Provinciale Staten van Zeeland. bracht: 10 van de 12 aangegeven mer ries, geboren in 1907, de aangegeven hengit, geboren in 1906, 4 van de vijf aangegeven merries, geboren in 1900 1904, en 3 van de 5 aangegeven mer ries, geboren in 1905. Op de lijst ter bekroning zijn gebracht 23 merries, geboren in 1907, 5 hengsten, geboren in 1906, 39 merries, geboren in 1900— 1904, en 23 merries, geboren in 1905. Voor het stamboek van het Zeeuwsch Belgisch trekpaard werden aangeboden 146, opgenomen 68 en uitgesteld 16 paarden. Voor het „Nederlandsch Paardenstam boek" werden 14 dieren aangenomen. M. Ct. In de St. Ct. no. 150 is opgenomen een overzicht van den stand van het vlas in België en Noord-Frankrijk om streeks 15 Juni 1908. In België is naar medegedeeld wordt iets minder vlas uitgezaaid dan in 1907. De stand was aanvankelijk buitengewoon veelbelovend. Door de zware regens van einde Mei, begin Juni, is het gewas evenwel op vele plaatsen neergeslagen, waardoor op brengst en qualiteit ongetwijfeld zullen lijden. Eene periode van niet te nat, maar warm weer kan evenwel nog veel goed maken. Ook in Frankrijk is de uitbreiding van de vlascultuur, welke in de laatste jaren werd waargenomen, tot staan gekomen. Dit moet vooral worden toegeschreven aan de moeilijkheden, die vele vlas boeren in 1907 bij het verkoopen van hun product hebben ondervonden. Men schat derhalve de bezaaide opper vlakte eerder kleiner dan grooter in vergelijking met die van 1907. Het vlas heeft veel van koude, slag regens en hagel te lijden gehad. Daar door is het over het geheel kort ge bleven. Men verwacht derhalve geen groote opbrengst per H.A. In het departement Seine-Inférieure worden de vooruitzichten van den vlasoogst goed genoemd. AXEL, 30 Juni 1908. Het was door verschillende omstan digheden niet mogelijk het 20jarig bestaan van het fanfarenkorps alhier te vieren. Men besloot toen maar om het feest tot meer gunstige gelegenheid uit te stellen. In December van het vorige tarwe honderdvoudige vrucht draagt, waar minarets en klokketoreus te voor schijn komen van achter het prachtig citroenbosch, en de majestueuse Hima laya, met xijne besneeuwde toppen hon derd mijlen in den omtrek, over de lan den der meDschen henenziet; waar de bloemen van Hindosten bloeien en de avondwind zoo verkwikkelijk waait over de velden van viooltjes in Peschawer. Overal verspreidt zich daar de goddelijke gtur van de Guli, de gevierde bloem van den profeet, en vervult het hart met eene namelooze vreugde, terwijl zij be roemd i» door geheel het land van Turan zoo ver de sneeuwtoppen van den Hima laya worden gezien. Zij varhaalden elkander veel van de lotusbloemen, van de heilige rivier den Ganges en van de stille tempels. Zij spraken van den ko- ningstuin, waar in liefelijke eenzaam heid, de granaat zonder pit groeit, bekend en beroemd door geheel Azië. De rookzuil van de Etna stijgt zonder ophouden naar boven. Rijke wouden van oranjeboouien bedekken den voet van den berg, wiens top met eeuwige sneeuw is bedekt. Vrome monniken wandelen in den kloostertuin van Fre- castagne, en des avonds klinken de too- nen van den vesperklok over de wijde zee. Daar juist komen onder veel rumoer de zwaluwen van Malta. Die ons bij de krijtbergen vau Corfu verlaten hebben, jaar werd dan ook op de jaarvergadering van „Concordia" het besluit genomen pogingen aan te wenden om het uit gestelde