Het kruis van Innesmore. \o. II. Zaterdag 9 Mei 1908. 14e Juai'g. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAJV, Gemeenteraad. Buitenland. KEÜ1LLETO N_._ iOllRANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor Bslgiï 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. 35 5 57 6 03 7 04 7 16 7 36 7 42 7 47 7 54 801 808 8 15 De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is be legd, tegen DINSDAG den 12 MEI 1908, des roormiddags te 8V4 ure, ten Raadhuize ter behandeling der volgende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente over 1907. 3. Wijzigen bouwverordening. 4. Wijzigen Instructie Grafdelver. 5. Af- en overschrijving van posten in de begrooting over 1907. 6. Bepalen borgtocht Gemeente Ont vanger. 7. Vaststellen kohier hoofdelijken Axel, den 7 Mei 1908. De Burgemeester voornoemd D. J. OGGEL. 1 855 1 9 05 2 9 15 7 9 20 1 9 27 1 9 31 i 9 45 650 2 5 04 DUITSCHLAND. Voor een Berlijnsch Schwurgericht heeft een zaak gediend, die veel gerucht maakt. De houtvester Paul Lewan- dowski heeft wegens moord op luitenant v. Schmidt genaamd Phiseldeck terecht gestaan. Einde September is die luitenant in een particeliere kliniek aan een schot- 15 45 d ,45 15bd rtrek suzen Aug. ussen 1 weert weert NOVELLE. Met stilzwijgen vernam sir Walter de tijdingtoen de nacht kwam en de zoon oog altijd uitbleef, sprak hij geen woord en, eerst op den derden dag, waagde de treurende moeder het, tot haren gemaal over den zoon te spreken. En zachter, radder, dan zij gehoopt had, vond zij hem gestemd. »Het spijt mij,c zeide hij, »dat de driftkop mijn woord zoo letterlijk heeft opgevat. Misschien heb 'ik hem te hard aangesproken, maar dat was zijne eigene schuld, hij maakte oiij toornig. En toch, het jonge bloed laat zich niet bedwingen hij moet, om mijnentwille, hier verroes ten, als een goed staal in eene vochtige wapenhal, maar dat alles geeft hem nog geen recht mij verwijtingen te doen, die ik, zelfs van den koning, niet verdragen wil. Wij zullen hem laten opsporen. Ge kunt hem wel schrijven, dat hij maar weder terug komeu moet. Maar Richard had het met zijn weg gaan ernstig gemeend. Hij was niet, gelijk men hoopte, op een naburig kas teel, of op eenig landgoed, dat den Beaufort's toebehoorde zuidwaarts was hij geraden, dat had de torenwachter ge wond bezweken. Hij had gezegd dat hij ten huize van mevrouw Lewan- dowski, baronesse v. Korff van zichzelve onvoorzichtig met zijn revolver had omgegaan, zoodat het wapen was afge gaan en de kogel hem gewond had. Na drie maanden deed echter juffrouw Supply, de gezelschapsdame van me vrouw Lewandowski, aangifte, dat de man van mevrouw Lewandowski den luitenant had neergeschoten. Bij de instructie bleek, dat de houtvester, die een betrekking te Stefanowo, in den kreits Beutschen, had aangenomen, van daar op den 29en September, voor dag en dauw, te Berlijn was aangekomen, den luitenant in de slaapkamer van zijne vrouw gevonden en hem neergeschoten had. Lewandowski beweert dat hij luitenant v. Schmidt alleen heeft hooren fluisteren en het schot, blindelings, in de slaapkamer heeft gelost, zonder op iemand te mikken of iemand te willen raken. Voor het gerecht is ook me vrouw Lewandowski verschenen, die op het oogenblik, als verdacht van op lichting en afdreiging, in voorloopige hechtenis zit. Bij het verhoor van den beklaagde kwam uit, dat Lewandowski, na zijn houtvestersexamen afgelegd en vijf ia- ren lang, om niet, practisch gewerkt te hebben, in 1901 te Isabellengrüa in het vorstendom Reuss kwam. Hier trouwde hij en trok hij met zijn vrouw naar Friedenaq bij Berlijn. Hij had geen vermogen, maar kreeg toelagen van zijne grootmoeder. Van 1903 tot 1907 was hij zonder betrekking. Hij liet zich geregeld geld door zijne vrouw zien, hoewel zijn spoor niet verder te vinden was. Dit verwekte bange zorg in het hart des vaders, eene zorg, die hij echter verzweeg voor de bekommer de moeder en zuster. Want ziet, Richard had door Heron-castie te verlaten, wille keurig het vonnis van verbanning over treden en verviel daardoor in eene straf, die menigmaal maar al te zwaar op het hoofd des schuldigen nederkwam. Sir Walter wist niet dat ook boven zijn hoofd zich eeu onweder camenpakte, «lat zwarter en dreigender werd dan ooit. Anna die haren broeder, niettegenstaan de menige kleine twist, door beider driftig gemoedsgestel zoo licht veroorzaakt, hartelijk beminde, treurde om zijn ver trek. schoon ze ook niet wist dat zij daartoe de aanleidiog gegeveu had maar zijne laatste harde woorden deden haar zeer an zij kon die niet vergeten. Archibald kwam ook niet weder waar bleef hij Waren het de gewapende benden van sir Francis Howard, die hem terug hielden Dreef het gevoel van zijn hart hem niet zoodanig, als An na gewacht had Twee vragen, waar het meisje zich voortdurend mee bezig hield. Daar klonken op eenmaal, des avonds als de sterren reeds schitterden maar de maan niet scheeu, die tonen die reels vroeger hadden gevraagd om gastvrijheid op het kasteel van Beaufort. De melodie, die sir Walter en zijner vrouw en kind geven, zonder na te vragen, waar zij het