Soliede Rijwielen Het verbouwen van zijn CAFÉ Gemengd Nieuws. Marktberichten. Advertentiën. BKKENDMAKMG. ƒ9000, ƒ15600 „Hotel Centraal" P. J. VISSER. AANBESTEDING. trachten aan te besteden: van ss gulden A. KOLFEIlj AxeL Spoorwegongeluk naby Zwolle. De trein uit Groningen, welke des avonds om 9 uur te Zwolle moet aan komen, kwam pas Donderdagnacht om half drie binnen. De oorzaak dezer vertraging was het springen van een band der locomotief tusschen de stations Beilen en Hoog halen. De machinist Van Dijk werd van den trein geslingerd waardoor hij een been brak. Den machinist leerling wer den eenige ribben gebroken, doch deze behield zijn tegenwoordigheid van geest en remde uit alle macht waardoor de trein tot stilstand kwam. Indien hy niet zoo was opgetreden zou de trein in het Oranjekanaal zijn gereden waardoor vermoedelijk een aantal dooden en gewonden te betreuren zou geweest zijn. Langs den trein werd voor den held- haftigen leerling gecollecteerd. Een inbraak. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Apeldoorn in het postkantoor ingebroken. De brandkast werd geopend en alle zich daarin bevindende geldswaarden en 47 aangeteekende stukken werden ontvreemd. Wegens den bouw van een nieuw is het kantoor thans gevestigd in een houten loods. De daders zijn onbekendsporen van inbraak niet gevonden. De brandkast van den directeur, waarin geen waarde was, bleet onaan geroerd. Onder meer is ontvreemd een brief met 4000 en een pakket, inhoudende gouden voorwerpen. Het totaal bedrag van het gestolene loopt in de duizenden. Het is nog niet juist op te geven. Uit het gehouden onderzoek in ver band met dezen diefstal is gebleken dat de inbraak door twee personen moet zijn geschied, daar op de bestellerstafel de restanten van twee partijen open gemaakte brieven lagen, waaruit de bankbiljetten verdwenen waren. Men vond op den grond ook nog bankbil jetten. De brandkast is geopend door middel van het uitlichten van het slot. De besteller, die 's nachts in het gebouwtje sliep, had ongeveer lll/2 uur dienst gehad, met tusschenin rusttijden en verklaart niets gehoord te hebben. De waarde, aan bankbiljetten ont vreemd, bedraagt ongeveer 1325. Een drama. By den rijwielhandelaar P. J. Lied- meyer te Zaandam, vervoegde zich Woensdagmiddag een onbekende, met het verzoek hem een fiets te verhuren. Dit werd geweigerd. Kort daarna werd genoemde heer telefonisch opgescheld en werd hem door een Zaandammer gevraagd, waarom zijn zwager een fiets geweigerd was. De Zaandammer beweerde borg te willen zijn en be loofde zelfs een volgbriefje te zullen meegeven. Werkelijk verscheen eenige oogen- blikken later dezelfde persoon met een volgbriefje, en nu werd hem de fiets afgegeven. Daarmee trapte hy naar Koog en Zaandijk, waar hij de fiets bij een rijwielhandelaar voor f7,50, ja zoo noodig, voor f 5 te koop aanbood. Deze vertrouwde dit aanbod niet en waar schuwde zijn collega's. Nu was weldra de politie gewaarschuwd, die op de fiets in dezelfde richting toog. De rij wiel-verduisteraar was inmid dels doorgetrapt naar Wormerveer en daar in den verkoop geslaagd. Te voet keerde hy daarop naar Zaandijk terug. Juist toen de politie bij eea rijwiel handelaar P., te Zaandijk informeerde, passeerde de zondaar. P. wees hem de politie aan en deze arresteerde hem vlak bij den aanlegsteiger der .Alk maar Packet". Terwijl de een den gearresteerde vasthield, spoedde de ander zich naar den rijwielhandelaar, om hem te verzoeken even te komen en te constateeren, dat zij den bewusten persoon hadden. De aangehoudene vroeg, even in de wachtkamer te mogen rusten, wat hem werd toegestaan, haalde toen plotseling een revolver voor den dag en eer iemand het beletten kon, had hij zich met een revolverschot van het leven