Concours KtPPW bericht. Landbouw. Gemengd Nieuws. Advertentiën. te AXEL. vestigd zal worden. Het gebouw is een geschenk van Andrew Carnegie. Het bureau is twintig jaar geleden ge sticht en wordt met een jaarlyksche toelage van de Vereenigde Staten onder houden. tï U Bij deze plechtigheid heeft Roosevelt vooral uitgeweid over de middelen tot versterking van de betrekkingen tus- schen Noord- en Zuid-Amerika. De grenskantoren Clinge en Hulst, die van 1 Maart jl. gesloten waren voor den invoer van Nederlandsch fokvee wegens het voorkomen van mond- en klauwzeer in de quarantaine- stallen te Clinge, zijn bij ministerieel besluit met ingang van 16 dezer weer opengesteld voor den invoer van Neder landsche melk- en kalfkoeien op de gewone voorwaarden. Men schrijft van de Belgische grenzen. Het is opmerkelijk, hoe in de laatste dagen onze veehandel met België in belangrijkheid toeneemt. Liet in de maanden Februari en Maart, vooral door 't heerschen van mond-en klauw zeer, onze veehandel met België veel te wenschen over, thans begint de oude handel te herleven. Reeds meermalen hebben wij er opgewezen, dat in België vele personen gevonden worden die stelselmatig onzen veehandel tegen werken en die geen gelegenheid laten voorbijgaan om uit te roepen alle vee ziekten komen uit Holland. Nu die personen vonden toen in het heerschen van het mond- en klauwzeer in ons Vaderland 'een welkome gelegenheid om hunne landgenooten te waarschu wen tegen den aankoop van het Hol- landsche vee, dat't zoo zeer gevreesde mond- en klauwzeer weer in België zou brengen." Het gevolg was, dat onze invoer verminderde en die van Frankrijk sterk toenam. Het Fransche vee schijnt echter niet erg meegevallen te zijn want 't Nederlandsche vee, zoo wel 'slacht- en fokvee, wordt in België weer druk gevraagd en duur betaald. In de eerste weken van de maand Maart werden slechts een 400 a 500 Nederlandsche runderen in de Belgische abattoirs geslacht, in de week van 25 April tot en met 2 Mei steeg dit aantal tot 832, zijnde 240 ossen, 195 stieren, 54 koeien,192 vaarzenen 151 kalveren. Luik vroeg de meeste ossen en stieren, Antwerpen de meeste kalveren. Ook onze invoer van fokvee, is sterk toege nomen. Op 1 Maart j.l. werden in de quarantainestallen aan de Nederlandsch- Belgische grens opgenomen 552 Neder landsche melk- en kalfkoeien, op 14 Maart 662 stuks. Op 1 April steeg het tot 1211 en op 15 April 1.1. op 1279 stuks; ofschoon nog twee voorname grenskantoren in Zeeuwsch-Vlaanderen, namelijk Clinge en Hulst, voor den in voer van Nederlandsch fokvee zijn ge sloten. Op 15 April bedroeg de invoer langs de verschillende grenskantoren als volgt: Roozendaal, 117 Strijbeelc ■gem. Ginneken) 175, Ossendrecht 77, Baarle-Nassau 28, Valkenswaard 116, Roosteren 374, Hoogcruts (gem. Noor beek) 187, Eijsden 56, Sas van Gent 98 en Veldzicht (gem. IJzendijke) 54 stuks. R- Ci' AXEL, 15 Mei 1908. Woensdagmiddag is nabij onze ge meente een ernstig ongeluk gebeurd. De 60-jarige Wullaert. barreelwachter aan het tweede spoorhuisje voorbij Kijkuit schijnt toen de trein, die om 12.38 uur Hulst verlaat, in aantocht was, een weinig te laat in de weer te zijn geweest, om de boomen nan den overweg te sluiten. Hij had zich eerst begeven naar de overzijde van den weg, ten minste daar was de boom gesloten. Toen schijnt hij gestruikeld te zijn over de eerste rail bij het teruggaan naar den kant van het spoorhuisje, terwijl de trein zeer nabij was. Het noodlot- tig gevolg bleef dan ook niet uitde man° werd letterlijk onthoofd, terwijl zijn lichaam tusschen de rails bleef liggen en de voeten verder ernstig verminkt werden. De dood was natuur lijk onmiddellijk ingetreden. De trein hield stil en reed later door naar Kijkuit, vanwaar met de loco motief het lijk werd gehaald en naar Kijkuit gebracht. Een telegrafisch uit Axel ontboden dokter kon slechts den dood constateeren. In de gisteren alhier gehouden vergadering van ingelanden van den polder Beoostenbleij benoorden wijdde de dijkgraaf een woord van dank aan de nagedachtenis van den heer A. E. C. van Dishoeck, die bijna 45 jaar debe trekking bekleedde van Ontvanger-Grif fier van dien