24e Jaarg. l\o. 36. Zaterdag 8 Aug1908. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V].aanderen. F. hli LOIYV Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Bblgië 70 Cent. Afzoüderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Uit tal van plaatsen langs den Rijn komen berichten over de feestelijke ontvangst, die men Zeppelin en zijn luchtschip heeft bereid. Te Straatsburg was de hoofdkerk met talrijke wappe rende vlaggen versierd, en zat een militaire kapel in den toren, die er lustig op losblies, een feestcommissie uit voorname burgers wuifde van een platform Zeppelin uit naam van de burgerij toe. Nergens dacht men meer aan werken. In de dorpen lieten de veldarbeiders den oogst in den steek en liep jong en oud naar de hoogste punten, om hot luchtschip tb zien voor bijkomen. De schoolkinderen zongen de Wacht am Rhein. Langs de heir- wegen bewogen zich dichte drommen te voet, op fietsen, in rijtuigen, in auto mobielen. De Badeusehe Kamers te Karlsruhe verdaagden hare vergade ringen en begaven zich met een groot deel van de burgerij naar Maxau aan den Rijn. In Mannheim bulderden mortieren en lieten alle schepen in de haven misthoorns en fluiten werken. Te Worms was een heel regiment infanterie langs de rivier opgesteld. Overal luidden de feest- en storm klokken. En de menschen op de daken rekten hun halzen uit en juichten als bezetenen het luchtschip toe, dat met zijne rate lende schroeven en de vaart van een sneltrein op Mainz aan stevende. De luchtreizigers wuifden terug en wierpen (Naar het Hoogduitsch.) Zoo als men tiacl kunnen voorzien, gebeurde het. Peter had Johanna allerliefst gevonden, en werd des te hartstochtelijker op haar verliefd, daar hij zoo even van haar aan staand huwelijk gehoord had. Zoo haakt de mensch gewoodijk met de grootste drift naar hetgeen hem het meest ontoe- reikbaar is. Twee maanden bleven hem nog over, om zijn medeminnaar uit deu zadel te lichten. Twee maanden een korte tijd voor ieder ander dan voor hem, die bij zijn regement voor een geheel onver- dienstelijken knaap gegolden had. De houding is een eigenaardig iets. Ofschoon hij zijne nette uniform had afgelegd, ofschoon hij zich nu gelijk de andere boeren kleedde, die kleeding stond hem geheel anders. Wanneer hij, de hupsche jongeling, nu maar wilde, moesten de harten van alle meisjes in het dorp zich voor hem ontsluiten. Maar Johanna alleen beviel hem, en Johanna beminde Anton Daarom leden ook alle listen en kunstenarijen van Peter schipbreuk. briefkaarten met groeten of telegram men voor het hoofdkwartier te Frie- drichshafen uit. Het was tot Nierstein toe één lange triomftocht, en overal gingen de menschen naar huis onder den indruk, dat zij iets wonderbaarlijks en grootsch aanschouwd hadden. FRANKRIJK. Er is in verband met de mislukte etmaal-staking te Parijs nog een inci dent voorgekomen, dat wel even mag worden vermeld. Maandagmiddag werd uit een dei- ramen van de tweede verdieping van de Arbeidsbeurs plotseling een roode vlag gestoken, waaraan een beeld vaó de republiek met een touw om den hals was vastgebonden. Noblot, een regee- ringsambtenaar die aan de Arbeidsbeurs verbonden is, gelastte de onverwylde inhaling van de vlag en herplaatsing van 't beeld der Republiek op 't voet stuk, waarvan het was afgehaald. De betoogers weigerden, waarop Noblot de deuren van de Arbeidsbeurs liet sluiten. Dit wekte de woede der menigte op men wilde den ambteuaar te lijf. Inmiddels hadden de betoogers met de roode vlag deze ingehaald en het beeld der Retiubliek weer op het voet stuk geplaatst. Daarna poogden zij het gebouw te verlaten. Eindelijk kregen zij een deur open en verwijderden zich maar agenten in burgerkleeding achter volgden hen en op de boulevard Ma genta werden vier der betoogers aan gehouden en gearresteerd. Twee an deren werdén gegrepen op de place de la République. Daarbij werd door een En toch ontmoette zij hem overal, toch had hij altijd eenige vleierijen vóórhaar gereed, die hij haar in het oor fluisterde. Bij den dans drukte hij haar vluchtig de hand zij waren toch bloedverwanten, en dit verontschuldigde de vertrouwe lijkheid. Johanna verdroeg alles met geduld en onderwerping. Anton had nog niets opgemerkten hoe angstig was zij niet bezorgd, dat hij iets bemerken zoude want Zij kende zijn hartstochtelijk op- bruischend karakter, en moest voor eeue botsing tusschen de twee medeminnaars vreezen. De tijd vervloog met arendsvlerken. Het was 's avonds voor Allerheiligen. Nog slechts weinige dagen, en Johanna zoude met den bruidskrans den naam van vrouw* aannemen. Zij bewoonde met haren vader, een huisje, het laatste van het dorp, dicht bij het bosch gelegen. De woonkamer en het vertrek van haren vader waren gelijk gronds; zij zelve huisde op de eerste verdieping, waarop men langs een trap klom, die veel naar een ladder geleek. Zij was '8 avonds alleen thuis en wachtte haren bruidegom. De deur opent zich, zij ziet iemand komen maar het is Anton niet, neen, het is Peter de soldaat die, pas uit de herberg geko men, door