Gemengd Nieuws. te heropenen. Maar dezen weigerden, wijl zij vreesden dat de bazaars weer zouden worden leeggeroofd. Daar in de stad brood en andere levensmiddelen begonnen te ontbreken werd de stemming der bevolking steeds meer verbitterd. De weigering van de kooplieden was de druppel, die den beker deed overloopen en tegen den middag begon het vechten opnieuw. Volgens de laatst ontvangen berichten bleef het gevecht bepaald tot de armere wijken. Er bestaat geen gevaar voor de buitenlanders. De afloop van den strijd is nog niet bekend. AXEL, 7 Juli 1908. In den nacht van Zondag op Maandag zijn alhier in de Oude Stad vermoedelijk door een losloopenden hond eenige konijnen van een weduwe doodgebeten. Een wielrijder kwam Vrijdagavond aan den Buthdijk zoodanig te vallen, dat hij zich erg aan een schouder be zeerde en heelkundige hulp moest in roepen. Bij den ongelukkigen staat waarin de zijpaden op dien dijk ver- keeren, is zulks niet te verwonderen. Gisteren kreeg een landbouwers knecht van den heer B. Puijlaert onder de gemeente Zuiddorpe bij het aan spannen van 2 paarden van een der dieren zoo'n slag, dat het dijbeen ont wricht en ernstig verwond werd. Door spoedige geneeskundige hulp is het mogen gelukken het been weer in te zetten. - - In de Donderdag te Neuzen gehou den vergadering van de aandeelhouders der Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent werden de winst- en verliesrekening, benevens de balans over het afgeloopen jaar vastgesteld. Aan geleverde bieten werd uitbetaald f631.834.28 op gemid deld per 1000 Kg. f 11.78. Door den voordeeligen verkoop van het nieuwe product, de gedroogde pulp, werd de invloed van duurdere exploitatie door stijging der prijzen van fabricatiemid- delen en hoogere intrestrekening, be nevens meer betaalde werkloonen met gevoeld. In de campagne, die van 14 Oct. tot 21 Dec. duurde, werden totaal 43.800.000 beeten verwerkt die bij levering een gemiddeld gehalte hadden van 16.36 tegen 16.48 °/0 in het vorig jaar. Het hoogste en laagste gehalte was resp. De schoonste jonkvrouw zetelt, Daar boven wonderbaar; Haar edelgesteenten blinken, Zij karnt haar gouden haar. De kam is van goud en schittert. Zij zingt een lied daarbij Een lied van wonderschoone En treffende melody. Een schipper, daarheen gevaren. Hoort bevend naar het lied En zag daar boven de jonkvrouw, De klippen zag hij niet. Toen zonk in de blauwe golven De schipper met zijn boot. En Lorelei's wonder zingen Was de oorzaak van zijn dood. De zon is reeds onder. Minder en minder wordt de gloed van de Lorelei. Eene zachte avondklok doet zich hooren uit de kleine kapel aan den Rijnoever. Morgen slaap en droom ik t. huis XIV. (Pastorij Lindenrust in t Nassausche i Niets is te vergelijken met de vreugde, waarmee wij gisteren over de groene bergen vlogen, toen het dal onzer inwo ning zich aan ons oog vertoonde. Geen Nijldal, geen Sicilië, geen Napelsche zee boezem, geen meer van Como, niets dat tegen het lieve dorpje Lindenrust kan opwegen. De oude predikant plukte juist violierau en anjers in den •pastorij- 19.1 en 12.8 18.7 en 12.9 in de vorige campagne. j Een voorstel om de prijsverhoogmg voor op het terrein der geleverde beeten te verhoogen van 50 op 75 cent per 100 Kg. werd met 99 tegen 96 stemmen verworpen. In eene op 6 Maart gehouden buiten gewone vergadering werd aanvaard de richting bij de fabriek van Steffens Bruhverfahren, eene verandering in de werkwijze, die in staat zal stellen sui- kerpulp te produceeren, welke een hoogere waarde heeft dan gedroogde pulp. Door een der aandeelhouders werd den leden ten sterkste aangeraden met die suikerpulp voor veevoeder een proef te némen, en dte te gebruiken in plaats van beeten voor veevoeder te houden. Hem is toch door ter ana- liseering ingezonden monsters gebleken dat de voedingswaarde van bewaarde beeten in zeer sterke mate vermindert. Veel roordeeliger is het dus, zoo voor de fabriek als voor de leden zelve, de beeten ter verwerking naar de fabriek te zenden op tijdstip dat ze hun volle suikergehalte bezitten, en voor veevoe der aan te koopen suikerpulp, die hare volle voedingswaarde behoudt. Tot lid der financieele commissie werd benoemd de heer G. Vogelvanger te Hulst en tot plaatsvervanger de heer A. E. C. Kruijsse te Axel. M. Cr. r— Op de voordracht ter benoeming eener onderwijzeres te Nieuw Namen (Clinge) komen voor de dames Blijden steijn en Sarneel