24-e Jaarg. i\o. 31. Woensdag 22 Juli 1908. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IMELEMAX, Buitenland. FEUILLETON. De tweede Baii-expeditie Binnenland. Landbouw. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Bilgié 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. ENGELAND. Volgens een bericht uit Birmingham hebben stakende mijnwerkers Vrijdag te Adamville een trein aangevallen, die werkwilligen aanbracht. Daarbij werd een politieagent gedood, die in den trein was, en vijftien van die werkwil ligen gewond. Dadelijk is er een trein met politie heengestuurd en troepen worden gereedgehouden. RUSLAND. Te Odessa zijn door de ontploffing van een bom, die een arbeider in een zak bij zich droeg, 6 personen, van wie twee kinderen, zwaar gewond. De arbeider, die de bom bij zich had, werd het hoofd van het lichaam gescheurd. TURKIJE. Een ooggetuige verhaalt als volgt den moordaanslag op generaal Sadik pasja aan boord van de Sidon Zondagochtend 1.1. te 8 uur bevond Sadik zich op het dek en stond kalm met een ander te praten, toen een persoon vijf schoten op hem loste uit een revolver. De generaal viel en de aanvaller, die in elke hand een revol ver had, dreigde iedereen neer te schieten die hem naderde. Niemand waagde het den gewonden generaal te naderen, die er met heel veel moeite in slaagde naar een der kajuiten te kruipen. Er ontstond een paniek on der de passagiers, onder wie zich een aantal Turksche officieren en andere IN ONZE OOST. 24 April17 Mei 1908. Groot was de opwinding den 9en April te Batavia, en vooral in de militaire kampementen aldaar, toen van de oorlogs schepen, die voor Bali lagen, door middel van draadlooze telegraphie geseind was, dat een gedeelte van dat eiland in opstand gekomen was en de twee com pagnieën van het 11e Bataljon, die na de eerste expeditie in 1906 daar gebleven waren, dringend versterking behoefden. En slechts enkele uren daarna wist ieder, dat de Commandant van het Ned.-Indische leger ons Bataljon, n.l. het twintigste, aangewezen had, om de rust aldaar te herstellen. Na eenige drukke dagen van voorbereiding was het Bataljon oorlogs vaardig en gereed tot vertrek, hetgeen 24 April moest plaats hebben. Het geheel, onder bevel van Majoor Snebbvanger, bestond uit twee Euro- peesche en twee Inlandsche compagnieën, deze elk gecommandeerd door een kapi tein met twee peletonscommandanten, en, onderofficieren en korporaals inbegrepen, te zamen uit ruim zeshonderd geweer- dragenden. Hieraan werden nog toe- Turken bevonden. Geen hunner deed ook maar een poging om den moorde naar te knevelen. Ten laatste bewaak ten twee ordonnans-officieren van den generaal, die met revolvers voorzien waren, den aanvaller, tot het schip Maandagochtend in de Dardamellen aankwam. Op een sein van den kapi tein verschenen de Fransche consul en Turksche militaire overheden met een gewapende macht aan boord, die zich van den moordenaar meester maakten en hem aan wal brachten. Het is een Albanees. Vóór men hem arresteerde, had hij getracht zich te ontkleeden, blijkbaar met het doel over boord te springen. De kapitein weigerde de andere passagiers naar Konstantinopel te brengen en zette hen in de Darda- nellen aan wal. De Sidon bracht den gewonden generaal naar Konstantinopel en ook den mufti, die in Saloniki ge vaarlijk gewond was. Eer het schip Saloniki verliet, brak er brand uit, maar die werd spoedig gebluscht. Men vermoedt, dat het hier een geval van brandstichting was, welke aan politieke beweegredenen wordt toegeschreven. PERZIE. Het ambtelijke Petersburgsche Tele- graafagentschap publiceert het volgen de telegram uit Tabris „Opnieuw is de telegrafische gemeen schap met Rusland verbroken. De afloop van het bombardement waaraan de stadswijk, waarin de revolutionairen zich ophouden, heeft blootgestaan, schijnt niet beslissend te zyn geweest. Satar Kan, de aanvoerder der revolu- gevoegd een kleine afdeeling van de Genie, Cavalerie. Artillerie en ongeveer honderd dwangarbeiders; deze laatsten, allen gevangen Atjehers, tot het dragen van munitie, vivres en andere noodza kelijke behoeften. Bijna zou ik vergeten, zeker omdat we hare hulp gelukkig bijna niet noodig hebben gehad, dat ook een afdeeling van den Geneeskundigen Dienst, het bataljon vergezelde. Een R. K. pastoor vertegenwoordigde de geheele geestelijkheid bij den troep. 's Morgens 24 April dan spoorden we naar Tandjong-Priokshaven en werden ingescheept op de >Van den Bosch*, een der grootste booten van de Pakketvaart maatschappij. Om 10 uur werd het anker gelicht, eu door duizenden toe schouwers nagewuifd, verlieten we de haven en stoomden de kalme Java Zee in. Waar een toerist zoo'n zeereisje langs de Noordkust van Java, Madoera, en Bali heerlijk zou vinden, daar waren wij, die reeds meermalen een tochtje van eenige dagen door den warmen Archipel maakten, echter verheugd, toen we op Zondagavond 26 April ankerdeu aan de Zuid-Oostkust van het beruchte eiland. Hoewel het mijn plan niet is, een beschrijving van Bali en de toestanden aldaar te geven, dien ik tot goed begrip toch het een en ander daaromtrent mede te deelen. Bali, hoewel een der kleinste eilanden, ongeveer x/4 van Nederland, is een der