polder. De rekening over het dienstjaar 1JÜ7- 1908 werd goedgekeurd met een ont vang van f6809,72 en een uitgaaf van f6559,64, terwijl de begrooting voor het dienstjaar 1908-1909 werd vastgesteld met een bedrag van ontvang en uitgaaf van f5758,35 met een post voor on voorziene uitgaven van f 221,17°. Het dijkgeschot bleef bepaald op 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 gulden per H.A. naar gelang de soort van den grond. Tot Ontvanger-Griffier werd benoemd de heer A. E. C. Kruijsse alhier, terwijl de heer K. de Feijter als gezworen werd herbenoemd. Zondag 31 Mei zal te Zuiddorpe het gouden jubelfeest van O. L. Vrouwe van Lourdes op bijzondere wijze wor den gevierd. Na de kerkelijke plechtigheden zal dien dag 's namiddags een prachtige feesttocht door het dorp trekken. De stoet zal geopend worden door Jan v. Gistele, Heer van Zuiddorpe Axel, enz. met zijne gade, beiden te paard, geleid door pages en met gevolg, waar achter onmiddelijk volgt het wapen van de gemeente Zuiddorpe, daar achter gaan de H. Hermanus Petra (Van den Steen,) een Carthuizermonnik, geboren te Zuiddorpe, met eenige zijner leer lingen. Deze groep stelt met het wapen der kerk van Zuiddorpe de R. K. parochie aldaar voor. Daarna volgen de Godsdienstige groe pen der processie van Zuiddorpe, die te dezer gelegenheid alle zyn herzien en aangevuld of hernieuwd en waarbij nog twee nieuwe groepen gevoegd zijn, n.l. „De vlucht naar Egypte' en St. Sebas- tiaan te paard'. Achter deze Godsdienstige groepen volgt een historische optocht, voorstel lende Clovis en Clothildïs (opkomst, der H. Kerk in Frankrijk), H. Lodewijk en H. Blanca (bloei der H. Kerk) en Jeanne d'Arc (herstel der H. Kerk). De hoofdpersonen dezer drie historische groepen zitten eveneens te paard, geleid door edelknapen en gevolgd door Fran kische soldaten, Kruisvaarders en Fran sche soldaten. Eindelijk volgt de praalwagen met Grot, levend beeld van O. L. Vr. van Lourdes, Bernadette en gezellinnen en bruidjes, die de H, Maagd een toepas selijk lied zullen toezingen. In den stoet zullen verder nog plaats nemen de fanfaren „Ons Genoegen", aldaar met nog twee genoodigde mu ziekgezelschappen. Dinsdagmiddag is te Stolwijk in de buurtschap Benedenheul de ruim twintigjarige dochter van den land bouwer A. S., ter zijde van het huis in een sloot verdronken gevonden. Ze leed aan toevallen en men schrijft daaraan de oorzaak van haren dood toe. -- De dienstbode van den heer B. te Eldrik, gem. Keppel, had voor eenige weken de onbeschaamdheid onder haar aanneming tot lidmate der Herv. Kerk ten huize van den predikant een harei^ vriendinnen een portemonnaie te rollen, Hoewel aanvankelijk het feit ontken nend, viel zij later door de mand, er werd een kerkeraadsvergadering belegd, of ze al of niet als lidmate zou ge handhaafd worden. Besloten werd toen nog geen beslissing te nemen, doch af] tewachten, hoe ze zich in de eerst volgende twee maanden zou gadragen, Maandag werd ze echter betrapt toen ze uit den koffer van den bij den heer B. inwonenden knecht een bedrag van f20 stal, zoodat de beslissing van den kerkeraad wel niet twijfelachtig zal wezen. Te Groenendijk (Limburg) ii Woensdag terwijl de bewoners op het veld waren, de boerderij, met schuur en stal, van den landbouwer W. de Jong, tot den grond afgebrand. Het vuur, gevoed door het vele aanwezig; zijnde hooi en stroo, greep zoo snel om zich he«n, dat niets kon gered worden! Men vermoedt, dat vonken van de] locomotief van een voorbijsnellende* trein den brand hebben veroorzaakü PUËimBEURTE^ Zondag 17 Mei 1908. Ned. Herv. Kerk. Leeskerk. Ds. J. B. T. Hu, Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. E. H. Broekstra. Di. E. fl. Broekstra. Kerk B. Ds. R. v. d. Kamp. 1 Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure schijnt, dat er buiten mijn weten veel willekeur wordt gepleegd.