Binnenland. Het belangrijke bericht, dat buiten- landsche bladen, o. a. de Figaro, ons op gezag van Reuter hebben gebracht omtrent eene gewichtige gebeurtenis, die voor ons vorstenhuis en ook voor ons land te wachten zou zijn, vindt zijn oorsprong in een gerucht dat volgens de N. R. Ct. te Apeldoorn algemeen als waar wordt aangenomen. De gelukkige gebeurtenis zou tegen Februari—Maart mogen worden tege moet gezien. Het Hof zou - behou dens bijzondere omstandigheden den winter op Het Loo doorbrengen. Het trekt de aandacht dat Hare Majesteit zich meer dan ooit indacht neemt en zelfs maar zelden een rijtoer maakt. Verder wordt gewezen op de niet noodzakelijke verlenging van den hofrouw, die meebrengt dat allerlei festiviteiten vermeden kunnen worden. H. M. heeft ook niet, zooals gewoonlijk, den Prins naar Mecklenburg vergezeld en het gewone bezoek aan Soestdijk zal niet plaats hebben. Voorts zal de Landbouwtentoonstelling te Apeldoorn, waarvan H.M. beschermvrouw is, niet met een bezoek worden vereerd, terwijl ook het bezoek aan de Amsterdamsche photographie tentoonstelling, waar H. M. eenige foto's inzond, van welk bezoek ernstig sprake was, niet zal plaats hebben. In verband met deze mededeeling meent de Avp. nu ook wel melding te mogen maken van het antwoord ▼an Prins Hendrik bij gelegenheid van de aubade aan de Koningin-Moeder, toen een der aanwezigen tegen den Prins de opmerking maakte dat bet jammer was, dat H. M. de aubade niet kon bijwonen „dat er reden was tot groote dankbaarheid voor de afwe zigheid van H. M." Het heeft ook de aandacht getrokken dat de Koningin-Moeder haar jaardag op „Het Loo" heeft gevierd, terwijl Koningin en Prins anders 2 Augustus naar „Soestdijk" gingen. Dit zijn al tem aal feiten, die groDd geven voor het loopende gerucht. Het Haagsche blad maakt niettemin van dit blijde bericht slechts onder voorbehoud melding, daar het recht- streeksche bevestiging ervan niet kan geven. Wij willen hopen dat die bevestiging weldra moge komen. En mocht dit zoo zijn, dat dan dit maal die blijde verwachting wordt ver wezenlijkt, ons koninklijk geziD en ons land tot vreugde en geluk. Nederland en Venezuela. De vergadering van den Ministerraad Dinsdagnamiddag ten 3 uur aangevan gen is, met een korte pauze, des avonds voortgezet en heeft tot middernacht voortgeduurd. 'tWas voornamelijk de Venezuelaan- sche quaestie die de Regeering zoo lang heeft bezig gehouden. Woensdag vertrok de minister van Buitenlandsche Zaken naar „Het Loo" ter conferentie met Hare Majesteit. In de jongste vergadering van den Ministerraad is vastgesteld het antwoord onzer regeering op den briet van het Venezolaansch gouvernement aan onzen Minister van Buitenlandsche Zaken. De inhoud wordt voorloopig streng geheim gehouden. Het stuk zal president Castro bereiken door bemiddeling van den Duitschen gezant te Caracas, die onze belangen waarneemt. In verband met het onderhoud van den Minister van Buitenlandsche Zaken met den Amerikaanschen gezant Beau- pré, mag als vrij zeker worden aan genomen dat geen verzet van Amerika is te verwachten tegen maritime maat regelen onzerzijds tegen Venezuela, waarbij elke bezetting van Venezo laansch grondgebied blijft uitgesloten. AXEL, 21 Augustus 1908 Gisterenmiddag ongeveer half twee zweefde oostelijk van onze gemeente een luchtballon. Al spoedig bemerkte men, dat de ballon daalde. Webegaven ons naar de plaats, waar volgens onze mee ning het anker zou uitgeworpen worden. We hadden ons niet bedrogen. Het luchtgevaarte daalde neder achter de schuur op de hofstede van dhr. C. de Feijter. Spoedig waren eenige rappe handen bezig om de luchtreizigers te helpen uit de ballon het gas te laten ontsnappen. Uit ingewonnen inlichtingen bleek ons, dat de beide luchtreizigers officieren waren van het Belgische leger Kapitein Clément de St. Marcq en luitenant L. Coppens. Ze hadden een proefvaart ondernomen uit Antwerpen, weke plaats ze om 12.20 verlaten hadden. Na steeds in noordwestelijke richting voortgedre ven te zijn en een hoogte bereikt te hebben van 1200 M., kwamen ze om 1,58 weer op den grond terug. Ingetre den windstilte in de hoogere luchtlagen was oorzaak dat de reis niet voortgezet kon worden. Om ongeveer 5 uur was de ballon uit elkaar genomen en ter verzending gereed gemaakt. De ballon, die een gewicht had van 500 K.G., werd naar het station gebracht om per spoor ver voerd te worden naar Antwerpen. Tal