I Het kruis ïan Innesmore. No. 20. Zaterdag 13 1908. 24-e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, FE UIL LETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Bblgiï 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. AdvertentiSn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. AXEL, 5 Juni 1908. De kermis behoort weer tot het ver leden. Op de markt was het mooi vol met de gewone kermisinrichtingen, er was bijna geen plaatsje onbezetmaar of van een en ander wel drukgebruik is gemaakt, valt sterk te betwijfelen. Er wordt door velen geklaagd. Alleen Maandag en Dinsdag was het iets maar de beide andere dagen waren in één woord slapjes. Op een paar vechtpar tijtjes na is het zaakje kalm afgeloopen. Aan de Maandag alhier ter ge legenheid der kermis gehouden schie ting van de handboogmaatschappij „Ons Vermaak" namen 85 schutters deel. De hoogvogel, werd geschoten door den heer R. Blankert alhierde zij vogels door de heeren C. Lammens en Jos. de Moor, beiden te Zuiddorpe, en de kallen door de heeren J. van de Velde alhier en J. Bleijenberg te Hulst. Dezelfde vereeniging hield gisteren haar jaarlijksche Koningschieting. De Koningvogel werd geveld door den heer F. Weemaes, terwijl de heeren B. C. Ysebaert een zijvogel en kal, M. de Moor een zij vogel en C. Beghein de andere kal schoten. De Zaterdag alhier ten huize van den heer Koole gehouden vergadering van oud-leerlingen van cursussen in paardenkennis, was matig bezocht. Toch werd tot oprichting eener ver eeniging besloten. Eene commissie van drie leden werd benoemd, die de voor bereidende werkzaamheden zal ver richten. Het zijn de heeren A. de NOVELLE. 26) Het hof had Londen verlaten en be vond zich te Richmond, waar alles wat aanzienlijk was, zich verzameld had, omdat men gevoelde, dat er gewichtige gebeurtenissen te verwachten waren. De gezondheid des konings had in de laatste dagen veel geleden, hij nam zich niet in acht en luisterde naar geen' raad. De oogenblikken, waarin zijn geest zijne oude kracht weer toonde, en die ieder welmeenend hart verheugd hadden, weken maar al te zeer voor die ongeregeldheid of kinderachtige gri len, die den grooten koning zoo zeer verlaagden. En wat omkeer van zaken was er te wachten na zijn sterven De troonopvolger prins Richard was een kind van elf jaar, die met zijne helde.- re oogen opgeruimd in de wereld rond zag. Maar was het nu ook een bemin nelijk kind, met blonde lokkeu en roode wangen, niemand wist wat van hem te wachten was, al hoopte men ook, dat de verhevene geest van zijnen vader, den zwarten prins, zich in hem ontwikkelen mocht. Een regentschap was dus te verwachten, en hoe zou dat zijn Daarbij kwam, dat zelfs de kerk Peijter van Terneuzen P. P. A. Dieleman en J. de Regt van Axel. A. s. Zaterdag wordt opnieuw ver gaderd, als wanneer men hoopt op een druk bezoek van de oud-leerlingen, daar de vereeniging, wanneer allen toetreden, krachtig werkzaam kan zijn in het belang van de paardenfokkerij. Vrijdagmiddag had een meisje dat in de Lange Noordstraat bezig was een stoep te schuren, het ongeluk toen zij met twee emmers water van de pomp kwam, over een bezemstok te struikelen, waardoor zij viel en een enkel brak. Dienzelfden dag geraakts de voerman J. S. onder een woonwagen waardoor hij zich aan de borst en een been bezeerde. Het was gelukkig niet van ernstigen aard. Maandag hield de duivenmaat- schappij „De Luchtbode" alhier een prijsvlucht uit Doornick. Er waren 116 oude