* Het was een geluk, dat op datoogen- bük de dans een einde nam eh Alice in al den glans harer schoonheid, den ko ning naderde. Johan van Lancaster ruimde haar het veld en riap zijn orea- tuur, den nieuwen spreker van het vernieuwde parlement, tot zich in eene zijkamer. William, wij hebben het verkeerd aangelegd, of liever gij hebt dat gedaan. Mij was Beaufort niet in den weg. Ik had geenen neef, dien ik tot lord Warden der Noordelijke grenzen, iri de plaats van sir Walter had bestemd. Bovendien speculeerde ik ook niet op de hand der koninklijke dame, wie alleen een rijk man naderen mag. De trotsche dochter van Beaufort heeft mij ook niet, als u, een blauwtje doen loopen, ik had achting voor de geheele familie en alleen de vriendschap van denoudeuBeau- fort met de la Marche hinderde mij, omdat de machtige baron vrij wat steun was voor den onverzettelijken stijfkop. Ik had moeten weten, dat gij uwe toe vlucht zoudt nemen tot zulk eeue lompe aanklacht, tot zulke oneerlijke middelen als de vervalsching van schriftelijke be wijzen waarachtig, ik was met kracht tusschen beide gekomen. En nu is er weder eeue nieuwe ramp op til. De koning begint aan de Beauforts te den ken, en die kleine heks van eene Cam den blaast de vonken aan, tot eene hel dere, ja geweldige vlam. Wat zij in haar schild voert, weet ik niet. In al len gevalle moeten wij voorzichtig zijn. De la Marehe komt eerstdaags weder op vrije voeten, want hij is op geene wijs te vatten. En ge weet, dat als een lieveling des volks wordt aangeklaagd en vrijgesproken, men zijne populariteit nooit meer in de hand kan werken. Wordt nu nog daarenboven Beaufort, of zijn zoon maar, dat een driftige knaap is, naar Richmond terug geroepen, waar lijk, dan is het einde niet te overzien. Pas dus op. De schoone dame hebt gij ten minste op uwe zijde en zij vermag alles bij den koning. Onderzoek en vorsch na, zoo veel gij kunt, wat er ge brouwen wordt, want ik geloot nooit, dat miss Camden, uit eigene beweging zoo handelt.* In die meening dwaalde de hertog. De kleine Jessy handelde geheel in haar eigen belang; zij paste wel op dat zij hare nicht niet in hare kaart liet zien. Zij hield zich daarom of zij zeer verwon derd was, maar zij lachte in haar hart, toen Alice ontevreden van den koning terug kwam en zeide»ik weet niet, hoe de oude heer nu .weer zoo op de Beauforts gekomen is. Hij wil denzoon spreken En na eene pauze voer zij voort: »hebt gij mij niet gezegd, Jessy dat hij veel op zijne zuster leek?* »Zoo als dat meer met broeders en In de week van 6 tot en met 12 Mei 1908 kwamen in Zeeland voor 1 geval van pokken en wel te Vlisiingen 5 van roodvonk en 2 van diphtheritis j te weten van roodvonk, 1 geval te Biervliet, 1 te Breskens, 1 te Kapelle, 1 te Kortgene en 1 te Rilland-Bath van diphtheritis 1 geval te Aardenburg en l te Kruiningen. Eenige jongens te Rijssen tracht ten dezer dagen te loopen over een over een sloot liggenden boom, H. B. deed het ook, maar kwam daarbij te vallen met zijn onderlijf op den boom, waardoor hij zich inwendig zoozeer kwetste, dat hij na hevig lijden Dinsdag is overleden. Bij Bocholt is Dinsdagnacht een ernstig ongeval gebeurd. Terwijl de trein, van Wezel komende, naderde, bevond zich op de rails een met twee paarden bespannen wagen, die door den trein werd aangereden. De koetsier kon zich nauwelijks redden. De beide paar den werden gedood en de wagen ver morzeld. De ondergeteekende geeft hierdo kennis aan de ingezetenen van AXE dat hij zich aanbeveelt voor b maken van bouwkundig teekenwerk, ontwerpen, enz., en bij hem gelegenheid bestaat lessf te nemen in bouwkundig teekenen. Aanbevelend, H. H. CAPELLE. NIEUWSTE A AT 516 q. plaats heeft,* zei Jessy koel. Morgen zal de koning het wel weer vergeten zijn troostte de gravin. Maar, tot haren schrik had de koning het den anderen morgen lang niet ver geten, hij sprak zelfs van Anra, wier schoonheid een' diepen indruk op hem scheen gemaakt te hebben. Wordt vervolgd.) Zy, die wenschen deel te nemen 4 het Concours Hippique, op 9 J11 a. s., worden verzocht zich aan melden vóór 1 Juni, bij den secret! F. C. Zonnevijlle of een der Bestuj leden. Uitvoerige programma s zijn a cent te verkrijgen bij F. C. ZON. ViJLLE en J. C. VINK te Axel DE FEIJTER Jz. te Ter Neuzen, DEES te Hoek, Hótel De Graanbe» te Hulst, H. BONTE te Koewacht 't GILDE te Zaamslag en P. Vil te St. Jansteen.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2