Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. drie jaar heeft gedaan om, bij Noord westen om, San Francisco te bereiken. Lindstrum vertrok via New York naar het vaderland. Daar monsterde hij aan op een schip dat hem eerst naar St. Thomas, daarna te New Port News bracht. In laatstgenoemde haven liet hij zich aanmonsteren op een der kolentransportschepen, welke de Noord- Amerikaansche armade hebben verge zeld op den tocht door straat Magel laen en verder langs de westkust naar San Francisco. Den 20en Mei 1.1. arri veerde daar de Lurlinemet Lindstrum aan boord. De vaart om de beide Amerika's was dus volbracht. Lind strum is een gewoon varensman, die in zijn jeugd ter traan vaart ging in de noordelijke wateren; hij is 42 jaar oud. Misschien zijn er nog wel enkele ,we- reld"-records die hij kan breken. Een Wereldtentoonstelling. Naar het Centrum verneemt, bestaan er ernstige plannen, om in 1913, ter herinnering aan onzeonafhankelijkheids- verklaring in 1813, een wereldtentoon stelling te organiseeren. De Avp. meldt, dat die plannen uit gaan van den heer J. W. Pellemans, secretaris-generaal der tentoonstelling in het Sportgebouw aan de Laan van Nieuw Oost-Indië te 's Gravenhage. Vast staat dat de wereldtentoonstelling zal worden gehouden daar ter stede. De noodige fondsen zijn reeds bijeen van vele zijden is medewerking toe gezegd, ook voor het beschikbaar krijgen der noodige terreinen. Hiervoor heeft men het oog laten vallen op een com plex aan de noordoostzijde der stad, bestaande uit Koekamp, Maliebaan en het door den gemeenteraad voor schouw- burgbouw bestemde terrein. Binnen kort zullen de namen der leden van verschillende commissies worden ge publiceerd. Nederland en Venezuela. Het pantserschip Heemskerck is Dins dagmiddag om halt een uit Nieuwediep naar de Caraibische wateren vertrokken. Van welingelichte zijde wordt bericht, dat de buitenlandsche bestemming waarvoor de uit Noorwegengearriveerde Friesland, waarover het bevel wordt opgedragen aan kapitein ter zee Cohen Stuart, in gereedheid gebracht wordt, hoogst vermoedelijk eveneens zal zijn een tocht naar de Caraibische zee. Naar men meldt, worden het te Nieuwediep liggende schip Utrecht en het te Amsterdam zich bevindende tot hetzelfde type behoorende schip Holland voor onmiddellijk vertrek naar West- Indië in gereedheid gebracht. De regeering schijnt dus ernstige toebereidselen te maken voor een moge lijk maritiem optreden in de,West. Zijn alle aangewezen bodems vertrok ken, dan zal daar aanwezig zijn een, eskader van 5 schepen, nl. het pantser schip Jacob van Heemskerck, en de pantser- dekschepen Gelderland, Friesland, Utrecht en Holland. Naar de Avp. verneemt wordt er aan het ministerie van Marine ernstig over beraadslaagd in Curatjao een station ▼oor draadlooze telegrafie op te richten, zoodat onze oorlogsbodems niet alleen onderling, doch ook met den wal in verbinding staan. De chef van den dienst van draadlooze telegrafie heeft tot dit doel herhaaldelijk conferenties aan het dep. van Marine. In een Amerikaansche correspon dentie van het Handelsblad van Antwer pen komt het volgende voor Verscheidene Amerikaansche bladen, die meer dan genoeg hebben van de willekeur van Cipriano Castro, den tiran van Venezuela, toonen zich min of meer ingenomen over de uiting van den volksgeest tegenover de Venezo- lauen op het Nederlandsche eiland Curasao. Te Washington schijnt men te verwachten, dat Nederland zich met de Amerikaansche regeering zal ver staan over een of ander vlootvertoon tegenover Venezuela. Er is echter nog geen nieuwe gezant van Nederland te Washington aangekomen sedert 11. voor jaar. Nu zoovele Europeesche Regeeringen door Castro zijn miskend en beleedigd, ja zelfs ook Amerika de rechten zijner onderdanen in Venezuela heeft zien treden met de voeten, zal men tusschen de twee volgende handelwijzen moeten kiezen. Te Washington dient men de weder- landsche wetten en gebruiken, voor alle volkeren als deugdelijk aangemerkt, ook voor Castro te doen eerbiedigen of wel, men moest diens optreden als onbeduidend geheel verwerpen. Deze laatste opvatting zou een dwingeland als Castro alleen nog vermeteler doen worden. Volgens de laatste berichten is de Amerikaansche Regeering volkomen bereid te erkennen, dat Castro aan Nederland voldoening behoort te geven. Vooral omdat hier geen schadevergoe ding bij voorkomt, is