Landbouw. Gemengd Nieuws. éf Waarmede men in vele streken zijn Toordeel zal kunnen doen. Voor dezen keer gaan we het ons gemakkelijk maken en geven we het woord aan den heer deskundigen samen steller (of samenstellers ?j van het Be knopt Verslag der Land- en Tuinbouw- proefvelden over 1904, 1900 en 1906, onlangs door het Ministerie van Land bouw, Nijverheid en Handel gepubli- Op bl.z. 11 van dit Verslag lezen we onder den titel vanProefnemingen omtrent de rentabiliteit op kleigrond het volgende Tot voor eenige jaren gold algemeen de leer, dat kalibemesting op kleigronden overbodig was, omdat deze gronden van nature een voldoende hoeveelheid kali als plantenvoedingsstof zouden bevatten. De genomen proeven hebben evenwel aangetoond, dat dit standpunt niet meer onaantastbaar is; ze hebben wel is waar ook aangetoond, dat op vele kleigronden en dan be doelen we hier de meer geprononceerde de kalibemestingen niet rendeeren maar er is toch ook tevens duidelijk gebleken dat speciaal op de lichte zavel gronden niet zelden een dankbaar ge bruik van kalime8t kan worden gemaakt. Vroeger is deze kalibehoefte niet ge bleken de proefvelden hebben aange toond, dat zij thans bestaat. Dat is een feit van groote beteekenis omdat men hiermede in vele streken zijn voordeel zal kunnen doen. Verklaren laat zich deze veranderde zienswijze overigens niet moeilijk. Wat toch is het geval In de eerste plaats zijn de eischen, die aan den voedsel voorraad der kleigronden gesteld wor den, in de laatste jaren zeer omhoog ge dreven. Graangewassen hebben plaats gemaakt voor vruchten, die veel meer kali vragen, zooals bieten en aardap pelen. Dit geldt wel in de eerste plaats voor de provincie Zeeland met hare uitge breide cultuur van suiker- en voeder- beeten en aardappelen, verder het, westen van Brabant, de Zuid-Holland- sche eilanden, de Haarlemmermeer en de IJpolders. Verder wordt nog ge wezen op verschillende andere gedeel ten van Noord-Holland, met hunne in tensieve cultuur van vroege aardappelen en kool, op het noorden van Friesland, waar ]/3 lk van den Srond beteeld wordt met aardappelen, alsmede op de Groninger bouwkleistreken, waar de cultuur van suikerbieten vrij belangrijk is en vervolgens aldus voortgeredeneerd In de tweede plaats is juist door deze toenemende cultuur van hakvruchten de strooproductie verminderd, daarbij nog dikwijls de veestapel ingekrompen, waardoor minder stalmest gevormd wordt. Dan wordt in sommige streken nog veel stroo verkocht voor de cartonfa- bricage, waardoor andermaal de stal- mesthoop geducht besnoeid wordt. En stroo bevat juist veel kali, zooveel dat, wanneer alles in den mesthoop komt, de kalibehoefte zelfs op de oorspronkelijk kaliarme zandgronden nog gering is. Verkoop van dierlijke producten en graan voert weinig kali uit het bedrijf, verkoop van stroo en uitgebreide cultuur van bieten en aardappelen voor den handel daarentegen veel.'' Wij, die reeds sedert jaren ons in denzelfden zin hebben doen hooren en meermalen de landbouwers op de klei hebben opgewekt, bemestingsproeven te nemen met kalihoudende meststoffen, onthouden ons aan bovenstaande regelen iets toe te voegen, doch stellen ons voor een volgende maal even op dit onder werp terug te komen. Volgens de in de St. Crt. no 110 opgenomen staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten, in Nederland voorgekomen gedurende de maand April 1908 werd in Zeeland in die maand geconstateerd 1 geval van vlekziekte der varkens te Hontenisse en 1 van miltvuur bij alle vee te Middelburg. scheen en hij bedekte zijn gelaat met zijne plaid, als schaamde hij zich, voor het gevoel, waaraan hij toegaf op dat oogenblik. Hoofd hi an wij zijn hier niet veilig L sprak de page, toen Archibald nog altijd geene aanstalte maakte om op te stijgen. >Daar zijn hier mannen voorbijgeslo- penieder oogenblik dacht ik, dat ik aangevallen zou worden. Naast de smart, ontbrandde thans we der in des jongelings borst eene hevige begeerte naar den strijd. Hij zuchtte en smachtte, naar gevecht en gevaar, helaas zelfs naar den dood Hadden hem nu de ruiters van sir Francis Howard aange roepen, voorwaar hij had geerie schrede gedaan om hen te ontwijken, maar moe dig had hij hen afgewacht. Maar niemand naderde.de nacht bleef stil en zijne donkerheid bedekte het spoor van de, naar hun land wederkeerende mannen. Wordt vervolgd. AXEL, 12 Mei 1908. Zaterdag werd alhier op de bovenzaal van den heer P. Koole eene vergadering gehouden van de .Oostelijk Zeeuwsch- Vlaandersche