oSCilE !Vo. 29. Woensdag IS 1908. 2ie »fnar£. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsch-VI aan der e n. F- DIELEMAS, 18. 08, Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Belgiï 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Gent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. bij Wei repe m d Oc imeli unie go >opei ord« 190 4 °l inne ,msli oppe 3ldijl ooldi >7. Hul SVOOl IS. ENGELAND. De Lusitania heeft andermaal zich zelf overtroffen. Toen het schip Vrij dagnacht om 2.11 bij Sandy Hook aan kwam, had het de reis van Queenstown af in 4 dagen 19 uur en 36 minuten volbracht, d. i. 32 minuten korter dan zijn vorige snelste reis en 39 minuten korter dan de snelste reis van de Mauretania. De gemiddelde snelheid was 25.01 knoop. Ook heeft de Lusi tania nu het grootste aantal zeemijlen in een etmaal afgelegd, n.l. 643. ITALIË. De gemeenteraad van Rome heeft met 57 tegen 3 stemmen besloten tot de afschaffing van alle godsdienston derwijs op de scholen. Vrijdagochtend zijn op verschillende plaatsen van de provincie Udine aard schokken gevoeld. Schade is er niet aangericht, maar de bevolking moet zeer verschrikt zijn. RUSLAND. Een zaak die veel van zich doet spreken, en waarover toch geen woord in de kranten heeft gestaan, is het duel tusschen twee jongelui uit de hoogste aristocratie, tusschen graaf Manteufel en graaf Samarokof-Elston, waarbij de laatste, een jongmensch van 25 jaar, gedood werd. Het duel had 1.1. Zaterdagavond plaats op het land goed van prins Beloselski-Beloserski, op het eiland Krestofski, een van de vlak REISSCHETSEN. De lindeboom voor de pastorij wordt reeds groener, zoodat wij als onder een groen gewelf wonen. Alle morgens voedert Maria in den tuin de hoenders. De musschen stelen daarbij als raven, wel ergert zich de haan er over, maar hij kan het niet veranderen. In het groene verscholen plekje in het woud, waar de heldere bron ont springt, was Maria gisteren bezig om haren hals en hare armen te wasschen. Benijdenswaardige bron 1 De hals van het meisje is zoo wit of er witte leliën op bloeiden. Moorkopje zit reeds eenige dagen op drie allerliefste eitjes te broeien. Ik breng haar getrouw haar voedsel en wissel haar nu en dan eens af. Ons kroost van verleden jaar woont hier in de nabijheid, het is een lichtzinnig volk, dat zich om zijne ouders niet bekom mert. Gisteren bracht de schoone, deftige jonge heer den predikant weer een be- zoek. Maria was juist bezig hare bloe men te begieten, toen hij het tuinhek bij de stasl gelegen eilanden in de Newadelta. Het is nog niet lang ge leden, dat hier op dezelfde plaats een duel plaats vond tusschen prins Na poleon Murat en een zeeofficier. De zoons van prins Beloselski-Beloserski zijn beide officieren van het garderegement, en gelden als specialiteiten op het gebied, van duels. Het landgoed op Krestofski wordt, als onaantastbaar gebied, als een zeer geëigende plaats voor duels be schouwd. De politie wordt op het landgoed niet toegelaten, en kan dus niet tusschen beide komen, zooals zij nu nog pas gedaan heeft, toen de Doema- afgevaardigden Pergament (kadet) en Markof (uiterste rechterzijde) met elkaar zouden duelleeren. De in het duel op Krestofski gevallen Samarokof, die, zooals de bladen Vrijdag mochten mel den, plotseling gestorven is, hoort tot den allerhoogsten adel van Rusland en is op verschillende wijzen met het geslacht Romanof geparenteerd. De vader van graaf Samarokof-Elston, die, na zijn huwelijk met prinses Joesoepot, den vollen naam van prins Joesoepof graaf Samarokof-Elston voert, is chef van het garderegiment, een der hoogste militaire eereposten. De jonge Sama rokof was student geweest aan de Pe- tersburgsche universiteit en zou juist in dit jaar zijn militaire loopbaan be ginnen in het regiment zijns vaders. Hij deed wat aan literatuur en was, zooals de bladen vertellen, een veel belovend jongmensch met talent. Ten bewijze in hoe hoog aanzien de Samarokof's staan, die behalve een grooten naam, een ontzaggelijk ver- binnen kwam, waar hij zijn paard aan had vastgebonden. Zij verschrikte zoo, dat zij den gieter bijna uit de hand liet vallen. De jonge heer spreekt met den ouden heer zeer geleerd, en als hij met Maria spreekt zijn zijne woorden als honig zoo zoet. Het schoone slot, dat zoo heerlijk blinkt in de avondzon en zoo gastvrij van uit de groene bergen schijnt te wenken is zijn eigendom. Toen de flinke ruiter afscheid had genomen, bleef Maria nog lang stil staan om hem na te zien. Zij geleek eene kleine hei lige, zoo heerlijk bestraalde haar de on dergaande zon. Schoon bloeiden de appelboomen en de kastanjes en het graan golft in groe ne golven over het veld. De oude pre dikant is dikwerf in zijnen tuin bezig, terwijl Maria langs den oever der beek wandelt, die met vergeet-mij-nietjes als bezaaid is. Het zal een vruchtbaar jaar wezen gisteren hadden wij een zwaar onweder, zoodat Moorkopje al wat bang werd. In de verte was brand, doordien de bliksem in het oude jachthu s aan den ingang van het bosch was geslagen. Een treurig geluid, dat gelui der brand klokken. Na het onweder was de avond wonderschoon, en de zon liet bij haar ondergaan eene geheel verfrischte aarde achter. De jonge