Eerste Concours Hippique, De voltooiing der verbeterings- werken aan het kanaal GentNeuzen gaat weer een stap vooruit door de aangekondigde aanbesteding voor het Terbreeden ran het deel van het kanaal, gelegen tusschen Selzaete en de Neder- landsche grens. Raming fr. 758.464.69. Bij Kon. besluit is, krachtens de Burgerlijke pensioenwet, een pensioen verleend aan den heer E. M. F. Ver- mandel, oud-brievengaarder te Koe wacht, van f437 'sjaars. Toen Donderdagavond verleden- week de slager Colsen van Sas van Gent naar Sluiskil per rijwiel reed, werd hij door den bliksem getroffen, en van zijn wiel geslingerd. Gedurende een paar uur was de man bewusteloos. Later kwam hij bij, doch klaagde veel over hoofdpijn. Met den schrik is de man er gelukkig afgekomen. Tot onderwijzeres te Hoek is be noemd mej. A. C. Steyn te Middelburg. In de week van 3 tot en met 9 Juni 1908 zyn in Zeeland voorgekomen 1 geval van typhus en febris typhoïdea en wel te Stavenisse3 van roodvonk en 7 van diphtheritiste weten van roodvonk 1 geval te Axel, 1 te Krui- ningen en 1 te O. en W. Souburg en van diphtheritis 3 gevallen te Graauw en Langendam 3 te Neuzen en 1 te Westkapelle. Te Apeldoorn is, op 67-jarigen leeftijd, overleden de heer mr. J. G. van Deinse, oud-lid der Tweede Kamer. Van 1894 tot 1901 had hy zitting voor het district Hontenisse. De heer Van Deinse was ook lid van de Provinciale Staten van Zeeland van 1 Oct. 1872 tot zijn vertrek naar Apeldoorn. Van 1867 tot dat tijdstip was de overledene notaris te Hulst. gegeven door de Oostelijk Zeeuwsch- Vlaandersche concours hippique vereeniging op 9 Juni '08 te Axel gesteund door de Provinciale Regelingscommissie en door het Zeeuwsch-Belgisch Stamboek. Het was, indien wij ons niet vergis sen, in het begin der maand December des vorigen jaars, dat ons geruchten ter oore kwamen, die behelsden, dat onder onze jonge landbouwers het voor nemen bestond in den loop ran 1908 en wel waarschijnlijk op den derden Pink steren een concours-hippique te orga- niseeren. Die geruchten namen steeds vaster vorm aan en toen de verslagen der verschillende vergaderingen onder de oogen onzer lezers kwamen,, wist een ieder, dat de zaak haar beslag had gekregen. Het spreek vanzeive, dat er heel wat voorbereidende werkzaamheden moesten gedaan worden, dat tal van maatregelen moesten worden genomen, vooral waar het hier iets nieuws betrof dat de meesten slechts van hooren zeg gen wisten, doch dank zij de krachtige samenwerking en den on vermoeiden ijver van het bestuur werd het zaakje zoo flink in elkaar gezet, als men van meer geroutineerden slechts kon ver wachten. Een geschikt terrein werd gevonden even buiten de gemeente op eene weide door den heer Ph. J. van Dix- hoorn voor het doel bereidwillig afge 6taan. Daarop verrezen de noodige gebouwen en gebouwtjes, bestaande in een kolossale ververschingstent, een flinke tribune en een muziektent bene vens nog de onmisbare aanwijzingen voor de rijders. Boven alles wapperde* de Nederland- sche en de Belgische vlaggen, waar door het geheel een vroolyk aanzien had. Om 11 uur werd een aanvang ge maakt met de afwerking van het pro gramma, hetwelk uit de volgende num rners was samengesteld No. 1. Nationale wedstrijd voor de best aangespannen tweewielige vracht kar, bespannen met een paard en toe behoorende aan en gereden door voer lieden of door hun personeel. Keuring in stap. Als eischen werden