Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. zij vrouwen en kinderen met zekere werkzaamheden belasten, terwijl de patroons van een andere soort inrich tingen, die de vrouwen en kinderen in hun dienst dergelijke werkzaamhe den laten verrichten, niet strafbaar zijn. Tegenwoordig is de toestand zoo, dat als een fabriekskind met een veel te zwaren last wordt aangetroffen op straat, de baas wordt gestraft, en als een kind uit een winkel met oen nog veel zwaarderen last wordt aangetrof fen op straat, de baas niet wordt ge- straft. Aantal inwoners van Nederland. Blijkens mededeeling in de Stct. (no. 120) was het aantal inwoners van Nederland op 1 Januari 1908 5,747,273 daarvan waren2,851,498 mannen en 2,895,775 vrouwen. Minister Idenburg. De minister Tan koloniën, die de vorige week van de buitenlandsche reis, die hij na zijn aftreden als gou verneur van Suriname gedaan heeft, teruggekeerd is, heeft Maandag in handen van H. M. de Koningin den ambtseed afgelegd. ZEx. nam deel aan het diner by H. M. Woensdagochtend nam de heer Iden burg de portefeuille over uit handen van mr. Heemskerk, die tot nu toe het beheer van het departement van kolo niën, waarnam, en aanvaardde zijn ambt. AXEL, 22 Mei 1908. Voor deelneming aan het op 29 Juni a. s. alhier te houden festival hebben zich de navolgende gezelschappen op gegeven De vereenigde Werklieden har monie Ter Neuzen, Koninklijke Maat schappij St. Cecilia fanfaren St. Gillis- Waas, Vlijt en Volharding fanfaren Hulst, Ons Genoegen fanfaren Zuiddorpe, Elk naar zijn 'krachten fanfaren Hoek, De Eendracht fanfaren Koewacht, Door eigen Hulp fanfaren Graauw-Zandberg, De Volharding fanfaren Zaamslag en Oefe ning kweekt kunst fanfaren Schoondijke. Met Concordia van hier medegerekend, zullen ongeveer 290 werkende leden deelnemen aan het ensemble-nummer, dat zal worden uitgevoerd, vóór de ver schillende gezelschappen hunne twee opgegeven muziekstukken op de kiosk spelen. Laat hem toch niet als gstuige tegen dien vader optreden Wees edelmoeig, hij heeft niets misdaan »Jonge man!* zei de koning met een e schoone opflikkering dier majesteit, die hem omstraalde in de dagen zijner jonkheid en kracht, »uw vader heeft aan mijne zijde voor den roem van En geland gestreden ik sal niet eer aan zijn verraad gelooven, eer hij self mij in het aangezicht zegthet is waar U laat ik vrij in de keuze, waar ge gaan wilt. Het zal mij tot vreugde zijn, als gij aan mijn hof blijft, maar ik geef u ook volkomen de vrijheid weder naar Guijenne terug te keeren, waar gij mij nen edelen zoon, die mij is voorgegaan naar het graf, tot een trouw dienaar zijt geweest.* Hiermede was de audiëntie afgeloopen, maar Richard ontving terstond daarop de uitnoodiging om bij het hoffeest te blijven en de gravin van Salisbury, die zich als toevallig met den jongeling in dezelfde zaal ophield, wikkelde hem al spoedig in een gesprek, waaraan zij hare nicht, die hen juist voorbijging, deel liet nemen. Het duurde niet lang, of Alice werd ergens elders geroepen' en Riehard bemerkte nauwelijks dat zij was wegge gaan: Jessy Campen begon hem veel belang iu te boezemen. Zij toch was niet eene dier trotsche lady's wier hoog moedige of onverschillige hlikken hem steeds hadden afgeschrikt, nog minder Omstreeks half een dezen nacht werden we uit den slaap opgeschrikt door de signaalhoorns van de brand weer. Er was brand uitgebroken in de schuur van den landbouwer P. de Putter Jz. in de Kapelle onder deze gemeente. De geheele landbouwschuur met het daarin aanwezige vlas, de op brengst van 9 gemetfen en toebehoorende aan den landbouwer W. Dieleman Fz. te Ter Neuzen, eenig graan, een groote hoeveelheid kunstmeststoffen, bijna al de landbouwwerktuigen en inspan, waaronder een splinternieuwe wagen, 7 werkpaarden, 2 veulens, 2 stieren en 4 kalvers werden een prooi der vlam men. Ofschoon alles tegen brandschade was verzekerd, is de schade toch aan zienlijk. De oorzaak van den brand is onbekend. Een gedeelte der brandweer kon he den ochtend om 5 uur inrukken, ter wijl de overige manschappen met hun spuiten omstreeks 10 uur thuiskwamen. Gisteren hing over deze streek een reeks van onweersbuien, welke zich ontlastten in hevige regens gepaard met hagelsteenen waaronder