J\o. 26. Jaarg Zaterdag i 1908. 2 ie Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. l>IELEMAi\, Buitenland. e. FEUILLETON. Binnenland. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. In de Matin schrgft Harduin over de beweging voor de doodstraf Men zal weer aan 't onthoofden gaan. De openbare meening schijnt er op gesteld te zijn en de Kamer lijkt bereid, I haar voldoening te geven. De doodstraf was trouwens feitelijk afgeschaft, niet wettelijk. Het gaat I hier dus enkel om handhaven. Veel menschen zijn overtuigd, dat het wassend aantal misdaden vooral veroorzaakt wordt door het verdwijnen van de guillotine. Zoo eenvoudig is de zaak ongelukkigerwijze niet. Dat is wel jammer, want het zou zeer ge riefelijk zijn, dank zij de guillotine, een snel, afdoend, goedkoop geneesmiddel bij de hand te hebben, waarmee men bijna volstrekt zeker het leven der fat soenlijke burgers kon beschermen. Maar men moet aannemen dat de [gemoedstoestand der moordenaars bijna nooit te vergelijken is met dien van de fatsoenlijke menschen. Omdat de onthoofding op deze lieden veel indruk i maakt en hun vrees aanjaagt, omdat de voorstelling van de valbijl ze zou «fschrikken, als zij den wensch zouden koesteren, iemand om te brengen, ver onderstellen zij dat de moordenaars er net zoo over zullen denken. Naïeve waan De moordenaar wordt over 't algemeen gedreven door impulsie, hij is een halfmensch (laat ons den halfraensch scheppen, nu ook de ueber- mensch is uitgevonden). Hij is niet in 6 50 5 04 REISSCHETSEN. VIL {Napels.) i 1 Het is pas Februari en alle straten lid jzijn reeds vol van geurige aardbeziën en rek ^oranjeappels. De treurige winterwolken, met haar regen en wind zijn reeds weg gezonken in de zee, en loodrecht stijgt de rook uit den Vesuvius naar den hel deren hemel op. Wat een gezicht van ze» het koningsslot, dat uitziet over land en zee! De schepen met hunne witte zei- ten len Sl'jdhn als zwanen over de zee en fooven beschrijving heerlijk is de zeeboe zem van Napels, zoo als zij met hare groene oevers zachtkens ruischt in den zen miauwen vloed. Hoe vroolijk slingeren Ug. jde wijnranken zich naar boven, hoe lie felijk ontluikeu de rozen, en tusschen |dat alles klinkt de zachte toon van een Eindelijk lied, verzeld door den guitar fcalige hemelGelukkige wereld ÏVroolijk en loom 1 De goede natuur forgt er voor, dat de vijgen hier den peusch als in den mond groeien. Eene rerre nicht, die gisteren uit het Oosten pier heen kwam, verhaalde ons, dat in sen Pn tuin vao bet serail de leliën reeds be- sert 8luuen te bloeien l >ert staat de gevolgen van zijn daad te be rekenen, anders zou men niet zien ge beuren, dat een moordenaar een oude vrouw doodsteekt om haar drie stuivers af te stelen, en anderen een weerloos voorbijganger afrossen enkel om hun kameraden te overbluffen. De guillotine, daar denken die boos wichten achterna over, als ze in de gevangenis zitten en veroordeeld zijn, nooit van te voren. Er is dus reden om te vreezen, dat het herstellen van de doodstraf niet veel heil zal brengen. Met dat al, als de meerderheid het tegendeel gelooft, laten we dan maar onthoofden. De beul vernietigt met zijn werk een xeer minderwaardig soort menschen, van wie het niet noodig is, dat ze bewaard worden met de zorg dia aan het be waren van de diplodocus wordt besteed. ENGELAND. Over de betooging van de stemrecht- vrouwen voor het parlementsgebouw vinden wij de volgende bijzonderheden Nadat in de vergadering in Caxton Hall met algemeene stemmen een be sluit was aangenomen, van de regeering eischende, dat zij het kiesrecht tot vrouwen zou uitbreiden, begaven de dertien naar Asquith afgevaardigde dames zich onder geleide van een sterke politiemacht op weg. Toen zij bij het parlementsgebouw aankwamen, was er al veel volk samengeschoold. Asquith weigerde, gelijk men weet, de afvaardiging te ontvangen, maar ver zocht de vrouwen, hem hare wenschen schriftêlijk kenbaar temaken. Na een VIII. {St. Pieterskoepel te Rome.) Wat vliegt het heerlijk onder dien Italiaanschen hemeloveral zijn bloeiende dalen en groenende bergen 1 Gisteren zijn wij hier gekomen. De St. Pieters koepel is jaarlijks de verzamelplaats van al de oDzen, die hunne nesten bouwen in het Rijndal. Ernstig en plechtig klinkt hier het klokgelui door de lucht en de groote klok wordt op verren af stand gehoord. Zeker zal 't een hooge feestdag zijn. Beneden ons liggen de menschen geknield in de straten, terwijl de processie er langs trekt; wierookwal men stijgen naar de hoogte en er wordt geen gedruisch van eenigen arbeid ver nomen. Vreemde gasten hebben een van die kleine zijtorens tot hun verblijf gekozenzij komen uit het streng ka tholieke Spanje, van de oevers van den Guadalquivir, Wij hebben niets met hen te maken zij stellen zich wel wat beter dau wij, maar eigenlijk staan zij ver beneeen ons, want zij bouwen opene nesten, waar de regen vrijelijk in kan stroomen. Wie weet, hoe vaat hunne jongen verdrinken 1 Ook moeten zij bedroefd weinig plaatselijk geheugeu hebben, want voor eenige jaren vlogen er verscheidene naar Noorwegen, in