te Kloosterzande, Keij ser te Rapenburg en Herreygers te Neuzen. Bij Kon. besluit zijn in de pro vincie Zeeland benoemd tot gezworene van het waterschap Cadzand A. I Leenhouts Iz., te Zuidzandevan den Bontepolder V. Cortvriendt, te Hoek; van den Van Alsteinpolder A. Staal, te Graauw van den Koudepolder J. C. de Jonge te Hoek van het waterschap Groede en Baanst J. A. Risseeuw te Groede; van den Melopolder J. F. Ver straaten te Graauwvan het water schap de Vereenigde polders van Osse nisse P. de Wael Jz. te Ossenisse van het waterschap Groot St. Anna en Nieuwetoren I. de Hullu Jz. te Nieuw vliet. Verder is benoemd tot lid van het bestuur van het waterschap der Sluis a d Wielingen A. A. Hendrikse te IJzen dijke. Luchtverschijnsel. In tal van bladen zoowel binnen als buitenlandsche, ko men nog velerlei mededeelingen voor omtrent het fraaie luchtverschijnsel, Dinsdag en Woensdag ook te Axel aan den Noordelijken hemel zichtbaar. Donderdagavond vertoonde het zich niet. Maar de hemel was toch in het Noorden veel lichter dan in normale gevallen. Sommige waarnemers rangschikken het verschijnsel onder de buitengewone „schemeringskleuren", andere spreken van lichtende nachtwolken". De direc teur van de Treptow-sterrenwacht dacht aan een electrisch verschijnsel. De waarschijnlijkheid pleit echter voor een schemerings verschijnsel. De hoofddirecteur van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt, de heer Van Everdingen. schrijft daarom trent aan de Prov. Gron. Crt. De verklaring voor het sterke licht, dat in de laatste nachten den noorde lijken hemel kleurde, moet waarschijn lijk gezocht worden in terugkaatsing van het zonnelicht door zeer hooge Cirrus (veder) wolken of door hoog zwe vende stofmassa's, terwijl de bijzondere helderheid van het verschijnsel ver klaard wordt door de doorzichtigheid der onderste luchtlagen, welke ons overdag den prachtigen blauwen hemel doet aanschouwen. Den 30en 's avonds vertoonden die wolken, te De Bilt ge zien, een zeer gelijkmatige structuur den 1 en waren ze meer gegolfd en was het kleurenspel dientengevolge ook meer afwisselend. Het verschijnsel komt dus in de klasse der buitenge wone schemeringsverschijnselen, die in dezen tijd van het jaar, nu de zon slechts een 15" onder den horizon zinkt, het sterkst kunnen ziju van Noorder licht kan geen sprake zijn. Eerst later wanneer bekeud wordt, over welk deel van den aardbol deze verschijnselen zichtbaar waren, zal men kunnen na gaan, of cirrus-wolken dan wel stof massa'» de oorzaak waren. tuin, toen ik met Moorkopje aankwam Hij richtte zich dadelijk op, toen hij ons gekweel hoorde. »Mariariep hij, »ik seloof dat onze zwaluwen er weer zijn Maria zijne dochter kwam in den tuin. O! wat is zij schoon gewor den, maar ook ernstiger. Zij springt niet meer over bedden en banken als vroeger. Zoodra de oude predikant zich overtuigd had, dat wij er waren, ging hij naar zijne vriendelijke studeerkamer, die op den tuin uitziet. Daar schreef hij in een aanteekenboekWoensdag, 11 April. Komst der eerste zwaluwen. Dat was het dagboek der ontwakende natuur. De oude man is een trouwe waar nemer. Ons nestje onder het vooruitstekend dak van de pastorij heeft zich, niettegen staande al de winterstormen, vrij goed gehouden en heeft slechts weinig her stellingen noodig. Als altijd hadden de gemeene musschen het in bezit geno men, onbeschaamder volk is er op de wereld niet. Intusschen maakten wij weinig komplementen met de indringers. De oude musch wilde maar volstrekt niet wijken, zoodat eindelijk Moorkdpje, die zeer driftig worden kon, haar met haren snavel tegen het vel stootte. Het wijfje schreeuwde geweldig toen het er uit moest en bracht de geheele buurt in beweging. Niet minder dan vijftig musschen haalde het bij elkander, die alle op het dak van de pastorij gingen Volgens de opgave van het bureau Veritas vergingen gedurende de maand Mei jl. met inbegrip der afgekeurde vaartuigen 40 zeilschepen, waaron der twee Nederlandsche, en 34 stoom- booten, waaronder één Nederlandsche. De oorzaken der rampen worden op gegeven als volgtZeilschepen ge strand 15, aangevaren 6, verbrand 1, gezonken 1. verlaten 1, afgekeurd 15, zonder nieuw» 1. Stoombooten gestiand 13, aangeva ren 4, verbrand 1, gezonken 4, afgekeurd 11, zonder nieuws 1. Ongeluk te Sliedreeht. Omtrent het droevig ongeluk aan de gasfabriek te Sliedreeht, meldt men van daar aan de Dordr. Crt. o.m. nog de volgende bijzonderheden Op het warmste van den dag was de arbeid geruimen tijd gestaakt. Om streeks half acht bevonden zich in den ketel C. 