Gemengd Nieuws. AXEL, 2 Juni 1908 Zaterdag werd alhier ten overstaan van den notaris Van der Moer te Ter- Neuzen, ten verzoeke van J. de Ridder, vroeger te Axel, thans te Kruiningen en mede-eigenaren en krachtens bevel der rechtbank, in de herberg, 't Wapen van Zeeland, bewoond door den heer P. Koole. in het openbaar verkocht Een woonhuis met toebehooren, schuur en erf te Axel, kadaster sectie G No. 1764, groot lare 53 centiaren. Kooper hiervan werd de heer P. Ver- ■traten Jacz. slager alhier, voor de som van 1500. Zondagavond i» tusschen hier en Zuiddorpe een dochtertje van B. d. J., alhier, door een fiets overreden, waar door het kind een been brak. Per rij tuig, dat juist passeerde, is» het meisje naar huis gebracht. Hedenmiddag had alhier in het logement van mej. de wed. Rolff ten overstaan van notarissen Dregmans te Axel en Zijlstra te IJzendijke en ten overstaan van de erven van wijlen dhr. A. E. C. van Dishoeck de verkooping plaats van een woonhuis, aanhoorighe- den, tuin en erf, gelegen op de markt, te zamen groot 69 aren. Kooper hiervan werd de heer B. C. Ysebaert alhier voor de som van f 5450. Zondag is te Zuiddorpe met groote plechtigheid het gouden jubilé gevierd van O. L. Vr. van Lourdes. Behalve de plechtigheden in de kerk en aan de grot trok over het fraaie ruime dorpje een optocht, die in één woord prachtig mag genoemd worden. De historische en godsdienstige op tocht begon des namiddags om 4 ure en trok van den ingang van het dorp over het dorpsplein naar den Molen hoek, vandaar langs de andere zijde van het dorpsplein naar de grot van Lourdes, alwaar de plechtige kroning van het beeld van O. L. Vr. plaats had. De stoet bestond uit vier afdeelingen en 35 nummers. Eerste afdeeling, ope ning van den stoet, waarvan de samen stelling was als volgtMuziekgezel schap van Zuiddorpe, standaard van O. L. Vr. van Lourdes, Joost van Ghistele en gemalin, te paard met schild knapen en met gevolg van bruidjes, dragende boekweithalmen en boek, het wapen der gemeente Zuiddorpe, de H. Hermanus Petra (Van den Steen) met zijne leerlingen, het wapen der parochie Zuiddorpe. Het tweede gedeelte was de gods- men het rumoer der krijgers, die op het slot aanrukten. Gillende schreeuwen deden zij hoeren, toen zij den toren na derden, waar hun hoofdman gevangen zat, maar of zij ook pogingen deden om het slot door den storm te overmeeste ren, de diepe grachten en de sterke muren weerden iederen aanval en de pijlen der Engelsche boogschutters troffen vreeselijk doel, ook bij het twijfelachtige licht der fakkels, die men ontstoken had. De morgen vond alles stil, geen plaid was meer te zien aan deze zijde der rivier, want bij het aanbreken van den dag waren alle Hooglanders verdwenen, als de booze geesten der duisternis. Toen vertoonden zich, in rijke dracht de mannen van wapenen, die de gren zen bewaakten en sir Francis Howard verscheen in eigen persoon, om zijnen voorganger geluk te wenschen met den goeden afloop en zich zei ven te veront schuldigen otndat hij, door eenen inval aan gene zijde van Maiden-Cross de Schotten eene dure les had gegeven, die hem verhinderde, om sir Walter te hulp te komen, terwijl hij hem nu zijnen bijstand bood. Sir Frauds werd voegzaam door Beau fort ontvangen, die echter niet te zeer op zijne belofte vertrouwde. De uit komst bewees dat hij gelijk had. Nog driemalen vernieuwden de Hoog landers den storm en eerst bij den der den verschenen de grenswachters. Toen dienstige afdeeling, bestaande uitGe loof, Hoop en Liefde, voorgesteld door bruidjes met zinnebeelden, de H. Jo hannes de Dooper- met schaap en be geleider, herdertjes, kindeke Jezus door koorknapen gedragen, standaard van het H. Sacrament, de H. Sebastianus te paard met schildknaap, de H. Agnes, het beeld Laat de kleinen tot mij ko men, engelbewaarder, de H. Cecilia, standaard der H. Familie, levende groep voorstellende de vlucht naar Egypte, engel met bloemtuil, het beeld der H. Familie, de engel Gabriël, roode bloem tuil met bruidjes, de H. Elizabeth van Hongarije, Pauselijke standaard, eene afdeeling Zouaven, blauwe bloemtuil met bruidjes, twee bruidjes met bou quet, bruidje met den H. naam van Maria, beeld van O. L. Vrouw, het muziekgezelschap van Westdorpe. De derde was de historische afdee ling, ontleend aan de geschiedenis van Frankrijk, voorstellende in drie groepen de opkomst, den bloei en het behoud der H. Kerk in Frankrijk. Zij bestond uitClovi8 en Clotildis te