beroofd. Zijn indentiteit kon uit zijn papieren niet worden vastgesteld. Alleen meende men daaruit te kunnen afleiden, dat hij uit Dordrecht afkomstig is. Het ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat het volgbriefje valsch was en dat de gearresteerde vermoe delijk zelf het telefoongesprek heeft gevoerd. Zwaar weer. Het onweer, dat Donderdag boven onze streek woedde, heeft blijkbaar het geheele land geteisterd. Zoo zien we uit verschillende plaatsen nog onge lukken vermeld, die door het zware wser werden veroorzaakt. Te Tiel sloeg de bliksem in de Tiel- sche Machinefabriek, waardoor het werk moest worden gestaakt en het electrisch licht onbruikbaar werd. Ook in het .Hotel Corbelijn" sloeg de bliksem in, zonder evenwel brand te veroorzaken Te Groningen veroorzaakte het in slaan van den bliksem in de centrale eveneens stoornis in het electrisch bedrijf. Boven het Gooi sloeg de bliksem in het woonhuis van den heer Berkhout te Naarden en richtte eenige verwoes ting aan. Te Bergambacht brandde een groot huis door het inslaan van den bliksem af. Hevige stortbuien hielpen verdere uitbreiding van den brand voorkomen. Te Dinxperloo ging een groote boer derij in de vlammen op. Te Tilburg werd een 18-jarige jongen door den bliksem getroffen en aan de eene zijde verlamd. Te Nieuw Weerdinge is Donderdag bij een onweer de 15-jarige G., toen hij van het veld huiswaarts'keerde, door den bliksem gedood. Zijn vader vond zijn lijk. Te Kessel brandde eene groote boer derij met den geheelen inhoud af. De schade, op 150,000 geraamd, wordt door verzekering gedekt. In de Purmer is een koe door den bliksem gedood. Ook onder Weesperkarspel werd een koe in de weide door het hemelvuur Te Utrecht werd de fabrieksschoor steen van de brouwerij. ,de Krans" door den bliksem getroffenhier en daar sprong een stuk steen af. Te Dinteloord zette de bliksem een landbouwersschuur in lichte laaie. Te Nieuwkoop werd een man wak ker door het geraas van vallende stuk kenhij sprong uit bed en bemerkte dat zijn woning in brand stond. Met veel moeite redde hij zijn gezin. De bliksem was in het rieten dak geslagen. Ook te Asten zijn een paar groote boerderijen in de vlammen opgegaan. Behalve dat hier en daar door het onweder vee in de weide werd dood geslagen, is in verschillende streken, bijv. op de Vechtstreek en W. Brabant en op Urk, groote schade door hagelslag aangericht. Ook in het buitenland zijn de gevolgen niet uitgebleven. Vrijdagoch tend is er boven Koblenz een zwaar onweer met hagelslag losgebarsten. In den omtrek der stad is er Donderdag avond een wolkbreuk geweest, die veel schade heeft aangericht. In eenige stallen verdronk het vee. De spoordijk van Koblenz naar Mayen is deels weg geslagen. Bij Anderuach is de schade ook groot. Dergelijke berichten komen uit Viersen bij Munchen-Öladbach, Kas sei en het dal der Fulda Frankfort en andere streken van Duitschland. Buitengewoon zwaar moet het on weer in vele streken van België ge weest zijn. Rond half vijf schrijft het ,Hbld. Antw.", verwittigden een regenvlaag en een paar donderslagen, dat 't niet raad zaam was, langer buiten te blijven. Ten half 6 echter barstte het onweer in volle woede los. Er viel een plasregen, die weldra ontaarde in een bombardement, niet van hagelbollen, noch van hagelsteesen maar van onregelmatige, hoekige stuk ken ijs, die twee, drie en op sommige plaatsen der stad tien tot twaalf centi meters groot waren. In onze werk plaats viel er een door het glas, dia na tien minuten smeltens, nog grooter was dan een groot kiekenei. De gebroken ruiten zijn bij duizenden te tellen. Op sommige daken berstten de dakpannen onder den z waren hagelslag. ,Men kan denken hoe er het gewas in ho ven en parken uitziet, en wat sr van de serren