlesk opgesmukt, dat als mijn wijf zich zoo had toegetakeld, als me vrouw Toutes-Nations, ik haar zoude schrobben al janmaat het verdek. Maar enfin, wat zal men zeggenAls men door eenen commissaris wordt- geprote geerd, dau kan er wel een kwikje en strikje op overschieten.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1