den wijn is opgewonden. Johanna beefde. der betoogers een revolverschot gelost, dat een agent in het been trof. De wond is niet zeer ernstigen de man heeft er al een pleister op gekregen in den vorm van een groote gouden me daille. Het voorstel daartoe is uitgegaan van Lépineen Clemenceau zelf heeft het goedgekeurd. Als antwoord op de eischen van de werklieden in het bouwvak hebben de Parysche aannemers besloten, vanZater dag 8 Augustus af alle bouwterreinen te Parijs te sluiten. Dientengevolge zullen 15,000 tot 20,000 man werkloos worden. Ook het werk aan vier nieuwe lijnen van den ondergrondschen spoor weg zal stil komen te liggen. Te Puteaux, bij Parijs, is Maandag avond een politieagent bijna gelyncht. Twee werklieden hadden hot met elkaar aan den stok gekregen en maakten elkaar uit voor al wat leelijk was. Een agent kwam er aan te pas en maande de beide scheldende mannen aan, zich kalm te houden. Plotseling viel een der beiden dood neer. Het publiek dacht dat de agent den man had ge slagen of geduwd en ging hem te lijf. Slechts het tijdig opdagen van hulp belette, dat de agent gelyncht werd. Jaume, oud-hoofdinspecteur van de Parijsche veiligheidspolitie, betoogt in den Parijschen Matin, dat Renard, de maltre-d'hötel van den vermoorden wisselagent Rèmy, onschuldig moet zijn aan de misdaad. Courtois alleen meent Jaume is de dader. De misdaad was een jongens-misdaad de ondoordachte daad van een gevaarlijken kwajongen. »Wees onbezorgd, nicht 1" riep Peter op lustigen toon, toen hij deze beweging van haar opmerkte. »Ik ben niet baug, Peterwaarom zoude ik ook bang zijn Maar wilt gij mijnen vader spreken hij is uitge gaan." »Dat weet ik; ik heb hem een half uur van het dorp ontmoet, en juist daarom kom ik hier; want ik heb alleen met u te spreken." »Met mij neef?" »Ja zeker »Zie. nichter zijn reeds twee maan den voorbij, dat gij niets wilt zien noch opmerken, dat gij mij ontwijkt, wan neer ik spreken wil. Te drommelnu zult gij mij aanhooren en mij ook be grijpen, gelijk ik hoop. Zie, de eerste maal, toen ik u zag het was, zoo als gij weet, 's avonds bij den dans zeide ik u reeds hoezeer ik u beminde! Eu gelooft gij, dat mijne liefde sedert dien tijd niet toegenomen is? Nu, een, twee, drie, nicht! gij moet mij trou wen Wat voor zotte taal spreekt gij nu hernam Johanna, »gij weet immers, dat ik binnen weinige dagen Anton's vrouw word Meisje gij jaagt mij, te drommelal het bloed naar het hoofd, wan Deer gij van dien lompen vlegel spreekt. Wilt gij hem trouwen Ik duld het niet, hoort gij ik wil het niet Cremeentefina nciën Men schrijft uit de provincie Gro ningen aan de N. R. Ct. De minister Heemskerk verzamelt thans tal van bouwstoffen, ter voorbe reiding van een wetsvoorstel betreffende den financieelen nood der gemeenten. De Gedeputeerde Staten der verschil lende provinciën moeten over dat on derwerp advies uitbrengen, doch aan enkele burgemeesters der plattelands gemeenten wordt mede hunne meaning gevraagd. De burgemeesters in Gro- ningén dringen er algemeen, op aan het platteland te helpen, door aan de gemeenten de bevoegdheid te verleenen hoofdelyken omslag te heffen van de inkomsten, genoten uit vaste goederen, welke gelegen zijn, binnen de gemeente en behooreu aan uitwonende eigenaars. Wat vroeger een uitzondering was is in de laatste jaren regel geworden, nl. dat grondeigenaars op gevorderden leef tijd zich gaan vestigen in de centra van het verkeer, en het beheer der boerderij opdragen aan een auder of ze desnoods verhuren. De, gemeente mist daardoor de inkomsten uit den hootdelijken omslag in de eerste plaats, - maar middellijk uog meer, daar ten gevolge van het vertrek de gebouwen minder goed onderhouden worden en de ambachtslieden daardoor minder verdienen. Nederland en Venezuela. De Staatscourant bevat de volgende mededeeling i Peter »Ik wil er niets meer van hooren Gij moet ja zeggen, en wel terstond Dit zeggende, deed hij eenige schreden voorwaarts. Zij sprong op, en liep naar de deur, maar de soldaat kwam haar voor, schoof den grendel toe, en riep op zegevierenden toon »Nu zijn wij met ons tweeën, nicht Johanna schreeuwde om hulp. »Zwiig, zeg ik u er komt niemand Ziet gij nu, wie de sterkste is be hoef ik nu nog mijne liefde op de knieën te belijden »Geen stap nader! riep liet meisje, en hare oogen begonnen te fonkelen. Maar hij was reeds aan liare zijde en wilde hare hand grijpen. Toen greep zij een mes, dat op tafel naast haar lag, leuude met den rug tegen den muur, en riep, den gewapendeu arm opheffen de »Kom nu nader Peter aarzelde. Hij overwoog de kansen van den strijd, en vond ze niet in zijn voordeel. Johan na was een sterk meisje haar derhalve, terwijl zij gewapend was, nog meer te tergen, was zoo veel, als zijnen dood te gemoet rennen. De soldaat erkende zich voor overwonnen, op ie zwijgend de deur, en vertrok zond, :- een woord te spreken, maar met een hart kokende van woede. Johanna zag hem zich .verwijderen; zij sloot haastig de deur eu schoof er

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1