Concours Hippique-Ver- eeniging". De vergadering had ten doel een bestuur te kiezen dat thans bestaat uit de heeren Ph. J. van Dix- hoorn te Axel, eere-voorz., B. C. Puy- laert te Zuiddorpe, voorz., F. C. Zonne- vijlle te Axel, secr., W. Dieleman Pz. te Axel, penningm., H. Bonte te Koe wacht, G. Dees te Hoek, Jac. F. Dees te Zaamslag, F. Dekker Fz. te Neuzen, F. Dekker Pz. te Axel, P. P. A. Dieleman te Axel, L. van Dixhoorn te Axel, A. de Feijter te Neuzen, S. van Hoeve te Axel, M. W. Koster te Axel, P. Vael te St Jansteen en B. L. Ysebaert te Axel, die tot nu toe uitmaakten het voorloopig bestuur en de regelings commissie. Verder werd het programma definitief vastgesteld. Zooals reeds gemeld, zal dit bestaan in nationale en internationale wed strijden in het aanspannen en voor brengen van hengsten en merries, met of zonder voertuig, reclame-wagens, luxe-rütuigen en vrachtwagens. Voorts ringrijderij te paard en in het rijtuig voor dames, iets dat hier nog wel nieuw, maar toch deelname ver dient. Ook harddraverijen en eierrijden komen op het programma voor en zullen zeker niet minder bekijks hebben, dan d<> andere nummers. Voor een en ander worden goede prijzen uitgeloofd. Nog werd besloten medewerking te vragen aan het fanfarengezelschap „Concordia", alhier. De Hooge Raad verwierp heden het cassatieberoep van A. van C., jacht opziener te Axel, door het kantongerecht te Neuzen veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis, wegens het loopen over eenigen grond die bezaaid is. Bij het examen voor onderwijzeres zijn te Breda o.m. geslaagd de dames Joh. Blijdenstein en J. E. M. Boeykens, beiden van Hontenisse. Aan de uitnoodiging, vanwege het bestuur der afdeeling Oostburg van de Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland gericht tot de ingezetenen van Oostburg ter bijwoning van een bijeenkomst om eene eventueele feestviering te bespreken bjj gelegenheid der a.s. landbouwten toonstelling, was j.l. Zaterdagavond slechts door een 17tal gevolg gegeven. Of dit geringe getal is toe te schrijven aan te weinig belangstelling, of aan het feit dat het meerendeel der ambachts lieden om halt zeven nog niet van het werk thuis was, weten wij niet. Wel licht werden velen teruggehouden door vrees voor eventueele „baantjes". Verschillende commissies werden be noemd. Voorloopig zijn, behoudens voldoende medewerking, de volgende regelingen gemaakt; Woensdag 10 Juni a. na de officieele ontvangst van het Hoofd- en het afdeelingsbestuur door het bestuur der gemeente, concert door de muziek- vereeniging van OostburgDonderdag 11 Juni, na den rijtoer en het diner, concert door het Middelburgsche mu ziekkorps, directie Jan Morks, dat ook 's Vrijdags namiddags van 2—4 uur zich op het tentoonstellingsterrein zal laten hoorendien avond concert op de Markt door het Oostburgsch muziek korps en een paar uit te noodigen ge zeischappen uit naburige gemeenten daarna, als er voldoende middelen zijn, een eenvoudig vuurwerk. Versiering van straten, het plaatsen van eerebogen enz., zal achterwege blijven. Een algemeene vlaggentooi in de straten acht men voldoende versie ring. M. Ct. De tram van Draaibrug naar Oost burg had Zaterdagmiddag eenige ver traging, doordat een voor een kar ge spannen paard van de locomotief schrok. Het dier draaide van de tram af maar daardoor kwam de kar in aanraking met een der personenwagens. Het paard viel, kwam voor den tweeden perso nenwagen op de rails en werd een eind vooruitgeschoven. Twee der op den wagen zittenden werden eruit geworpen zonder echter een belangrijk letsel te bekomen. Ook het paard bezeerde zich slechts weinig. De kar werd nog al gehavend. Vrijdag geraakte het ongeveer negen jarig jongetje van K. Louws, wonende in de Spanjaardstraat te Middelburg, in de Molstraat onder een wagen, beladen met, voor de Gasfabriek bestemde, kolen. Die wagen had wegens het afhellen van de straat een vrij groote vaart en het kind, dat stond te luisteren naar een straatorgel, had hem niet zien aan komen. Paard en wagen gingen het kind over het lichaam. Omstanders brachten het dadelijk binnen bij den heer Weijl, arts, waar het bij aankomst reeds bleek overleden te zijn. Per brancard is het lijkje daarna naar de ouderlijke woning vervoerd. Dat de toestand van de straat in die omgeving gevaarlijk is, blijkt uit het feit dat Donderdagmiddag op den hoek van den Koepoortstraat en Singelstraat, eveneens door een kolenwagen, een vrouw werd aangereden, die een pak kleeren droeg. Dit had