.i Jii LSLiitü JVo. 34. Zaterdag I Augustus 1908. 24e J aan*. J f U 11 M i w e Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. ÏUELIYIAV Buitenland. FEUILLETON. De tweede Bali-expeditie Binnenland. 1 €1 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Maandagmiddag is een nieuwe lucht ballon van de Saksische vereeniging voor luchtscheepvaart door den bliksem getroffen. Het nieuwe luchtschip is gedoopt Zeppelin. Om 12 uur 's'mid dags steeg de ballon op by Dresden. In het schuitje zaten I)r. Ernemann en professor Poeppel. Zij zouden twee dagen in het luchtruim blijven. Eenige uren na de opstijging zweefde de ballon boven Mittlachberg in Bohemen, toen daar een hevig on weder uitbarstte. De ballon was toen 3000 meter hoog. Het is wonderlijk goed afgeloopen. De bliksem sloeg in het schuitje, zonder de inzittenden te wonden. Ook de ballon zelf bleef onbeschadigd. De luchtreizigers maakten na den slag toch maar zoo vlug mogelijk, dat zij de lucht uitkwamen, en in enkele minuten had den zij het lijf geborgen op den vasten grond. ENGELAND. De Mooren hebben onlangs den Engelschman Kennedy gevat, maar hebben hem weer laten loopen. Zou het niet zijn, vroeg Dinsdag in het Lager huis een lid, omdat de Engelsche re geering bekend had gemaakt, dat zij geen losgeld zou betalen En zou zij zich voortaan daaraan houden Mi nister Grey zeiAls Engelsche onder danen, voor hun genoegen of voor eigen zaken uit, door roovers worden gepakt, zal de schatkist geen geld voor losgeld IN ONZE OOST. 4) 24 April—17 Mei 1908. (Slot.) Tegen 4 uur in den morgen kwamen de vivres aan, waarop officieren zoowel als soldaten hongerig aanvielen. Daarna wachtten we nog slechts op het uur, waarop de Volgende wacht ons zou af lossen, want na ruim vijftig uren onaf gebroken spannendeu dienst, hadden we rust voor alles noodig. Toen Dinsdag 29 April aanbrak, vielen we dan ook doodvermoeid op onze legerplaats neer en vergaten weldra alle zorgen in een langdurigen vasten slaap. In den namiddag wakker geworden, gingen we in een naburige kali flink baden en daarna een kijkje nemen in het inwendige van de poeri. Dat de Balineesche ambachtslieden bij hun Euro- peesche collega's in het geheel niet achter staan, bewezen ons de mooie poorten, beelden en zinnebeeldige voorstelliugen, die in hout zoowel als in hardsteen zeer kunstig uitgebeiteld waren. Jammer, dat de verwaarloozing ^n onzindelijkheid den grootschen indruk van die bouw werken zeer verzwakte. De buit uit geven of voorschieten. Al wie daarop rekent, stelt zich aan teleurstelling bloot. JAPAN. Berichten, welke te Sjanghai zijn ont vangen uit Kirin in Middfen Mant- sjoerije maken melding van ernstige gevechten in de buurt van de Kore- aansch-Chineesche "grem, tusschen Ja- pansche troepen en Koreaansche op standelingen. In een reeks gevechten bij Wenkes, aan den Koreaanschen kant van de grens, verloren de Japanners 40 man. Van Koreaansche zijde werd aan den strijd deelgenomen door 6000 opstandelingen. De Chineesche autoriteiten in Mant- sjoerije vreezen, dat - mochten de Japanners aanzienlijke versterkingen zenden, de Koreaansche opstandelingen wel eens op Chineesch grondgebied de wijk zouden kunnen nemen, hetgeen natuurlijk zou kunnen leiden tot allerlei verwikkelingen. AMERIKA. President Roosevelt heeft zich bereid verklaard het eere-voorzitterschap te aanvaarden van de Amerikaansche vredes- en arbitrage-liga. Maar de brief, waarin Roosevelt zich daartoe bereid verklaarde, was zeer