ili Löiiiii^ óA Het kruis van Innesmore. 13. Zaterdag 16 Mei i!M)8. 24e «ïatirg. 10. Nieuws- en Advertentieblad 4-voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Bekendmaking. F. DIELEMAN* Buitenland. Voorbereidend Militair Onderricht, FE U I LLE TON. Dit blad verschijQt eiken Dinsdag- en Try dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Bilgië 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Burgemeester en Wethouders van AXEL doen te weten, dat te rekenen van heden af, door hen geen ver gunning meer zal worden verleend tot het bouwen van woningen op het terrein genaamd het „Plaatje" in de gemeente Axel, bewoond door D. Buijze en anderen, alvorens door belangheb benden eene straat is aangelegd, die aan de eischen der bouwverordening voldoet. Axel, den 13 Mei 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL. De Secretaris. J. A. VAN VESSEM. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. De Burgemeester van AXEL; brengt onder de aandacht van de jongelieden van 16 tot 24-jarigcn leef- tyd in deze gemeente, die in den aanstaanden winter wenschen deel te nemen aan het dat zij zich daartoe vóór 1 JUNI a. s. moeten aanmelden ter gemeente-secre- i tarie, alwaar nadere inlichtingen zijn te bekomen. Axel, den 8 Mei 1908. De Burgemeester van Axel, D. J. OGGEL. NOVELLE. VII In Sheenen, waar het hof den schoo- nen zomertijd doorbracht, werd een j schitterend feest gegeven. De oude ko- jning was ziek geweest, maar zijne krach tige natuur had de krankheid overwonnen en, gezonder dan ooit, bleef hij tot laat in den nacht, om den dans te aanschou wen, waaraan hij zelf niet langer kon (deel netnen. j »Hoe heet die man toch, mijn zoon vroeg de koning aan den hertog van (Lancaster, die zich steeds aan zijne zijde bevond, »ik meen den man die nu met de gravin spreekt? Mijn geheugen be gint zwakker te worden ik herinner mij anders, dat ik hem wel meer heb gezien. »Sir William Windsor,antwoordde |de hertog, die ook met zekere onrust het paar gadesloeg. WindsorWindsor! zoo heet mijn Pb eer lijk slot, mijn paleis. Wil de man pich van mijn eigendom meester maken »Het schijnt wel,» antwoordde de her- log kortaf. En hovelingen die om hem FRANKRIJK. De laatste onderzoekingen van de professoren naar de vermoedelijke doodsoorzaak van het jongetje Poirot hebben al tot dezelfde uitkomst geleid als de onderzoekingen van de vorige deskundigen. Er bestaat geen twijfel, of het kind is geworgd. Jeanne Weber blijft inmiddels vol harden bij de ontkenning dat zij ergens van af zou weten. Behalve de rech terlijke macht is nog een andere macht bezig alles uit te vorschen wat er wetenswaardig is omtrent Jeanne We ber, de journalistieke macht. Met de uitkomst van de jongste onderzoekingen der dagbladen over Jeanne Weber moeten wij eenigermate voorzichtig zijn. De indruk, dien wij tot dusverre uit de Pransche bladen hebben ontvangen over Jeanne, was altijd die van een stil, braaf, bescheiden burgervrouwtje, een stumpertje, overal verjaagd en teruggestooten onder de verdenking van kindermoord. Thans is duidelijk w oleken, dat de menschen, die haar als een gevaarlijk persoon uit hun om geving hebben geweerd, gelijk hebben u ïad, en nauwelijks weten wij, dat Jeanne Weber inderdaad neigingen tot het vermoorden van kinderen aan den dag legt, of de bladen weten omtrent haar verder leven ook alle mogelijke kwaads te vertellen. De Matin, die alles in het groot doet, heeft al ontdekt, dat Jeanna Weber in de vier dagen dat zij te Commercy heeft gewoond, henen stonden, begrepen den zin van dit kort gezegde beter, dan de oude ko ning, die het uiet merkte, hoe sir Wil liam Windsor ijverig werk maakte van de gravin van Salisbury. Niemand wist te zeggen of hij slaagde dan of niet. »Hoe is dat toch ?c vroeg de koning weder, »isr die man niet in een zwaar proces betrokken geweest?» Heeft hjj uiet om aanklacht? van hoogverraad in den Tower gezeten ?c Hij niet, integendeel is hij als aan klager opgetreden. Uwe Majesteit meent misschien sir Walter Beaufort, wiens zaak eigeulijk nooit recht helder is gewor den?» Beaufort, ja mijn oude edele Beaufort! Een der helden van den roemrijken slag bij Poitiers (1)Wanneer de oude koning terug dacht aan die dagen van eer en glorie, werkte die herinnering op hem, als een zon die de nevelen ver strooit en alles bezielt en verwarmt. En die vlinder daar was zijn aanklager? Misschien ook wel van de la Marche, he? Hij is nu spreker; och ja, ik weet nu alles wel. Ha, die is u niet in den weg gelijk de eerlijke trouwhartige Pe ter, niet waar? Hoe staat het met diens rechtsgeding? Ik zal er inzage van ne men, ja dat wil ik, want niemand moet kunnen zeggen, dat koning Eduard recht (1) Op den 19 September 1356 werden daar, onder aanvoering van den Zwarten Prins 80,000 Franschen door 8000 Engelschen overwonnen. twaalf minnaars heeft gehad. Een ver slaggever van de Matin heeft niet ver zuimd die minnaar* te interviewen. De minnaars laten zich veel beslister uit over de gemoedsgesteldheid van Jeanne Weber dan de