P U kJ 11 i\o. 38. Zaterdag 15 Au1908. 24e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. D1ELEMAN, Gemeenteraad. FEUILLETON. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor Bilöiï 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is be legd, tegen DINSDAG den 18 AUGUSTUS 1908, des voormiddags te 83/4 ure, ten Raadhuize ter behandeling der volgende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Vaststellen voorwaarden aanbe steding petroleum voor schooi en straatverlichting. 3. Vaststellen Gemeenterekening over 1907. 4. Vaststellen begrooting Alg. Burg. Armb. voor 1909. 5. Vaststellen instructie Gemeente- Ontvanger. 6. Aanbieding Gèmeentebegrooting voor 1909. 7. Rioleering. 8. Benoemen Pres. Alg. Burg. Armb 9. Opmaken voordracht zetters. 10. Af- en overschrijving van posten in de begrooting voor 1908. 11. Wijzigen begrooting voor 1908. 12. Verzoekschrift van den heer M. L. vak Vessem om eervol ontslag als onderwijzer aan de o. 1. s. alhier. 13. Verzoekschrift van den heer B. C. Ysebaert te Axel, tot afkoop van erfpacht en cijns. 14. Verzoekschrift van den heer C. VAN DEN Bboeke om ver- hooging van jaarwedde als Ge meente-Opzichter. 15. Als voren van het Bestuur der Ambachtsschool te Hulst om subsidie. (Naar het Hoogduitsch.) 4) (Slot.) IV. Men wachtte te vergeefs op Anton's terugkomst; en toen de klokken op Aller zielendag geluid werden, beweende men ook een ougelukkig offer, dat op zijn bed ran mos rustte. Allerlei vermoedens rezen er omtrent zijne verdwijning op maar niemand giste de ware oorzaak. Zooals het altijd gaat, hij werd spoedig vergeten, en de jonge lingen in het dorp spitsten er zich op elkander den voet te lichten bij hunne aanzoeken om Johanna,s hand. Deze beweende lang den dood van haren brui degom, maar zoo als gewoonlijk, zij troostte zich eindelijk over haar ver lies. Welk sterveling zal het menschelijk hart verklaren? Johanna moest onder hare aanbidders kiezen, en zij koos Peter. 16. Verzoekschrift van het Bestuur der IJzendijksche Stoomtramweg Maatschappij om 1°. aan zijne Maatschappij voor zooveel noodig, concessie te ver- leenen met het vrije gebruik van wegen, bermen en wateren voor den aanleg dier stoomtramlijnen 2°. gedurende 20 jaren aan zijne Maatschappij eene subsidie te verleenen van 475 'sjaars. 17. Reclame in zake hoofdelijken Axel, den 12 Augustus 1908. De Burgemeester voornoemd D. J. OGGEL. FRANKRIJK. Dinsdagavond heeft Wilbur Wricht te Le Mans zijn vliegproaveu voortge zet. Met een tamelijk groote snelheid (geschat op 65 K.M. per uur) beschreef hij in een tijd van 3 min. 43 sec. in de lucht 3 groote cirkels. Maar pas de volgende week zullen de beslissende groote tochten worden ondernomen. Het is er Wilbur Wright voorloopig nog maar om te doen, zijn vliegmachine goed in zijn macht te hebben voor hij met de groote vluchten begint. Aan een correspondentie in den Pa- rijschen Temps van iemand, die te Le Mans Wilbur Wright heeft zien vliegen, ontleenen wij de volgende ontboeze ming. .Het is niet overdreven, te zeggen ,dat uit constructiet oogpunt de vlieg machine van Farman en Delagrange de vergelijking met de vliegmachine van Wright niet kunnen doorstaan. Ziet men het geacheveerde vliegtoestel Meer dan een jaar was sinds de heimzinnige veidwijning van Anton ver vlogen, en de bruiloftsdag der verloofden was reeds vastgesteld. Den avond te voren zij hadden elkander zoo oneindig veel te zeggen, zouden zij elkander nog eenmaal in den stillen nacht spreken en Johanna had op Peters hartstochtelijke bede, slechts dralende en weifelende, als door een geheimzinnig voorgevoel aangegrepen hare toestemming tot deze samenkomst gegeven. Binnen de omheining van het huisj stond een oude lindeboom, wiens takke bijna tot aan het venster van Johanna' kamer reikten. Ten elf ure, wanneer alles in het dorp sliep, zoude Peter over de omheining klauteren, en zich van den grooten tak zacht in het venster laten glijden. Hij zoude daarbij halt luide een van Johanna's geliefde liederen zingen dit was het afgesproken teeken Het werd avond het werd nacht. De maan verspreidde een vaalkleurig licht, en werd nu en dan door zwarte wolken omsluierd. Johanna was wakker en luisterde. Eindelijk bewoog zich een onbepaalde, nevelachtige gestalte in de takken der linde, en eene stem zong van Wright, dan lijken daarbij de machines der Franschen nauwelijks voltooide, op goed geluk in elkaar ge flanste, voorloopige toestellen met aller lei draden en staken