van vrij aanzienlijke grootte. Op de Axelsche Sassing sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer P. Dees, zonder echter brand te veroorzakenalleen was een gebint versplinterd. Onder Boschkapelle werd het schuurtje van den landbouwer Van Vooren door het hemelvuur getroffen. Het gebouw ver brandde met bijna den geheelen inhoud. In de op Donderdag gehouden vergadering van stembevoegde inge landen van den polder Coegors c.a. werden tot gezworene benoemd in de plaats van dhr. P. Dieleman die niet meer in aanmerking wenschte te ko men dhr. W. Dieleman Pz. en in de plaats van L. de Koeijer (overleden) dhr. K. de Koeijer te Ter Neuzen. De bezoldiging van den ontvanger griffier werd vermeerderd met f 25 en gebracht op t 150. Dijkgeschot f 3.o0. Voorts werd besloten aan het comité voor den aanleg van tramwegen in Zeeuwsch Vlaanderen gedurende 5 jaar eene subsidie te verleenen van f46 per jaar. In de Woensdag alhier gehouden j vergadering van stembevoegde inge landen van den polder „Capelle", werd tot dijkgraaf herbenoemd de heer A. P. de Mul en tot gezworen de heer P. Dieleman Wz. Daar de heer Dieleman voor de her benoeming badankte werd in diens plaats gekozen de heer P. de Klerk. Het dijkgeschot werd vastgesteld op 6 per hectare. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt Te Koewacht is tot tijdelijk onder wijzer door Burg en Weth. tegen 1 Juni aangesteld de heer H. Casten miller te Stoppeldijk. Op de voordracht voor hoofd van school A te Sas van Gent komen voor de heeren E. J. Mechielsen te Vlissingen, H. J. Terhegger te Harderwijk en C. H. Colaris te Beek. Dinsdag had de stemming plaats voor een lid van de Prov. Staten in het district Sluis, in de vacature ont staan door het overlijden van den heer W. C. de Smidt. Het aantal kiezers bedraagt 4014. Candidaten waren de heeren J. G. Gerritsen (lib.) burge meester van Breskens, Groede enNieuw- vliet, gesteld door een groep kiezers P. van Hou te (lib.), burgemeester van Schoondijke, caudidaat der vrijzinnige kiesvereenigingMr. P. J. van Bortel (antirev.), gesteund door de katholieken. Gekozen is de heer Van Houte, met 1689 stemmen. De heer Gerritsen had 616 en de heer Van Bortel 843 st. In de week van 13 tot en met 19 Mei zijn in Zeeland voorgekomen 3 gevallen van roodvonk en 5 van diphtheritiste weten van roodvonk 1 geval te Oost- en West-Souburg, 1 te Rilland-Bath en 1 te Sluis; van diph theritis 1 geval te St. Jansteen, 1 te Sas van Gent, 1 te Stavenisse, 1 te Zaamslag en 1 te Zierikzee. Het Prov. Blad no. 61 bevat een circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland, inhoudende een overzicht van den loop der bevolking in elke gemeente dezer provincie over 1907. Het totaal aantal inwoners bedroeg op 31 December 1907 229.575, tegen 228.345 op 1 Januari 1907. Er werden geboren 3390 mannelijke en 3250 vrouwelijke en er stierven 1591 mannelijke en 1535 vrouwelijke per sonen. In den loop van het jaar vestigden zich in deze provincie 6533 mannelijke en 6393 vrouwelijke, terwijl 7669 man- nelijke en 7541 vrouwelijke personen haar verlieten. Hij had n.l. geweigerd de politie toe te laten in zijn herberg. De eisch was bevestiging van het vonnis, terwijl mr. J. Adriaanse, advo caat te Middelburg, vrijspraak pleitte, subs het opleggen van een lichtere straf. In de Dinsdag te Utrecht gehou- j den openbare terechtzitting van den Centralen Raad van Beroep, Ongeval lenverzekering, had de uitspraak plaat» in het hooger beroep van L. F. te Hulst tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, houdende beves tiging der beslissing van de Rijksver- zekering, waarbij de door hem aange vraagde schadeloosstelling ter zake van een hem op 17 October 1907 overkomen ongeval niet wordt toegekend, op grond dat bedoeld ongeval niet geacht kan worden hem te zijn overkomen in ver band met de uitoefening van een ver-,, zekeringsplichtig bedrijf. Eischer was in dienst eener coöperatieve vereeniging en belast met het controleeren van het in ontvangst nemen, laden en verzen den van beetwortelen naar leden en niet-leden der vereeniging, welke werk zaamheden volgens het oordeel van den Raad niet behooren tot eenig verzeke- ringsplichtig bedrijf. