EEN WOONHUIS, FESTIVAL. Provinciale Staten van Zeeland. Advertentiën. Openbare Verkooping. EEN WOONHUIS, EEN WOONHUIS, EEN WOONHUIS. Openbare Verkooping. door de rijksbijdrage werd mogelijk ge maakt. Nu heet het weliswaar, dat metter tijd een zijlijntje naar Sas van Gent zal worden aangelegd Maar wanneer Zelfs indien de Maatschappij Hontenis- se-Selzaete zekere formeele verplich tingen te dien aanzien op zich neemt, kan zij, de heer Patijn deed dit zeer duidelijk uitkomen door getalm met het indienen en opzettelijke gebrekkige inrichting van plannen, door weinige activiteit bij het aanvragen voor bij dragen tot den aanleg der zijlijn, jaren en jaren voorbij laten gaan, voor en aleer ook Sas van Gent in directe spoorwegverbinding met Hontenisse en verschillende andere Nederlandsche gemeenten gebracht is. In dien tus- «chentijd is wellicht Oost Zeeuwsch- Vlaanderen voor goed aan het negee- ren van Sas van Gent gewoon geraakt niet onwaarschijnlijk zal Sas dan voor altijd door Selzaete overvleugeld zijn. Minister de Marez Oyens heelt dit zeer wel ingezien en het comité voor den spoorwegaanleg te kennen gegeven slechts dan de helpende hand te zullen toereiken, indien gelijktijdig met den verbindingsweg naar Selzaete een zij lijn naar Sas van Gent tot stand kwam. Maar zijn ambtsopvolgers waren in dezen minder resoluut, verzetten zich niet tegen het aanvankelijk nalaten van den aanleg der zijlijn. Onder an deren op dezen grond, dat voor die zij lijn nog weinig geld disponibel (de Bel gische financiers in 't bijzonder voelen er weinig vooren op dezen anderen grond, heden door den heer Fruytier overgenomen, dat uitstel wel eens af stel zou kunnen beteekenen, dat wie het onderste uit de kan verlangt het lid op den neus krijgt. Maar tegen die argumenten schijnt wel iets in te brengen. De verkeers- behoetten der streek zijn zoodanig, dat blijvend uitstel van den lijnaanleg on waarschijnlijk isanderzijds is ge lijk de heer Patijn uit goede bron ver nomen had thans reeds tamelijk veel geld voor den aanleg der zijlijn naar Westdorpe en Sas van Gent beschik baar gesteld. Inderdaad dient bij een aangelegen heid als deze niet al te schielijk en onoverdacht een besluit genomen te worden, dat wellicht later afkeurings waar dig blykt. Het feit, dat de raad van toezicht op de spoorwegen de heer Patijn meende dit met zekerheid te weten zich voor de richting-Sas van Gent en tegen de richting-Selzaete verklaard heeft, is teekenend. En niet ten onrechte stelde de heer Patijn de vraag, of wel de minister van land bouw over deze zaak gehoord is. Land bouw en handelsbelangen (suikerbieten en aardappelen afvoer, enz.,) zijn bij den voorgestelden aanleg zoo nauw be trokken, dat nevens den minister van waterstaat, ook die van landbouw wel een woordje mag meespreken. Minister Bevers bestreed de oppositie van den heer Patijn, die zich naar 's Ministers meening blind staart op Sas van Gent en daardoor het belang van de geheele streek voorbijziet. was, liet hij vergiffenis aanbieden aan hen die zich onderwerpen wilden, maar het was vergeefsDe verblinden wei gerden den vrede en ontvingen zelfs de gezanten van Napoleon met een ha gelbui van kogels. Toen is er lang en bloedig gestreden, toen vereenigde zich, met den donder der kanonnen, de donder der wolken en eindelijk bezweek de moskee van den vreeselijken aanval, terwijl de nog levende overwonnenen zich, om genade biddende, nederwierpen aan de voeten des overwinnaars. Daar van verhalen de bloemen elkander en zij sidderen als zij er van spreken, van dat oordeel dat in de Hassan-moskee gehouden werd. Morgen gaan wij op reis naar Alex- andrië. Wordt vervolgd.) Door de subsidietoekenning aan voor waarden te verbinden en van het co mité te Selzaete een waarborgsom te vorderen achtte de Minister het trou wens voldoende verzekerd, dat na de totstandkoming van de ontworpen lijn ook een zylijn naar Sas van Gent zal worden