tionairen, en zijn volgelingen houden hun stellinge'n nog steeds bezet. De ruiters van Rakim Kan (die het bevel voert over de regeeringstroepen) hebben Donderdag tal van huizen in de buitenwijken geplunderd. Vrijdag was alles rustig. De lieden van de op roerige wyk hebben een telegram ge zonden aan den Sjah waarin zij om vergiffenis vragen. De bazaars zijn nog altijd geslotenen dientengevolge lijdt de handel zeer." Een weer later te Petersburg ont vangen telegram behelst, dat in den loop van het bombardement 17 Russische onderdanen werden gedood. De Rus sische minister van buitenlandsche za ken wacht op een rapport met volle dige bijzonderheden, dat zal worden ingezonden door den Russischen gezant- te Teheran, vóór in dezen van Rus sischen kant stappen kunnen worden EERSTE KAMER. In zij a antwoord op het voorloopig verslag verklaart de Minister van Ma rine bezwaar te moeten maken tegen het permanent stationneeren van een oorlogsschip op of bij de Schelde, met het oog op een geregelde oefening van het personeel. Doorloopend is te Vlis- singen een kanonneerboot gestation- neerd. En zoodra ook maar eenigszins noodig, kunnen zonder verwijl één of meer oofiogsschepen naar de Schelde gezonden worden. mooiste en vruchtbaarste van geheel Indië. Noch op Sumatra, noch op Java zagen we zulke mooie rijstvelden en klapperbosscheu. Runderen worden als slachtvee uitge voerd naar alle andere eilanden varkens kweekt men in een verbazend groot aantal. Langs de kusten doet men aan vischvangst en zoutbereiding. Paardjes vindt men er weinig,de Balinees ge bruikt ze als lastdier, alleen de hoofden hebben rijpaarden. De wegen, hoewel uitmuntend aangelegd, (Java kan daaraan nog een voorbeeld nemen) zijn ongeschikt voor voertuigen; ze liggen tamelijk vlak, maar daar het terrein bergachtig is, wordt de overgang naar een hooger vlakge- deelte gevormd door een steile steenen helling, die onregelmatig trapsgewijze oploopt. De bevolking kon zeer wel varend ziju, want de Balineezen zijn niet alleen flink eu krachtig gebouwd, maar ook zeer arbeidzaam. Ze staan voor een gedeelte nog onder het bestuur van radja's (vorsten), die zich tegenover hen geheel onafhankelijk gevoelen en ook zeer moeilijk de inmenging in hun zaken van het Ned. Gouvernement, of zooals zij noemen van »de Compenie*, kunnen dulden. Hunne onderdanen zuigen ze op allerlei wijzen uitongehinderd neemt een hoofd hun vrouwen of jonge dochters, zoowel als de beste runderen afzilver geld mogen zij niet bezitten, maar bij hem inleveren al het werk voor hem In de gisteren gehouden zittiDg dier Kamer zijn aangenomen onderscheide ne wetsontwerpen, onder meer de schutterij-vergoedingen, invoering van den Amsterdamschen tijd als wettely- ken tijd en wijziging der posterijwet, beoogende tariefsverlaging. TWEEDE KAMER. Tot uitvoering ran het voornemen, door den Minister van Oorlog bij de toelichting van het wetsonderwerp tot nadere vaststelling van het XlIIe Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1908 medegedeeld betrekkelijk de sol dij-herziening, is thans een wetsonder werp ingediend tot weeral verhooging der Oorlog#begrooting voor dit jaar. Het wetsonderwerp heeft o. m. ten doel, de positie van het kader te ver beteren, ten einde daardoor zooveel te gemoet te komen aan grootendeels bil ly ke klachten, als te geraken tot eene behoorlijke aanvulling der onderofficiers rangen. Overzicht stand fruit enz. In de St. Ort. no. 166 is opgenomen een overzicht van den stand van het fruit, der warmoezerij-ge wassen en van de vruchtboomen in de boomkweeke- rijen op 12 Juli 1908, met medewer king der Rijkstuinbouwleeraren samen gesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten van de directie van den landbouw. Sinds het vorige oogstoverzicht van 1 Juni verscheen, zijn de vooruitzich- geschiedt onbetaald en bij oorlog, ook tusschen de radja's onderling, waagt elke Balinees voor zijn vorst het leven. De »adat* schrijft dat voor, en die is hem heilig. De poeri (versterking) waarin de vorst woont, is omgeven door 3 k 4 M. hooge en bijna 1 M. dikke muren. Vier mooi bewerkte poorten, aan elke vleugel één, versierd met allerlei Boed- histische beelden geven toegang tot het inwendige. Daar vindt men zijn woningen en die zijner vele vrouwen, schatkamers, een tempel, raadzaal, stallen, enz. waar- tu8schen men bijna verdwaald loopt, daar de meeste gebouwtjes afzonderlijk nog door een flinke muur omringd zijn. Een versterking dus, die, goed verdedigd, een vijand handen vol werk kan geven. Was het in 1906 de radja van Den Passer, die met al de zijnen liever den dood zocht, dan zich te onderwerpen aan de eischen van de Regeering, nu was het de machtige radja van Kloenkoeng, bij gestaan door die van Gelgel, Saria en de hoofden van enkele kleinere kampongs, die ons gezag in sommige diugen wei gerde te erkennen. Een afdeeling van 35 manschappen van het 11e Bataljon, dat op Den Passer in garnizoen ligt, was op meerdaagsche oefening en had een bivac betrokken in de nabijheid van Kloenkoeng. Den 17en April op marsch van daar naar Lebie werden ze plotseling overvallen en werden er tien gewond tengevolge van een schot

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1