Landbouw. Gemengd Nieuws. op de openbare lagere school te Sluiskil, gemeente Neuzen, alsmede het gelijk soortig geschil tusschen de gemeente besturen van Tienhoven (U.) en Maars- seveen betreffende de toelating van kinderen uit Maarsseveen op de open bare lagere school te Tienhoven, is bij Kon. besluit beslist, dat hier niet aan wezig zijn geschillen waaromtrent door H. M., den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, gehoord, be hoort te worden beslist en zulks omdat 't hier geldt geschillen over ge wone schuldvorderingen, waarvan de beslissing niet krachtens art. 70 der grondwet door de Koningin kan worden gegeven, terwyl 't ook geen geschillen van bestuur betreft, te beslissen krach tens art. 122 der Gemeentewet junctis artt. 147 en 161 der provinciale wet, daar het belang, dat elke gemeente bij de regeling heeft en het aandeel der door ieder van haar te betalen kosten bij overeenkomst, die zich aansluit aan de volgens art. 121 der gemeentewet tot stand gebrachte regeling tusschen de gemeente, is vastgesteld. N. R Ct. Eene aanhoudingsbijdrage van f 100 onder gelijke voorwaarden als boven hengsten geboren in 1906 is toegekend voor Bayard van Ch. L. Hamelinck te Eede, Crouna van H. F. Aernaudts te Sluis Mustafa van H. Bonte te Koewacht. Woensdag is te Tiel de aldaar ge stichte hoefsmidschool, de eerste inrich ting van dergelijken aard in ons land, officieel geopend. Zooals de heer Lovink, directeur ge neraal van den landbouw zeide is men met deze stichting den weg opgegaan, waarop men in de toekomst veel mag verwachten ter verbetering van het byzonder en van de paardenfokkerij in 't algemeen. Paardenkeuringen. Van de 1907 bekroonde vierjarige en oudere merries werden, voor zoover Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, met haar veulen vertoond, en hare eigenaars ontvangen dus een zilveren medaille en f 100, Lies van G. Buijsse te Bier vliet, Cora van J. van der Meulen- Bruijnzeel te Sluis, Poes van W. de Blaeij te Biervliet, Louise en Markiezin de Rosseiynis van Ph J. van Dixhoorn te Axel, Juffrouw van K. van Hoeve te Zaamslag, A'ora van E. B, van Acker te Westdorpe, Tresa van den Koningin Emmapolder, Bertha van J. J. Stael te Clinge. Alleen de medailles worden uitge reikt, als zijnde zonder veulen, voor Vijncke van A. Bonte te St. Kruis, Lopes van Ch. Sturm-De Coster en Vos van E. d,Huyvetter, beiden te Biervliet, Maria van Ph. Jvan Dixhoorn te Axel. De daardoor vervallende prijzen van f 100 komen aan de plaatsvervangsters als opvolgende in het aantal punten op de lijst gebracht en met haar veulen vertoond, t. w. Liza van Iz- de Bruijne te St. Kruis, Liza van J. B. Becu te Breskens, Pluim van Ab. Leenhouts te IJzendijke, Bertha van L. J. Siemens te Zaamslag. De merries, in 1907 als driejarige bekroond, werden alle vertoond, t. w. Meta van P. de Lannoye te Aardenburg, Cora van de Wed. A. Plasschaert te Sluis, Fanny van J. B. v. d. Hemel te Schoondijke, Bertha van W. de Feijter (Plaat), Miss Ella Ross van Ph. J. van Dixhoorn en Mina van F. van Hoeve, alle drie te Axel, en Bertha van P. Cortvriendt te Sluiskil. Bij de onlangs gehouden premiekeu ringen van paarden zijn bekroond de volgende paarden geboren in 1907, met eene aanhoudingsbijdrage van f 50. welke uitbetaald wordt wanneer de merrie in 1909 op eene der Junikeu- ringen