en broeikassen onzer hove niers overblijft. Een boer van Hobo ken, dien wij op de markt spraken, zegt dat ijsbrokken zoo groot als een dubbe le vuist in zijn hot terecht kwamen. Zaterdag jl. werden op een hoeve te New Jersey de boer, zijn vrouw en een dienstmeid vermoord. Allen waren doodgeschoten. Op de hoeve woonde sinds korten tijd een student, de 21-ja- rige Frank Zastera. Aanvankelijk ver dacht men hem niet. Er waren dan ook geen aanwijzingen, die tegen hem pleitten en de jongeling had met den grootsten ijver meegezocht naar de(n) spoorloos verdwenen dader(s). Maar op het eind werd hij toch in hechtenis genomen en aan een verhoor onder worpen. Ook dat leverde niets op. Toen dwong de politie den jongen man, het bebloede vest van den doodgescho ten boer aan te trekken en met de hand op het hart te zweren dat hy onschuldig was. Een groote ontroering maakte zich meester van den jongeling en hij viel door de mand. UitZastera's bekentenis bleek, dat hij op den nood lottigen morgen de mooie en jonge vrouw van den boer op de trap was tegengekomen en haar een liefdesver klaring had gedaan. De vrouw was woedend geworden en had hem een uitbrander gegeven. In zijn drift had de jongeman haar neergeschoten, ook de dienstmeid en den echtgenoot die waren komen toesnellen had hij ver moord. De familie van den dader blijft vol houden, dat hij door schrik en angst tot zijn bekentenis gedwongen is en dat hij de moorden niet kan hebben gepleegd. Later moet intusschen ook gebleken zijn dat werkelijk het aanhoudend fol teren den man tot verzinsels bracht, ofschoon hy onschuldig was. AXEL, 23 Mei. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt: Tarwe ƒ9,50 9,80 Rogge 8,50 a 9,Win tergerst 0,k J 0, - Zomergerst 0,— a 0,— Haver 7,25 k 1 7,60 Erwten 10,èt ƒ11,Paardenboonen 9,èi 9,25. Duivenboonen 0,èt 0,Witte- boonen 0,a 0,Bruineboouen ƒ0,k f 0,Boekweit f 0,èt 0,Lijnzaad k f Aard appels 0,— 0,Koolzaad per zak van 100 liters HULST, 25 Mei. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe 9,50 Rogge 8,50, Win tergerst 8,50, Zomergerst ƒ0,-, Haver \t Erwten f 11,50 Paardecboonen 9,Duivenboonen Witte- j boonen 12,Bruineboonen 13, Boekweit f Lijnzaad ƒ11,50, Aard appels f 4,50, Koolzaad per zak van 100 liters 0,— Boter per kilo ƒ1,05 Eieren per 26 stuks /0,80. Er waren ter weekmarkt te koop ge steld: 12 stuks hoornvee, 26 varkens, 0 paard, 0 schaap, verkocht6 stuks hoornvee, 15 varkens, 0 paarden en 0 schaap. V Op Donderdag 28 Mei hopen onze geliefde Ouders LEVINUS VAN DE VELDE IN ANTJE GOOSSEN hunne 45-jarige Eehtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen Behuwd- en Kleinkinderen. Axel, 26 Mei 1908. Voor de zeer talrijke be wijzen van belangstelling ont vangen in de maand April, bijzonder op 29 betuigt ondergeteekende mede namens zijne familie hartelijk dank. Notaris DREGMANS. Het Bestuur van den polder BEOOS- TENBLEIJ BENOORDEN maakt be kend, dat van de leening oorspronke lijk groot UITGELOOT is obligatie no. 13, en van die, oorspronkelijk groot obligatie no. 15. Axel, 18 Mei 1908. Het Bestuur voornoemd, P. KOSTER, Idjkprau i A. E. C. KRUIJSSE, wnd. O tv.-Grijjier. MARKT. TER NEUZEN. Vernieuwde Kamers. Prima consumptie. Ingericht naar de strengste eischen. VERGUNNING. Paard en Rijtuig te huur. Aanbevelend, De Heer W. P. D1ELEMAN le Axel, zal op Dinsdag 2 Juni 1908, des nam. 7 ure, met by leve ring van bouwstoffen. Bestek en teekening liggen ter inzage in genoemd café s Lands Welvaren". Plaatselijke aanwijs op Woensdag 27 Mei e. k., des voormiddags 10'ƒ4 ure. Alleen ingezetenen hebben het recht van inschrijving. Inlichtingen te bekomen bij C. VAN DEN BROEKE, Bouwkundige, Axel. met 1 jaar schrifteiyke garantie, bij

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 3