Gemengd Nieuws. Provinciale Staten van Zeeland. ten van den fruitoogst veel verminderd. Ten deele moet dit geweten worden aan het veelvuldig optreden van scha delijke insecten. Vooral in Noord-Hol land, met name in de Bangert, is de schade, door wintervlinders, bladrollers, Bnuitkevers, enz. aangericht, zeer be duidend. In Limburg deed de ringel- rups veel schade, terwijl in Groningen en Friesland de rupsen erg in de kruis bessen hebben huisgehouden. In Zuid-Limburg, vooral hij Eysden, leden appelen en peren voorts van hagelslag en uit Zuid-Holland wordt bericht, dat ten gevolge van aanhou dende droogte, de vruchten klein zul len blyven en, vooral de appelen, voor een groot deel afvallen. Wat Zeeland betreft, wordt het vol gende medegedeeld De stand van de appelen is op Wal cheren zeer goed, op Zuid-Beveland daarentegen slechts matig. De vooruitzichten van den peren- oogst zijn over het algemeen gunstig. De kersen staan goed op Zuid-Beve land. Op Walcheren en in Zeeuwsch- Vlaanderen is de stand goed. De krieken staan op Zuid-Beveland goed tot zeer goed. De stand van de pruimen is op Wal cheren goed tot zeer goed, daarentegen op Zuid-Bereland vrij slecht. Van roode en witte aalbessen wordt de stand op Oostelijk Zuid-Beveland én in Zeeuwsch-Vlaanderen vrij goed genoemd. De stand van zwarte aal bessen is vrij slecht tot matig in Zuid Beveland, vrij goed in Walcheren en goed in Zeeuwsch-Vlaanderen. Kruisbessen staan op Zuid-Beveland vrij goed, doch op Walcheren matig en in Zeeuwsch-Vlaanderen slecht. Van frambozen is de stand op Wal cheren en Zuid-Beveland goed. De noten staan in deze provincie matig. Aangaande de boomkweekerijen wordt gemeld, dat de vruchtboomen hier en daar van de langdurige droog te geleden hebbenvooral de pas ver plante boomen ondervinden daarvan veel schade. In Zeeland is de stand der vruchtboomen, over het geheel ge nomen, toch nog bevredigend, nl. goed tot zeer goed. In de warmoezerij heeft de droogte ook verschillende gewassen in hunne ontwikkeling belemmerd. De stand van witte en roode kool is, evenals van de savoye kool, op Zuid- Beveland goed. De vroege aardappelen staan op J Walcheren vrij goedde augurken daar seer goed. Van doperwten en peulen werd de stand op Zuid-Beveland goed en op Walcheren matig tot vrij goed genoemd. Schorseneeren staan vrij goed. AXEL, 21 Juli 1908 Tn dit nummer is als feuilleton op genomen het begin eener beschrijving van de tweede expeditie naar Bali, welke door den schrijver, een vroeger inwoner onzer gemeente, zelve is medegemaakt. We twijfelen niet of de lezers zullen met belangstelling van deze «prettig geschreven regelen kennis nemen. Ds. E. H. Broekstra, predikant aan de Geref. Kerk A alhier is beroepen aan die gemeente te Rijnsburg. Tot predikant bij de geref. kerk B te Zaamslag is beroepen dhr. Utten- hout candidaat te Amsterdam. Te Koewacht is tegen 1 Septem ber met algemeene stemmen tot on derwijzeres aan de openbare school be noemd mej. E. Ceelaert te Zundert. Dat de tramplannen tot verbinding van Oostelijk met Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen algemeen instemming vin den, blijkt wel hieruit, dat van de 82 bij de aanleg betrokken polders 79 subsidie hebben toegezegd. Toen Zaterdagavond laat een paar lieden van de kermis te Hoofdplaat huiswaarts keerden, vonden zy onge veer een kwartier buiten die gemeente een jongeling liggen, badende in zijn bloed. Na onderzoek moet gebleken zijn, dat