't Jong en J. Mijnster, wonende te Sliedreeht. 't Jong had zijn be wustzijn verloren. Mijnster riep om hulp waarop de directeur W. van Hoe ven, de stoker W. Saarloos en de fitter Harre wij u zich in den ketel begaven. Welk drama in den ketel verder is afgespeeld valt nog niet met zekerheid te constateeren en zal wel niet worden opgehelderd. Zeker schijnt te zijn, dat Harrewijn, een klomp ziende, in het water is gesprongen, zich vasthoudende aan een ijzeren greep en met behulp van Mijnster 't Jong bij ziju been op de stelling getrokken heeft. Inmiddels zitten en ons godslasterlijk beschimpten. Daar wij echter deden of wij er niets van hoordeD, hielden zij van zelf op en sedert hebben' wij ru3t. (Slot volgt. zijn allen bedwelmd geraakt, wat ver haast is naar men ons mededeelt, door de gassen, die uit het in beweging ge-1 komen water opstegen. Op aanwijzingen van den zoon van den heer Van Hoeven, Frits, wiens kloek en vastberaden optreden bewon dering wekte, is zooals reeds werd ge meld, een groot gat boven in den ketel gehakt en is men met behulp van ha-| ken aan het visschen gegaan, want) allen, behalve Harrewijn en 't Jong, die op de stelling lagen waren in het; water gevallen. Eerst werd te voor schijn gebracht 't Jong, daarna Harre wijn, beiden bewusteloos, doch nog teekenen van leven gevende. Beiden kwamen spoedig bij 't Jong is nage noeg hersteld, Harrewijn mocht Vrijdag zijn bed nog niet verlaten. Daarna, 40 minuten na het ongeval, werd op gehaald de directeur, vervolgens "W Saarloos, en eindelijk J. Mijnster. De lijken werden neergelegd in de warande van het huis van den heer Van Hoeven. Onder leiding van dr. Langeveld werd nog beproefd de levensgeesten op te wekken, doch de ongelukkigen had den reeds te lang in het water gelegen, De heer W. van Hoeven was 23 jaren aan de gasfabriek als directeuij verbonden en is zeven jaren als zoo danig werkzaam geweest te Culemborg, Hij laat eene weduwe met 9 kinde ren na. Hij was iemand van groote kunde op het gebied van gastabricage en meermalen werden zijne adviezen, tot zelfs uit het buitenland, ingewonnen] De gemeente verliest in hem een braaj burger. Kerkelijke kringen treft door' zijn dood een gevoelig verlies. Van dt vereeniging Zondagscholen der Ned Herv. Gem. was hij de voorzitter, verj der secretaris van het bestuur vooii Evangelisatie, en secretaris der school] commissie (Chr. onderwijs). Willem Saarloos, 29 jaren, en J. Mijnj ster, 25 jaren, waren beiden gehuwd en laten ieder een vrouw met 3 kinl deren na. Saarloos en Mijnster zijn beiden mei hun gezinnen uit Oud-Beierland naar Sliedreeht gekomen. De zoon van den heer Van Hoe veil heeft een werkzaam aandeel in het t| voorschijn brengen der bewusteloozef en omgekomenen gehad. Kort na ha maken van het gat heeft hij zijn val der nog kunnen grijpen, maar hy moes hem helaas loslaten. De vrouw van den stoker Saarloa bevond zich, tijdens het ongeluk, b(j familie te Oud-Beierland. Haar man die daartoe verlof gekregen had, zo] zich a.s. Zaterdag ook daarheen beg] ven hebben. De deelneming in het lot der naga laten betrekkingen is algemeen. To] laat in den avond bewoog zich eed talrijke schare om en op het terre» der ramp, De justitie heeft op de plaats zeï reeds een onderzoek ingesteld. De weduwe van Mijnster krijgt v»: het Dagblad van Rotterdam een uitkej ring ad f 1000 omdat haar man daard geabonneerd was, en de wed. Saarloi f 500 van De Courant. Het gerucht gaat echter, dat van d Rijksverzekeringsbank geen uitkeerid zal geschieden, omdat Mynster en Sad loos beiden als stoker staan vermei) op de loonlijsten en andere stukken volgens de Ongevallenwet opgemaaki en het werk waarbij zij zijn rerongfl lukt, meer bepaald tot het zinkwerken bedrijf behoorde. Onder een toevloed van meer da tweeduizend menschen werden gistere] middag de 3 slachtoffers van tietongj luk van de gasfabriek achtereenvolgen ter aarde besteld. Bij de beide stoke] voerden de burgemeester en de dire] teur der gasfabriek te Culemborg I woord, aan de groeve van wijlen de directeur eenige sprekers die ook V» Hoeven's werken op godsdienstig terre] herdachten. heen wyze er s deze ontst He dorp He tot c In van tijds valt sterf ziek;

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2