No. 23. Woensdag 21 Juni 1908 21e Jaarg. 7ó\ Nieuws- en Advertentieblad cbo voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IHELFH YV Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Bïlgik 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Voor het Landgericht te Sehwerin is een geding behandeld, dat een* schel licht werpt op het bijgeloof, dat zich in vele streken nog tot in de twintigste eeuw gehandhaafd heeft. Terecht stond eene vrouw Krakow uit Grevesmühlen, die als tusschenpersoon was opgetreden by de betrekkingen tusschen een bij- geloovige buurvrouw en een .wijze vrouw" te Wismar en daarbij hare eigen zak gespekt had. Te Grevesmühlen, een stadje ten N. van Sehwerin, wonen de echtelieden Rollenhagen. De vrouw leed sedert lang aan maagpijnen. Zij klaagde buur vrouw Krakow haren nood, en deze vertelde haar van de wijze vrouw te Wismar, die overal raad op wist en uit iemands nekharen zijne zieke on derkende. Vrouw Krakow ging met eenige nekharen van de ziekte naar Wismar en kwam met een zwart poe der terug dat 10 mk. kostte. De maag pijnen, die van zenuwachtigen aard waren, verdwenen, maar nu kwam het gezin in nieuwe narigheid. Een dochter, die diende, werd wegens dief stal ontslagen. Vrouw Krakow meende dat een heks het meisje tot stelen had aangezet en bood zich aan, om de vrouw in Wismar opnieuw te raadplegen. Zij bracht weef twee zwarte poeders mee en verschillende andere voorschriften, o. a. moest het hart van een mol gebraden en in een zilveren medaljon om de hals gedragen worden. REISSCHETSEN. I. {Eiland Elephantine in Opper-Egypte.) Een warme winterDe halve maan op de minaret gloeit in den zonneschijn. Geen wolkje is er aan den hemel te zien. En rechts en links vertoont zich de woestijn. O, wat verlang ik naar u, avondwolken in het Rijndal! bij wier rozenkleurig licht wij ocze nesten bouwen in de linden. Moorkopje dringt al sedert acht dagen op de afreis aan maar de kindereu, die heel naar Nubië gevlogen zijn, zijn er nog niet weer. In de jeugd gaat dat zoo ver. Wat zijD honderd mijleD voor het dartel volkje. Nog geen twee jaar is het ge leden, toen was ik ook naar Senegal gereisd, waar de palmen tot reuzen op groeien en de zwarte gomboomen, van alle kanten, de oevers bedekken. Uit het Noorden vernemen wij hier een onophoudelijk bruischen. Het zijn de watervallen van den Nijl, die zich hier, al duizenden vau jaren, door de rotsen henendringt. Gisteren bevonden wij er ons vlak bij. Donkere rotsmassa's Maar de heksen van Grevesmühlen lieten het gezin nog geen rust. Naar de meening van vrouw Krakow, waren het twee oude vrouwen Brandt en Vi- tense. In een ongeteekenden brief dreigden de heksen met nieuwe plage rijen en, ten bewijze dat het haar ernst was, voegden zij een paar walgelijke insekten en een vischkop bij den brief. Nu werden hart, long en lever van een paard vier uren lang gekookt (onder wijl mocht geen woord in de keuken gesproken worden) en in vier bloem potten begraven, met een twintigmark stuk boven op eiken pot. De goud stukken verdwenen in den zak van de buurvrouw. Maar weer werd er in een brief nieuw onheil aangekondigd. Toen werd er, op raad van vrouw Krakow, een heksenbezem gemaakt van de tak ken van drie boomen, waar men drie maal om heen had geloopen. Die be zem kostte 80 mk. maar had dan ook een bijzondere kracht. Wanneer het behekste gezin er mee op een hemd sloeg, „kreeg de heks Brandt slaag op haren rug". Om den anderen dag werd het hemd op een stoel gelegd en er vier uren lang opgeklopt. Het hielp uitmuntend, want de heks smeekte in een brief, om er niet mee voort te gaan. Maar de familie Rollenhagen kende geen erbarmen. Zij bleef er op los ranselen tot de bezum stuk was. Daarna moest er een nieuw middel te baat genomen worden. Eindelijk kwam de schoonzoon van vrouw Rollenhagen er achter, dat deze laatste gaandeweg 1100 mk. aan de toovermiddelen verdaan had, en hij worden d»ar in den vloed gedompeld. Een eentoonig geruisch. Daarboven glanst de doodstille hemel, en slechts een enkele maal wordt het gezicht op de dorre steenen afgewisseld door een groenen palm, die, als een straal der hoop, uit eene of andere rotsopening te voorschijn komt. Verder op rusten, als in de stilte van het graf, de groote graniet-rotsen, waar de oude Egypteoaren de steenen voor hunne tempels en obelisken vandaan haalden. Hier wordt nooit een groene palm gezien, ja, wie hier was geboren en oud geworden, zou niet weten, dat er een planten- en bloemen rijk op de wereld was. Van tijd tot tijd wordt daar het gebrul van eenen leeuw ge hoord. Wat was ik blijde, toen ons laatste winterkwartier, het lieve eiland Elep hantine, met zijne ruïnen, grafsteden, palmen en oranjeboomen, als eene la chende fata morgana aau mijn oog zich vertoonde. Wel is het waar, wat een oud dichter van dat eiland zegt: »het ligt in eene woestijn, als een smaragd in goud gevatVer, ver in het Zui den heffen de bergen van het gloeiende Nubië hunne toppen naar den hemel. II. {Tempel van Karnak.) Eergisteren ziju Witborstje en Zwart- voetje uit Nubië teruggekeerd. Zij kun- diende een aanklacht wegen» bedrog tegen vrouw Krakow in. Ter