Het kruis ïan Innesmore. Kl>. 12. Woensdag 13 Mei li 24e Jaar,^. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl EL EM AN, Buitenland. FEUILLETON. ,:slscbe Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Bblgiï 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De president van politie te Berlijn heeit een buitengewonen maatregel ge nomen, om een einde te maken aan de brandstichtingen, die daar nu al van Februari af aan den gang zijn. Eiken dag worden er om en bij de zevendui zend huizen bewaakt door ambtenaren, die van een bijzondere legitimatie voor zien zyn. Hoewel de politie nog geen brandstichter op heeter daad heeft be trapt, is het aantal branden toch ten gevolge van dien maatregel aanmerke lijk afgenomen. FRANKRIJK. Te Orleans zijn Donderdag de feesten ter gedachtenis van de maagd van Or leans aangevangen op de aloude wijze. Vertegenwoordigers van het staatsgezag en katholieke geestelijken werken vre delievend samen om een luisterrijk feest te vieren. De burgemeester van Orleans heeft 's avonds, zooals traditie is, de vaan gebracht naar de kathedraal en die op het kerkplein overhandigd aan den bisschop, terwijl de kerk met bengaalsch vuur verlicht was. Ver scheiden Fransche kerkvorsten woon den in vol ornaat de plechtigheid bij, ook de aartsbisschop van Paryi. ENGELAND. Volgens een gerucht waren er met het ongeluk van den kruiser Gladiator twee matroozen verdronken, die wegens een of andere overtreding in de boeien waren geslagen en zich dus niet redden NOVELLE. »Z«gt het U geen inwendig gevoel waarom ik heden tot u kom vroeg hij, terwijl hij Beaufort aanzag, met eenen blik, die dezen had kunnen misleiden all hij dien blik niet ontweken had. »Ik kan wel denken antwoordde hij dof. »Welnu, zoo weet gij ook, waarom my iedere halm, iedere bloem op dezen grond heilig was !c riep Archibald vurig uit. »Zoo weet gij, dat ik gaarne mijn leven had gegeven, tot verdediging eener plaats, waar een engel woont, waar mij de zon van leven, lente en geluk is op gegaan. Vrede, vrede en eeuwige vriend- ichap tusschen Beaufort en Innismore! Kroon dat verbond, geef mij uwe doch ter tot vrouw !c »0, sta toe Beschaam mij door nieu we grootmoedigheid. Ik bemin uw kind, mijne moeder zal haar, met harte lijkheid ontvangen, als een troost in ha re smart.» >Mac Innismore! Onmogelijk kan u dat ernst zijn. Want het is niet goed dat vreemde, elkander niet vijandige stammen zich verzwageren. Daar vloeit licht het ongeluk des ganschen levens uitvoort!» konden. Er is niets van waar zei de minister van marine in het Lagerhuis, twee matrozen, die iets misdreven had den, waren in hechtenis onder bewa king van een schildwacht, maar niet in boeien. Zij zijn beiden gered. De admiraliteit bezit thans 1L stations voor draadlooze telegrafie aan de kus ten van het Vereenigde Koninkrijk en van 't jaar komen er nog drie bij. Het geheele aantal stations in Groot-Britan- nië, waarmede de oorlogsschepen ge meenschap kuunen onderhouden, be draagt 167. Thans wordt in het admi- raliteitsgebonw aan Whitehall in Londen een station gebouwd, dat dienen moet, om de marine-autoriteiten in verbinding te brengen met de oorlogshavens en de in Engelsche wateren zijnde vloot. Een van de belangrijkste redevoerin gen, Donderdag in het Engelsche La gerhuis gehouden naar aanleiding van Asquith's meedeeling over de voor te slellen ouderdomspensioenen van vijf shilling of drie gulden per week voor hen die 70 jaar oud zijn en hoogstens een inkomen hebben van 10 shilling per week, was