Bergplaats voor FIETSEN, Omtrent 2 Heet. Koebeeten, burgerlijke Stand. Marktberichten. Telegrafisch Weerbericht Advertentiën. Gedurende de a.s. Feestdagen: Openbare Verkooping. AANBESTEDING. aanbesteed, Mr. P. DIELEMAN. niet is voorzien. Hiermede heeft spr. het oog op schorsing of overlijden. Hiertoe wordt besloten. Dhr. De Feijter vraagt hoe het komt dat de instructie niet eerder is vastge steld dan de benoeming van den Ont vanger is geschied. Ook zou hij wenschen dat bij een volgende gele genheid ieder lid een afschrift werd gezonden van zoo'n instructie, om deze thuis op 't geraak eens in te zien. De Instructie wordt z. s. goedgekeurd. VI. Aanbieding begrooting 1909. Wordt in handen gesteld eener com missie bestaande uit de hh. Smies, De Feijter en Kruijsse. Vlf. Rioleering. Dhr. Lamattre zegt, dat na onderzoek gebleken is, dat het water uit den brand put niet naar Beoostenbleij kan worden afgevoerd, omdat de stand van het water aldaar 75 c.M. hooger is. Wel zou dit kunnen met het water dat van den Provincialen weg komt. Er zit dus anders niet op, als om het water door het weitje van mhr. Noske te laten loopen naar den vroeger aangewezen put. Dhr. Kruijsse kan ook met het voor stel van B. W. meegaan, om het water naar den bewusten put te voeren, maar dan moet ook de sloot langs het huis van Dieleman worden uitgegraven, en ook de brandput worden schoongemaakt. Dhr. Lamaïtre zegt dat de kosten 211 bedragen terwijl slechts 100 op de begrooting is uitgetrokken. Dhr. Dregmans zegt dat de onder houdskosten altijd voor gemeente's reke ning zullen blijven, en mevr. Noske daar nooit zal in treden. Hij geeft echter in overweging met de beslissing omtrent punt 7 nog eens te wachten, omdat het schijnt dat er in genoemd weitje eerlang eene groote verandering te wachten staat, n. 1. bouwen, een weg leggen tot aan Cappon enz. derhalve kan de rioleering aldaar misschien beter dan geregeld worden. Voorloopig kan ik echter wel zeggen, dat mevr. Noske wel toestemming zal geven om het water in den bewusten put en door haar weitje te laten loopen. Dhr. Kruijsse zegt dat de gemeente deze toestemming al heeft. Dhr. Van Driel vraagt of niet kan worden volstaan met den brandput te kuischen nu er zoo weinig water staat. De Voorz. meent dat zulks niet wen- schelijk is. Dhr. Lamaïtre stelt voor de zaak aan te houden, waartoe wordt besloten. VIII. Benoemen Pres. Alg. Burg. Armbestuur. Wordt met 9 van de 10 st. (1 blanco) herbenoemd dhr. A. E. C. Kruijsse, die onder dankbetuiging voor het vertrou wen in hem gesteld de benoeming aanneemt. IX. Opmaken voordracht zetters Tot zetters om op de voordracht te worden geplaatst worden benoemd de heeren J. Smies, M. Wolfert, J. Verijzer en P. Dekker Fz. X. Af- en overschrijving van posten in de begrooting voor 1908. Wordt z. h. 8. besloten over te schrij ven een bedrag van j 68,52°. XI. Wijzigen begrooting voor 1908. M. a. s. wordt tot deze wijziging be sloten. XII. Verzoekschrift van den heer M. L. van Vessem om eervol ontslag als onderwijzer aan de o. 1. s. alhier. Dhr. Kruijsse heeft in de „gemeente stem" de oproeping voor een onder wijzer reeds gezien, en zou gaarne zien, dat deze eenigszins gewijzigd werd. In de advertentie staat n. 1. niet ver meld, dat in deze gemeente voor ver goeding van huishuur 75 wordt be taald en 1 voor herhalingsonderwijs wordt gegeven. Gaarne zag spr. dit in de advertentie opgenomen, omdat dit zeer van invloed kan zijn op het aantal sollicitanten. XIII. Verzoekschrift van den heer B. C. Ysebaert te Axel, tot afkoop van erfpacht en cyns. Dit perceel is het huis van den voor- maligen gemeente-ontvanger. Dhr. Kruijsse zegt dat indertijd door wijlen zijn oom toestemming is verleend aan de gemeente om over de in het request bedoelde eigendommen een riool te mogen leggen. Nu zou hij er voor zijn om het request van B. C. Ysebaert in te willigen doch hem tevens kennis te geven dat het riool ten allen