paard met schildknapen en met gevolg van Fran kische opperhoofden en krijgers, Lode- wijk en Blanka te paard met schild knapen en met gevolg van edellieden en kruisvaarders en Jeanne d' Are, de Maagd van Orleans, te paard met lelievaan en met gevolg van legerhoof den en krijgslieden. Het vierde deel of slot bestond uit een praalwagen van O. L. Vr. van Lourdes met grot, levend beeld van O. L. Vr. en van Bernadette en gezelinnen met zingende bruidjes, en het muziek gezelschap van Koewacht. Na den omgang door het dorp had aan de grot onder leiding van den Pas toor en een Pater Redemptorist, de openbare huldiging plaats, waarna aan de ontzaglijke menigte rond de grot de Pauselijke zegen gegeven werd. Aan de pastorie werd door de mu ziekgezelschappen van Zuiddorpe, West dorpe en Koewacht, geëscorteerd door de hoofdpersonen van den stoet, een serenade gebracht, waarbij het woord gevoerd werd door den voorzitter der feestcommissie den heer A. Moerdijk, waarna de heer R. Plasschaert pastoor, allen dankte. Het feest werd begunstigd door het prachtigste wser, dat men maar ver langen kon, geen wonder dan ook, dat van heinde en verre de menschen wa ren toegestroomd om vooral den prach- tigen optocht te zien voorbijtrekken. deed ook Beaufort eenen uitval aan de spits der zijnen en sloég de bergbewo ners zoo geducht, dat zij, althahs voor eenigen tijd, iedere nieuwe poging moes ten opgeven. Maar sir Walter zond hen eenen bode achterna, wiens tijding hun hart met vreugde vervulde. Zoo alleen wilden zij terugkeeren naar hun land en onder de oogen hunner grijsaards en vrouwen verschijnen terwijl zij an ders tot den laatsten man toe, zich zouden hebben laten dooden bij den toren, waar hun hoofdman was opge sloten. Was het niet over het verlies zijner vrijheid geweest, Archibald had zich over niets te beklagen gehad. Ketens droeg hij nietin eene hooge en lichte torencel had hij zijn verblijf, van waar hij een ver en vroolijk uitzicht naar het Zuiden had, zijne tafel was van alles voorzien en die hem bracht wat hij be hoefde, behandelde hem met de meeste achting en bescheidenheid. Toch voedde juist al die zachtmoedigheid de gram schap en het verdriet, die doodelijk knaagden aan des jougelings hart. Hij was als een adelaar, wien de vleugels waren gekortwiekt. Hij voelde niets, dan de smaad die hem getroffen had, en die slechts vermeerderde door de ver- schoonende goedheid des overwinnaars; het was immer» of men het niet de moeite waard achtte, hem de zware hand der, wraak te doen gevoelen. De smart Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is de adjunct inigeneur van den Rijkswaterstaat P. J. van Voorst Vader Jr, met ingang van 1 Juni 1908 verplaatst van Neuzen naar Sa» van Gent. In zijn zitting van gisteren (Maan dag) handhaafde de Hooge Raad te ver oordeeling door de rechtbank te Mid delburg van de bestuurders der spoor wegmaatschappij Gent—Ter Neuzen tot f30 boete of 30 dagen hechtenis, wegens het niet zonder uitstel uitbe talen van remboursementen voor par tijen pulp over haar lijn verzonden van uit Sas van Gent, nadat de kennisge ving was ontvangen dat zij door den geadresseerde waren voldaan Tot hoofd der school A. te Sas van Gent is benoemd de heer E. J. Michielsen te Vlissingen. Te Breskens is tegen 1 Juni met algemeene stemmen tot onderwijzer be noemd de heer A. P. Neeteson te Kloos- terzande. In de week van 20 tot en met 26 Mei 1908 zijn in Zeeland voorge komen 1 geval van typhus en febris typhoïdea te Zierikzee 5 van roodvonk en 3 van diphtheritiste weten van roodvonk, 2 gevallen te Kruiningen, 1 te Rilland-Bath, en 2 te Schoondijke van diphteritis 1 geval te Axel, 1 te Neuzen en 1 te Zierikzee. Tot onderwijzer aan de o. 1. s. in de Gravenstraat te Clinge i» benoemd de heer A. Lansu, aldaar. Onweer Zaterdag heeft het bijna over ons geheele land zwaar geonweerd en tal van berichten bereiken onB nog van bliksemslag, die echter in de meeste ge vallen slechts weinig schade aanrichtte en geen brand veroorzaakte. Dan ont brak de hagelslag niet, die op verschil lende plaatsen veel schade toebracht. Te Wemeldinge sloeg de btoksem op twee plaatsen in, gelukkig zonder per soonlijke ongelukken te veroorzaken, terwijl in een weide onder de gemeente Nisse drie runderen gedood en een boom getroffen werden. De eigenaar lijdt geen groote schade daar de beesten verzekerd waren. Te Yerseke verloor een 13-jarig meisje tijdens de bui door den schrik het