vertoond wordt en dan nog het eigendom is van een bewoner der pro vincie Zeeland. Reine van de wed. Jos Daelman te Westdorpe Nora van P. Vael Yse baert te St. Jansteen, Georqette van S. van Doooselaer te Clinge, Flora vanJ. v. d. MeulenBruynzeel te Sluis, Em ma van J. C. Haartsen te Schoondijke, Marie van J. B. Becu te Breskens, Hirondelle van de wed. Jos. Daelman te Westdorpe, Jenny van F. Dekker Wz. te Terneuzen (Coegorspolder), Flora van B. C. Ysebaert te Axel, Bertha van Jos Boon te Koewacht, Palmyra van W. Dieleman Pz. te Axel, Sjo van C. J. Sturm te Biervliet, Keppe van P. B. de Backere te St. Kruis Plaatsvervangsters zijn Kerde van H. de Regt Lz. te Terneuzen Bertha van de wed. Pateer te Kuitaart (Hontenisse). AXEL, 3 Juli 1908. Aan den brieven- en telegrambestel Ier K. R. van Tatenhove is met ingang van 1 October a.s. op zijn verzoek eer vol ontslag verleend. Op de gisteren te Zaamslag ge houden jaarmarkt waren aangevoerd 18 paarden en 26 stuks hoornvee. De premiën, welke bestonden medailles en geldprijzen, werden toe gekend als volgtK. de Koeijer, te Zaamslag f 2,50 voor het grootst aantal paarden door een eigenaar aangevoerd W. Dieleman, te Axel een verguld zil veren medaille voor de schoonste 4- jarige merrie K. de Koeijer, te Zaam slag, 1 verg. zilv. raed. voor ds schoon ste 3-jarige merrie. F. de Jonge, te Boschkapelle f 2.50 voor de beste 2-jarige merrie.^ en A, Dieleman te Boschkapelle f 1.50 voor de beste jaarling. Broekhoven te Sluiskil f 2.50 voor het grootst aantal rundvee, door één eigenaar aangevoerdJoz. Zegers, te Zaamslag, f 5, voor de beste kalfdra gende koeJan Dees, Zaamslag f 5, voor het vetste stuk hoornvee en F C. van Fraaijenhove te Zaamslag f5. voor den schoonsten springstier. De handel was levendig. Door ingelanden van den .Groot en Klein Ferdinanduspolder is besloten om in 't volgend jaar met keien te be straten het nog onverharde zuidelijke deel van de Axelsche straat en het daaraan sluitende, zuidwestwaarts tot het in den polder .Beoostenblij bebos ten" gelegen .Olmendreefje" gedeelte van den dijk tusschen den .Groet Klein Ferdinanduspolder", in de rich ting van het dorp Koewacht. Daar ook reeds in beginsel tot be keiïng van het „Olmendreefje zou zijn besloten, zal door de bestratingen den polder ,Oud Beoostenblij bezuiden' waartoe aan de Provinciale Staten een renteloos voorschot is aangevra eene langgewenschte verbinding door harde wegen tot stand zijn gebracht tusschen verschillenee deelen van gemeente Koewacht en de spoorweg stations van den spoorweg Mechelen— Terneuzen, te Axel en Kijkuit. Een zes-tal douanen der brigade; gestationneerd te Belgisch Koewacht, deden Woensdag een goede vangst. Twee bekende en gevaarlijke veesmok keiaars, De V. en A., bevonden zich in een herberg op Belgisch, voor hen verboden grondgebied, ofschoon zij geregeld dagelijks kwamen. De douanen, wien het recht gegeven was bedoelde personen aan te houden deden een inval in die herberg slaagden na heel wat gestoei en gevecht erin hen te overmeesteren en te boeien. Zij werden gevankelijk naar Moerbeke vervoerd. Beiden kwamen meermalen met de justitie in aanraking en werden wegens verschillende feiten al vaak veroordeeld De V., die een paar weken geleden uit de strafkolonie te Hoogstaaeten ontvluchtte, men kent hem in die streek het best onder de