vandaan had. Hun laatste woning deed alleen 4000 mk. huur. Lewan dowski beweert, dat hij er nooit over nagedacht heeft, hoe zijn vrouw aau dat geld kwam Ook toen h\j te Stefa nowo wa3, kreeg hij van zijne vrouw weleeni geld, eens 300, een andere maal 500 mk. De rechtbank liet de deuren sluiten, toen bijzonderheden uit het huwelijks leven der Lewaudowski's ter sprake zouden komen. Ook de pers moest de zaal uit. Het proces is merkwaardig alt zeden tafereel uit de kringen van het heden- daagsche Berlijn, waar men er maar op los leeft- Dinsdag hebben de gezworenen Le wandowski aan manslag schuldig ver klaard, met aanneming echter van ver zachtende omstandigheden. Het hof veroordeelde daarna den beklaagde tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van 4 maanden voorloopige hechtenis. FRANKRIJK. Over de bewegingen van de legers der Moorsche sultans komen de tegen- strijdigste berichten. Volgens het eene bericht is de legermacht van Abd-el- Azis verslagen en uiteengejaagd, vol gens het andere is de bevolking van Fes weer op de hand van Abd-el-Azis en is Moelai Hafid nog heel ver van Fes verwijderd, volgens weer andere berichten zullen eenige machtige stam men van het binnenland het met een derden candidaat voor den troon be proeven. tegeuklonk uit den hoorn, was klagend en eenvoudig, eeua dier oude volkswijzen, die ia het Hoogland aau den oever der blauwe mereu nog worden gehoord au die doordringen tot het hart Walter Beaufort stond als verstomd, hij luisterde nog, toen da tonen reeds zwegenzij hadden hem geklonken als eeua herin nering uit lang verleden tijd. Maar An na beefde, want daar buiten stond Ar ehib&ld. Niet lang behoefde de bezoaker heden te wachten ernstig gaf sir Walter bevel dat hem de poort zou wordeu geopend. »Gaat gij naar uwe kamers,» sprak hij met eene stem, die, hoezeer ook weinig toch merkbaar beefde, »de hoofdman heeft met mij iets at te doen.» Anna lachte heimelijk. Zij wist wel dat Archibald niet om hareu vader kwam, al had hij het ook toeu hij de vorige maai afscheid nam gezegdmaar plotse ling kwam het bij haar op eu eea zoete schrik deed haar ontstellen, Archibald wilde toch misschien met haren vader spreken. Wellicht dat deze ure over haar geluk beslissen zou en zij viel met tranen van aandoening bare moeder om den hals, zoodra zij alleen was met haar, die hare dochter zoo volkomen begreep. Met de vlugheid eens bergbewoners vloog de hoofdman van Iunismore de trappen op, die hem naar het vertrek geleidden, waar hij zijne geliefde hoopte te zien maar zijn oog zag niemand dan Over het algemeen hebben de bladen de neiging om de berichten, die gun stig luiden voor Abd-le-Azis op den voorgrond te stellen, terwijl sommige Dnitsche er daarentegen genoegen in vinden, do kansen van Moelai Hafid niet verwerpelijk te achten. De En- gelsche pers is wat partijdigheid betreft, beter te vertrouwen dan de Fransche en de Duitsche. Als men de Times mag gelooven, dan i» de bevolking van Fe» juist dezer dagen in haar warme gevoelen» voor Moelai Hafiid versterkt door een bood»chap van Moelai Hafid, waarin hij zyn komst in de hoofdstad aankondigt. Als onze lezers uit al deze berichteu wijs kunneD worden zal het ons veel genoegen doen. ITALIË. De Esma stoot voortdurend zware rookwolken uit. Woensdag te 4 uur is te Santa Verenina een »terke aardschok gevoeld in sommige huizen ontstonden scheuren in muren. De bevolking van het dorp is hevig verschrikt en kampeert in de open lucht. RUSLAND. Uit de steden Mohilef, Homel, Kopys en Kramentsjoeg komen weder berich ten van overstroomingen. Honderden huizen staan onder water. Naar het district Oka, waar menschenlevens in gevaar zijn, zijn stoombooten op weg, om hulp te brengen. Bij Tsjeraigof is het spoorwegverkeer stop gezet. Uit Kiëf daarentegen en vele stsden in het zuidwesten wordt daling van het wa den heer des huizes. Met hoffelijken ernst begroetten zij elkander, als oude bekenden, want dat waren zijin den strijd hadden zij tegen elkander overge- staan en sedert dien tijd bestond tusschen hen b»ide eene geheimzinnige betrek king. »Ik kom terug!» sprak Archibald met de rondborstigheid die hem zoo eigee was. »Eens coen ik, in uwe handen gevallen was, hebt gij mij verschoond en de Gael vergeet evenmin eene ridderlijke grootmoedigheid ais eene beleediging. Moge daarom tusschen de Hoog-en Laag landen en Engeland vijandschap bestaan, er is vrede tusschen Beaufort en Innis- more.» »Toch ziji gij met de anderen als vij- andau ons land binnengedrongen en hebt nergens iets ontzien zei Beaufort inet eenige onrust op zijn gelaat;» alleen de laatste maal is op eene onbegrijpelij ke wijs. »Och zeg niet onbegrijpelijk!» riep Archibald. »Wy hadden met elkander afgerekend. Gij spaardet mij om eene verplichting, die ge aau mijnen vader hadt, welnu, zoo werden wij quitte. Toen zei ik n niet, waarom de adelaar van het Hoogland zich, met den vos van het Laagland vereeaigd hadmaar hij ging niet met den buit over dm Tweed, eeu heilige plicht dreef hem aande wraak Met een donkere blik scheen Beaufort

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1