de zoogezegde Monroe-leer bij het geval niet be trokken. Invoer van Zwitscrsche fokgeiten. Zooals men zich zal herinneren, zijn in den herfst van 1907 door de Heeren Zuurbier te Beemster en R. Visser te Berkhout, in de provincie Rheinhessen, een aantal fokgeiten en bokken van het Zwitsersche Saanenras aangekocht, ten behoeve van een aantal personen in verschillende deelen des lands, welke zich daartoe hadden aangemeld. Over de resultaten met deze dieren verkre gen is men over 't geheel zeer tevreden. In meerdere plaatsen is zelfs de invoer van deze dieren aanleiding geweest, dat men in ruimer kring meer aandacht aan de verbetering van de geitenfokkerij is gaan schenken. In verband daarmede hebben de Heeren Zuurbier en Visser besloten, zich in het begin van September e. k. weder naar Rheinhessen te begeven, om voor hen, die zich daartoe zullen opgeven een aantal geiten aan te koopen. Op verzoek van de Directie van den Landbouw heeft de Kamer van Land bouw voor Rheinhessen zich bereid verklaard genoemde Heeren in alle opzichten behulpzaam te zijn. Zooals bekend is heeft men juist het oog gevestigd op de provincie Rhein hessen, omdat de fokkerij van zuivere Zwitsersche geiten daar op hoogen trap staat. Reeds sedert meerdere jaren zij n daar in grooten getale fokgeiten uit Zwitserland, hoofdzakelijk van het witte Saanenras, ingevoerd. Voorts heeft men daar reeds talrijke geitenfokvereenigingen, welke behoor lijk de melkopbrengst controleeren, alsmede een stamboek voor zuiver ge tokte Zwitsersche geiten opgericht. Hier biedt zich dus de gelegenheid om tegen aanmerkelijk lagere prijzen dan in Zwitserland zelf, zuiver gefokte Zwitsersche geiten aan te koopen. In geen geval zal de prijs van een vol wassen geit ol bok, alle onkosten van transport enz. inbegrepen, 45. te boven gaan. De Heeren Zuurbier en Visser stellen zich voor een bezoek te brengen aan de fokgeitenmarkt, welke den 3 Sep tember te Alzey zal worden gehouden en waar zij volgens mededeelingen, verstrekt door de Kamer van Land bouw, eene zeer goede gelegenheid zullen vinden om zoowel jonge als volwassen fokdieren aan te koopen. Landbouwvereenigingen of particu liere personen, welke fokgeiten wen schen in te voeren, kunnen zich vóór 20 Augustus e. k. wenden tot den heer J. Zuurbier te Beemster (prov. Noord- Holland). AXEL. 14 Augustus 1908. Aan de Chr. school te Sluiskil is benoemd tot onderwijzeres in de nuttige handwerken om met 1 Sept. a. s. in functie te treden, mej. C. Vermeulen aldaar. Zij heeft de benoeming aan genomen. - Woensdag had een schildersknecht, werkzaam aan de kazerne in de Nieuw- straat te Ter Neuzen, het ongeluk van een trap te vallen. Deerlijk aan het hoofd gewond werd de man naar het ziekenhuis vervoerd. De heer Van Borssum Waalkes ver leende hem de eerste hulp, terwijl de man door Dr. Van de Ree verder ge holpen werd. De Stct. no. 189 bevat de statuten van het muziekgezelschap De Vereenigde Werklieden te Ter Neuzen. Bij kon. besluit zijn met ingang van 24 Augustus a. s., benoemd bij de landweer-infanterie, tot reserve-tweede luitenant in het 39ste landweerdistrict (Neuzen) J. Gros, reserve-sergeant majoor bij het 4de regiment en C Schmitz, reserve sergeant bij het 10de regiment infanterie. Het wielrydersfeest te Hoek be looft heel wat te worden. Door vijf muziekgezelschappen is toezegging ge daan tot opluistering van dit feest op 8 September a. s. n.l. Elk naar zijn krachten van Hoek, Concordia van Axel. Harmonie van Biervliet, Eikels worden Boomen van Westdorpe en de Velo- fanfaren van Assenede. Aan muziek zal het dus niet ontbreken. Woensdag vierden te Koewacht de twee echtparen P. van Regenmortel en Ch. Tertooy hun gouden bruiloft. Vanwege de feestcommissies der twee buurten, waarin de echtelieden wonen, werd dezen elk een prachtige zetel aangeboden. In die buurten waren verder de noodige versieringen aangebracht, ter wijl overal de driekleur wapperde. Des avonds werd aan elk echtpaar door de daar bestaande fan fare vereeniging een serenade gebracht. Door de Synode der Ned. Herv. Kerk zijn voor dit jaar uit de generale kas, o.a. de volgende bijdragen toegekend voor den bouw en het herstel van kerkelijke gebouwen, inzonderheid ker ken en pastorieënte Sas van Gent f700; tot verhooging van het predi kantstraktement aan Meliskerke f 100, Kleverskerke f 100, Hoofdplaat f 100 en Waterlandkerkje