Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Spoorweg Hontenisse—Selzaete. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag betreffende het wets ontwerp tot toekenning van een rente loos voorschot voor dezen spoorweg, zegt de minister van waterstaat dat hij zich geen partij wil stellen ten aauzien van de vraag of eene verbinding Honte nisseSas van Gent de voorkeur zou verdienen boven de voorgestelde. Het rijk moet aan de methode alleen steun verleenen wanneer de eerstbetrokke- nen zijn voorgegaan en dan alleen vragen ef het voorgestelde ontwerp op bezwaren stuit. Dat is hier niet het geval, dat de belangen van Sas van Gent en Westdorpe door het voorge stelde plan geschaad zouden worden is niet bewezen. Wel erkent de minister de wenschelijkheid van een verbinding, ook met Sas van Gent. Maar die zal als de verbinding met Selzaete er is des te spoediger tot stand komen en de minister wil dit nog in de hand werken door aan de gestelde voor waarden toe te voegen de storting van een belangrijke waarborgsom, die ver- verbeurd zal zijn als niet binnen een jaar plannen ingediend en subsidies aangevraagd worden voor een zijlijn naar Sas van Gent en deze lijn zoodra de noodige bijdragen daarvoor bijeen zijn wordt aangelegd. De in het voorloopig verslag ont worpen wijzigingen in het plan keurt de minister af o. a. omdat daarvoor geen subsidies door de eerstbetrokke- nen zijn gegeven en de verplichting tot directen aanleg der zylijn om dezelf de reden. Ook vreest de minister bij wijziginc der plannen vertraging terwijl bij aan neming van het wetsontwerp een spoe dige totstandkoming der lijn verze kerd mag heeten. Dinsdag werd te Sas van Gent in het Hotel De Zwaan" eene algemeene vergadering gehouden van de Atdeeling Axel der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Na de gebruikelijke opening door den Voorzitter, den heer Ph. J. van Dixhoorn, werd bekend gemaakt dat 4 nieuwe leden waren toegetreden. Door den Secretaris werd vervolgens medegedeeld dat hij de vraag door den heer De Klerk in de vorige vergadering gedaan, om te trachten aan het station Axel gedurende den beetentijd het aan leggen eener zijlijn te verkrijgen, heeft besproken met de betrokken spoorweg maatschappij en dat deze heeft beloofd het verzoek te zullen inwilligen. Naar aanleiding hiervan vroeg de heer De Klerk of ook was gezegd wanneer aan die belofte zal voldaan worden, daar het reeds meermalen voorkwam dat eerst met de uitvoering van het werk werd begonnen op een tijdstip dat het reeds klaar had moeten zijn. Hierop werden de notulen der vorige vergadering gelezen, die werden goed gekeurd. Vervolgens werd mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken, waar onder de agenda der op Woensdag 10 Juni a. s. te Oostburg te houden ver gadering van het Hoofdbestuur. Van het Hoofdbestuur is ontvangen een aan alle afdeelingen gezonden con cept huishoudelijk reglement voor de afdeelingen. Dit concept wordt eenigs zins gewijzigd, voor de Afdeeling Axel vastgesteld. man denkt, die u de wonde sloeg, wel ke mij was toegedacht, mijn dierbaar kindlaat het dan zijn in een geest van verzoening en zusterliefde. Verstaat gij mij ?c Wordt vervolgd.) Ingevolge art. 10 van dit nieuwe reglement vervalt punt 6 der agenda daar in dit artikel is bepaald dat het Bestuur de leden van de verschillende commissies van toezicht op de cur sussen benoemt. Vroeger geschiedde dit door de vergadering der leden. Punt 6 stelde aan de orde het be noemen van een lid der Commissie van toezicht op de landbouwcursussen te Hoek, door het bedanken van den heer M. de Regt, die zich metterwoon elders heeft gevestigd. Door het bestuur was voor de benoeming aanbevolen de heer G. Dees Gz. Sr., welke thans door het bestuur zal worden gevraagd of hij bereid is de benoeming te aanvaarden. Evenals het vorige jaar is het bestuur bereid op zich te nemen de regeling en de daaruit voortvloeiende werkzaam heden voor een gezamenlijk bezoek der leden met hunne huisgenooten aan den paardenwedstrijd te Brussel welke aldaar den 19, 20 en 21 Juni e. k. zal worden gehouden. De Voorzitter herinnerde dat het vorig jaar 2 excursies zijn gemaakt, nl. eene op Zaterdag 15 en eene op Zondag 16 