die van Henderson vooral wegens diens positie als voorzitter van de arbeiderspartij. Hij betoogde dat men de arbeiders partij meer had doen verwachten in dit opzicht. De ouderdomsgrens kon z.i. gemakkelijk op 65 jaar gesteld zijn, en hij noemde de limiet van de inkom sten het grootste gebrek van het heele stelsel, omdat dientengevolge alle oude leden trade unions zouden worden bui tengesloten, die nu als het resultaat »Sir Walter! Laat ons toonen, dat dit niet zoo behoeft te zijn Hebt gij geene andere reden, geef mij dan uwe dochter, met uwen vaderlijken zegen ik zal haar eeren en liefhebben, tot ik sterf. »Dat geloof ik van u maar »Wat kunt ge er tegen inbrengeu Mijn huis is verwant aan het konink lijk huis der Stuarts, ja, ouder is het nog en edeler. Ik heb burchten eu land en vele vazallen en geene vijanden bin nen de grenzen der bergen. Hebt gij eenige reden om de bede van Mac In nismore af te slaan P< »Gij hebt het gewild zei Beaufort op ernstigen toon. »Zoo zij het dan ziet, ik kon u vleien met bedriegelijke hoop, maar dat ben ik jegens niemand gewoon. Ik wil u de reden toonen, die iedere verbintenis u en mijne dochter onmogelijk maakt.» Toen hij dat zei was er zoo diepe ontroering op zijn ge laat te lezen, als men zelden zag, by den sterken man met snelle schreden ging hij naar eene kast, haalde eene la de uit, en het zilveren kleiuood met den roodeu steen, dat zijne gade van de Salisbury had teruggehaald, legde hij in de hand des jongelings. En nauwelijks had deze, met een ver wonderd oog, het zilveren kruis gezien, of hij schreeuwde het uit het kruis van Innismore Somber eu zwijgend stond de oude van veertigjaar zelfopoffering een we- kelijksche ouderdomstoelage uit de kas krijgen van 10 shilling per hoofd. Het regeeringsvoorstel, zei Henderson onder instemming van zijn partij-genooten, stelt zoodoende een premie op ver kwisting. Hier bracht echter minister Burns nog eens in herinnering dat iemand die recht heeft op een toelage van 10 shil ling maximum, ook eeu peusioeu kan krijgen. Wat het bezwaar tegen de ouder domsgrens betreft, omdat slechts enkele die zouden bereiken, kan allereerst ge wezen worden op Asquith's meedeeling dat er in Engeland een half millioen personen onder die termen vallen. En dan vonden we ook in de Westm. GAzette een gelukkig geformuleerde verdediging van het voorstel in dit op zicht „Men zegt ons, natuurlijk, dat een groot aantal personen van de arbeiders klasse, zelfs een groot aantal van alle klassen, een leeftijd van zeventig of zelfs van vijf en-zestig niet bereikt. Dat is ongelukkig maar, waar het doel vau het pensioen is niet slechts de ouden te ondersteunen, maar ook om aan de jongeren de vrees te ont nemen, te zullen blijven leven als een daklooze en hulplooze oude mau, welke vrees een zeer reëele vermindering van hun geluk in het laatste deel van hun leven beteekent. Een man of vrouw moge niet blijven leven om een pensi oen te genieten, het vooruitzicht om er een te krijgen als ze blijven leven, zal bijdragen tot den gemoedsvrede man, tegenover den zood van het gebergte, iu wiens borst een oproerige strijd woel de, die hem voor een oogenblik alle be daardheid, ja, bijna het bewustzijnontroof- de. Eene doodelijke bleekheid bedekte zijn gelaat, stuipachtig bewogen zich zijne lippen, een helle gloed straalde uit zijne oogen en zijne rechterhand sloot zich krampachtig óm het gevest van zijn zwaard. Tegen den vader van Anna Die gedachte trof hem als een giftige pijl in het hart. »Gij zijt