deze jongeling met een mes levens gevaarlijke verwonding was toegebracht waarvan verdacht werd J. B. C., 20 jaren, veldarbeider te Hoofdplaat. Zondagochtend gearresteerd, is deze reeds Maandag gevankelijk naar het Huis van Bewaring te Middelburg over gebracht. Vrijdagavond viel te Sluis het 8 jarig zoontje van H. D., van een schip, waarop hij zat te hengelen, in de kaai en zonk onmiddellijk. Ofschoon de knaap er vrij spoedig uitgehaald werd en dokter Brand geruimen tijd tracht te de levensgeesten weder op te wek ken bleek alles vruchtelooshet kind was dood. uit een donderbus. Luitenant Vastenou en twee fuseliers stierren spoedig aan die verwondingen. Terugtrekkend naar het bivac vonden ze dit evenwel met al hun achtergelaten goederen verbrand en gestolen. Benauwde uren bracht ons troepje daar toen door, want hoewel in allerijl om versterking was gezonden, had ook de Radja zijn volgelingen opgeroepen en bevond zich reeds met een paar duizend gewapenden in de poeri. Den volgenden nacht kwam gelukkig overste Schaueroth hen met twee honderd man schappen ontzetten, want in dien zelfden nacht was door den Radja en de andere hoofden besloten het troepje bij het aan breken vaü den dag aan te vallen en om te brengen. Toen ze 's morgens een flinke macht op de vlakte tegenover zich zagen, trokken ze spoedig in de poeri terug en begonnen deze in geduchten staat van tegenweer te brengen. Hoewel deze anderhalf uur van de kust ver wijderd en ongeveer 800 voet boven den zeespiegel lag, werd ze gedurende de volgende dageD door de twee oorlogs schepen, die voor de kust lagen en in welker nabijheid wij geankerd warec, beschoten, maar, zooals we later zagen, met niet heel veel succes. Om te weten of de radja voor onze komst zich soms nog wilde onderwerpen, werden boden uitgezonden en hem een ultimatum ge steld. Het antwoord was, dat we konden komen de maaltijd zou gereed staan, 't jongetje van de fiets in het diepe kanaal en verdronk voor de oogeu van vaderDeze is radeloos. Roekelooze ouders. Een afschuwlijk ongeval wordt uit Natal gemeld. Er was te Durban een feest georganiseerd door de brandweer, en als slotstuk der feestelijkheid zou een vertooning worden gegeven van een redding van drie kinderen uit een brandend gebouw. Dit was daarvoor speciaal opgericht. Twee der kinderen, negen en zeven jaar, waren zoons van een brandmeester, de derde was een achtjarig zoontje van een stoker. Door een vergissing bij het seingeven werd het gebouw aangestoken vijf min. vóór den vastgestelden tijd. De red- dingszak, waarmede men de kinderen had willen redden, was nog niet aan gebracht, en door het hoog opslaan der vlammen kon dit ook niet gebeuren. Twee der kinderen sprongen, maar be kwamen zulke wonden dat ze dadelijk stiervenen de derde viel achterover in de vlammen. Verscheiden brand weermannen kregen ook verwondin- Zondagmiddag had te Den Dungen een droevig ongeluk plaats. Mej. A. v. de W. aldaar, die zich met fietsrijden aan 't vermaken was, reed op 't 6 jarig dochtertje v. B. aldaar, met 't droevij gevolg, dat het kind een uur later overleed. Men begrijpt de droefheid der ouders en de verslagenheid van mej. v. d. W. Het ongeluk is aan een bijzonder toeval toe te schrijven. Het kind kwam uit een zijweg geloopen, zonder dat het opgemerkt kon worden, voor dat het ongeluk plaats had. Een ingezetene van Nijkerk wil de bij een dokter zijn zoontje van 11 jaar de amandelen doen wegnemen. Onder de operatie