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. De verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Ter Neuzen, in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer M. Verbrugge, is door Burg. en Weth. bepaald op 5 Junia.s. De stemming en herstemming resp. op 16 en 26 Juni d. a. v. Het vierde zomerfeest van de Chr. vereenigingen te Ter Neuzen zal gehouden worden 9 Juni a. s., in de Buiten Sociëteit aldaar. Als sprekers zullen optreden de heeren Ds. J. van den Berg van Ter Neuzen, Ds. Rooze- meijer van Sluis, Ds. W. Hoek van Brussel, Ds. A. Scheele van Veere, Ds. Stegenga van Wolfaartsdijk en Ds. Hamming van Zaamslag. Bij de Geref. kerk B te Zaamslag is tot predikant beroepen Ds. J. H. Jonker te Wormerveer. Te Koewacht brak Maandagavond dooronbekende oorzaak plotseling brand uit bij den voerman Th. Ferket. De schuur brandde in korten tijd tot den grond af, eenige landbouwmaterialen en wat stroo werden mede door de vlammen vernield. Ofschoon er dade lijk veel volk op het erf van F. aan wezig was, mocht men er niet in slagen een prachtig werkpaard, een hond en eenige kippen, die zich in het brandende perceel bevonden, te redden. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 24 Mei 1908. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. 13. T. Hugenlioltz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorin. 9 ure Ds. E. H. Broekstra. Nam. 2 ure Ds. E. H. Broekstra. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lauge Weststraat) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Heden is veroordeeld wegens bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gericht: F. W., 33 j., veld- arbeider te Axel tot 7 d. gevangenisstraf. Door het gerechtshof te 's Gra venhage werd gisteren vrijgesproken F. J. B., herbergier te Clinge, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf wegens beletten der politie in een ambtshande ling. was zij eene dier gracieuse, beminnens waardige Fransche vrouwen, aan wier hart Riehard altpd had getwijfeld. Bij haar vond hij vriendelijkheid, hartelijk heid, ernst en hij zag de draden van het net niet, waarin hij laugzamerhaud besloten werd. Wordt vervolgd.) Woensdagnacht is te Middelburg plot seling overleden de heer mr. J. K. H. Turk, sedert 1897 subitituut-officier bij de arrondissements-rechtbank te Middelburg. De overledene werd 17 Februari 1861 te Amersfoort geboren en was dus 47 jaar oud. Zondagmiddag werd te Apeldoorn het rijtuig van H. M. de Koningin op de Elspeeterweg aangereden door een auto. De paarden schrokken en liepen ach teruit, zoodat het achterwiel van het rijtuig met de auto in aanraking kwam. De hooge inzittenden kwamen met den schrik en een onzachten schok vry en reden dadelijk verder. De Prins mende zelf. Te Winschoten is gearresteerd een 71-jarige kassierlooper, die er met 200 gulden van zijn patroon te Utrecht vandoor ging, Ter aanmoediginq. Toen zich Za- j terdagmiddag eene dame van het te Amsterdam aangekomen stoomschip Princess Alice" van de Norddeutsche Lloyd aan wal begaf, had zij het on- l geluk haar handtaschje bevattende 18.000 mark in het water te laten val- I len. Na herhaalde malen gedoken te hebben mocht het een jeugdige boot werker gelukken het handtaschje boven te brengen. AU belooning ontving hij een vijfmarkstuk. Te Loon op Zand heeft een boer in het Loonsche Moer Zaterdag bij het omhakken van een laag eikenhout langs een akker, een dikken Keulschen pot l gevonden, waarin 571 geldstukken. Onder deze waren 171 drieguldenstuk ken en verder zyn het daalders en guldens, alle gedagteekend uit de 17e eeuw. Een aardig familiefeest. Te Elten vierde het echtpaar H. Terveen gisteren zijn gouden bruiloft, hun dochter de zilveren en hun jongste zoon de groe ne bruiloft, terwijl een zoon van het zilveren paar zich verloofde. Ten gunste der auto's. In Duitsch- land heeft men opgemerkt, dat het stof van de wegen de aard vlooien doodt, die de koolplanten opvreten. Auto's jagen veel stof op, zooals bekend is. Nu heeft men langs beide zijden van i de Keulsche heerbaan, waar vele auto's passeeren, duizenden koolplanten ge poot, die nu geen last hebben van de aardvlooien. Dit is nu dus eens iets op de creditzijde van het automobiel- verkeer.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2