aanduidin ,de rooie Vos", heeft ongeveer 7 en 3l/2 jaar gevangenisstraf voo zijn reke ning. M. Cr. Woensdag vierde de heer H. Koelmans, hoofd der chr. school voor lager en meer uitgebreid lager onder wijs in de Jozinastraat te Neuzen, zijn 25-jarig jubile als hoofd dier school. Door een commissie werd hij in den namiddag van zijne woning afgehaald en geleid in een met planten en vlaggen versierd lokaal. Hem werd door de schoolkinderen een welkomstlied toe gezongen, waarna de voorzitter van het schoolbestuur hem gelukwenschte en namens dat bestuur een eikenhouten schrijfbureau aanbood. Namens de leerlingen ontving de jubilaris een pen dule met coupes, van de onderwijzers un portret in groep, en van de oud leerlingen stoelen, benevens een fauteul. Vele personen en autoriteiten kwa men den jubilaris complimenteeren, die in welgekozen woorden dank be tuigde voor de hem betoonde belang stelling en blijken van waardeering. De schoolkinderen werden door den jubilaris uitgenoodigd een boottocht naar Antwerpen mee te maken, van welk aanbod met graagte gebruik werd gemaakt. Donderdagmorgen ongeveer half acht voer de boot naar Antwerpen met on geveer 300 kinderen, allen met oranje getooid, en 250 ouders of familieleden, onder leiding van-de onderwijzers. Voor de betrekking van onder wijzer met verplichte acte voor de Fransche taal aan school B te Ter Neuzen, heeft zich, na herhaalde oproe ping, geen enkele sollicitant opgedaan. Te Walzoorden werd Zaterdag in het logement van J. F. Adriaansens door het bestuur der waterkeeripg van het cal. waterschap Walzoorden aan besteed het herstel, de vernieuwing het onderhoud tot 30 April 1909 van de aarde kram-, rijs- en glooi- ingswerken aan de Waterkeering van bovengenoemd calamiteuze waterschap. Begrooting ƒ5468.72. Ingeschreven werd door de heeren J. de Jonge, Middelburg, f 5333J van Drongelen, Hoek, f 5298 A. Tho- lens Dzn. Neuzen, 4976 J. Cambeen, Hontenisse, 4843 en J. de Bree Fzn Neuzen, 4745. Dinsdag werden te Biervliet pu bliek geveild voor den heer P. G. de Jonge door notaris Hammacher ruim 40 gemeten bouwla'nd in drie kavels voor 22.300, t. w. Perc. 1, 8.5750 H. in den Koninginnen- polder, voor f 8600 aan den heer G Buijze. (Bij de bedijking in 1894 kocht de heer De Jonge dien kavel voor 3350. Perc. 2, 5.3150 H. in den Oranjepolder voor 7200 aan den heer J. de Ruijscher, Perc. 3, 4,4690 H. aldaar voor 6500 aan den heer F. Babijn Mz. Alle koopers wonen te Biervliet. Die 2 kavels in den Oranjepolder in 1888 publiek verkocht voor 4000. brachten 13.700 op. M. Ct. In de week van 24 tot en met 30 Juni 1908 zijn in Zeeland voorgekomen 1 geval van typhus en febris typhoïdea, en wel te Vlissingen 2 van roodvonk waarvan 1 te Axel en 1 te Krabben dijke en 4 van diphtheritus, waarvan 1 te Hontenisse, 1 te Kerkwerve, 1 Vlissingen en' 1 te Zierikzee. P11 EDIK BEURTEN TE AXEL Zondag 5 Juli 1908. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hu^ Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Voorber. H. Avondm.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. Elzinga, Nam. 2 ure Ds. Elzinga, ^van Kampen.) Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat, Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. N. R. Cr. zelv Een ernstig ongeluk. Donderdagavond omstreeks acht uur had aan de gasfabriek te Sliedrechl een zeer ernstig ongeluk plaats. Een der gasketels was in reparatie, 's Mor gens was men er aan bezig geweest, doch de werkzaamheden toen uitgesteld tot 's avonds, als wanneer men, inge- olge uitdrukkelijken last van den di recteur, niet langer dan een half uur achtereen in den ketel zou mogen wer ken. Vier personen, nl. de gasfitter) Hirrewijn, de metselaar 't Jong en de stokers Mijnster en Saarloos begaven zich daartoe te ruim 7 uur in den ke tel. Zij schijnen na eenigen tijd door de salmiakgassen bedwelmd te zijn ge raakt, althans toen de directeur, de heer W. van Hoeve na een half uurtje kwam| zien, zag deze op het toestel, dat in den ketel was aangebracht, nog slechts! twee der mannen in bedwelmden toe-| stand zich aan het hout vastklemmen. De heer van Hoeve schijnt zich toen tot redding zijner mannen ook in den ketel gewaagd te hebben, met het nood lottig gevolg, dat ook hij in het water viel, dat 3 a 4 M. hoog in den ketel stond en waarin beide stokers reeds gevallen en gezonken waren. De zoon van den heer van Hoeve, het ongevsl bemerkende, wilde zijn vader en dei overigen ter hulp komen, maakte daar toe met spoed een veel grooter gat in den ketel, maar slechts twee, nl. Har rewijn en 't Jong konden, nadat zij er waren uitgehaald, spoedig bijgebrachi worden. Bij de drie overigen, den di recteur van Hoeve en de stokers Mijnj ster en Saarloos, heeft men tevergeeft alle pogingen aangewend om de leveni geesten weder op te wekken. De om; gekomenen waren allen hoofden var gezinnen. Te Apeldoorn was een weduwnaarl uit levensmoeheid in het kanaal ge sprongen en zeker zou hij zijn doel bereikt hebben indien niet een paar; meisjes van 13 en 7 jaar, schippers kinderen die aan 't spelevaren waren, hem hadden gezien. De oudste had den moed, hem bij den kraag te grijpen en toen het haar niet gelukte hem in de boot te trekken, den man zoolang boven te houden, tot haar hulpgeroep werd gehoord. Toen die hulp kwam opdagen, werd de man op het droge gebracht en bleken de levensgeesten nog niet geweken. Geneeskundige hulp deed het overige. De wegwerker (S.S.) W. Heije, ti Hoogeveen, wilde een bad nemen ii het zoogenaamde Zwartewatèr, tusschei wachtpost 18 en 19, aan de spoorliji aldaar. Hij zonk echter direct weg ii de diepte. Zijn metgezel W. hield het een stok toe, doch de ongelukkige ha niet het besef dezen te grijpen. D Tel. meldt, dat volgens den dokter gee ernstige pogingen in 't werk zijn ge steld om den drenkeling te redden. D verdronkene was 31 jaar en laat weduwe na met 3 kinderen. Al weer een. Maar al te vaak zie we dat de gevolgen van het drinke uit een ketel of flesch niet uit blijven Nu eens leest men van hevig brande aan den soms kokenden inhoud, da weer van vergiftiging en moge het oo zijn, dat men er meestal afkomt m( eenige dagen ziekte, of lichte ong steldheid, toch gebeurt het niet zeidei dat een onvoorzichtige het slachtofft wordt van die onzindelijke ge woont Zoo ook nu weer. Zekere C. L. A., een omstreeks jarig oud varensgezel, tapper aan de Riedijk te Dordrecht, heeft waarschijn lijk bij ongeluk, uit een flesch met loo gedronken, waardoor hij zich inwend zoodanig verbrandde, dat hij naar h» ziekenhuis moest worden overgebrach Na een vreeselijk lijden is hij daar afl de gevolgen overleden.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2