echter geen lichamelijk letsel tengevolge. M. Ct. Te Heinkenszand is Woensdag tegen een vrouw proces-verbaal opge maakt wegens verkoop van sterken drank zonder vergunning. Men had reeds lang verdenking dat zij en haar man, die zijn vergunning verkocht had, toch sterken drank bleven tappen, en betrapte hen door de afkeurenswaardige taktiek te volgen een als metselaar vermomd politiebeambte er op af te sturen. Nadat de overtreding geconstateerd was, werden 14 flesschen sterken drank in beslag genomen. Te Watervliet kwam een man van Biervliet, met twee wagens," geladen met tronken. Onderweg wilde hij een tronk die van den achtersten wageu schoof, rijdende weer opsteken. Hij gleed uit en viel, met het ongelukkig gevolg dat hij onder het wiel terecht kwam en over den buik gereden werd. Zijn toestand is hopeloos. Inbraak. Zaterdagnacht is er in gebroken ten kantore van de stuwa doorsfirma P. van Koeveren C., aan de Prins Hendrikkade O.Z., te Rotter dam. Dit werd ontdekt toen men ten kantore kwam en daar alles overhoop en onderste boven zag liggen. De commissaris van politie, begaf zich I terstond met den inspecteur naar het kantoor dezer firma om eep cn ander op te nemen en bij procesverbaal te constateeren. Weer zijn het de inbre kers van hetzelfde type geweest, die hier werkzaam waren. Een brandkast, oud model, is van achteren geheel opengescheurd en een gat, waar wel een hoofd door kon, in den wand ge maakt. Die brandkast hield niets in dan kantoorboeken, zoodat de inbrekers vergeefsche moeite hadden gedaan. Toen hebben zij hun krachten beproefd op een tweede grootere brandkast, die de firma zich eenige maanden geleden aanschafte tot meerdere zekerheid voor berging harer geldswaarde. Die brand kast hebben zij, ondanks hun ijverige poging, niet kunnen ópenen, wel zijn de sporen aanwezig dat dit beproefd is, maar daarbij bleef het. Om nu niet met leege handen thuis te komen, hebben de inbrekers gestolen twee nieuwe heerenrijwielen, een re volver in zeemlederen étui, eenige kope ren voorwerpen, waaronder een sleutel gat bedekking van de brandkast. Politie en justitie, die ter plaatse ver scheen, zijn de laatste dagen voortdu rend in de weer om deze inbrekers in handen te krijgen. Kievitseieren. De kievitseierenhan- del in Friesland, welke voor velen in de provincie in het voorjaar een bestaan oplevert, is jongstleden Dinsdag voor dit jaar geëindigd, daar, ingevolge art. 22 van de Jachtwet, na 5 Mei het ver- koepen, te koop uitstallen of vervoeren van die eieren is verboden. Ofschoon er nageaoeg evenveel kie viten waren als in de vorige jaren was het getal eieren belangrijk minder het was een slecht kievitseierenjaar, een gevolg van het aanhoudende koude weder en van de nachtvorsten, waar door de vogels niet aan den leg kwamsn. Eerst thans, nu het weder zachter ge worden en het eierenzoeken verboden is, zijn de vogels eerst goed ,aan den leg" geraakt. Het getal eieren, dat in het afgeloopen seizoen is gevonden, wordt geschat op 100,000 a 120,000, wat, tegen een ge middelde prijs van 18 cent per stuk, een bedrag maakt van ruim f19,000 alleen aan arbeidsloon, ongerekend nog het groot getal eieren van griet, tjirk, snip, kemphaan enz., welke niet zoo bepaald gezocht, doch in het voorbij gaan medegenomen worden. Niet meer dan een derde van den voorraad eieren bleet in het land, de overige werden naar het buitenland verzonden en ter markt gebracht, voor namelijk naar Engeland, Frankrijk en België. De hoogste prijs der eieren was in geke het begin van het seizoen, het laatst aet van Maart, n. b. f2 per stuk. u c- In dien tijd werden geen eieren naar het buitenland verzonden, omdat men daar dien hoogen prijs er niet voor over heeft. De laagste prijs was 14 cent, Dinsdag jl. Zaterdagmiddag gebeurde er in de Van Breestraat te Amsterdam een treurig ongeluk. Twee kruiers moesten een ledige kist naar boven hijschen, en hadden daartoe het hijschtouw om den topgevel van een huis geslagen. Dit bovenstuk brak af en een der twee mannen, een 19-jarig jongmensch, die de op het balcon stond, kreeg het op zich. t Naar het Wilhelmina-Gasthuis vervoerd, overleed de gekwetste spoedig. Zaterdagnacht kwart over een is er te Hoek van Holland ingebroken bij mej. S., die een zaak drijft in manu- j facturen en achter haar winkel woont. lie dader is over de heining achter het huis geklommen en na het forceeren der tuindeuren, binnengekomen. De bewoonster, die te bed lag, werd door

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2