Binnenland. Gemengd Nieuws. bijnen van het raodel-Madsen. Baarde Braziliaansche regeering nu ook nog by de Engelsche werven waar de slag schepen op stapel staan, heeft aange drongen op vervroegde levering, en daarvoor aanzienlyke premie» heeft beloofd, kan hetgeen verbazing wekken dat dit alles bij de Argentijnen een gevoel van ongerustheid heeft gewekt, temeer waar men in Argentinië over de eigenlijke bedoeling van Brazilië met deze wapeningen vrijwel in het duister verkeert. Nederland en Venezuela. Volgens een telegram uit Caracas, over Port of Spain, van 31 Juli heeft president Castro de exequaturs van de Nederlandsche consuls en vice- consuls ingetrokken. De Minister van buitenlandsche zaken Paul deelde aan de Nederlandsche re geering mede dat als beleedigingen van Venezuela worden beschouwd, naast den brief van den heer De Reus, het feit dat de Gelderland in gebreke bleef de Venezolaansche vlag te salueeren, de aanval op den Venezolaanschen consul te Willemstad, de schending van het consulaat en de afrukking van het consulaire wapenschild. Bij het departement van koloniën zijn ontvangen telegrammen van Cu- ra9ao, gedateerd 1 Augustus, houdende de officieele regeeringsmededeeling dat Venezuela niet zal kunnen voortgaan met het onderhouden van vriendschap pelijke relaties zoolang geen satisfactie gegeven is voor de „beleedigingen en tekortkomingen" zooals dezer dagen zijn vermeld. Een brief aan den Minister van Buiten landsche zaken bevat nog de mede- deeling dat het bezoek van de Gelder land aan Venezuela plaats had binnen een jaar sedert het vorig bezoek. De opmerkzaamheid van de autori teiten is hierop gevestigd. Een te New-York uit Caracas ont vangen bericht meldt dat, naar men aldaar beweert het geschil tusschen Castro en Nederland waarschijnlijk minder ernstig zal blijken. Venezuela acht het optreden tegen De Reus vol komen gerechtvaardigd door zijn be leedigenden brief in Hou en Trou. Men beschouwt een gewapend op treden een dwaasheid. »Het gaat niet slecht," zeide de soldaat, die den dans met verveling had aange zien. Waarlijk, het gaat niet slecht, maar het is nog niet het rechte. Ik zal u eens laten zien, hoe men in het gar nizoen danst." En terwijl hij met wegsleepende be valligheid van een' onwederstaanbaren overwinnaar zich den knevel met de linkerhand opstreek, reikte hij JohanDa den rechter ten dans aan, en voerde, tot verbazing der toeschouwers, eenen dans uit, als ware hij in het ballet geweest, en eindigde met haar twee of drie ma len in eenen kring rond te draaien, te kussen en zacht in het oor te fluisteren Op mijne eerik ben geheel op u ver liefd 1" Men ziet het, de soldaat verloor geen oogenblik. Maar ditmaal bloosde Johanna niet zij. verbleekte. Anton had van dit alles niets opge merkt. Nu naderde de vader van Johanna den soldaat, en klopte hem op den schouder, zeggende»Gij zult weldra bruidleider zijn, mijn jongen »Bruidleider, oom? hoe zoo?" »Uwe nicht trouwt aanstaande kermis met Anton, die daar ginds staat, gij kent hem toch, uwen ouden kameraad Wordt vervolgd.) De Kamer van Koophandel en Nij verheid op Curasao, het Bestuur van het Algemeen A'ederlandsch Verbond, groep Nederiandsche Antillen, en het Bestuur van de Nederlandsche Vereeniging Onze Vloot, afdeeling Curasao, hebben zich tot de koningin gewend met ver zoek ten sterkste te willen aandringen bij de Ministers van Koloniën en Bui tenlandsche Zaken, dat zij het ten spoedigste daarheen mogen leiden, dat de verhouding van Venezuela tot Cu- rayao afdoende worde geregeld, meer dere waarborgen worden verkregen dat de thans bestaande toestanden in de toekomst niet meer voorkomen en de Nederlandsche vlag meer worde ontzien. Cipriano Castro. Aan een karakterschets, welke het Kamerlid de heer Van Kol in zijn boek over West-Indie van president Castro indertijd heeft gegeven is het volgende ontleend. Cipriano Castro is ongeveer 42 jaar oudde taaie volharding van het Itali- aansche ras is hem eigen zijn dapper heid is bewonderenswaardig, zijn bru taliteit en energie zijn grenzeloos bij deinst voor niets terug om zijn doel te bereiken en zijn hebzucht en lusten bot te vieren. Met een handvol aan hangers daalde hij uit het gebergte naar beneden, versloeg zijn tegenstan ders in den bloedigen slag bij Tocuyeto (1500 dooden en gewonden) en trok zegevierend Caracas