en 2 jonge duiven, benevens één serie van 2 en één van 3 duiven. De hoogste prijs zijnde een regulateur en 60 francs behaalde de heer A Schrij ver van Stekene, wiens duif een snel heid had van 1413,9 meter per minuut Verder waren er nog 25 verschillende prijzen. De laagste prijs was 5 francs. De snelheid dezer duif was 1343,1 meter. De serie van 2 duiven van den heer A. Schrijver voornoemd ver kreeg een prijs van 2 francs en die van 3 duiven van den heer Coppens van Wachtebeke eene van 3 francs. De eerste had een snelheid van 1388,2 en de tweede eene van 1216 meter per minuut. in gevaar scheen, want de hertog van Lancaster verleende opentlijk zijne bescherming aau een' jeugdig prediker Wicklef, die het bestaande met kracht afkeurde en eene nieuwe leer ver kondigde, door hem de ware oude leer genaamd. Onder al die onzekerheid waren er velen op uit, om hun scheepje de vei lige haven in te staren alleen de ge malin des ouden konings, omgeven van alle zijden door vijanden en benijders, scheen met eene onverklaarde lichtzinnig heid het lot te wachten, dat haar na des konings dood, zeker treffen zou. Meer dan eenmaal werd zij door Jessy gewaarschuwd. >Wat zouden zij mij doen sprak Alice, »ik trek mij terug. Dat is alles »Dat zal men u ten kwade dnideu. Men zal u aanklagen, u licht ver- oordeelen sprak Jessy. »Ik heb immers niets misdaan, hernam Alice, »dat men mij verwijten kan.» »Uwe schatten zullen tegen u getuigen, men zal zeggen dat gij er u op eene bedriegelijke wijze van hebt meester gemaakt.» »Och ja, zuchtte Alice, misschien was het verstandiger, dat ik uu alles verdeelde. Maar wees gerust, Jessy 1 Ik laat voor u eene bruidskroon maken van louter goud. Dat aardige kruisje dat ik u een» geven wilde, was u te Voor deelneming aan het voor bereidend militair onderricht hebben zich alhier 31 jongelingen aangemeld. Dinsdag had te Neuzen in den tuin van de Buitensocieteit het vierde zomerfeest der gezamenlijke Christelijke Vereenigingen aldaar, plaats. De tuin werd door velen bezocht, zoo uit de gemeente als uit de omgeving. Het openingswoord werd gesproken door ds. J. van den Berg van Ter Neuzen. Voorts werd het woord gevoerd door de, na te noemen h.h. predikanten over het daarbij vermeide onderwerpA. J. Roosemeijer van Sluis, „Zalig in hope, naar Rom. 8 24"W. Hoek van Brussel, „De Levensboom"; A. Scheele van Veere, „Deze wereld ge bruiken, als niet misbruikende"H. P. Stegenga van Wolpkaartsdijk, „Ge- looven en zien"R. Hamming van Zaamslag „Geestdrift", en het slotwoord, door G. van Dis, eveneens van die gemeente. De zang werd begeleid door het Chr. muziekgezelschap iExcelsior van Neuzen, terwijl zich tijdens de pauze en na het eindigen der spreekbeurten liet hooren de Zang vereeniging „Concordia" van Breskemj. Bij de Vrijdag te Ter Neuzen ge houden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad in de vacature ont staan door het overlijden van den heer M. Ver brugge werden officiéél candi- daat gesteld do heeren Jac. van de Ree en W. van Tatenhove. De stemming is bepaald op Dinsdag 16 Juni a.s. eenvoudig, omdat het maar zilver was. Heeft Richard u nog niet gozegd, wat dat kruisje toch voor waarde heeft. Ik ben nieuwsgierig, zoo vaak ik er aan deuk.» >Wij hebben wel van vroolijker din gen te spreken, Jessy antwoordde de kleine op achteloozen toon. »Hij komt toch ter rechter tijd? De koning is thans zoo, dat men de oogen blikken moet waarnemen sprak Alice. »Ik wilde wel dat het maar