gesteld: de beste inspanning, welke wordt ge acht te zijn die, waarbij de zwaarste vracht op de gemakkelijkste manier door het paard kan worden getrokken, zonder dat het tuig bemoeilijkt. Hiervoor waren 3 deelnemers. Prij zen werden toegekend aan H. Dellaert, te Axel, lepr. 5 en aan M. de Putter te Zaamslag 2e prijs 2,50. No. 2. Nationale wedstrijd voor de best ingespannen zware vrachtkar, toe behoorende aan en gereden door voer lieden of door hun personeel. Keuring in stap. Bespannen met 2 paarden. Hiervoor kwam slechts een deel nemer op, nl. M. de Putter van Zaam slag aan wie de lepr. ad. 7,50 werd toegekend. No. 3. Nationale wedstrijd voor den best aangespannen en voorgereden boe renwagen, toebehoorende aan en ge reden door landbouwers of door hun personeel. In stap en draf. Bespannen met 2 paarden. Aantal deelnemers Uitslag le pr., 7,50, J. Cové, Axel 2e pr. 4 P. Dekker Pz. Axel. In deze afdeelingen waren juryleden de heeren C. Scheele, P. Cornelissen en E. van Acker. No. 4. Dit nummer werd uitgesteld tot 's middags. Als nu werd pauze gehouden, om de aanwezigen gelegenheid te geven zich in de ververschingstent te restaureeren. In de afdeeling voor het Bestuur ge reserveerd werd door den voorzitter den heer Van Dixhoorn onder het aanbieden van een glas champagne een woord van dank gesproken aan allen die hadden meegewerkt om het concours te doen slagen. Met luiden bijval werd het voorstel van spreker aangenomen om den voorloopigen naam der vereeniging voor vast aan te nemen. Door den heer F. Hombach uit Hulst werd de voorzitter beantwoord, waarbij een woord van lof werd gesproken over de inrichting van de zaak. Te 1 ure werd weer aangevangen met de wedstrijden en wel met num mer no 5Internationale wedstrijd voor den best aangespannen boerenwa gen, toebehoorende aan en gereden door landbouwers of door hun personeel. Bespannen met 4 paarden. Eischen goede aanspanning en goed voorrijden. Aantal deelnemers 5. Jury alsboven. Uitslagle pr. 10, F. Dekker Pz.; 2e pr. 6, J. Cové, 3e pr. 5, L. van Dixhoorn, allen te Axelen 4e prijs f 4, F. Dekker Fz. te Terneuzen. De derde prijs was geschonken door een bestuurslid, die in één der num mers een eerste prijs had behaald. No 6. Internationale wedstrijd voor den besten hengst (koudbloed ras) en het best aan de hand voorgebracht. Eischengoed exterieur, rustig stil staan, regelmatig stappen en draven, goed ingespannen en getoilletteerd. Óp het goed voorbrengen werd streng gelet. Hiervoor waren 6 deelnemers. De Jury, bestaande uit de heeren F. Hombach, L. Bogaart en J. Vael be steedde geruimen tijd aan het vast stellen van den uitslag en was zeer nauwkeurig bij het bepalen der punten. Uitslag le pr. zilveren medaille met 5 K. Wijna te Axel, 2e pr. j 10 (uit geloofd door den heer F. Hombach) B. C. Puijlaert te Zuiddorpe, 3e pr. bron zen medaille en 2,50, J. Cové te Axel en 4e pr. 2,50 A. de Koeijer te Ter Neuzen. No. 7. Internationale wedstrijd voor merries (koudbloed) en het best aan de hand voorgebracht. Eischen en prijzen als bij 6. 