Juni. De Secretaris, de heer W. Dieleman Pz., meende de leden te moeten her inneren aan de premiekeuring, die op Vrijdag 19 Juni te Axel wordt gehouden. Op voorstel van het bestuur wordt besloten evenals het vorig jaar, per advertentie bekend te maken, dat er gelegenheid bestaat zich voor deelne ming aan de excursie aan te melden. Voorts wordt besloten een verzoek te richten aan het Nederlandsch Rund veestamboek, om prijzen uit te loven voor melkvee, evenals dit thans voor stieren geschiedt. Ten slotte werden door den Voorzitter aan een 60tal oud-leerlingen van ver schillende cursussen in paardenkennis de van wege de Landbouw maatschappij toegekende diploma's uitgereikt. In de eerste plaats dankte de Voor zitter den leeraar, de heer L. Boogaert te Axel, voor het aan de leerlingen gegeven onderricht, en in de tweede plaats de leerlingen die, gelukkig teeken, thans als het ware wedijveren om ook meer en meer theoretisch met den landbouw en zijnen niet te vermijden aanhang, -op de hoogte te komen. Hij hoopt dat het zaad welig moge opkomen en bloeien, tot genoegen van hun leeraar en tot heil van henzelf, opdat het paard dezer streken meer en meer zal worden het koudbloed paard en men eenmaal onze zuidelijke naburen die ons thans nog vele malen de baas zijn, met succes den hoogsten prijs zal kunnen betwisten. De heeren M. A. Wqlfert en A. de Feijter dankten namens de leerlingen hunnen onderwijzer, terwijl laatstge noemde allen aanspoorde om hun steun te verleenen bij het oprichten eener vereeniging, waartoe weldra pogingen zullen worden aangewend. Hierna niets meer te behandelen zijnde sloot de Voorzitter de vergade ring. Tem. Ct. Hoe werkt Chilisalpeter op spinazie Door de Rijkstuinbouwleeraren voor Gelderland, Zuid-Holland, het Westland en Aalsmeer en omstreken, zijn, ieder in zijn ambtsgebied, opzettelijke proeven genomen, die ten doel hadden, de wer king van Chilisalpeter op spinazie ua te gaan. Ieder liet 4 bedden, van 10 M- elk, aanleggen met deze groente bezaaien en zoodra nu de plantjes boven den grond kwamen, ontvingen 2 bedden eene overbemesting van 150 Gram Chilisalpeter per bed, welke bemesting nog 2 keer, telkens met een week tusschenruimte, werd herhaald. De andere 2 bedden bleven onbemest. De verkregen resultaten waren als volgt Bemest met Chili. Gelderland 16 Mei opbrengst 20 kin. Zuid-Holland 20 30 K.G. Westland 27 April 1,10. Aalsmeer e. o. 16 Mei 55 K.G. Niet bemest met Chili. Gelderland 2 Juni 10 kin. Zuid-Holland 20 Mei 10 K.G. Westland 29 April t 0,33. Aalsmeer e. o. 16 Mei 38 K.G. Dat de Chilisalpeter een zeer gunstige werking op de hoeveelheid van den oogst heeft uitgeoefend, behoeft zeker niet na der te worden aangetoond. Een belang rijke vervroeging van den oogsttijd werd al leen voor Gelderland waargenomen. Bij de aanstaande premiekeuringen van paarden in Zeeland moeten voor gebracht worden 123 paarden, waar voor 't vorig jaar eene aanhoudings- bijdrage werd toegekend of hunne plaatsvervangsters. Verder zijn aangegeven ter keuring; 159 merries geboren in 1907,35 hengsten geboren in 1906, 155 merries geboren in 1904—1900 en 109 merries geboren in 1905. Beschikbaar zijn 60 aanhoudingsbij dragen en 20 zilveren medailles. AXEL, 5 Juni 1908. Wij vestigen de aandacht van be langstellenden op achterstaande adver tentie der vereeniging „Uit het Volk- Voor het Volk" te Middelburg. Gezelschappen, die nog wenschen deel te nemen en tot nog toe verzuimden Haarvan kennis te geven, kunnen dit dus nog doen. Het aantal deelnemers is reeds thans voldoende om de zaak te doen doorgaan. In de op 3 Juni alhier gehouden vergadering van stembevoegde Inge landen van den Beoosten en Bewesten- blij polder werd in beginsel aangeno men de gevraagde subsidie voor de Yzendijksche Stoomtram-Maatschappij f 175 gedurende 20 jaar te verleenen. Herbenoemd werd tot gezworene dht\ P. J. Dierick. Het dijkgeschot bleef f2 tot 50 cents in 4 klassen. Dinsdagavond had alhier ten ver zoeke van dhr W. P. Dieleman Wz. in diens café de aanbesteding plaats van de verbouwing van zijn café met bijleve ring van bouwstoffen. Hiervoor werd uitsluitend doorAxel- sche ingezetenen ingeschreven alsvolgt Metselwerk: J. M. v. d. Velde f763. Timmerwerk