tijde voor de gemeente moet bereikbaar blijven. Hieromtrent werd geen besluit genomen. XIV. Verzoekschrift van den heer C. van den Broeke om verhooging van jaarwedde als Gemeente-Opzichter. Adressant verzoekt in aanmerking genomen de uitbreiding der gemeente en de daarmede gepaard gaande ver meerdering der werkzaamheden zijn salaris te brengen van f 175 op ƒ500. Dhr. Dregmans billy kt het verzoek en kan niet anders dan het adres steunen. Dhr. De Feijter vraagt of er geen voorstel is van het Dag. Bestuur. Dhr. Lamaïtre zegtNeen, maar op de begrooting zult u wel kunnen zien welke post er voor uitgetrokken is. Dhr. De Feijter stelt daarom voor het, adres bij de begrooting te behan delen, evenals andere adressen, wat z. h. s. wordt aangenomen. XV. Als voren van het Bestuur der Ambachtsschool te Hulst om subsidie. Het bestuur der Ambachtsschool zegt dat de gemeente Axel nu nog maar slechts 30 per jaar subsidie heelt gegeven, ofschoon 8 leerlingen de school bezoeken. Het hoopt, dat Axel een voorbeeld zal nemen aan Zaamslag, nl. dat zal worden betaald voor 1 leerling f 25 voor 2 f 40 en voor elke leerling bovendien 110 tot een maximum van f 100. B. W. stellen voor eene jaarlijksche subsidie te verleenen van f 40 tot weder- opzeggens toe. Dhr. Kruijsse vindt dat we maar moesten geven wat Zaamslag geeft, anders loopt Axel nog gevaar, dat hare leerlingen tegenover die van andere gemeenten achteruit gesteld worden. Dhr. De Feijter zegt dat zoo iets nog niet zeker is, dat moet neg eerst blijken. Dhr. Kruijsse vindt het verkeerd zich te stellen voor een fait accompli, hij wil zoo iets liever voorkomen. De gemeente Hulst getroost zich zooveel uitgaven door het bouwen van eene ambachtsschool, waarom zou Axel dan niet billijk zijn met hare bijdrage, te meer omdat er van Axel zeker niet het minste getal leerlingen ter school gaan. Ik meen wel, dat van Axel de meeste leerlingen gaan en dat ze het minst subsidie geven van alle omliggen de gemeenten. Voor den landbouw wordt alles gedaan, er worden zonder slag of stoot jaarmarkten ingesteld, waar een hoop onkosten aan verbonden zijn, land- bouwcursussen worden van wege de gemeente alle mogelijke faciliteiten ver zekerd, en wannéér het iets geldt wat heelemaal buiten den landbouw staat, dan wordt eene kleine subsidie nog te veel genoemd. Met onze kleine subsidie zullen we kans loopen dat onze jongens op de ambachtsschool worden geweerd. Het is toch aan te nemen dat b. v. een volgend jaar de leerlingen van Zaamslag eerder zullen worden toege laten dan van Axel. Dhr. De Feijter Hebt u daar bewijs voor. Dhr. KruijsseNeen, maar dat is toch aan te nemen. Dhr. De FeijterDat is gevaarlijk. Dhr. KruijsseHoe zou je zelf zijn, immers iemand waar je iets aan ver dient, daar heb je meer voor over als voor iemand, waar je geen cent aan verdient. Je begrijpt toch wel dat Zaamslag door de ambachtsschool met vriendelijker oogen wordt aangekeken dan Axel. Welnu dan, ais onze jongens eventueel op de ambachtsschool worden geweerd dan zijn zij het slachtoffer van de lage subsidie van de gemeente. Dhr. De FeijterDan kunnen we nog altijd besluiten om te geven wat Zaamslag geeft. Dhr. KruysseNeen, dan is het juist te laat, want dan moeten de jongens hier nog een jaar als kruljongen of dergelijke blijven loopen. Er bestaat een spreekwoord „gouverner c'est pré- voir" en dat moet hier in toepassing gebracht worden. Als er een put in de straat is waar een man in kan vallen, dan moet toch die put eerst gelicht worden voor die man er een ongeluk in krijgt. Wanneer het vol gend jaar van onze jongens aan de ambachtsschool geweigerd worden, dan zijn dat de kalfjes die verdronken zijn voordat de put gedempt is. Dhr. De Feijter zegt dat er toch eerst een put moet zijn, wil daar iemand invallen. Hij ziet het bestaan daarvan niet in. Om er een eind aan te maken want (zoo zegt de heer Kruijsse) we komen het natuurlijk toch nooit eens, stel ik voor om dezelfde toelage van Zaamslag te geven, Met 8 van de 10 stemmen wordt hiertoe besloten. Voor stemden de hh. Kruijsse, Lamaïtre, Wolfert, Dregmans, Van Driel, F. Dekker, Dieleman en Oggel, tegen de hh. De Feijter en P. Dekker. Slot volgt. Van 1 tot en met 15 Augustus 1908. Axel. Huwelijks-aangiften. 