f 100 in het belang van godsdienstonderwijsaan Neuzen f250. Tot onderwijzer in enkele vakken als rekenen enz. aan de ambachtsschool te Oostburg is door het bestuur dier school, uit een 6-tal sollicitanten, be noemd de heerWisse, hoofd der christe lijke bijzondere school te Schoondijke, en tot concierge uit 27 sollicitanten H. de Koene, werkman te Oostburg. M. Crt. - Naar men aan de N. Rott. Crt. schrijft is door de Belgische politie weer een lid der beruchte'dievenbende, zekere E. gevangen genomen. Het parket van Gent liet hem vervoeren naar de gebr. de Bock onder de ge meente Moerbeke, juist aan de Neder! grens, waar onlangs een brutale in braak, gevolgd door mishandeling ge pleegd is. In de week van 5 tot en met 11 Augustus 1908 zijn in Zeeland voor- gekomen'; 1 geval v Lus en febris typiioidea te Nieuvr vlie 5 van rood vonk en 5 van diphtheriticte weten van roodvonk 1 geval te Axel, 3 te IJzendyke 1 te Kattendijke en l te Middelburg van diphtheritis 1 geval te Goes, i te St. Jansteen, 1 te Neuzen 1 te St. Philipsland en 1 te Stave, uisse. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 16 Augustus 1908. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. E. H. Broekstra.' Nam. 2 ure Ds. E. H. Broekstra. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. J. Tholen Nam. 2 ure Ds. J. Tholen (van Hasselt). Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Inbraak bij een Kamerlid. Woens dagnacht is er inbraak gepleegd in de villa, door het lid der Tweede Kamer dr. Blooker te Voorburg bewoond. Toen de dienstboden Donderdagochtend in de serre, grenzende aan den tuin, kwamen, vonden zij de deuren daarvan, toegang gevende tot den tuin, openstaan. De heer des huizes daarvan in kennis ge steld, bevond bij onderzoek dat onge- noode gasten door verbreken van een paneel der tuindeur zich toegang tot de serre hadden verschaft. Eigenaardig genoeg hadden zij een daar staande kast, die overvloedig zilverwerken be vatte, onaangeroerd gelaten, doch een dames-schrijftafeltje weggenomen, ach ter in den tuin gebracht en het daar, om ongestoord te zijn, opengebroken. Met een kistje met geld, dat daarin stond, hadden zij zich uit de voeten gemaakt en het schrijftafeltje in den tuin achtergelaten. De inhoud, dus werd ons medegedeeld, zal den heeren inbrekers echter niet erg medegeval- len zijn. Eigenaardig is wel dat de hond van dr. Blooker, anders een waaksch dier, zich dezen nacht heelemaal niet heeft laten hooren. Ook is 't alsof dr. Blooker een voorgevoel heeft gehad van hetgeen zijn huis te wachten stond. Immers, toevallig had hij nogal geld in huis gekregen, maar hij had het, tegen zyn gewoonte, niet opgeborgen, doch het dezen nacht maar onder zijn hoofd kussen gelegd. Hbld 'n Lieve moeder. Te Opheusden woonde een echtpaar, dat eenige jaren geleden naar Duitschland vertrok. Hun gezin vermeerderde en een vijftal had den ze, toen de kostwinner ziek werd en stierf. Het weinige huisraad werd ingepakt en daarmede kwam de wed. terug en vestigde zich in hare geboorte plaats. Van gemeentewege werd ge zorgd voor een woninkje en verder moest ze maar zien met haar kinderen, waarvan de oudste 12 jaar was, rond te komen. In het begin ging alles redelijk goed moeder ging druk uit werken en haar kroost trachtte met bedelen ook wat te verzamelen. De buren bemerkten dat zij nu en dan logés had en vooral een vroegere kennis uit Duitschland begon zyn bezoeken opvallend druk te her halen. De bezoeker werd eindelijk niet meer gezien en op een goeden dag misten de kinderen de moeder, die 's avonds te voren haar kachel en eenig ander huisraad te gelde gemaakt had. De vrouw was in gezelschap van den Duitscher 's avonds met den trein van half twaalf in de richting van Duitsch land vertrokken. De kinderen loopen hulpbehoevend rond en gaan dagelijks langs de huizen rond om het allernoodigste levensonder houd bijeen te krijgen. Hun toestand eenvoudig niet te beschrijven van wege vervuiling enz., want die ellende duurt al sedert eenige weken. Wel helpen de buren, ook behoettige men- schen, zooveel zij kunnen, doch hoe moet het gaan als het najaar en vooral als de winter aanbreekt Er dient spoedig ingegrepen. (-dtp.) 1 gebrol en su Jr. a; dievei den v lilomn zoo ii werde en nat en ee welke ▼ertoe Toe fabrie d»g i schicl de st wagei Een de w derde

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2