6 deelnemers, le pr. J. Geensen te Axel, 2e pr. f uitgeloofd door den heer F. Hombach) K. Wijna te Axel, 3e pr. J. Cové te Axel, 4e pr. B. C. Puijlaert te Zuiddorpe. No. 8. Internationale wedstrijd voor vierspan merries (koudbloed). Voor dit nummer waren 5 deelnemers. De jury, als voor 6 en 7, kende de prijzen toe aan le pr., zilveren me daille en f 8, B. C. Puijlaert te Zuid dorpe, 2e pr. f 10, L. van Dixhoorn te Axel, (uitgeloofd door den heer F. Hombach), 3e pr., bronzen medaille en f LF. Dekker Fz. te Ter Neuzen, 4e pr., f4,—, K. Wijna te Axel. De jury was over deze vierspannen zeer tevreden waarom de heer Hombach nog een tweeden 4den prijs beschikbaar stelde, welke werd toegekend aan F Dekker Pz. te Axel. No. 9 was het défilé der prijswinners in de thans afgereden nummers. Hierin konden, met het oog op dén vergevor derden tijd, niet allen uitkomen, daar met vele paarden in verschillende nummer» was meegedongen en dus de tijd voor aanspannen ontbrak. Toen was inmiddels het fanfarenge- zelschap .Concordia" op het terrein gearriveerd om, daartoe uitgenoodigd, het verblijf aldaar door hare muziek te veraangenamen. De toeloop naar het concours was op dat oogenblik kolosaal zoodat na weinig tijds het aantal aan wezigen op minstens 3000 kon geschat worden. Na hef défilé, dat opgeluisterd werd met muziek, volgde No. 10Ringrijde rij te paard. Rechte baan. Twaalf ringen. Eens steken in draf en eens in galop. Rijden in de beugels of in 't zadel. Aantal deelnemers 17. De jury, die werd gevormd door de heeren Cruyl, burgemeester van Assenede, G. de Clerq Dz„ te Selzaete en B. C. Ysebaert, verdeelde de prijzen akvolgtle prijs dubbele toom Em. van Haelst te Kiel drecht, 2e pr. stijgbeugels, G. van Driel, Axel, 3e pr. sporen, A. Oppeneer, Axel, 4e pr. een rijzweep C. Michielsen, Zaamslag, 5e pr. een mondstuk B. L. Ysebaert, Axel en 6e pr. een mondstuk A. Cappon Axel. No. 4 Wedstryden voor vierwielige rijtuigen, bespannen met 2 paarden, toebehoorende aan en gereden door rij tuigverhuurders of door hun personeel Keuring in stap en in draf. Eischen goed passend tuig, dat niet bemoeilijkt en goed voorrijden. Dit nummer, waarvoor in den voormiddag slechts 1 deelnemer was opgekomen, was m«t toestemming van het bestuur en de jury (deze bestaat uit de heeren H. Plaschaert, J. A. Douze en C. Begheijn) uitgesteld tot 's middag». De uitslag wa» le pr. f 10 A. Wie mes, 2e pr. f 6, L. Wiemes, beiden te Axel. No. 11. Internationale wedstryd voor vierwielige rijtuigen bespannen met 2 paarden, toebehoorende aan landbouwers en particulieren. Eischen en Jury als voor 43 deelnemers. le pr. eene zilveren medaille aan G. de Clercq Lz. te Selzaete, 2e pr. f6 aan L. van Dixhoorn te Axel, 3e pr. f3 aan J. L. Jurrij te Ter Neuzen. No. 12. Wedstrijd voor tweewielige rijtuigen, bespannen met 1 paard, toe behoorende aan landbouwers of particu lieren. Eischen en Jury als bij no. 4; 18 deelnemers. De uitslag was: le pr. f6. B. L. IJsebaert te Axel, 2e pr. f4, P. Vael te St. Jansteen, 3e pr. f 2,50, I. de Feijter Wz. te Axel. Door het bestuur werd nevens deze prijzen aan den heer H. de Maesschalck te St. Nicolaas een extraprijs toegekend van f5. No. 13. Wedstrijd voor reclamerij- uigen, toebehoorende aan grossiers of winkeliers. 3 deelnemers. Hierin kwamen uit de wagen van den heer Adr. van Herp te Ter Neuzen, de nieuwe wagen van de bierbrouwerij de Halve Maan te Hulst en een wagen ingericht door den heer J. de Kraker te Axel, waarop deze reclame maakte voor zijne wagenmakerij. Alles wat voor het maken van een rij- of voertuig noodig is, werd op dezen wagen uit gevoerd. De jury, bestaande uit de heeren P. de Bruijne, F. Kaan en P. Essel- brugge, besliste dat de le pr. f7,50 toekwam aan J. de Kraker, 2 f41 aan A. Wauters te Hulst en