doktoren tot dusverre durven doen. De doktoren, die men naar hun meening omtrent deD zielstoestand van Jéanne vraagt, geven ontwijdende antwoorden, of zeggen, dat zij geen enkel teeken van zielsziekte vertoont. Maar de twaalf minnaars verklaren eenstemmig aan den verslaggever van de Matin, dat Jeanne gek is. Zij is „maboule, loufo- que, malade, piquée", hetwelk over gezet zijnde beteekentze is half gaai- of iets dergelijks. Verder deelt de Matin getuigeni*sen over Jeanne mede, waaruit wij verne men, dat zij bijna aanhoudend in staat van dronkenschap verkeerde. Een dergenen, die haar in de dagen voor den moord heeft gezien verklaart, dat zij dronk als een tempelier. Laat dit alles nu overdreven zijn, uit de berichten der bladen mag men wel met eenige waarschijnlijkheid op maken, dat Jeanne Weber niet een fatsoenlijk burgervrouwtje was, waar van men tot zijn verbazing hoort, dat ZÜ er niet tegen opzag de gruwelijkste misdrijven te begaan om haar lusten te bevredigen, maar dat zij, in den laatsten tijd althans, wild en liederlijk leefde. Het kindje Poirot is te Commercy begraven, op kosten der gemeente, ouder den toeloop van een tallooze massa menschen. heeft geweigerd aan zijne tegenstanders.» De dans was op nieuw begonnen en er waren vele schoone vrouwen bij el kander. Vau vroegen tijd af hebben altijd de adellijke vrouwen in Engeland uitgemunt door eene bijzondere bekoor lijkheid, die echter altijd iets kouds en terugstootends heeft. Daarom was Alice met hare levendige eu bijna dartele schoonheid wel de koningin van het feest en, wie haar dansen zag, kon moeielijk zijne luide bewondering onderdrukken. »Nu, kleine Jessy zei de koning vol verrukking tot de sierlijke miss Camden, die dicht bij hem stond en met hare gewone opmerkzaamheid alles gadesloeg, »uwe nicht danst als een engel. Nooit in mijn leven zag ik bekoorlijker danseres »Ik ook slechts eene, maar die de vergelijking met mijne nicht wel door kon staan,» antwoordde Jessy. »Ja, ik geloof haast, dat zij nog meer lieftallig heid, nog zuiverder gratie spreidt als 4j danst» Altijd tegenspreken 1» zei de koning, een weinig ongeduldig. »Wieisdandie gratie »Uwe Majesteit zal zich harer wel niet meer herinneren,» antwoordde Jessy on verschillig. »Tien jaren is het geleden, dat ik haar zag dansen op een feest in Wiudsor-Castle.» Waar is zij dan nu en waarom zegt gij mij haren naam niet?» vroeg de koning. AMERIKA. Nu een zoo machtige Amerikaansche oorlogsvloot in de baai van San Fran- ci*co voor anker is, probeeren de in woners der Staten ter West-kust, die vloot - of althans een groot deel ervan daar blijvend te houden. Dezer dagen werd te San Francisco een feest gegeven ter eere van den minister van marine Metcalf, wien een verzoekschritt werd overhandigd, waarin erop werd aangedrongen 12 slagschepen en 8 gepantserde kruiser* voorgoed aan de Westkust te houden. De minister beloofde het verzoek zeer ernstig in overweging te zullen nemen. Hij zou er over beraadslagen met president Roosevelt. In de baai is reeds eene groote vloot- schouw gehouden. Van hoe groote be- teekenis de vloot is, welke zich daar bijeen bevindt, moge blijken uit het feit dat zij 85 pet. uitmaakt van de geheele Amerikaansche vloot. In het geheel namen 44 groote oor logsbodems deel aan de vlootrevue. Verzoeken om de vloot, of tenminste een groot gedeelte, ter Westkust te houden, zijn ontvangen van Congres leden uit Kalifornië, Washington en Idaho. Verder kwamen gelijkluidende verzoeken in uit Hawai en Utah. Deze uitingen zijn wel opmerkelijk, vooral ook omdat Idaho en Utah geen kust staten zijn. Maandag heeft president Roosevelt te Washington den hoeksteen gelegd van het gebouw, waarm het bureau van Amerikaansche republieken ge- »Ik ben bevreesd Uwer Majesteit min behagetijk te zijnhet was Auna Beaufort.» «Bij St George, gij hebt gelijk! Een prachtig schoou meisje die Anna Beaufort. In het geheel is dat eeii edel geslacht; het griejj mij nog altijd, dat de oude zich uiet geheel rechtvaardigen konde.» *01 wilde! zei Jessy snel, maar zoo zacht dat alleen de kouiug haar verstond. »t Kan wel wezen, meisje, dat gij daar ook gelijk in hebt,» antwoordde de koning.»Hoe is dat Johan zoo wendde hij zich tot zynen zoon van Lancaster, die naderbij kwam, omdat het gesprek met de listige vertrouwde gra- viu van Salisbury hem langgenoegduurde. »Is Richard Beaufort, de zoon van sir Walter niet uitGuijenne teruggekomen Waar is hij thans Ik heb niets meer van hem vernomen en hij zal toch wel het best weten te zeggen, hoe de zaken staau, aan gene zijde van het Kanaal,» »De jonge edelman is zijnen vader in zijne ballingschap gevolgd,» gaf de herto^ koel ten antwoord. >Daar weet ik niets van,» hernam de koning.. Vrijwillig?» De hertog aarzelde eeu weinig, maar Je*sy sprak stoutmoedig: »Mijlord van Lancaster zal dit wel niet durven be weren.» De wrevele blik van den hertog, trof de ongeroepene spreekster, terwijl de koning op ontevreden toon zeide:» het

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1