van menschen waren aanwezig om de luchtballon eens op te nemen. We telden op een oogenblik zelfs een veertig fietsen. Door den heer H. M. Verbruggen, onderwijzer aan de o. 1. s. alhier, is als zoodanig eervol ontslag aangevraagd met ingang van 1 Januari e. k. schikken, want ik zal wet zorg dragen dien snaak en die bloeiende roos niet uit het oog te verliezen, zoolang zij m de kolonie zijn. C Wordt vervolgd. Van af den eersten dag tot en met den laatsten is aan de huisvlijt- tentoonstelling te Ter Neuzen een over druk bezoek ten deel gevallen. En zulks was ook te verwachten na den eersten dag. Zoodra de eerste bezoekers en niet minder de pers hare bevindingen had medegedeeld, kon het wel niet anders of er moesten velen gaan kijken. Wie is er niet eens nieuwsgierig, waar zoovelerlei snuisterijen bijeen zijn ver zameld, dat men kon zeggen, er is voor elk wat wils". En daarom ver moeden we, dat elk onzer lezers er nu het zijne van zal gezien en gehoord hebben en willen we niet meer uitwijden over de inzendingen. Vooral niet omdat nu bekend gemaakt is, wien de be kroningen toekwamen. Reeds tevoren wilden we dat niet waar we toch zouden falen om een juist oordeel te vellen. We lieten dit aan de jury over, die bestaande uit deskundigen voor de verschillende afdeelingen, zeker wel met kennersblikken een en ander zal ge- of veroordeeld hebben. Zooals bekend zou men den uitslag Maandag meedeelen. Door medewer king van de orkestvereniging De Vol harding aldaar werd aan dien avond een feestelijk karakter gegeven. Voor de uitreiking der prijzen nam de voorz. dhr. Van Borssum Waalkes het woord, om nogmaals dank te be tuigen voor den steun, die, waar zoo noodig, niet beter kongewenschtworden. Hij hoopte, dat mogelijk teleurgestel- den niet ontmoedigd zouden zijn doch aangespoord worden om anderen ten voorbeeld te strekken. Hij feliciteerde de bekroonden en dankte alle inzenders. Ook de jury voor haren moeiehjken arbeid en den heer Burgemeester en mevr. Geill werden voor hunne wel willendheid woorden van dank toege voegd. Daarna werd lezing gegeven van de bekroningen. De plaats laat niet toe deze alle te vermelden, doch we wen- schen ons te bepalen tot de medailles en verdere bekroningen, die onze ge meente betreffen Afdeeling schepen. Zilveren medaille van Z. K. H. Prins Hendrik aan A. F. Berwald voor een barkschip. Bronzen medaille van den heer P. Moes, lid Prov. Staten, aan J. M. de Zwart te Vlissingen voor zeiljachten. Afdeeling houtsnij en smeedwerk. Houtbranden, Houtschilderen, Figuur zagen. Zilveren medaille van mr P. C. J. Hennequin, lid der Tweede Kamer, aan mej. Laura Wauters te Sas van Gent voor brandwerk, zilveren medaille van den burgemeester vau Zaamslag aan A. van Overbeeke Leunis voor in legwerk. O. m. werd een diploma toe gekend aan Joh. Deij, Axel voor figuur- zaagwerk. Afdeeling dameshandwerken. Zilve ren medaille van H. M. de Koningin aan mevr. Blanker#, voor kantwerk zilveren medaille van den burgemeester van Hoek aan mevr. De Kiewit-Eijke te Buitenpost voor handwerk. Bronzen medaille van den burgemeester van Hulst aan J. de Jonge te Hoek voor knoop werk. Verguld zilveren medaille van den Commissaris der Koningin in Zeeland aan mej. B. Bloemkolk te Sas van Gent voor schilderen met de naald, een canapékussen. Zilveren medaille van den Burgemeester van Axel aan mej. A. C. van Pienbroek voor borduur werk, kleedje. Voorts werd in deze afd. een diploma toegekend o. m. aan mej. C. N. van Dixhoorn, voor eene sprei en een zilveren medaille van den burgemeester van Philippine aan de Gez. Buijsse te Sas van Gent voor eene collectie nuttige handwerken. Afdeeling teekeningen en schilderijen, photographie. Zilveren medaille van den heer J. A. van Rompu, lid van Ged. Staten, aan J. de Smidt te Sas van Gent voor teekeningen en photo's, Afdeeling Diversen. Zilveren me daille van den burgemeester van Neu zen, aan I. Gueqierre aldaar voor stoommachines, idem van mr. Sipkes, kantonrechter te Neuzen, aan A. Gue qierre aldaar voor stoommachine met brandspuit, zilveren medaille van den voorzitter van het uitvoerend comité aan P. C. van Beusekom te Vlissingen voor een verticale scheepsschroefma chine. De zilveren medaille van den heer Eijke, vice voorz. van het uitvoerend comité voor het grootst aantal voor werpen verwierf mej. C. de Jonge—De Feijter te Neuzen. In de afdeeling Floralia werd de zilveren medaille van den