het immers nietO, ik be zweer, ik bid u, bij de barmhartigheid Gods! zeg neen!» zoo barstte eindelijk de jongeling uit. »Het is niet anders!» Klonk de doffe stem van Beaufort. »Maar hoor mij »Vloek over mijn hoofd, als ik u een oogenblik langer hooren wilriep de hoofdman, op wilden toon. De dood ligt tusschen ons! Aan uwe hand kleeft het bloed mijns vaders Helpe mij God, als ik wreek 1» Hij had zijn zwaard uit de scheede getogen en sloeg het wild door de lucht nauwelijk had Beaufort den tijd, om den slag, die hem gold, te ont wijken. Dat bracht den razende tot be daren een blos van schaamte bedekte zijn gelaat, eene diepe smart maakte zich van hem meester, als hij dacht, wien hij had willen dooden, wat oand hij had kunnen verbreken, zoo die band ooit mo gelijk was. »Matig uwe driftsprak Beaufort, die welke eeu voordeel is van het doel van alle verzekeringen." OOSTENRIJK IIONGARIJE. De Oostenrijksche afgevaardigde Ma- lik heeft verzocht de regeering te mo gen interpelleeren over de uitingen van baldadigheid tegenover hoogge- plaatsten die in den laatstentijd zoo veel vuldig voorkomen. Dezer dagen werden op Tsjechisch ge bied op de Noordwestelijke lijn steenen geslingerd tegen het rijtuig van den groothertog van Mecklenburg Schwerin, waardoor een ruit verbrijzeld werd. Een dag daarna werd een ruit van den slaapwaggon vlak voor den salonwagen van den Koning van Saksen door een steenworp verbrijzeld. Malik wil den minister van spoorwegen vragen, welke maatregelen hij denkt te nemen, om in het vervolg dergelijke gebeurtenissen te voorkomen. RUSLAND. Er loopen geruchten, dat in den loop van de volgende week op wenseh van Stolypin en van den minister van oorlog, een geheime Doema zitting zal worden gehouden, waarin de regeering, tot aan schaffing van oorlogsmaterieel, een aanvullingscrediet van 380 millioen roebel zal vragen. De politieke gevangen te Odessa worden, naar 't schijnt, zeer slecht be handeld. Een zekere Smirzowa, die de kwellingen in de gevangenis niet meer kon uithouden, moet hare kleeren in brand hebben gestoken en onder vree- selijke pijnen bezweken zyn. De andere gevangenen weigeren alle voedsel. nu ook gewapend tegenover hem stond. »Gij hebt ongelijk maar lakt ons in vrede scheiden. Wat voorbij is komt nimmer weder, eene toekomst, waarvan gij hebt gedroomd, is voor ons niet mo gelijk. Ga met God en verstoor de rust mijner Anna niet.» >Auna!« riep de jongeling op woesten toon. >Ik zou haar vergeten. Nooit! Nooit! Mijner zal zij worden, door de wraak, nu het in vrede niet kon Gij zult mij wederzien, trotsche baron Maar dan kom ik niet met de srnee- king mijner liefde, maar met het krijgs geschrei van mijne clan. Ik haat u en dorst naar uw bloed, omdat gij het bloed vari mijnen vader «ergoten hebt Hij ijlde de kamer uit en vlopg meer dan hij ging, naar beneden. Zijn spoed maakte hem verdacht bij den wachter aan de poort, die hij reeds in de verte toeriep, dat geopend moest worden eu een boogschutter wilde de hand aan hem leggen. Dan had er zeker bloed ge stroomd, maar op dat oogenblik kwam sir Walter, wiens bevel de poort ont sloot. Maar buiten in den duisteren nacht stormde de Hooglander, zonder een woord te verliezen en eerst, aan de over zijde der gracht, waar zijn wapendrager hem geduldig wachtte, scheen het, dat hij tot zich zeiven kwam. Toen wierp hij een blik, waarvan God alleen de uit drukking zag, naar den toren op, waar uit bet licht hem zoo vriendelijk tei'en-

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1