aangelegd. Een door den heer Treub van den heer Patijn overgenomen motie tot uit stel van de zaak in afwachting van een nadere overweging van de aan sluiting met Westdorpe en Sas van Gent werd verworpen. Ten slotte werd het ontwerp aange nomen met 41 tegen 33 stemmen nadat daarin was opgenomen, een door den heer De Geer voorgestelde bepaling, waardoor aan de subsidieverleening de voorwaarde is verbonden, dat zij niet verleend wordt dan nadat de tijdige aanleg en exploitatie van een zijlijn naar Sas van Gent is verzekerd naar genoegen van den minister AXEL, 26 Juni 1908. De heer P. Dregmans, sedert '25 Sept. i890 Wethouder dezer gemeente, heeft als zoodanig zijn ontslag genomen ingaande 26 Aug. e.k. Heden had alhier de jaarlijksche veulenkeuring plaats van wege de ver- eeniging van paardenfokkers Vooruit gang is ons Streven. Alleen die veulens, wier vader toebe hoorde aan leden der vereeniging, kwamen in aanmerking voor de prijzen. Laten wede pryswinners hier volgen, dan moeten we erbij opmerken, dat de aangehaalde namen zijn, die van de vaders der bekroonde veulens. Ie prijs, een verguld zilveren me daille met f 10, C. Vereecken Stoppeldyk „Lion Beige." 2e pr., een verg. z. med. met f£, Ph. J. van Dixhoorn, Axel, „Lion Beige". 3e pr., een zilv. med. met f 8, de zelfde, „Cambrinus". 4e pr., een zilv. med. f 7, Adr. van Hoeve Pz., „Keizer II". 5e pr., een bronzen med. Joh. de Feijter Pz., Zaamslag, „Beijaard". 6e pr., een br. med. met f 6, Em. van Acker, Westdorpe, „Beaumont". 7e pr., f6, J. J. Huijssen, Zaamslag, „Cambrinus". 8e p., f5, W. Dieleman Pz., Axel, „Cambrinus". 9e pr., f4, Gebr. Coene, Axel, „Be aumont". 10e pr., f 3, H. Goovaert, Westdorpe, „Beaumont" lie pr., f2,50, Huijssen voornoemd. „Cambrinus". 12e pr., f 2,— G. de Box, Zaamslag. „Barra I." 13e pr., f2, B. C. Puylaert, Zuiddorpe. Beaumont." 14e pr., f2, v. Dixhoorn, vnd. „Lion Beige". 15e pr., f2. idem. „Cambrinus". 16e pr., eervolle vermelding, Ver eecken, vnd. „Cambrinus". 17e pr., eerv. verm., Jac. Dieleman, Zaamslag. „Mont d'or." 18e pr., eerv. verm., De Box, vnd., „Barra I". Er waren 35 veulens voorgebracht, waaronder zeer goede, zoodat de jury, die bestond uit de heeren L. Steijaert, te Graauw, J. J. Staal en G. Kelegaar, beiden te Clinge, geen gemakkelijke taak had. Spoedig bleek dan ook, dat het aantal (oorspr. 12) uitgeloofde prijzen moest uitgebreid worden, zoodat er nog een paar geldprijzen en eervolle ver meldingen aan toegevoegd werden. In de gezondheidscommissie, welke haar zetel heeft te Ter Neuzen is door den heer Commissaris der Koningin, voor den tijd van 5 jaren herbenoemd tot lid tevens voorzitter, de heer J. Wisse te Zaamslag. Dinsdagavond werd nabij de Westsluis te Ter Neuzen eenige op schudding teweeg gebracht. Zekere mej. L., die aldaar in gezelschap van haar aanstaande was, sprong plotseling van den kaaimuur in het water van de buitenhaven, vermoedelijk in een oogenblik van zenuwoverspanning. Dhr. A.. J. Daelman, die dit zag, trok on middellijk zijn jas uit en sprong het meisje nahij wist haar te grijpen en boven water te houden totdat inmid dels met een roeiboot toegeschoten lie den geredde en redder binnen boord namen en aan den wal brachten, waar na het meisje huiswaards werd geleid. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van de afdeeling Sas van Gent van den Bond voor Staatspensio- neering werd in plaats van den heer A. de Lauwere, die naar Velzen ver trokken is, tot voorzitter gekozen de heer A. G. Stubbé. Herkozen werd als secretaris de heer M. Verhaak, terwyl men als 5de bestuurslid de heer A. Lam mens benoemde. In de week van 17 tot en met 23 Juni 1908 zijn in Zeeland voorge komen 6 gevallen van roodvonk en 5 van diphtheritiste weten van rood vonk 1 geval te St. Kruis 1 te Middel burg, 2 te Westkapelle en 2 te Wol- phaartsdijkvan diptheritis 1 geval te Aardenburg, 1 te Goes, 1 te Groede, 1 te Noordgouwe en 1 te Zierikzee. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 28 Juni 1908. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholts. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure E. H. Broekstra. Nam. 2 ure E. H. Broekstra. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. In de zomerzitting van de Staten van Zeeland komen o. a. de volgende zaken in behandeling Voorstellen van Ged. Staten tot toe kenning van een subsidie van 200 per jaar over de jaren 1909 tot en met 1911 aan de vereeniging Vereenigde Handwerkslieden te Neuzen voor hare avondschool van een renteloos voorschot van ten hoogste 9000 aan den polder Oud beoostenblij bezuiden voor wegs ver bete ring tot afwijzing van een verzoek van Th. Weemaes te Clinge om subsidie voor een wagendienst van Hulst naar Nieuw-Namen (gemeente Clinge); tot opening van een crediet van 100 voor 1908 tot het aanleggen van schoolproefvelden bij door het Rijk gesubsidieerde cursussen in landbouw kunde en van 3550 per jaar voor 1909 en 1910 ter bevordering en aan moediging van de verbetering der paardenfokkerij. Nog doen Ged Staten voorstellen tot afwijzing van een verzoek van de af deeling Zeeland der Vereeniging tot bevordering van de pluimveehouderij en tamme konijnenteelt in Nederlandom subsidietot toekenning van een voor schot van 175.000 aan de Vereeni ging tot christelijke verzorging van krank zinnigen in Zeeland, en tot machtiging aan hun college om met die Vereeniging eene overeenkomst te sluiten, en tot sluiting van eene geldleening van ten hoogste J 175.000 voor het aan laatst genoemde Vereeniging te verstrekken voorschot. Eindelijk doen Ged. Staten voorstellen tot vaststelling der rekening en goed keuring der verantwoording van de Prov. inkomsten en uitgaven over 1906 tot wijziging van de begrooting voor 1908, tot vaststelling der begrooting voor 1909 en tot heffing van opcenten op de Rijksbelasting voor 1909. Bij vonnis der Arrondissements-Recht bank te Middelburg, dd. 22 Juni 1908, is JOZIAS DE KLERK, Korenmolenaar, wonende te Axel. verklaard in staat van faillissement, met benoeming van Mr. S. GRATAMA Uz. tot Rechter-Commissaris en van onder- geteekende tot Curator. Mr. J. F. VAN DEINSE. Middelburg, 24 Juni 1908. Ten einde onze plaats zooveel mogelijk een feestelijk aanzien te geven, noodigt het Bestuur van „CONCORDIA" beleefd de inge zetenen uit, a. s. Maandag de vlag uit te steken. Namens voornoemd Bestuur, B. VAN RUIJVEN, Voorz.' Axel. C. P. MINJON, Secr. De Notaris P. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van het Kerkbestuur j der Nederduitsch Hervormde gemeente aldaar, in de herberg bij Michiel 't Gilde te Axel, op Zaterdag den 4 Juli 1908, des namiddags ten 5 ure, ver- koopen KOOP 1. zijnde dubbele woning en Aanhoo- righeden en Erf te Axel (Oude Stad) kadaster sectie G nummers 3 en 4. In huur per week bij G. Jonk man voor 60 cents en M. Goossen voor 50 cents. KOOP 2. Aanlioorigheden en Erf te Axel (Oude Stad) kadaster sectie G nummer 907 groot 28 centiaren I Onbewoond. KOOP 3. Aanlioorigheden en Erf te Axel (Oude Stad) kadaster sectie G nummer 906 groot 32 centiaren. In huur bij de wed. Ruben voor 60 cents per week. De koopen worden afzonderlijk en ook te samen geveild. Betaling der koopsom 2 maanden. De Notaris P. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van THERESIA DE DECKER, Wed. van AL. ROMBOUT te St. Jansteen verkoopen a. Op Donderdag den 2 Juli 1903, des namiddags 1 ure, in nage- meld perceel. Aanlioorigheden en het recht van erfpacht tot Kerstmis 1925 op den daarbij behoorenden grond, eigen dom van Mme R. Th. de Braban der wed. van dhr. A. C. F. Ver- durmen te Waesmunster, alles te St. Jansteen (Absdale). Jaarlijksche erfpacht f 17,25. Valdag Kerstmis. Betaling koopsom 1 maand. Aanvaarding bij de betaling der koopsom. Met toestemming van den eigenaar kan eene partij bouwland in pacht volgen.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2