binnen. Toen hij bij La Victoria met 4000 man troepen en nagenoeg zonder ammunitie door de 10.000 man van Matos omsingeld was, vocht hij zelf mede met den Mauser in de hand, dronken van den vroegen ochtend tot den laten avond. Zonder verraad en met een weinig discipline ware Matos toen als over winnaar uit den strijd getreden, doch elk zijner generaals vocht naar eigen inzichten, één liet de spoorbaan naar Caracas open en een trein met patronen binnen. Castro hernieuwde den aanval, doodde meer dan 2000 vijanden, en ternauwernood slaagde zijn mededinger er in door de vlucht zijn leven te redden. De macht van Castro is grooter dan ooit, straffeloos kan hij de wetten ver treden, hij heerscht als een Romeinsche tiran, als een Nero in miniatuur. Hij heeft overal zijn spionnen, tot zelfs in Curayaohet briefgeheim wordt er stelselmatig geschonden, geen enkel blad durft een eigen meening uiten, geen mond een krenkend woord over hem sprekenzijn politieke tegenstan der» werden te Caracas opgesloten in cellen die boven de riolen uitkomen slecht gevoed, meestal ziek, harder behandeld dan gr «weldader» zien zij uit naar den dood als naar hun redder. Allen vreezen hem, en zijn optreden wordt brutaler dan ooit; om de mach- telooze dreigementen der Groote Mo gendheden geeft hij niets. Zijn gunste lingen worden met schatten overladen in zijn paleis viert hy ware orgieën, geen vrouw is veilig voor zijn lusten, en om een jong Fransch meisje uitzijn satyrklauwen te redden, moest de con sul haar persoonlijk naar het stoomschip te La Gruyara brengen. Eén woord dat hem kwetst, wordt onmiddellijk door zijn trawanten gestraftéén lied dat men zingt en dat hem niet wel gevallig is, doet den zanger kennis maken met den kerkertoen ik te Caracas was, werd alle muziek in de concertzalen verboden. Aan de table d'höte durft men nauwelijks zijn naam fluisterenalles verarmt, alles zucht onder zijn despotie, doch allen buigen het hoofd en zwijgen, sidderend voor dezen Venezolaanschen „Terreur". Cipriano Castro is een klein, nietig ventje met grove zinnelijke gelaats trekken, een hoog voorhoofd, en een bleek gelaat, door een zwarten baard omkranst. Vurig redenaar, dapper aan voerder, wordt „El Carito" („de kleine korporaal" in navolging van Napoleon I) op de handen gedragen doorzijn troepen. Hij zelf gelooft zich „un instrumento de la Providencia Divina", een werk tuig in Gods hand. Zijn ideaal is het stichten eener Zuid-Amerikaansche Unie waarin hij oppermachtig heerschen zal." Hij vreest niet alleen voor de gevolgen van het afbreken der onderhandelingen met de mogendheden waarmee hij achtereenvolgens in twist geraakte, niet maar streeft daar zelfs naar, zooals hij heeft verklaard. AXEL, 4 Augustus 1908. De gehouden collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, heeft in Zeeuwsch-Vlaanderen (O. D.) het vol gende opgebracht Axel f 12,12, Boschkapelle f6,01, Clinge f2,45, Graauw f 4,20, Hengstdijk f 1,03, Hoek f 19,65, Hontenisse f 13,64, Hulst f5,34, Koewacht f 1,68, Ossenisse f 4,55, Overslag f 2,61, Philippine f 4,82, Sas van Gent f 4,50, St. Jansteen f 1,88, Stoppeldijk f 11,85, Terneuzen f 19,605, Westdorpe f7,10, Zaamslag f 13,82, Zuiddorpe f 1,95, totaal f 138,805. De heer V. te Hulst werd Don derdagmiddag, toen hij op de slikken en schorren bij den Emmapolder aan het jagen was, door het opkomende water verrast, dat hem van den vasten wal afsneed en steeds hooger klom. Ten laatste werd hij door een per soon op den dijk opgemerkt, die ter stond een paar schippers waarschuwde, welke haastig naar hem toe roeiden, en hem uit zijn netelige postitie ver losten, daar het water hem reeds tot de knieën reikte, en het gevaar bestond door den sterken stroom te worden meegesleurd. De heer V., die voortdurend met den hoed had gezwaaid om de aandacht te trekken, beloonde de schippers elk met 5 en schonk eveneens f 5 aan den man, die hem het eerst had opge merkt. M. Crt. Gisteren zijn naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht de gebroeders J. en M. L., van Neuzen, benevens A. L., van Hoek. De eerste werd door den eigenaar betrapt op diefstal in den Willemskerke- polder in den nacht van Vrijdag op Zaterdag en overgeleverd aan den in specteur van politie te Neuzen. Hy wees als mededader aan vroegere dergelijke diefstallen aan den derde en deze daarop den