typisch Roose- veltiaansch. „Wij moeten schreef de President zorgdragen voor 't nemen van afdoende maatregelen om ons te beveiligen tegen ell^en aanvalen tege lijkertijd moeten wij ernaar streven, een doeltreffende wijze van arbitrage te verkrijgen voor alle mogelijke quaes- ties, welke tusschen ons en een buiten- de schatkamers was een bezoek ook overwaard. Behalve uit een paar groote kisten rijksdaalders, bestondeu zijn kost baarste schatten uit allerlei gouden voor werpen, waarvan we het gebruik of de beteekenis soms niet eens kenden. De gevesten hunner krissen, borden, schalen, beeldjes, sirihbakjes, armbanden, ringen, haarspelden, banden om lansen en ge weren. knoppen op stokken en zweepen, enz. enz., dat alles bestond uit massief goud, ingezet met paarlen, diamanten en andere edelgesteenten. De waarde daar van was door geen leek te schatten. Voorts zagen we een groote menigte vogels, een soort duifjes, en zeker een paar honderd vechthanen, die voor den Radja een waarde van verscheidene dui zenden guldens vertegenwoordigden. Wij echter, niet belust op hanengevechten, kqokten daarvan 's avonds een uitmuntend soepje en zochten na den maaltijd spoedig onze slaapplaatsen weer op. Want hoe wel de wachten wat verminderd waren, moest onze groep gedurende den nacht toch weer drie uur voor hare rekening nemen. Den volgenden dag namen we, behalve een deel dat het bivac bleef bewaken, onze wapenen weer op om de omliggende kampongs te doorzoeken. Het doel hiervan was het opsporen vau geweren, kruit en de door ons gevreesde donderbussen. Deze laatste ziju een soort geweren met zeer groote en wijde loopen, waarin men kruit, lood, glas, steen, landsche natie zouden kunnen ontstaan." Dit komt dus neer op Roosevelts oude receptarbritrage is goed, ja voortreffelijk maar laat ons intusschen vooral niet vergeten, een flinke hoe veelheid oorlogsschepen te bouwen. Behalve deze vredes- en arbitrage-liga, bestaat er in de Vereenigde Staten nog een Liga voor den Vrede. Deze orga nisatie beoogt, blijkens haar program, het volgende. Het doel moet zijn, de ca. 80 volken der wereld tezamen een internationalen bond te laten vormen, in den trant van de Unie der Staten van Noord-Amerika. Alle volken zullen zich moeten verbinden tot instandhou ding van den wereldvrede en, indien noodig, gteeds hun toevlucht moeten nemen tot internationale arbitrage. Het algemeen internationaal gerechtshof zal moeten zijn gevestigd in den Haag. Dat zou dan de justitieele organisatie zyn waarnaast een soort wetgevend lichaam zou moeten staan, gevormd door alle leden van alle nationale parlementen. Het uitvoerend gezag zou berusten bij een „vredestichter", te kiezen door ca. 100,000 leiders der publieke opinie over heel de wereld. De uitslag van de (schriftélijke) stem ming voor dien vredestichter zou kunnen worden bekend gemaakt onmiddellijk na afloop van de a.». bijeenkomst te Berlijn, van het congres der interpar lementaire unie. Ofschoon zonder kans, heeft toch de Onafh. Nation. Partij zich een candi- daat gesteld voor het Presidentsschap der Vereenigde Staten. spijkers, enz. stopt en die, op korten afstand van het doel afgeschoten, met één schot dikwyls vele dooden en ge wonden maakt. De bevolking was ver plicht alle vuurwapenen in te leveren, maar hoewel ze een groote verscheiden heid, van de ouderwetsche voorladers en de lange Arabische tot de nieuwe Man chester karabijnen toe, met duizenden vaatjes kruit in het bivac brachten, moesten