heer komt thans bijna dage mogen bezitten, diene het feit, dat bij den lijkdienst, die Maandag bij het onder bloemen begraven lijk van den jongen man gehouden werd, alle groot vorsten tegenwoordig waren, die zich op 'toogenblik in da residentie ophou den. Daar was grootvorst Wladimir met grootvorstin Maria Pawlowna, hun dochter Helene Wladimirowna met haar man prins Nicolaas van Griekenland, grootvorst Konstantijn met zijn zuster, de Koningin van Griekenland, verder nog drie grootvorsten, zonen van groot vorsten, zonen van grootvorst Michael, broer van keizer Alexander II. De oorzaak van dit deul was een heel gewone geschiedenis, zooals die zooveel voorkomen onder de Russische aristocraten, die in 'tkort hierop neer komt, dat de jonge graat Samarokof- Elston in een, naar den zin van graaf Manteufel, te intieme verhouding stond tot diens vrouw. Naar men weet te vertellen, waren de bewuste dame en Samarokof het al vroeger eens geweest, maar Samarokof's ouders hadden zich tegen een huwelijk verzet. Daarna trouwde zij een ander, graaf Manteufel, onder belofte aan Samarokof, dadelijk na haar huwelijk haar man te verlaten en met hem naar Parijs te gaan. Dit moet ze dan ook hebben gedaan, en wel onmiddellijk na de trouwplechtig heid. Manteufel heeft zich nu gewroken. Hij is ook garde-officier, en geldt voor een uitstekend schutter. Hij trof zijn tegenstander onmiddellijk in 't hart. De Beurscourant maakt melding van drie terechtstellingen door den strop lijkshet schjjnt dat hij de lieve Maria bemint. Dikwijls wandelen zij te zamen in den tuingisteren bleef hij zelfs den geheelen avond en zat onder den ouden lindeboom mee aan den avonddisch. Nooit heb ik Maria zoo opgeruimd gezien. De jasmijn en de akazia verspreidden eenen heerlijken geur. Als ik zoo met Moorkopje in het nest je zit en de regen het uitvliegen belet, dan spreken wij veel over de bergen en zeeën, die wij over gevlogen zijn. Hoe ver zou het van hier wel wezen, tot het eiland Elephantine De centifolium be gint ook reeds te bloeien in den pastorij - tuin. Gisteren kwam hier de jonge heer met een fraaien wagen, om Maria met haren vader tot een plezierritje af te halen. De rozen staan in vollen bloei. Op het gelaat van Maria rust sedert den avond, dat de avondster zoo vriendelijk scheen en zij den jongen heer langs een gedeelte van het dorp uitgeleide deed, eene trek van onuitsprekelijk geluk. Het is de schoone tijd van rozenbloei en jeug dige liefde. Gisteren heeft Moorkopje een lief meisje en heden twee fiksche jongens uitgebroed. Nu moet ik door storm en regen uit om muggen te zoekende kinderen hebben een' wonderlijken eet- en 17 terdoodveroordeelingen te St. Petersburg. AMERIKA. Deze week is te New York een merk waardig staaltje vertoond van snelle rechtspraak. In den nacht van Woens dag op Donderdag klom een dief langs de brandladder van het hotel Belmont naar boven en drong door het raam binnen in een kamer op de 14e ver dieping. Daar logeerden een majoor Cookson en zijn vrouw. De dief bond de dame vast in haar bedwaardoor zij ont waakte en begon te gillen. De echt genoot, aldus wakker geschrikt, wierp zich op den inbreker en hield hem vast tot hulp kwam opdagen. De man werd in 't bezit bevonden van twee revolvers, een mes, een paar dieven lantaarns en eenige fleschjes met ver- doovende vochten. Donderdagmorgen werd de dief door een „grand jury" in staat van beschuldiging gesteld 's middags kwam zijn zaak voor den rechter en werd de dief veroordeeld tot een langdurige gevangenisstraf. De buitengewone spoed in dit geval betracht, wordt verklaard uit het feit, dat Cookson en zijn vrouw met een boot, die Donderdag uit New York vertrok, naar Europa wilden en reeds voor den nacht, waarin zij aan een poging tot diefstal bloot stonden, hun biljetten hadden genomen. De gesnapte dief maakte deze snelle rechtsbedeeling mogely k door „schuldig" te pleiten. De procedure kon daardoor worden bekort. lust, vooral de jongens doen liever in het geheel de snaveltjes niet weerdicht en zijn ware gulzigaards, maar het meis je is veel bescheidener. Wij hebbeu veel genoegen in de kinderen. En toch Hoe lang zal 't duren, dat het volkje uitvliegt en niet meer om zijne ouders denkt, die toch zoo trouw hebben ge zorgd Gisteren nog stal mijn jongen van verleden jaar, die drie huizen van hier woont, mij de meeste muggen, die ik voor de kleine bestemd had, voor den neus weg. Onder alle dorpsklokken klinkt de onze het schoonst, vooral des avonds als de zon onder is en wij te zamen in het nestje zitten, zoodat de klank door de groene bladeren trilt. Gisteren ben ik eens naar het stadje Laubenheim gevlo gen, dat juist achter de bergeu ligt. Daar heeft men de vrome gewoonte de zon bij schoone lenteavonden, met koraal gezang te begraven. Wat zinkt de heer lijke zon plechtig naar beneden onder het heilige gezang De jonge heer van het slot is zeker vertrokken, want dikwijls wandelt Maria alleen langs den weg van waar hij ge woonlijk kwam. Langer dan een kwar tier staat zij somtijds uit te zien, dan keert zij stil naar haar kamertje terug en weent zeer bitterlijk. Maar voor dat zij bij haren vader komt, wascht zij

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1