festival in den loop van 1908 te houden. Toen in Februari van dit jaar eene vergadering was uitgeschreven om over het houden van een festival van gedachten te wisselen, bleek uit de opkomst der burgerij, dat de zaak levensvatbaar was en besloot men door te zetten. Dank zij den steun en de raedawer- king van de ingezetenen slaagde men er in de benoodigde gelden bijeen te krijgen en konden de uitnoodigingen verzonden worden. En zoo was dan gisteren de dag daar dat „Concordia" de deelnemende zuster verenigingen zou ontvangen. Het prachtigste zomerweer dat men maar verlangen kan werkte niet weinig mede om het feest te doen slagen en het is geslaagd in alle deelen. Om 2 uur stelde zich aan het station de stoet op, welke als volgt was samen gesteld „Concordia" van Axel, „Oefe ning kweekt kunst" van Schoondijke, „St. Cecilia" van St. Gillis (Waas), „Door eigen hulp" van Zandberg, „De vereenigde Werklieden" van Neuzen, „Vlijt en Volharding" van Hulst, „De Volharding" van Zaamslag, „Elk naar zijn krachten" van Hoek, „De Een dracht" van Koewacht en „Ons ge noegen" van Zuiddorpe. Toen de stoet was opgesteld had de koninklijke fanfaren St. Cecilia van St. Gillis de aardige attentie het Wien Neerlandsch bloed te spelen, waarop onmiddellijk door Concordia met de BrabanQonne werd geantwoord. En toen stelde de stoet zich in be weging om door een groot deel der gemeente te trekken, waar vele inge zetenen aan het verzoek hadden vol daan om de vlag uit te steken, wat altijd aan een plaats een feestelijk aan zien geeft. De volgende weg werd genomenStation, Noorddam, Lange Noordstraat, Hoogstraat, Lange West straat, Oude Stad, Oosterstaat, Koestraat, Korte Kerkstraat, Hoogstraat, Korte Weststraat, Zuiddam, Markt enOostdam. Op de raadzaal, daartoe bereidwillig door het gemeentebestuur beschikbaar gesteld werden de verschillende be stuursleden ontvangen en door den voorzitter van Concordia, den heer B. van IIuij ven op de hartelijkste wijze het welkom toegeroepen, den dank van de feestgevende vereeniging gebracht voor de welwillendheid het feest met hunne tegenwoordigheid te komen op luisteren en verder de beste wenschen geuit voor den bloei en den vooruit gang der gezelschappen, die zich be ijveren in het dienen der schoone toon kunst. Ook bracht de voorzitter een woord van dank aan den aanwezigen Burgemeester en verdere leden van het gemeentebestuur voor hunne mede werking en verder aan allen die tot het welslagen van het feest hadden bijgedragen. Daarna werd de eerewijn aangeboden en aan ieder gezelschap een fraaie herinneringsmedaille uitge reikt. Hierbij ontbrak het niet aan hartelijke toespraken en bewijzen van vriendschap en toegenegenheid, vooral ook van de zijde onzer zuidelijke Taal broeders. Voor het stadhuis hadden zich in middels de muziekgezelschappen opge steld tot het uitvoeren van het en semble-nummer Axels Festivalmarsch, gecomponeerd door D. Bauwens te Oud-Turnhout. Als men in aanmerking neemt, dat er geen voor-repetitie was genieten zeker nu reeds de schoone, geurige lucht van Hellas. Gisteren avond werd het lijk van eenen jongen monnik uit het klooster gebracht- In zijne rechterhand hield hij het por. tret van een jeugdig, aanminnig meisje. Dat oude stuk wordt toch overal ge speeld, in 't Noorden en in 't Zuiden. Wordt vervolgd.. gehouden, kan men zeggen dat dit nummer van het programma goed slaagde, waarom