een doorf het bestuur uitgeloofde ^e prijs, f n, nan Adr. van Herp. Nu volgde ringsteken met ryiuigen in draf voor dame en heer op rechte baan. Hiervoor waren 18 deelnemers. De le pr. een gouden dameshorloge, viel ten deel aan mej, H. Kips-Noens te Koewacht, 2e pr. een gouden ring aan mej M. Puylaert te Zuiddorpe en den! heer Em. Ysebaert te Brussel, 3e pr. een zilveren armband aan mej. Eugl de Milliano te Watervliet en C. J. Vael te St. Jansteen, 4e pr. een zilveren horlogeketting aan den heer E. van Haelst Van de Bilt, te Kieldrecht, 5e pr. een zilveren flacon mej. M. Dekker en den heer P. Dekker te Axel, 6e pr. een zilveren broche aan den heer1 en mej. Alf. Misseghers-Noens te Koe-i wacht. 7e pr. een zilveren vingerhoed aan mej. Jac. Dees te Zaamslag en den heer J. Geensen, terwijl de dame die de minste ringen had bemachtigd een surprise bekwam. Deze viel ten deel aan mej. Corn, van Dixhoorn Phd. te Axel, die gereden had met den heer G. Dees Gz. te Hoek. Wegen» tijdbesparing volgde als No. 15, thans eierrijden, waarvoor 20 deel nemers voorkwamen. De eisch was, met het rechterwiel van het twee wie- lige rijtuig zooveel mogelijk eieren stuk te rijden. De jury voor deze afdeeling bestond uit de heeren P. de Broijne, F. Kaan en P. Essel brugge. De prijzen vielen ten deel als volgt le pr. een Swan vulpenhouder aan H. Plasschaert te Koewacht, 2e pr. een zilveren horlogeketting aan L. van Dixhoorn te Axel, 3e pr. een portemo- nannaie aan J. A. Donze te Terneuzen, 4e pr. een sigarenkoker aan P. Vael te St. Jansteen en 5e pr. een sigaren- pijp met zilver gemonteerd aan E van Haelst te Kieldrecht. Nu bleven nog twee nummers over, nl. 16, harddraverij voor koudbloed en 17 idem voor warmbloed paarden. Voor no. 16 moest eene ronde baan, lang 650 M. tweemaal atgelegd worden iti draf, zonder te galoppeeren. De jury bestond uit de heeren E. Buijsse, D. van Doeselaar en A. de Koeijer. 9 deelnemers. Uitslag: le prijs, een dubbele toom, P. Cortvriendt, Ter Neuzen in 2 min. 8l/4 sec., 2e pr. beugels, A. Cortvriendt te Ter Neuzen in 2 min. 8!/2 sec., 3e pr. verzilverde sporen, K. Wijna te Axel in 2 min. 20'/2 »ec., 4e pr. een rijzweep, J. Cové te Axel in 2 min. 2D/.2 sec., 5e pr. een toom, J. Hamelink in 2 min. 243'4 sec. en 6e pr. een toom, J. Snap te Zaamslag in 2 min. 27:! 4 sec. Voor no. 17 moest de baan driemaal afgelegd worden. Jury, en eischen als no. 16. 8 deelnemers. Uitslagle prijs een dubbele toom, C. J. Vael te St. Jansteen in 3 min. 47. sec., 2e pr. beugels, Em. Ysebaert te Brussel in 3 min. 73,4 sec., 3e pr. sporen, Em. van Haelst te Kieldrecht' in 3 min. 83/4 sec. en 4e pr. een mond stuk, K. Wijna te Axel in-3 min. lOV^sec. Toen de verschillende nummers waren gereden was het reeds tamelijk laat geworden, zoodat de prijsuitreiking plaats had toen hét' reeds begon te schemeren. Na de prijsuitdeeling werd door den Voorzitter, den heer Ph. J. van Dixhoorn, aan allen die hun steun hadden verleend en blijken van be langstelling hadden getoond, in 't kort maar welgemeend dank gebracht. Hy uitte zijne tevredenheid over het eerste concours-hippique' alhier, dat hij wel geslaagd achtte. Weliswaar erkende hij, dat er enkele tekortkomingen aan de zeer vele werkzaamheden kleefden, doch deze waren niet van dien aard, dat eenige ordeverstoring daardoor plaats greep, noch wanklanken werden gehoord.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2