H. A. Capelle f 1886, J. K. Vink f1884 en A. van 't Hoff f1758. Schilderwerk C. B. Antheunis f278.50 en H. Hoebé f 265. Naar wij vernemen, is metsel- en timmerwerk aan de laagste inschrijvers gegund. Gisteren had ten overstaan van notaris Dregmans te Axel bij Ed. de Vleeschouwer te Koewacht (Zand) ten verzoeke van Francies Blommaert land bouwer te Koewacht de verkooping plaats van Een woonhuis, schuur, verdere aan- hoorigheden en erf in den Nieuwen Karnemelkpolder gemeente Koewacht, groot 10 aren 50 centiaren. Kooper werd Th. de Smet te Koewacht .voor 1125. Zooals reeds verscheidene jaren achtereen, zijn door den tuinier J. A. van de Walle te Hulst weer de eerste nieuwe aardappelen uit den kouden grond gewonnen en H. M. de Koningin aangeboden. In den nacht van Maandag op Dinsdag ontlastte zich boven de ge meente Koewacht een hevig onweder. De bliksem sloeg op den toren der kerk, doch werd door den bliksemaf leider onschadelijk gemaakt. Alleen de koperen bol, die op den toren staat, was geheel zwart. Ook sloeg de blik sem op het telefoontoestel in de woning van den telefoonhouder. Daardoor was het telefonisch verkeer verbroken. Dienzelfden nacht sloeg omstreeks half drie de bliksem in de landbouw schuur van Jos. Cabret, wonende in de buurt Pauluspolder onder de ge meente Stoppeldijk. Het gebouw, met alles wat er in wj uitgenomen het vee, werd een pr der vlammen, doch het woonhuis bli gespaard. Door het dagelyksch bestuur vi den in September te Hulst te houd vierden Bredaschen Katholiekendag zj benoemd tot voorzitters van de le deelingkatholieke sociale actie, i heer C. Ysebuert te St. Jansteen afdeeling: pers en lectuur, de heer Moerdijk te Zuiddorpe3e afdeelin drankbestrijding, de heer M. Verhoevi Jr. te Prinsenhage; 4e afdeeling: b langen der landbouwers, de heer Ja de Waal te Lamswaarde 5e afdeelini patronaten, de heer P. A. Baart Graauw 6e afdeeling, spaarzaamhei de heer C. van Esbroeck te Hengstdij Centrum Mej. E. J. Visser, onderwijzen aan de o. 1. s. te Slijkplaat (gem. Hoofi plaat) is als zoodanig benoemd Hoedekenskerke. In de week van 27 Mei tot met 2 Juni 1908 zijn in Zeeland vooi gekomen 4 gevallen van roodvonk 4 van diphtheriti8 te weten van rooi vonk 1 geval te Kruioingen, 1 te Vli singen en 2 te Zuidzande van dipl theritis 1 geval te Aardenburg 1 Kruiningen l te Ter Neuzen en 1 Zierikzee. Nam. 2 ure PREDIKBEURTEN TE AXE Zondag 7 Juni 1908. (EERSTE PINKSTERDAG.) Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure De. J. B. T. BugenholJ Os. J. B. T. Hugenholti Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. E. H. Broekstr». Nam. 2 ure Ds. E. H.. Broekstra. (Voorber. H. Avondml Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lauge Weststraat. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Maandag 8 Juni 1908. (TWEEDE PINKSTERDAG). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. E. H. Broekstr*. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat)] Voorm. 9 ure Leeskerk. De bewoner van den in den nachj van Zondag op Maandag gedeeltelyla uitgebranden kruidenierswinkel aan den Dennenweg te s'Gravenhage is ter be schikking van de justitie gesteld en naar het huis ran bewaring overge bracht, op grond van ernstigen twijfel aan de waarheid van het verhaal dal. hij aan de politie heeft gedaan van dt oorzaak van den brand. Zooals werdj gemeld, heeft de thans als verdacht] in arrest gestelde M. aan de politic medegedeeld, dat hij te bed zijnde dooil twee kerels was overvallen. Deze! zouden hem bewusteloos hebben ge slagen, geld hebben gestolen en daarna brand hebben gesticht. Reeds dadelijk tydens den brand meende de politie achterdocht te mol gen koesteren en ook tijdens het ver dere verhoor werd de aangehouden] een 23 jarig ongehuwd persoon, diel alleen woonde op tegenstrijdingen iJ zijn verklaringen betrapt. Ook is ner] gens eenig spoor van inbraak te ont dekken. De bewering van den aange houdene, als zouden de inbrekers wel licht door het tuimelraam naar binnen zijn gedrongen, wordt teniet gedaan! door de omstandigheid dat in de stol laag op het venster van bedoeld raam zelfs geen vingerindruk is waar t< nemen. N. R. Crt

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2