schijnt het ventje zich plotseling bewogen te hebben, met het ontzettend gevolg, dat de strot werd afgesneden en de dood onmiddel lijk volgde. Een vreeselijk ongeluk gebeurde Zaterdagavond te Zwolle. De heer L. wilde een eindje fietsen en nam z'n 7- jarig zoontje mee, voorop de fiets. Hoe 't precies kwam is niet te zeggen, maar by de brug over de Willemsvaart, viel d. w. z. een feestmaal voor de zijnen als wij verslagen wareD. Twee dagen daarna zagen we dat dit letterlijk waai was. Hij was dus vast besloten. Wordt vervolgd In de vergadering van Vrijdag werd o. m. zonder hoofd, stemming goedge keurd het voorstel van Ged. Staten, om aan het bestuur der Vereeniging Vereenigde Handswerklieden te Neuzen, ten behoeve van de onder zijn beheer staande avondvakschool, voor 1909,1910 en 1911 een jaarlijksch subsidie van 200 te verleenen onder voorwaarde a. dat door de gemeente Neuzen ten minste 125 en door belangstellenden ten minste 125 per jaar worde bij gedragen b. dat jaarlijks worden overgelegd een verslag van den toestand der school en een afschrift van de begrooting en de rekening. In twee der afdeelingen vereenigde men zich geheel met het voorstel van Ged. Staten ook in de andere afdeeling, doch onder opmerking van één lid, dat het adres der vereeniging zeer slecht is gesteld, getuige meer bijzonder de twee laatste alinea's. Eveneens werd aangenomen het voor stel om Ged. Staten te machtigen, onder de gebruikelijke voorwaarden, hetzij in het openbaar, hetzij onder de hand, te verkoopen eenige perceelen, tolpalen en andere voorwerpen, welke bestemd zijn ten dienste der tolheffing op de wegen in onderhoud bij de provincie, gelegen in de gemeenten Groede, IJzendijke, Oostburg, Axel en Hontenisse. Een en ander te leveren op of na 1 Mei 1909. In behandeling kwam ook het voorstel om aan den polder Oud beoosten-Blij- bezuiden een renteloos voorschot te ver leenen van een derde der kosten, tot een maximum van 9000, voor de bestrating met keien van de volgende wegen lo. den Oudenweg (no. 11 van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Koewacht), van het begin van den weg tot de Koestraat 2o. de Koestraat (no. 16 van dien ligger) met de aansluiting aan de kei- baan in de Tweede verkorting 3o. den Noordelijken dijk van den Oud-beoosten-Blij-polder bezuiden (boven- weg) (no. 17a van dien ligger) 4o. bet nog onverharde gedeelte van de Klapstraat (no. 18 van dien ligger onder bepaling a. dat op de genoemde wegen geen tol worde geheven b. dat de voorwaarden, vastgesteld bij besluit van 10 November 1882 no. 15 Provbi no. 117 van 1882) van toepassing zijn, behoudens, wat punt 1 aangaat, dat de teruggaaf van de voor- geschotene som telken jare zal plaats hebben met een of meer twintigtse gedeelten en, wat punt 2 betreft, dat de jaarlijksche teruggaaf zal geschieden vóór 1 Dec., de eerste maal in het jaar, brovinc volgende op dat, waarin het renteloos Haar voorschot is verstrekten Irenge c. dat ten genoegen van Ged. Staten pdake zekerheid worde gegeven van de ver- |emakl harding der wegen, leidende van de Men Klapstraat tot de verharde baan in de kan de Axelsche straat. Ben dl In alle afdeelingen vereenigde men Iran bi zich met dit voorstel, dat zonder hoold. I Dit stemming werd aangenomen. preede Het voorstel om af te wijzen het I Daai verzoek van Th. Weemaes te Nieuw- jvan d Namen (gemeente Clinge) om subsidie [dat me uit de provinciale fondsen voor zijn De wagendienst