terrechtzitting werd ook de wijze vrouw uit Wismar gehoord. Het bleek een vrouw van 70 jaar te zijn, groot en dik, met een reusachtigen bril op den neus, waarvan het eene glas zwart is. Zij verklaarde .bloed te kunnen stelpen, een roos te kunnen belezen, maar zich niet in een duif te kunnen Veranderen". Het zwarte poeder, dat tegen alle kwalen hielp, was gedroogd en tot poeder gestampt St. Janskruid. De wijze vrouw had van de zaak weinig voordeel gehad, want zij had voor elk consult met vrouw Krakow maar een mark gebeurd. De 1100 mk. waren bijna alle in den zak van de laatste gekomen en deze bedriegster werd tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De beroemde wolmarkt te Landsberg aan de War the is deze week te niet gegaan. Op deze markt was nog maar 24 pond wol aangevoord, verleden jaar waren het er nog 15,000 pond. In 1781 den bloeitijd van de markt, was de aanvoer 2,800,000 pond en kwamen de koopers uit alle landen van Europa. ITALIË. Vrijdag i« het te Par ma tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Er zou een trein aankomen met 350 vrijwilligers, om de stakende fabrieksarbeiders te vervangen. Een groote menigte stakers onder wie vele vrouwen, hadden zich aan het station verzameld, om den trein op te wachten- Een flinke militaire macht was op de been, die echter door neo niet ophouden met verhalen van al liet schoone, dat zij gezien hebben. De ruïen strekken zich nog ver over de bergen uit. Witborstje was bijna ge kwetst geworden door een pijl. Daar werd een vreeselijke slag geleverd in het palmbosch, niet ver van den linker Nijloever. Akelig klonken de schulp- hoorns en het geklank van de bekkens. De wilde dieren vluchtten, verschrikt door de woede der meuschen. Een overal gevreesde volksstam was, door woestijnen en stroomen, opgetrokken naar de groene oevers van den Nijl, waar de Ahanuahs wonen, een vreed zaam herdersvolk, onbekwaam om met de moordende wapens om te gaan. Zij vielen als bloemen, die door den storm geknakt wórden, voor de zwaarden der woestelingen. Twee duizend werden er als slaven naar het buitenland gevoerd. Geen akeliger geluid dan het weeklagen der zwarte slaven, als zij weggerukt worden van de graven hunner va deren. In den tempel van Karnak zijn wij allen weder bij elkander gekomen, ne ven en nichten, oud en jong volk, de geheele kolonie van Lindendal. Dat is een rumoer 1 Ander Duitsch volkje bevindt zich in de ruïnen'van Luxor en Koreu, die met Mediuet Aba de wereld beroemde bouwvallen van Tnebe vormen. De dom van Reims en Keulen, de Mun ster te Straatsburg zijn uitgestrekte en de menigte met steenen werden be stookt. De cavalerie moest herhaaldelijk een charge maken. Er heerscht groote opwinding in de stad. De meeste win kels zijn gesloten. RUSLAND. Naar uit Warschau aan Duitsche bladen wordt gemeld, zijn in Polen in de maand Mei door de krijgsraden 72 personen ter dood veroordeeld. De Roeskoje Znamje, het orgaan van het Verbond van het Russische volk, zegt, dat 48 personen, die wegéns deel neming aan jodenvervolgingen waren veroordeeld, begenadigd zijn. TURKIJE. Men meldt nog eenige bijzonderheden over den moord op de 11 Grieksche schaapherders bij Boadag in Macedonië door Bulgaarsche komitadji's, waarvan we onlangs melding maakten. De komitadji's hadden zich vermomd als soldaten en gendarmes en werden door de eigenaars der groote «chapenfokkerij zeer gastvrij in hun woningen opge nomen. De bandieten vermoordden hun gast- heeren en overvielen vervolgens de schaapherders, die letterlijk in stukken werden gehakt. Ook elders hebben de Bulgaarsche revolutionnairen weer huis gehouden. In het dorp Deiren heeft een Bulgaarsch bendeaanvoerder tien inwoners laten ophangen, omdat hem ter oore was gekomen, dat die lieden hem bij de overheid hadden aangegeven. verhevene werken van bouwkunst, maar och, het is kinderspeelgoed ïn vergelij king met de overblijfselen der tempels van het honderdjarige Thebe. Van de hooge zuilen des tempels van Karnak, waar wij nu des avonds, in groote zwermen, om henen vliegen, heeft men een heerlijk uitzicht, op de trotsche ruïnen van de oude koningsstad. Beide oevers van den Nijl zijn met ruïnen bedekt en, waar vroeger de wo ningen der levenden ophielden, begint nu het rijk der dooden, die onafzienbare gravenrei, die zich in den Westelijken bergketen verliest. Tempels, wier over blijfselen zich nog als bergen verheffen, liggen verstrooid in de vlakte, omgeven van sfinksen en palmen en obelisken. Duizenden van jaren zijn er over henen gegaan, maar noch ide tijd noch de vernielingszucht kou ze vernietigen. Van den tempel van Limor loopt eene laan van sfinksen naar den tempel van Karnak, waar wij thans zijn. Men zegt dat dit het grootste overblijfsel van bouwkunst is op de aarde en al onze broeders en zusters, die heinde en ver over de wereld gezworven hebben, stem men het ook toe. De poort van den tempel, waar de laan van sfinksen oj uit loopt, is zestig voeten hoog en met de schoonste kunst werken versierd dat is de hoofdpoort. Zoódra men er door gevlogeu is, is men opgetogen van verwondering over die

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1