en zeilen, die aan het toestel van Wright niet voor komen. Maandag heeft het Assizenhof te Agen dep. ;Lot-et-Garonne) een doodvon nis geveid. De veroordeelde is een 19- jarige boerenknecht, die zijn 60-jarigen meester had omgebracht om hem te bestelen. Twee dagen te voren was door hetzelfde hof ook een doodvonni» geveld. Men ziet in Frankrijk in deze beide, zoo snel op elkaar gevolgde vonnissen een manifestatie van de gezworenen en een protest tegen de afschaffing van de doodstraf. Immers, voor deze beide recente vonnissen was de laatste 29 jaar te Agen geen enkel doodvonnis geveld. In 1879 was op een openbaar plein te Agen een doodvonnis voltrok ken aan een jongeling, die zijn vader, zijn moeder en zijn grootmoeder had vermoord. ENGELAND Te Liverpool heeft men Dinsdag in een gonjen zak het vergane lijk gevon den van een 7-jarig meisje, Margaret Kirby, dat sedert Januari vermist werd. Het meisje was toen door een man, die het lekkernijen beloofde, uit een park weggetroond. Het lijk had maar kort op straat en, naar de politie te weten kwam, voor dien tijd in een onbewoon baar verklaarde woning, die al gerui men tijd leeg heeft gestaan, gelegen. PORTUGAL In de laatste dagen heeft de politie verscheidene karabijnen en revolvers ^n beslag genomen bij verdachte per sonen, die thans onder politietoezicht zijn gesteld. RUSLAND. Dinsdag heeft een bende roovers van ongeveer 25 man op het station te No- wogroedok in het gouvernement Grodno een aanval gedaan op een passagiers- trein, in welks goederenwagen een bedrag van 100.000 roebel zou worden vervoerd. Een bom, die een der roo vers wilde slingeren, ontplofte in zijn handen, doodde hem zelf en wondde 2 treinbeambten. Na een vruchtelooxe beschieting van den goederenwagen grepen de roovers tien paarden, die op het station stonden, en maakten zich daarmede uit de voeten. TURKIJE Er ligt in de haven van Konstanti- nopel een geheimzinnig jacht, waarvan men de bestemming niet weet. Er loopen geruchten, dat de Sultan het jacht zou hebben gehuurd, om er in de ure des gevaars mee te kunnen vluchten. Een deel van 's Sultans schatten zou reeds aan boord zijn ge bracht. AMERIKA De Noor Adolph Henryk Lindstrum heeft volbracht, wat voor hem aan geen mensch is gelukt en wat na hem misschien wel nooit meer aan een sterveling zal gelukken. Het is de eenige mensch, die er in geslaagd is per schip de beide Amerika's om te varen. Lind3trum was een der tocht- genooten van Sverdrup aan boord van de Fram, gedurende de expeditie naar de Jones-sond en de Westkust van El- lesmereland. Later nam hij deel aan den beroemden tocht van Amundsen met de Gjóa. Men weet, dat de Gjöa, na uit Christiania te zijn vertrokken, »Laat de gure winter beven, »Dat al 't geurig groen bederft, Liefde's bloemen blijven leven. >Laat er sterven, wat er sterft." Het venster werd zacht geopend. >Johannamijne geliefde Johanna riep hij en sloeg zijnen arm on haar middel »Spreek zachter, Peterwant vader ontwaakt >Wees niet bezorgd, hij slaapt, en de ouderdom slaapt vast." »Wat zijt gij koud »De nachtwind is scherp!" >Ach Peter! als gij mij lief hebt, verlaat mij ik smeek het u bij mijne liefde »Of ik u lief heb? Ach Johanna! ik bemin u vurig en sedert lang! En nu zoude ik van u scheiden Het venster was opengebleven. Van uit de liude klonk het lied, dat hij zoo eveu gezongen had. Als door den bliksem getroffen, rukte I zich Johanna uit de haar omklemmende armen los. Zij stond eene minuut lang oubewee; lijk, en als het ware versteend. De maan brak tnsschen twee wolken door, en wierp haar licht in het vertrek. Als een wit marmeren beeld stond xij daar maar toch schoon. Het lange haar golfde ongedwongen langs de schou ders zij haalde met moeite adem, en ijzingwekkend was de blik, dien zij op de linde wierp, en de gestalte, welke zij daar zag. Het venster opende zich wijd, en we der sprong een man in het vertrek. Ach gilde Johanna, terwijl zij ontzet terugdeinsde. »Wat scheelt u? Johauna, vroeg de binnenkomende, die niemand anders dan Peter was. »Wie is daar?" prevelde zij, en wees met bevende hand naar de alkoof. En daar zagen beide duidelijk het lijk van Antou met gespleten hoofd op het bed liggen. Ontzettend schouwspel Op het hoofdkussen zat een zwarte vogel, die met de vlerken sloeg. Den volgenden morgen vond men twee. lichamen op den grond uitgestrekt. Peter was dood Johanna ontwaakte tot levenslange waanzinnigheid. EINDE.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1