bewustzijn. Het duurde ongeveer vijf uur, vóór dat zij weder by kennis kwam. Boven Poortvliet ontlastte zich het on weder, vergezeld van een verschrik kelijke stortbui. In een groot uur tijds was het water in de watergangen 60 c.M. gestegen. Op verscheidene stukken land stonden de vruchten in het water en enkele wegen waren overstroomd. Op sommige plaatsen waren aardappelen en boonen uit den grond gespoeld. De bliksem sloeg in het huis van den waterbouwkundige en veroorzaakte geringe schade aan den schoorsteen. over zijn geliefde, die hij zelf met het moordend staal getroffen had, de week heid van zijn nog jeugdig hart, dat hij soms in zijn eenzaamheid den vrijen teugel liQt, verborg hij achter een som ber zwijgen jegens den eenigen, dien hij in zijne gevangenschap zag; zijn trots kwam er geweldig tegen op, dat hij den schijn ook slechts zou aannemen of hij verootmoedigd was door het ongeluk. Daarom vroeg hij ook naar geene enkele omstandigheid; alleen hoe Anna zich bevond had hij willen weten van zijnen bewaker, en het was een vurigeu blik van dank dien hij ten hemel zond, toen hij vernam, dat er bij hare wonde geen gevaar en alle kommer over het meisje verdwenen was. Wordt vervolgd.) Hetzelfde gebeurde te Oosterland in de woning van den landbouwer, L. dt V. waar een spiegel en schoorsteenor- namenten vernield werden Bran I werd niet veroorzaakt. Te Nieuwerkerk sloeg de bliksem ftil het huis van het hoofd der cftr.st ,jJ school. Een gedeelte van den g'v.| werd vernield, terwijl binnenshuis een vloerkleed verschroeide. Te Rolde werden vijf arbeiders door den bliksem getroffen een hunnerl werd gedood, een geraakte in brand, en verkeert in levensgevaar de anderen werden de kleeren van het lichaam gescheurd. Zaterdag heeft boven Bergen op Zoon een hevig onweer met wolkbreuk ge woed. In sommige straten stond het water 30 a 40 c.M. hoog. Veel kelders zijn dientengevolge ondergeloopen en later met behulp van de brandweer leeggepompt, waarmee zij tot halfvijf! bezig was. Zaterdagmiddag is te Hoeven de boer derij van v. D. door het inslaan van den bliksem tot den grond afgebrand, Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur brak te Rotterdam waarschijnlijk door het inslaan van den bliksem brand uit in de verni8fabriek der firma Oudshoorn en Van der Held. Een ketel met olie geraakte in brand en in een oogenblik; sloegen de vlammen hoog uit het gla zen dak van het ketelhuis. De brand weer was met 4 spuiten uitgerukt doch slaagde er in den brand te blusschenj door het inwerpen van zand. Te Bellingwolde werd het boerdery tje van gebrs. Teuben door den blik sem getroffen en brandde dientenge-l volge geheel af. Boven geheel Westelijk Noord Bra bant heeft de hagelslag groote schade gedaan. Op een aantal plaatsen is de geheele oogst verhageld. Ook boven Oost-Groningen hebben onweer en hagelslag enorme schade By den landbouwer V. K. te Stand aardbuiten sloeg Zaterdag de bliksem in. Drie koeien werden gedood. Tijdens het hevig onweder zyn Za terdagmiddag in de burgerwei, voor het kasteel Enghuizen, te Hummeloo, drie1 koeien doodgeslagen. Doordat Zaterdagavond de koeien van den landbouwer J. G. te Bruinisse elkander op een hoop drongen, trapte een ervan op het deksel van een on langs gemaakten zinkput, die, zeer onverantwoordelijk, bestond uit driej losse planken, met het noodlottig ge l volg dat een der planken brak en de koe met den kop vooruit in het gat! stortte. Waarschijnlijk had het beest door dien val den nek gebroken, want vóór met vereende krachten het lichaam op den kant gesleept was, bleek het dier reeds dood te zijn. Midd. Crt. Te Borsselen is door de rijkspolitie' tegen een groot aantal personen procei verbaal opgemaakt wegens het verrich ten van openbaren arbeid op den akker op Hemelvaartsdag. In verband met den diefstal in het postkantoor te Apeldoorn zijn twee personen te Rotterdam aangehouden en naar Apeldoorn overgebracht. Dat werd ook gedaan bij een man uit Am sterdam. Alle drie zijn oude bekenden der politie. Zij werden geconfronteerd met personen die verdachte lieden gezien hebben op den weg naar Do- venter, maar die durven niet onder! eede verklaren dat dit dezelfden zijn. De verdachten ontkennen. Een van hen was voorzien van een aantal gou den sieraden en een goed gevulde portefeuille met banknoten. Als er geen nieuwe aanwijzingen komen, zal de politie hen in vrijheid moeten stellen.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2