plaats van naar Schotland, waar zij eigenlijk te huis behooreu. Een mijner ooms, die met zijne familie kort beraad, ging de afvaardiging naar Caiton Hall terug, waarbij mevrouw Pankhurst, een van de strijdbaarste stemrechtvrouwen, zeide, dat zij en hare metgezellinnen ,lust hadden om zich op de politie te werpen". Twee stemrechtvrouwen, die doorgeglipt waren, werden voor het parlement» gebouw in hechtenis genomen. Na de vergadering in Caxton Hall hielden de vrouwen een betooging voor het paleis van Westminster, dat ook door een cordon politie beschermd werd. De agenten namen daar 29 stemrecht vrouwen in hechtenis. Andere vrou wen gingen naar het huis van Asquith in Downing Street en vernielden er de ruiten. Hier werden weer twee ama zones gepakt en opgebracht. Dergelijke brooddronken uitspattin gen zullen de beweging in Engeland geen goed doen. ITALIË. Uit Parma komen goede berichten. De oogst is binnengehaald onder be scherming der politie. Daar vele leden van de arbeidersbonden hun lidmaat schap opgezegd hebben, heeft de Kamer van arbeid besloten, dat alle veldar- beiders, die uit de hechtenis ontslagen zijn, den arbeid zullen hervatten. Man denkt, dat de uitsluiting van de zijde der patroons zal worden opgeheven. RUSLAND. De stad Alexandropol is overstroomd. Meer dan 100 personen zij verdron ken. Veertig lijken zijn reeds uit het water gehaald. aan de goudkust van Guinea overwinterde heeft ook de reis over Spanje genomen en wist veel te vertellen van dat won derbare land. Hij sprak van de menig vuldige Sierras, die hunne besneeuwde toppen tot den hemel verheffen. Met moeite reist de muilezeldrijver langs de hooge bergruggen. Onder in de dalen bloeit de roo ie amandel en de granaat boom. Droevig klinkt er de klok over deu vijver van den kloostertuin en hooge, geweldig hooge dom men uit o verouden tijd vermeerderen de somberheid. In den dom van 't groot Cordova Prijken dertienhonderd zuilen, Dertienhonderd reuzen-zuilen Schragen deu verheven koepel. En op zuilen, koepels, wauden, Staan, van boveu tot beueden, Wijze spreuken uit den koran, Schoon en sierlijk opgeschreven. Lachend en vroolijk is Italië, tegenover het ernstige Spanje, als een altijdduren de Meidag, met een' helderen hemel. Vaarwel, eeuwig Romel Morgen vliegen w.j uaar het laud, waar liet welluidend Italiaa'usch het zoetst gespro ken wordt en waar de horizon wordt begrensd door de Alpen. XI Vlakte ran Lombardije.) Dezer dagen was er vrij wat gekibbel en beweging onder ons volkje. Daar TWEEDE KAMER. Invoering wettel y ken tijd. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft een nota van wijziging inge diend, strekkende om artikel 1 van bovengenoemd wetsonderwerp te lezen aldus ,De wettelijke tijd in Nederland is de middelbare zonnetijd te Amster dam." Bij de H IJ S M en de Mij tot Evpl van Staatsspoorw. bestaat geen bezwaar te gen het ontwerpen en uitvoeren van de dienstregelingen in Amsterdamschen. tijd, indien de wet daartoe verplicht. De commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot invoering van den Amsterdamschen tijd als wettelijke tijd, wijst er op dat door de Regeering een motie van wijziging is ingediend, waar door een geheel nieuw voorstel aan het oordeel der Kamer wordt onder worpen immers wordt de Amsterdam - sche tijd inplaats van den Midden Eu- ropeeschen tijd voorgesteld. Het komt de commissie van rappor teurs wenschelijk voor het gewijzigd wetsontwerp niet in openbare behan deling te brengen, dan nadat de léden in de gelegenheid zijn geweest het nadere voorstel in de afdeelingen te onderzoeken. Zij stelt daarom voor opnieuw overweging in de afdeelingen. Raad van State. In zake het geschil tusschen de gemeentebesturen van Neuzen en West- dorpe over de verdeeling van kosten ter uitvoering van de gemeenschappe lijke regeling omtrent toelating van kinderen uit de gemeente Westdorpe waren er, die recht over den ijsmuur wilden henen vliegen en anderen verko zen den weg over Sardinië en de Alpeu van Zwitserland. Sommigen der onzeu die het paleis vau den doge en de lagu nen te Venetië bezochten, hadden daar twist gehad met een ruw en onwetend ras van oever-zwaluwen, die over de Adriatische zee gekomen waren en zich overal waar zij zijn, door hun onverstan dig geschreeuw, zeer onaangenaan ma ken. Zij denken al wonder ver geweest ie zijn, omdat zij uit Griekenland komen. Een echte trek-zwaluw houdt zich met zulke dwazen niet op. Ik weet nog niet, wanneer wij van hier zullen vertrekken. Het is hier schier al te liefelijk in de zoete lucht van Lombardije. Niet te warm, niet te koud, is het een prachtig klimaat. Eenige haastigen onder ons, die nooit wachten kunnen, konden het gisteren niet langer uithouden en zijn over de bergen gevlo gen. Maar die Duitsche nawititers kan men niet vertrouweneen wijs man wacht er zich voor. Het zou toch niet voor de eerste maal zijn, dat men in den Rijn bevrozene zwaluwen vond. Te groote spoed is zelden goed 1 Wat bloeit de kamperfoelie rijk en schoon aan het meer van Como 1 Wordt oeroolgd.j

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1