voorbij was.» »Wenscht gij zijnen dood I» vroeg Jessy, >en hij heeft u zoo lief!» »Wat helpt dat? Ik leid een onge lukkig leven aan de zijde van den ouden kranken man, die nu bovendien nog gierig wordt. Gisteren vroeg ik hem om eenen ring, dien hij droegeen ouderwetsch, plomp ding, maar de stee- nen bevielen mij nog al. Meent gij dat hij dien geven wilde? Hij zeide dat het kroongoed was. Maar ik zal hem toch wel machtig worden mompelde zij, »als het nu niet is, dan later. Doch Jessy hervatte zij snel, als had zij zich te veel uitgelaten, »waar blijft uw bruidegom De koning komt hier en dat zou een gepast oogenblik zijn, om uwe verbiutenis door zijnen wil te doen bekrachtigen 1» Nog had zij niet uitgesproken, toen Richard ongediend binnen kwam. Sedert hij openlijk de. hand van Jessy Camden In de St. Crt. no. 134 zijn opge nomen de oprichtingsakten van de N. V. Werf Zeeland, voorheen onder de firma Gebroeders Ribbens, C. Bakker en Co. te Hansweert, en van de N. V. Neder- landsche Phosphaat-Maatschappij te Ter Neuzen. Eerstgenoemde vennootschap heeft ten doel het bouwen, verbouwen, her stellen, schoonmaken, koopen en ver- koopen van schepen en vaartuigen en al wat verder tot het bedrijf van een scheepsbouwwert kan gerekend worden in de meest uitgebreide beteekenis en is aangegaan voor den tijd van 30 jaren. Het kapitaal bedraagt 100.000. Tot commissarissen zijn benoemd de heeren mr. P. Dieleman, 6: Ribbens, K. Ribbens, J. A. van Rompu, J. F. A. M. van Waesberghe, J. A. Vertregt en P. J. Scheele, en tot directeur, belast met de administratie, de heer P. Wisse, boekhouder te Hansweert. Laatstgenoemde vennootschap is aan gegaan voor den tijd van ongeveer 50 jaar, aanvangende op den dag waarop de Koninklijke bewilliging op de akte is verleend en eindigende 31 December 1957, behoudens vroegere ontbinding. Het kapitaal der vennootschap be draagt f 1.000.000, verdeeld in 2000 aandeelen, ieder van f 500, welke alle worden uitgegeven en waarvan er 400 zijn geplaatst bij de oprichters. Tot commissarissen zijn benoemd de heeren J. V. van Cantfort, Neuzen, E. G. Martens, Londen, F. G. M. en J. O. A. Kiessling, beiden Antwerpen; en tot directeur de heer H. Salomonson te Londen. had gevraagd, mocht hij zulks doen. Vrooli]k trad hij in de kamer. »Mijn vader is hier!» riep hij uit, »mijn vader is bij den koning!» Vroeger had Alice dit bericht niet zonder onrust kunnen hooren, want, was zij ook de wettige gemalin des konings, altijd vreesde zij nog te kunnen ver drongen worden door Anna Beaufort, die de koning om hare schoonheid, meer dan eens, opentlijk had geroemd. Nu was het anders er was niet meer te winnen of te verliezen. De koude, ongevoelige vrouw had nu hare rol zelfs wel aan eene andere willen overdragen. Maar Jessy beefde toen zij het hoorde. »Wat heeft uw vader gezegd?» vroeg zij schroomvallig, want boe berekend hare plannen op Richard ook geweest waren, thans hing zij hem aan met al de volheid harer liefde. Richard stelde haar gerust. Zijn vader kende haar niet, maar het was er toch verre af, dat hij de keus van zijnen zoon verhiudereu zou. De rond borstige bekentenis, dat hij ongelijk had, toen hij Heron-castle zoo hoogmoedig verliet, was genoeg geweest om zijnen vader te bevredigen. De hartelijkste ver zoening was tussclien vader en zoon tot stand gebracht, en Ricbard bad terstond zijne bekommerde moeder met het bericht daarvan verblijd. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1