14. Martinus Schieman, 21 j., jm. en Leuntje Leentje Boeije, 18 j., jd. Geboorten. 1Krina Maria Santina, d. van Frans Verberkmoes en Tanneke Verpoorte. 2. Sander Adriaan, z. van Sander Johannes Wijna en Sara Elisabeth Vinke. 5. Neeltje, d. van Jacobus van Langevelde en Jannetje Rijn. 11. Johanna Tanneke, d. van Frans van Lange velde en Sara Koster. Dingetje Maria, d. van Jacobus Dekker en Janneke Dieleman. 12. Helena Anna, d. van Abraham van Alten en Adriana Wolfert. 13. Johannes Jacob, z. van Mechiel Dronkers en Leuntje Wolfert. Overlijden. 3. Sander Adriaan Wijna, 1 d., z. van Sander Johannes en Sara Elisabeth Vinke. 7. Jacobus Francois van de Wege, 1 j., z. van Jozias en Neeltje Dieleman. 9. Pieter de Bruijne, 4 w., z. van Mattheus en Maria Dees. 10. Anthonij Eggebeen, 82 j., echtg. van Wilhelmina Verhelst. 11. Wilhelmina Verhelst, 80 j., wed. van Anthonij Eggebeen. HULST, 17 Aug. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f 9,50 Rogge f 8,25, Win- tergerst f 8,50, Zomergerst f 0,— Haver 7,50, Erwten f 11,75 Paardenboonen f 9,50, Duivenboonen f Witte- boonen f Bruineboonen f Boekweit f 0,Lijnzaad fAard appels f 4,Koolzaad per zak van 100 liters f 0,— Boter per kilo /"1,35 Eieren per 26 stuks ƒ3, Er waren ter weekmarkt te koop ge steld: 22 stuks hoornvee, 63 varkens, 0 paarden, 0 schapen, verkocht8 stuks hoornvee, 45 varkens, 0 paarden en 0 schapen. van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt (bij Utrecht.) Verwachting tot den avond van Woensdag 19 Augustus Zwakke tot matige Noordelijke wind. Bewolkt. Waarschijnlijk droog weer. Weinig verandering in warmtegraad. Ondergeteekende bericht jjfwiBF door deze dat gedurende de verbouwing zijn winkel zal gehouden worden op het Pakhuis ingang Oostersfraat. Axel. JOZ. DE FEIJTER. N.B. 's Avonds half acht gesloten. bij SUG. BAANDAG, Axelsche Brug, TER NEUZEN. De Notaris-plaatsvervanger J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van FREDERIK DEKKER aldaar in voor deel van de Weezen WILLEM DEKKER, op Zaterdag den 5 September 1308, des namiddags ten 2 ure, ver- koopen wassende op land laatst in gebruik bij genoemden Fr. Dekker en ge legen in de gemeente Axel (Smits schor), verdeeld in koopen. Te vergaderen op de hofstede thans bewoond door Jacobus Dekker Wi. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat op Dins dag, den 25 Augustus a. s., des voormiddags te 9 ure, ten raadhuize zal worden de levering van I. Plus minus 1500 liter zuivere Ainerikaanselie (geen Russische) PETROLEUM. II. 12000 K.G. Belgische ANTHRA CIET, grootte 20/30 m.M. III. 8000 Kilogram prima geklopte GASCOKES No. 1. IV. 4000 Kilogram RUHRKOLEN (stukken). Inlichtingen te bekomen ter secre tarie. Axel, den 10 Augustus 1908. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. Advocaat en Procureur te Middelburg, is eiken ZATERDAG te AXEL te spre ken bij L'Ecluse—Mahu. FM alleen in verzegelde pakjes voor zien van bovenstaand gedepo neerd Handelsmerk jinZeeuwsch Vlaanderen verkrijgbaar te Axel, F. Dieleman, Erven H. Ilarinck, J. Baarmaii, J. H. v. Dixhoorn, P. Buijze, P. Deij, Hulst, C. L. Du Cock—Sijlva, Ter Neuzen, P. v. Arenthals, D. Herrebout, Gez. Meertens, Wed. Klaassen-Donze, A. van Overbeeke, R. Scheele- Willems, Sas van Gent, J. T. de Smidt, Zaamslag, J. M. de Vos, Wed. D. J. van Pienbroek, Axelschestraat. In 't bijzonder wordt de aan dacht gevestigd op SOUCHON No. 5. a f1,30 per 1/2 KG. Aan het Bureau van dit blad belast men zich voortdurend met het opzenden van advertentiën in alle dag- en weekbladen, zonder verhoogiug van prijs.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 3