we toch zelf nog eens een kijkje gaan nemen. Daar er nu van verzet geen sprake meer was, ja de bewoners ons overal reeds met vruchten tegemoet kwamen, was dat een gemakkelijke taak, waarmee we een dag of vijf doorbrachten. Intusschen regelde een Resident het bestuur en liet nog zeventien hoofden, die ook schuldig waren aan den opstand, gevangen nemen en naar Lombok ver roeren, waarheen ze voorloopig verban nen werden. Den 5en Mei verliet het twintigste Bataljon (het 11e bleef daarachter) voor goed het bivac op Kloenkoeng en door kruiste daarna een groot deel van Bali. Ofschoon we sommige dagen nu ook weer zeer vermoeiende marschen maakten, werden ons toch vele moeilijkheden be spaard door de uitstekende kaarten, die we sedert kort van dat eiland bezaten. Merkwaardig is zeker de wijze, waarop we daaraan kwamen. Een kapitein van den Generalen Staf had van te voren, als Arabisch koopman verkleed, daar Nederland en Venezuela. In verband met het conflict in Vene zuela heeft de N. R. Crt. reeds een berekening gemaakt van de sterkte, waarover onze Regeering heeft te be schikken, indien er oorlog mocht komen. Dit is echter niet te hopen, want het zou een dure grap worden en het postje „oorlog" is dunkt ons al hoog genoeg. Volgens genoemd blad dan is onze marine in staat met een uitstekend uitgerust eskader van desgewenscht 11 a 12 schepen met eene kleine 4000 koppen bemand, onder bekwame en energieke aanvoering, de nationale ear en de nationale belangen te dienen op de wijze, die de regeering en de natie zich daarvan voorstellen. Daartegenover kan Venezuela stellen een vloot van drie- kanonneerbooten Restauradorgebouwd in 1883, metende 509 ton en gewapend met 5 stukken) Bolivargebouwd in 1891, van 2600 PK. met 6 kanonnen en twee torpedo- lanceerbuizenMirando, van 200 ton met twee stukken)1 transportschip Zamora1 sleepboot Zumbadoren 1 torpedoboot MorgaritaHet personeel bestaat uit 1 bataljon marine-soldaten. Konden we de vorige maal nog juist mededeelen, dat de Minister van Buiteu- landsche Zaken aan den Minister-Resi dent te Caracas heeft verzocht zich naar Nederland te begeven, thans voegt men daaraan toe, dat zulks geschieden moest, opdat deze zich zou kunnen verant woorden over een van hem afkomstig geruimen tijd rondgezworven en alles in kaart gebracht. Zelfs had hij bij ver schillende vorsten een bezoek in hun poeri gebracht. Op het laatst begon men hem evenwel te wantrouwen en moest hij door de vlucht zijn leven redden. Zijn doel had hij toen echter bereikt. Den 14en Mei kwamen we weer op het zeestrand te Koesambé, ons punt van uitgang, terug, en zouden den volgenden dag naar Java stoomen. DieD avond had er nog een ongelukkig voorval plaats. Een oude zware klapperboom viel om en juist over ons bivac, waardoor een bediende van onzen kapitein verpletterd werd. Daar wij op dat oogenblik nog niet in de legerplaats waren, maar bij den kant der zee zaten, spaarde dit toeval velen onzer het leven. Ondanks de zware branding werden we den volgenden morgen met behulp van prauwen ingescheept op de »Van Imhoff", die 's nachts aangekomen was, en ons weer naar Java moest breugan. Zondagmorgen 17 Mei kwamen we te Tandjong-Priok en een uur daaima op Batavia aan. De tweede Bali-expeditie behoorde tot het verledene. Zou het de laatste .zijn? De Regeering hoopt het zeker, maar zoolang er nog één onafhank i jk vorst op Bali heerscht, gelooven wij dat niet. Y.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1