dan ook de directeur van Concordia, de heer C. P. Minjon, de gelukwenschen van zijn voorzitter en vele andere bestuursleden mocht in ontvangst nemen. Hierop opende Con cordia het festival op de muziektent, die voor deze bijzondere gelegenheid een tijdelijke vergrooting had onder gaan en voerden alle gezelschappen achtereenvolgens hunne twee ver plichte stukken uit. Er was op ons marktplein, in de straten, kortom overal een massa men- schenmaar natuurlijk het meest in den omtrek van de muziektent waar elen stonden te genieten van de muziek. Tot op het laatst toe, toen Concordia het festival sloot en nog een paar extra nummertjes ten beste gaf, was het druk op de markt. Maar waar was het niet drukV We mogen gerust zeggen, dat dë neringdoenden een goeden dag ge maakt hebben en dat is gelukkig ook. Om 5 uur had de verloting der premies plaats op het stadhuis. De eerste premie groot f50 viel ten deel aan „St. Cecilia" van St. Gilles, de tweede f25 aan „De Eendracht" van Koewacht, de derde f 15 aan „Elk naar zijn krachten" van Hoek en de vierde f10 aan „Vlijt en volharding" te Hulst. Met genoegen kunnen we zeggen dat Axel een prachtig en prettig feest heeft gevierd, alles liep flink van stapel en we brengen met genoegen een eere- salut aan degenen, die alles zoo netjes hebben in elkaar gezet. Voor hen vooral was het een groote voldoening, dat het geheel zoo uitstekend is geslaagd. Het was goed gedacht van de hand boogschutterij „Ons Vermaak" alhier, om ter gelegenheid van het festival een schieting uit te schrijven. Ofschoon het eigenlijk wel wat warm was om zich voor die sport in te spannen, wa ren toch nog 43 schutters opgekomen, om zich met elkaar te meten. De hoogvogel werd geschoten door F. van Looy te Moerbeke, de zijvogels werden getroffen door E. van Acker te Axel en Jac. van Leuven te Sluiskil, terwijl E Apers van Overslag en A. de Beleir te Axel de kallen velden. De duivenmaatsch. „De Luchtbode" alhier wilde eveneens het hare bijdragen om onze plaats met dit feest toch maar druk bezoek te verschaffen en had daarom tegen gisteren een prijsvlucht uitgeschreven van uit Doornick, waarin een flink bedrag en een regulateur als prijzen beschikbaar waren gesteld. De uitslag was als volgt Er waren 62 oude duiven, waarvan 14 prijswiuners, die vlogen met de snelheid, achter de namen der eigenaars hieronder vermeld. S. Jansens, St. Jansteen, 999.7 M. Regulateur en 44 fr. Lockefeer, St. Jansteen, 998.1 M. 19 C. Rottier, Koewacht, 993.9 19 Guchteneire, 992.4 „11 991.7 19 Cornelissen, Zandberg, 986.3 „11 L. d. Block, St. Jansteen, 983.2 19 Picé, Koewacht, 981.9 4 D. Neve, Zandberg, 981.1 4 De Bruijne, Moerbeke, 980.5 4 Braem, St. Jansteen, 979.3 4 A. Stevens, 978.85 4 Dieleman, Moerbeke, 978.83 3 Overduif Schelleken», St. Jansteen, 978.7 Jonge duiven 21, 6 prijswinners. D. v. Overloop, Axel, 968.6 M. 11.fr. P. Bernard, 950.9 5. Dankaert, Absdale, 933.8 13.50 L.d. Block, St. Jansteen,918.3 4. - C. Heijnsdijk, Axel, 909.4 1.— Overd. 