burgemeester van Sas van Gent toegekend aau mej P. Hamelink—Ploegaart te Neuzen In deze afd. verkregen o. m. diploma's de heeren F. Klaassen en D. J. Oggel te Axel. Nog kregen voor inzendingen ter opluistering verschillende firma's eer volle vermeldingen. Het spreekt als vanzelf dat nu en dan als blijk van instemming werd geapplaudisseerd, doch een enkele keer hoorde men ook, dat „men het met de jury heel niet eens was. Dit zal dunkt ons later „onder ons" wel nader uitgemaakt zijn, maar nogmaals kunnen we dezulken niet anders raden, dan vertrouwen te stellen in de jury, die toch met zooveel meer nauwkeurigheid en kennis alles kon gadeslaan dan een bezoeker in een vluchtig oogenblik en nog wel op een afstandje mogelijk was. Nadat aan de bekroonden, voorzoover aanwezig de onderscheidingen waren uitgereikt vroeg de burgemeester het woord en voelde behoefte hulde te I brengen aan het uitvoerend comité dezer tentoonstelling. De tentoonstel ling had een grootschen omvang geno men in plaats van een paar honderd inzendingen, die men verwachtte, kwa men er bijna 900. Voor alles wat de tentoonstelling ma« aangaat dus zijn lof en dank en daarom tot slotwoord allen, die dat alles wroch ten een driewerf hoera Hierna dankte de Voorzitter. Ook wij willen niet gaarne nalaten onze hulde te betuigen aan het uitvoe rend comité, dat weliswaar alleen niet» vermocht, maar dat toch de ziel vormde, waaraan allen en alles zich vastklemden, tezamen een geheel vormend, dat slechts enkele dagen aaneen bleef, voor het oog, maar waarop in den geest Ter Neuzen en omstreken jaren trotsch mag wezen. Nog nooit is een dergelijk pogen in onze omgeving zoo geslaagd. Het ii te hopen, dat het voorbeeld van Ter Neuzen in andere plaatsen nagevolgd zal worden. Ook onzen dank gebracht voor gastvrijheid, die we in de tentoonstel lingszaal mochten genieten. -- Maandag en Dinsdag werd alleen aan het grenskantoor te Koewacht aan gifte gedaan van circa 250 wagens karren, elk geladen met gemidd 1500 K.G. ongedorschen haver voor uitvoer naar België. Dit respectabel gewicht werd in zulk een korten tijd nog niet bereikt. Te 's Gravenhage slaagde o. m voor de hoofdacte de heer L. van dj Plassche van Koewacht, thans te Rot terdam. De heer W. J. Cremer te Hontemsie (Terhole) slaagde voor de acte Fransclu taal 1. o. Men schrijft ons De door de IJzendijkscli* Stoomtramweg maatschappij aangevraagde subsidie voor het bekende groote tramplan, waardoor nagenoeg alle plaatsen in Zeeuwsch Vlaanderen onderling per tram ver bonden worden, is reeds ongewijzigi toegestaan door de gemeenten Hoek Hoofdplaat en Philippine. Naar w\j vernemen zal dit ook weldn geschieden door Biervliet, IJzendijkr en Zaamslag. De stemming der radet in de overige gemeenten zal ongetwij feld ook gunstig zijn. Inzonderheii voor Ter Neuzen is de verbinding vai het grootste gewicht Immers Te Neuzen wordt daardoor het Centras punt van Zeeuwsch-Vlaanderen. He wordt toch niet alleen met 't hart va 't4e district verbonden maar ook vii Zaamslag met geheel het land van Hulit Indien de gemeenten en special Ter Neuzen dezer dagen gunstig bi1 slissen, dan mag verwacht wordend» de Provinciale Staten in hun najaan zitting het gevraagde renteloos voorscW zullen geven. Behalve de gemeente hebben toch ook reeds 80 van de i polders die er bij betrokken zijn, sul sidie toegestaan. Er mag ook verwacht worden di de Koudenpolder onder Hoek en d Groote St. Albertpolder onder Sas v» Gent spoedig op hun besluit zulle terugkomen, hetgeen met het w op een aldaar al of niet te vestige los- en laadplaats voor den Koudei polder, van't meeste belang is. Zelde zal eenig tramplan een zoo gH populariteit genoten hebben als onderhavige, waarvoor met de mee mogelijke sympathie overal finantieell steun is verleend. I Waar het plan voor de betrokkf streek het best denkbare is, verwonde dit niet. De Nederlandsche regeeru kan nu ook toonen iets voor Zeeuwse! Vlaanderen den zoo vaak vergeti achterhoek te willen doen. Eig© aardig is dat hier en daar bij n verleenen van subsidie het bezwa geopperd wordt dat de Maatschapp wanneer zij later winsten zal mala de subsideerende lichamen daarin W laat deelen. j. Men vergeet daarbij dat aan i verleenen van renteloos voorschot do het rijk en de provincie de voorwal de wordt verbonden dat dit moet j restitueerd wanneer 5% dividend wor betaald.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2