tusschen Hulst en Nieuw- rijtuige Namen, werd gewijzigd. bracht: Ged. Staten vonden in het afdeelings- de hee verslag aanleiding om voor te stellen het I Ven hieronder volgende besluit te nemenjaan da aan Th. Weemaes gedurende den tijd [stil he van twee en een half jaar, ingaande te gev 1 Juli 1908, voor zijn wagendienst kramw tusschen Hulst en Nieuw-Namen (ge- I Uit meente Clinge) een subsidie te verleenen jcorresj van 70 per jaar, onder voorwaardejeen tr; lo. dat ten minste tweemaal daags, wnover zonder verplichting voor den Zondag, I Vóór eene reis wordt gemaakt van Hulst het ni< naar Nieuw-Namen en terugweg I 2o. dat de dienst wordt uitgevoerd Jop der met, ter beoordeeling van Ged. Staten, [door Z voldoend ingerichte wagens Verc 3o. dat elke maand aan Ged. Staten lo opgave wordt gedaan van het aantal omnibi vervoerde passagiersjftn& 4o. dat door de gemeenten Hulst en van 2( Clinge voor den dienst een subsidie Jbondei wordt verleend te zamen van ten minste 3o. ƒ30 'sjaars; en 5o. dat vóór de betaalbaarstelling ten termij genoegen van Ged. Staten het bewijs lengen wordt overgelegd, dat het sub 4o ge- Jwerkii ëischte subsidie is toegezegd. mijn Het voorstel werd aangenomen met De 37 tegen 3 stemmen. inden Door Ged. Staten wordt voorgesteld Uit om aan de commissie van toezicht op Van I de proefvelden in Zeeland voor het overtu jaar 1908 een crediet te openen van leggen f 100 tot het aanleggen van schoolproef- overzi velden bij door het rijk gesubsidieerde Beveli cursussen in landbouwkunde, onder stoom voorwaardentenges lo dat door het ryk een gelijk bedrag niet» voor dat doel worde beschikbaar gesteld; Jwegin 2o. dat aan Ged. Staten worde inge- Paard( zonden eene rekening en verantwoor- Dat ding van alle ter zake ontvangen en js 0V( uitgegeven gelden, onder bijvoeging Un d< van een verslag. f$°rre» In alle afdeelingen vereenigde men den zich met dit voorstel, dat zonder hoofd, de las stemming werd aangenomen. 1908, Het voorstel om aan de Maatschappij van h ter bevordering van landbouw en veeteelt in j aan d Zeeland voor de jaren 1909 en 1910 een [zitting crediet te openen ter bevordering en I De aanmoediging van de verbetering der heer paardenfokkerij in dit gewest, tot een dep d maximum van ƒ3550 'sjaars, werdPÜ ze z. h. s. aangenomen, onder de volgende j Ur voorwaardende co lo. dat door de Maatschappij voorvcrbii hetzelfde doel eene jaarlijksche bijdrage weert van ten minste 400 worde verleend; Wa 2o. dat de keuringen geschieden over- trent eenkomstig het door Ged. Staten goed-|f>ebas gekeurde reglementverbe 3o. dat de voor het einde van ieder vrywt jaar aan Ged. Staten in te zenden ver- Het antwoording van alle in dat jaar gedane Slater uitgaven, door de noodige bescheiden aaap toegelicht, aan de goedkeuring van dat, Kruin college worde onderworpen, met bij- overg voeging van de kwitantiën van alle Ur betalingen de som van 3 te boven weak gaande. echen Na de behandeling der verschillende partic voorstellen werd de heer Van Rompu viacii in de gelegenheid gesteld om te ant- hrege woorden op de vragen, welke ten op- Hei zichte van de verbinding VlakeHans-' "itvo* weert gesteld werden door het lid Van! Waesberghe in de avondzitting van J] Dinsdag 7 dezer, vermeld in ons nummer van 11 Juli d. a. v. De omnibusdienst Hans weert—Vlake In is herhaaldelijk in de vergaderingen plaat: van de commissie van toezicht op den te Hi

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2