tweede. M. L. ontkentde anderen bekennen zich aan diefstallen van konynen en veldvruchten schuldig gemaakt te hebben. Te 's Hertogenbosch is o. a. ge slaagd voor de hoofdakte de heer A. F. Scheurman van Stoppeldijk. Naar men uit Zeeuwsch-Vlaande ren W. D. aan de M. Ct. schryft, is namens den Minister van Oorlog aan de schietvereenigingen kennis gegeven dat vqortaan op kosten van het Rijk geen officieren instructeurs meer worden be schikbaar gesteld voor het schietonder- richt. Nu zal de liefhebberij daarvoor wel spoedig verflauwen Als hoofd der school te Nieuwe- sluis gemeente Breskens, is benoemd de heer M. Eijke te Middelburg. Met 1 Aug. is bevorderd tot kommies 2e kl. bij de directe belastingen de kommies 3e kl. H. Sinke te Aarden- burg. Zondagavond omstreeks tien uur werden de bewoners van den Sleepers singel te Middelburg opgeschrikt door het hooren van een viertal schoten. Wat was er gebeurd De achttienjarige J. V., kellner, had een revolverschot gelost op de even eens achttienjarige dienstbode C. J., wonende aldaar, en haar in 't gelaat getroffen. Zij was met haar drie zusterj van de kermis teruggekeerd, toen, vlak bij haar huis op den hoek van den Singel en den doorgang naast de hout zagerij der firma wed. De Broekert en Co., V. haar achterop kwam en zijn daad pleegde. De kogel drong haar in de bovenlip, sloeg een tand uit en bleet in de rechter wang zitten. Vreeselijk bloedende, liep het meisje zoo hard mogelijk naar huis. Haar ouders, die eveneens van de kermis huiswaarts keerden, liepen op den Schoorsteenvegerssingel toen de schoten gelost werden. Zij snelden, door een bang voorgevoel toe, en trof fen bij de woning hun dochter geheel bebloed aan. De dader was intusschen het Bolwerk opgeloopen en trachtte zich het leven te benemen, door drie schoten op zich zelf te lossenwelke poging echter mislukte. Begrijpelijker wijze was heel de buurt in opschudding. Een politie-agent, die met zijn echt- genoote juist wilde uitgaan, spoedde zich naar de Markt om hulp en keerde terug, vergezeld van den commissaris en enkele politie-agenten en een me nigte volk. De commissaris stelde een onderzoek ter plaatse in. De dader werd eenigen tyd later op de Markt gearresteerd. De aanleiding tot deze daad moet waarsch ijnlijk gezocht worden in jaloezie V. had n.l. met zijn slachtoffer, ver keering gehadom verschillende re denen was die sedert Pinksteren door haar afgemaakt. V. zon daarom op wraak. Reeds meermalen had hij tegenover anderen verklaard haar wel eens te zullen krijgen. Aan een zuster vertelde hij eenigen tijd geleden dat hij een revolver ge kocht had en dat het binnen kort wel zou gebeuren. Zondagavond heeft hij dus aan zyn voornemen gevolg gegeven. Gelukkig is de verwonding, het meisje toegebracht, niet van ernstigen aard. Dr. Weijl, die de eerste geneeskun dige hulp verleende, verklaarde dat haar toestand bevredigend is. De kogel is nog niet uit de wang verwijderd. M. Ct. Bij het oefenen in het hardloopen viel gistermorgen te Groningen de 20- jarige S. M. L., lid van Gruno, plotseling dood' neer. Zeiljacht verbrand. Op de Zuider zee, ten noorden van Huizen, is Zon dagmorgen te half negen, verbrand het jacht Catriona, eigenaars de heeren Selly en Hogevnning. Als oorzaak wordt genoemd het vlam vatten van het kook- toestel. Na vruchtelooze pogingen tot blussching begaven de drie opvarenden zich op een in der haast uit eenig rondhout samengesteld vlot, waarop zjj twee en een half uur ronddobberden. Toen pikte de sleepboot de Volharding hen op. Het jacht was verzekerd. Zekere P., te Tiel, kreeg onlangs, bij het verrichten van veldarbeid, een onbeduidende wonde aan den duim, waarop aanvankelijk niet werd gelet. Toen de wond verergerde werd getracht genezing te vinden met „huismiddeltjes" o.a. door z.g. „mierekruid" er op te leggen. In plaats van te beteren openbaarden zich verschijnselen van bloedvergiftiging reeds door het geheele lichaam, toen de hulp van een genees heer werd ingeroepen. P. is thans overleden. Te Midwolde (Gr.) is gisteren de staking der veldarbeiders ingegaan. Zaterdagavond vergaderde de Christe lijk Protestantsche vakvereeniging van landarbeiders, tot welke vergadering ook niet aangesloten veldwerkers toe gang hadden. Van de 320 arbeiders te Midwolde waren ruim 100 aanwezig

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2