888.8 Serie van 2 duiven. Lockefeer, St. Jansteen, 978.2 M. 2 fr. Serie van 3 duiven. Stevens, St. J aasteen, 868.0 3 In de St. Crt. no. 150 zijn opge nomen de koninklijk goedgekeurde statuten van het muziekgezelschap De Vereenigde Vrienden te Sas van Gent, Door Ged. Staten van Zeeland is, overeenkomstig het verzoek van het Hoofdbestuur der Maatschappij tot be vordering van landbouw en veeteelt bepaald, dat de in art 23 van het mo tor-en rijwielreglement opgenomen ver plichting tot het voeren van licht, van 1 Juli tot en met 1 Aug. in Zeeland niet van toepassing zal zijn op voertui gen met vaste assen, gebezigd in het landbouwbedrijf. Aan de toelichtingen tot enkele der voorstellen van Ged. Staten, die in de j a. s. zomerzitting in behandeling zullen komen, ontleenen we aan de M. Crt. het volgende Subsidie avondschool te Ter Neuzen. Van het bestuur der Vereeniging Vereenigde Handwerkslieden te Neuzen is opnieuw een verzoekschrift ingekomen om subsidie uit de Provinciale kas voor de onder haar beheer staande avond vakschool. Het gemeentebestuur van Neuzen deelde naar aanleiding van dit verzoek mede, van gevoelen te zijn, dat de on- derwerpelijke inrichting eene hoogst nuttige instelling is, waar flinke vak lieden kunnen worden gevormd, en adviseert op dien grond tot het ver- leenen van het gevraagde subsidie. Het komt Ged. Staten voor, dat er termen zijn, om het gedane verzoek in te willigen en ditmaal het subsidie toe te staan voor drie jaren, nl. voor 1909, 1910 en 1911, waarom zij voorstellen j gedurende drie jaren een subsidie te verleenen van f200 'sjaars, onder voorwaarde dat door de gemeente Neuzen ten minste f 125 en door be langhebbenden ten minste gelijk bedrag worde bijgedragen. Renteloos voorschot. Bij besluit van 8 October 1907 werd in handen van Ged. Staten gesteld, teneinde daarover in de aanstaande zomerzitting een voorstel te doen, een adres van het bestuur van den polder Oud-beoosten-Blij-bezuiden, om een billijk renteloos voorschot uit de Provinciale fondsen voor de bestrating met keien van eenige wegen. Door deze keibestrating zullen de tot de gemeente Koewacht behoorende gehuchten Oude Molen en Nieuwe Molen eene verbinding langs kunst wegen verkrijgen met het station Axel en de halte Kijkuit van den spoorweg Mechelen—Ter Neuzen, zoodat de wegs- verbetering in het belang van den landbouw moet geacht worden. Dat belang zal nog meer worden gediend, indien in het adres in uitzicht gestelde verharding van wegen door het wa terschap Groot-en-Klein-Ferdinandus en den polder Beoosten-en-bewesten-Blij tot standkomt. Gedeputeerde Staten meenen dat er termen bestaan een renteloos voorschot van een derde der in het adres op f27000 geraamde kosten te verleenen en stellen dit voor. Provincieale rekening. De provinciale rekening over 1906 sluit in onvangst op f 515.449.84 en in uitgaaf op 452.501.38, dus met een slot van f 62.948.46. Ged. Staten stellen voor de rekening op die cijfers vast te stellen. Crediet paardenfokker ij. Namens het Hoofdbestuur der Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland is 'verzocht, opnieuw een bijdrage tot bevordering der paar denfokkerij te verleenen tot het bedrag dat sedert 1902 jaarlijks werd toege staan. Met het hoofdbestuur zijn Ged. Sta ten van oordeel, dat het noodig is met de toekenning dier bijdrage voort te door klass Ge wegi nieu- open Zo Wee tussc en i G. waai was benz bew< Bijm in wore alles Oorz de houc bew ehin J. I ande in h Ploti wijl dat eon eeni Di waa: dreg men send geve giste zwe dien die t de, t geld avoi een D zou kom zijn Voo gera en Z sprc leve ge re den D alle om vrui haai M te alle: moe care ver bro< is I ZOOI Dui daa lede stee hij twe snel tUS5 dooi san rijk geh gek

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2